عضو پارسه‌گرد نیستید؟
با کلیک بر روی هر کدام از هفته‌های تقویم بارداری، شرایط وضع‌حمل خود را بصورت هفتگی دنبال نمایید

هفته چهارم بارداری
 در این دوره از بارداری سعی کنید رابطه عاطفی بین خود و همسرتان را افزایش دهید، زیرا به زودی گرفتار خواهید شد.

هفته چهارم بارداری

تعداد امتیازها: 610
0 نفر

در عکس زیر، جا گرفتن نطفه در دیواره رحم نشان داده شده است.

در این زمان، رحم بافت مناسبی برای نگهداری از جنین در خود ایجاد می‌کند و تولید استروژن و پروژسترون (progesterone) افزایش می‌یابد. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که رحم تصمیم به نگهداری از بار جدید خود می‌گیرد و خوشه ای از سلولها را در خود جای می‌دهد. این موارد باعث آزاد شدن هورمون HCG می‌شود و این همان هورمونی است که باعث مثبت شدن تست بارداری شما می‌شود و زندگی‌تان را متحول می‌کند.

علائم بارداری

بدن شما

این اتفاق عموماً در هفته اولِ بعد از عقب افتادن عادت ماهانه شما، صورت می گیرد. امکان دارد لکه های کوچکی نیز مشاهده کنید که به این ترشحات، خونریزی القایی می‌گویند. بدن شما در حالت تغییر است و احتمال دارد کمی فرسوده و خسته شوید. سینه‌ها حساس‌تر و سفت‌تر می‌شوند. ممکن است در اثر نا آگاهی، تمام این عوارض  و عوارض دیگر بارداری، همچون نفخ کردن، گرفتگی عضلات، کمر درد و تغییر ناگهانی حالات روحی را به عادت ماهانه ربط دهید، عادت ماهانه‌ای که فعلاً از راه نخواهد رسید.

چه کارهایی انجام دهید و از چه کارهایی پرهیز نمایید

هر زمان که احساس کردید باردار هستید، سریعاً سیگار کشیدن را کنار بگذارید. زمانی که مادری سیگار می کشد، باعث کاهش رسیدن اکسیژن به فرزند خود و در نتیجه باعث کاهش سرعت رشد و سرعت افزایش وزن جنین می‌شود. علاوه بر این سیگار کشیدن می تواند باعث سقط جنین یا تولد زود هنگام و پیش از موعد شود.

سلامتی

زمانی که اولین تماس را برای گرفتن وقت از دکتر خود برقرار می‌کنید، حتماً از او در رابطه با مصرف فولیک اسید سوال کنید. در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید و آن را به تعویق نیاندازید. هفته پنجم تا دهم در تشکیل بافت عصبی جنین بسیار مهم است و به همین دلیل مصرف فولیک اسید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نصیحت‌های مادرانه

قبل از اینکه زندگی شلوغ تر از آنی بشود که فرصت ابراز عشق و علاقه به همسر خود را از دست بدهید، سعی کنید عشق و محبت بیشتری به رابطه خود بدهید.

خرید

آماده بزرگترین و مهم ترین خرید زندگی خود برای نه ماه آینده شوید. با کمی تحقیق می توانید جاهای مناسب برای خریدن لوازم بچه و لباس‌های خوب با قیمت‌های مناسب را بیابید.

ورزش

دیگر آن دوران که همه فکر می‌کردند خانم باردار باید تمام روز در تخت استراحت کند، گذشته است. امروزه فوائد ورزش کردن در دوران بارداری بر همه آشکار شده است. تحقیقات نشان داده است که خانم‌هایی که ورزش می‌کنند و در وضعیت خوب جسمانی و آمادگی کامل به‌سر می‌برند، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند، احتمال سزارین اجباری در مورد آنها بسیار کم‌تر و دوران نقاهت کم‌تری خواهند داشت.

دوقلوها

با پیشرفت تکنولوزی پزشکی احتمال به دنیا آمدن دو قلو یا چند قلو در اثر بارداری غیر طبیعی دیگر بالا نیست. زیرا با پیشرفت این علم، پزشک به جای آنکه چند تخم را برای بالا بردن احتمال بارداری در چند نقطه جا گذاری کند، می تواند دقیقاً یک تخم را در نقطه‌ای که از نظر باردار شدن کاملاً مناسب و  مورد نظر است، قرار دهد.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 610
image تقویم بارداری

تاریخ زایمان خود را در فرم زیر وارد نمایید تا ابزار تقویم بارداری اطلاعات منحصر بفرد شما را در اختیارتان بگذارد. لطفاً توجه داشته‌باشید که تاریخ وارد‌شده از‌طرف شما می‌بایست بین بازه اکنون تا 9 ماه آینده قرار‌گیرد.

در صورتیکه اطلاعات موردنظر خود را در این مکان نیافته‌اید، می‌توانید از ابزارهای تقویم نوزاد (برای نوزادان تا یکسال) یا تقویم نوپا (مناسب کودکان یک تا دوسال) استفاده‌نمایید.

شما حتی می‌توانید این صفحه را بوک مارک نمایید تا براحتی و بصورت روزانه از آن بازدید نمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
14:54    1393/04/26

سلام ماه اول اقدامم هست ودر زمان تخمک گذاری 1شب درمیان نزدیکی داشتم اخرین پریودم 1تیر بود،الان حدود چند روز هست که حالت تهوع دارم زیر دلم درد میکنه واحساس خستگی و بی حالی دارم میخوام بدونم اینا علایم حاملگی هست واگه الان از بی بی چک استفاده کنم جواب میده؟؟؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
15:56    1393/04/31

سلام
بهتر است تا زمان قاعدگی صبر کنید، در صورت عادت نشدن آزمایش حاملگی دهید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
hana
09:57    1393/04/25
سلام خانم دکتر.لطفا منو ازین سردر گمی نجات بدید.من ۳ماه پیش یه هفته پریودم عقب زد بی بی چک استفاده کردم مثبت بود رفتم ازمایش خون دادم دررصد اچ سی جی خونم ۱۳۹ بود که میگفتن کمه بعد از چند روز پریود شدم بی هیچ نشونه خاصی از سقط یا درد... بعد گفتم برم ازمایشات قبل بارداری انجام بدم که شکر خدا مشکلی نبود اما تو سونوی رحمم دکتر یه چیزی دید که گفت یا ترشحات داخل رحمیه یا پلیپ که قرار شد بعد از اینکه پریود شدم برم سونوی واژینال انجام بدم که الان ۸روزه پریودم عقب افتاده بی بی چکم مثبته و ازمایش خونم زده بالای ۲۰۰.نمیدونم حاملم یا نه.بازم درصد اچ سی جیم پایینه؟الان برم سونوی واژینال برام خطر نداره؟ ایا امکان داره اون چیزی که دکتر تو رحمم دید ترشحات رحمی باشه که در اثر حاملگی در رحمم به وجود اومده اما چون زود رفته بودم سونو چیزی از حاملگی منو نشون نداده باشه؟من اگه باردارم هفته چندممه؟کی باید اقدام کنم به دکتر رفتن که زود نباشه؟ببخشید پرحرفی کردم.خیلی استرس دارم. کمکم کنید.ممنون

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
10:51    1393/04/25

با سلام
عزیزم باتوجه به صحبت هایت حتما" نیاز به یک سونوگرافی واژینال دارید که هیچ خطری برایت ندارد و تشخیص قطعی با آن امکانپذیر است
ظاهرا" مقدار HCG پایین نیست ولی برای تشخیص بهتر 72 ساعت بعد از آزمایش اول باید مجددا" آزمایش تکرار شود
حتما" با پزشک خود مشورت نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نهال
23:18    1393/04/21

باعرض سلام.من باردارم ودرهفته چهارم هستم امادرهفته ي دوم که تست بتادادم شماره هورمونم535بود.دکترازروي عددهورمون حدس زدکه درهفته ي 4باشم درصورتي که دوهفته بعدکه سونوانجام داده بودم تازه رفته بودم توي چهار.اياهورمونم زيادي رفته بالا؟واياعوارضي داره؟واينکه من سه سال بودباردارنميشدم وکلي دارومصرف کردم وازطرفي هم هورمون پرولاکتينم خيلي بالابودقبل ازبارداري واينکه مقداري کمردرددارم وگاهي زيرشکمم دردميگيره ولکه بيني هم دارم اماخيلي کمرنگن گاهي.وفکرميکنم عفونت هم دارم.ايادرمعرض سقط هستم ياطبيعيه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
14:28    1393/04/29

سلام
بتا در صورتی بالارونده باشد مشکلی ندارد
با وجود همه این مشکلات حتما تحت نظر باشید و از نظر عفونت بررسی بشید و در صورت لزوم درمان


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
مریم
06:11    1393/04/19
مریم: سلام خانم دکتر عزیز من پریودای نامنظمی داشتم اما الان 3 دوره است ک محرک خوردم و پریودام کاملا منظم شده،روزهای تحمکگذاری سیکلم 15،16 پریودم بود ک اقدام داشتم امروز 27 پریودی هستم تقریبا دوشنبه 23 تیر باید پریود بشم اما از الان خیلی کم دردای پریودی دارم مث حالت گرفتگی شکم.در ضمن سیکلای منظم من 32 روزه هستن؟کی میتونم بی بی چک بزارم امکان بارداری هست؟ممنونم

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
طاهره
02:04    1393/04/19
سلام,من و همسرم تصمیم داریم که بچه دار شیم .من ۱۳/۴/۹۳ برای اولین بار نزدیکی بدون جلوگیری داشتم, دو شب بعد هم نزدیکی داشتم,و تاریخ پریود قبلیم ۲۸/۳/۹۳بود,میخواستم بدونم که این تاریخ زمان مناسبی برای باردار شدن بوده یا نه,میدونم که باید یه شب در میون نزدیکی میکردم,ولی چون توی روزهای قمر در عقرب بودیم و میگن بیسته شدن نطفه خوب نیست دیگه تزدیکی نداشتم,ایا میشه دوباره جمعه شب نزدیکی داشته باشم یا نه. ممنون از راهنماییتون

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
مریم
15:14    1393/04/16
سلام،من11 خرداد پاک شدم،21 خرداد نزدیکی داشتم،که حامله شدم ،الان دقیقن چند هفته هستم ؟اخه به حساب خودم 4 هفته ام،ولی نرم افزار زده 6 هفته، سول بعدی ایا امواج موبایل وتلفن بی سیم تو هفته های اول مضره؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سینا
01:48    1393/04/13

سلام .من در روز پنجم پریود نامزدم با ایشون رابطه بدون دخول داشتم ولی هنگام ارضا شدم مقداری از منی من روی واژن ایشون ریخت و حتی مقداری هم وارد واژنشون شد .حدود یک ساعت بعد یک قرص لونوروژسترول و ۱۲ ساعت بعد یکی دیگه مصرف کردند.حدود ۵ روز از رابطه دوچار لکه بینی مختصری شدند کا شاید در طول ۲ روز سه مرتبه و در هر مرتبه حدود دو یا سه قطره لکه بینی داشتند.
(اگه بخوام تاریخ دقیق خدمتتون عرض کنم ایشون در روز ۱۳/ ۳ پریود شدند و ما در تاریخ ۱۷/۳ یلنی روز ۵ پریود با هم رابطه داشتیم و پس از مصرف قرص در تاریخ ۲۲/۳ و ۲۳/۳ لکه بینی داشتند)
حال ما برای اطمینان از عدم بارداری حدود ۲۳ روز بعد از رابطه یعنی در تاریخ ۹/۴ آزمایش بتا دادیم که مقدارش صفر۰ بود.
آیا به نتیجه این آزمایش با این شرایط و حدود گذشت ۲۳ روز از رابطه میشه اعتماد کامل کرد یا خیر؟
و به عنوان سوال دوم ایشون در صورت عدم مصرف قرص قرار بر این بود که ۱۰/۴ پریود بشن اما پریود نشدن لطفا بفرمایید با این شرایط کی باید پریود بشن؟ آیا این موضوع درسته که باید از تاریخ شروع لکه بینی ایشون یعنی ۲۲/۳ تاریخ جدید برا پریودشون بزارن؟
خواهشم اینه که جواب هر دو سوالمو دقیق و واضح لطف بفرمایید.
متشکرم و پیشاپیش از زحماتتون کمتل قدردانی رو دارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:30    1393/04/23

سلام
از اونجایی که قرص اورژانسی استفاده شده احتمال بارداری خیلی خیلی کم است
علت لکه بینی و تاخیر در پریود ایشون هم تداخل هورمونی با قرص خورده شده است
برای اطمینان بیشتر از بیبی چک یا آزمایش خون مجدد استفاده کنن
در صورت دوباره منفی شدن تستها با خیال راحت منتظر پریود شدن باقی بمونن

ت


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
لیلا
23:37    1393/04/10
سلام 6روزه از زمان پریودیم میگذره فقط دوباره لکه قهوه ای دیدم روز اول ازمایش خون دادم جواب منفی بود الان فقط کمر درد دارم ایا من باردارم

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:28    1393/04/23

با سلام
جهت اطمینان مجددا" آزمایش خون انجام دهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
حوري
20:41    1393/04/10

سلام،من سه هفته از اخرين پريودم گذشته،هنوز عقب ننداختم ولي سه روزه درد شدييدي در ناحيه كمر و زير شكم دارم،ازمايش عفونت دادم منفي بود ،ازمايش بتا دادم ٤٥ بود به نظر شما بايد چي كار كنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:03    1393/04/25

سلام عزیزم
با توجه به اینکه هنوز زمان قاعدگی شما نرسیده است ممکن است علائمی که شما گفتید مربوط به علائم قبل از قاعدگی شما باشد. با این وجود در صورت شدید بودن و غیر قابل تحمل بودن درد می توانید سونوگرافی انجام دهید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سینا
03:30    1393/04/21

سلام
اولا که شما برای انجام آزمتیش بارداری زود اقدام کردید ولی به هر حال جواب آزمایش شما مشکوک به حاملگی است
شما در روز موعد پریود و یا بعد تز تاخیر آزمایش را تکرار کنید اگر مقدار بتا افزایش یابد قطعا باردارید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
sima
10:07    1393/03/29
سلام من 2بار سقط کردم بار دوم گفتن بچه ام کلاب هنده بعد سقط کردیم الانم هفته 4بارداریم خیلی میترسم آزمایش ژنتیک ایم نرمال بود چه آزمایشی بدم آیا باز ممکنه دوباره اون اتفاق بیفته

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:54    1393/03/30

خانم سیما نگران نباشید . همچنان تحت نظر پزشک باشید وازمایشها و مراقبتهای باردرای را انجام دهید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الهام
17:04    1393/03/24
سلام من یکسال است ک اقدام به بارداری کردم ب دکتر مراجعه کردم که یک ماه قبل با انجام سونو تنبلی تخمک سمت چپ را تشخیص داد و قرص متفرتکس را تجویز کرد,در حال حاضر چهار روز از زمان قاعده ام میگذرد و هنوز قاعده نشدم بی بی چک عدم حاملگی را نشان داد آیا ممکن است باردار باشم؟اگر نه چگونه میتوانم باردار شوم؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:58    1393/03/30

ابتدا اقدام به ازمایش خون بارداری نمایید چنانچه باردار نبودید جهت ادامه درمان به پزشک مراجعه نمایید و صبور باشید تا به نتیجه برسید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زینب
20:08    1393/03/23
سلام،من الان روز25بارداری هستم،ودوروزه ک ترشحاتم به رنگ قهوه ای هستن،وازروز12بارداری هم درد شدیدی زیر دلم داشتم،خیلی نگرانم،اینانشانه های چیه؟ممنونم

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:59    1393/03/30

خانم زینب جهت بررسی به پزشک مراجعه نمایید عزیزم.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
salva
00:25    1393/03/12
سلام من هفته ی چهارم حاملگیم هستم ولی درد در زیر شکم و کمر و دارم سونوگرافی کردم گفت ک یه ساک کوچولویی تو رحم هست آیا من مشکلی دارم؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:01    1393/03/30

خانم سلوا سونو را سه هفته دیگه تکرار نمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ر. هاشمی (مدیر)
09:52    1393/03/12

با سلام به شما کاربر گرامی
به دلیل حجم زیاد سوالات مطرح شده, مشاوران سایت امکان پاسخ گویی درزمان کوتاه را ندارند.
پیشاپیش از صبر و بردباری شما سپاسگزاریم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
آریو
18:11    1393/03/08

باسلام
من آخرین زمان پریودیم9اردیبهشت بود.5 اردیبهشت آزمایش بتا دادم عدد 47 نشان داد البته دوره پریودم 32 روزه است .دکتر گفت عددش کمه برام آزمایش بتا تیتر نوشت در7 اردیبهشت آزمایش بتا تیتر دادم عددش 155 بود.حالا خیلی نگرانم .شش ماه پیش درهفته چهارم بارداری سقط بدون دلیل داشتم.آیا این عدد خیلی کمه ؟بارداریم طبیعیه ؟لصفاً جواب بدید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ماه میکی
17:05    1393/03/07

لطفاجواب منوبدید خانم دکتر؟کی آزمایش بدم؟
من از کی میتونم رو جواب آزمایش حساب کنم؟من 27 سالمه و 2/14پریود شدم و19اردیبهشت تموم شده و 30 و 31 اردیبهشت اقدام داشتم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سعیده
23:54    1393/02/14

سلام خانم دکتر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:12    1393/02/15

سلام خانم سعیده . روزتان بخیرو شادی.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهمن
21:33    1393/02/05

با سلام وتشکر خدمت شما مشاورین محترم:آخرین پریود خانمم سوم اسفند ماه بوده و بعد حدود دو هفته از نوبت بعدی پریودش که گذشت با انجام تست از حامله بودن او مطمعن شدم ودر تاریخ 27 فروردین با نظر دکتر متخصص زنان سونوگرافی انجام داد که نتیجه آن مشاهده تصویر ساک حامله گی فاقد جنین بود و سن حاملگی حدود 6 هفته تشخیص داده شد و نظریه برای انجام سونوگرافی بعداز دو هفته دیگر داده شد حالا سوال من خدمت شما این است که: اگر بعد از دو هفته در سونو و ساک حاملگی جنین دیده نشود نظریه و راهنمایی شما چیست؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+10 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید