عضو پارسه‌گرد نیستید؟
با کلیک بر روی هر کدام از هفته‌های تقویم بارداری، شرایط وضع‌حمل خود را بصورت هفتگی دنبال نمایید

هفته شانزدهم بارداری
ازهفته شانزدهم اضافه وزن شما کم کم شروع می شود، ولی زیاد به آن توجه نکنید و بیشتر به فکر تغذیه خود وجنین باشید

هفته شانزدهم بارداری

تعداد امتیازها: 637
0 نفر

در این زمان چشم‌ها و گوش‌ها به جلوتر حرکت می کنند و عضلات گردن نیز قوی‌تر شده و سر نیز حرکت می کند.

اکنون در هفته آخر ماه چهارم هستید. کودک شما در حدود 70 گرم وزن دارد. او در این زمان قادر به لگد زدن می باشد و پاهایش کاملاً از دستهای او بلندتر است و آنها را مانند شنا کردن در دریا حرکت می دهد. در این زمان شما قادر خواهید بود تا بعضی از حرکات او را احساس کنید. بعضی از مادران می گویند که حسی شبیه به حس بال زدن پروانه را احساس می کنند و برخی از مادران نیز تا هفته 24 چیزی را احساس نمی کنند.

بدن شما

افزایش خون شما و مایع در برگیرنده کودک، بزرگ شدن سینه‌ها و تورم رحم و جفت جنین، می تواند باعث افزایش وزن شما شود. با این وجود شاید هنوز زمان بروز آن نرسیده باشد. تا چند هفته دیگر تمام دنیا خواهند فهمید که شما باردار هستید.

چه کارهایی انجام دهید و از چه کارهایی پرهیز نمایید

با گرفتن دوش آب گرم صبحگاهی، نشاط بیشتری را برای خود به ارمغان آورید. دوش 20 دقیقه ای روزانه می تواند باعث آزاد شدن ذهن مادرانی شود که مشغله فکری زیادی دارند. اگر احساس کردید که سرتان سرد می شود کاملاً طبیعی است و علت آن افزایش جریان خون در نقاط دیگر بدن شماست.

سلامتی

آیا سر درد دارید؟ از خوردن آسپیرین و بروفن جداً خودداری کنید زیرا که باعث اختلال در رشد و پرورش کودک می شود. بهترین مسکن استامینوفن می باشد.

نصیحت‌های مادرانه

آیا نگران افزایش وزن خود هستید؟ باید بدانید که تمام مادران با این مشکل دست به گریبان هستند. باید به این موضوع توجه کنید که به خود و فرزندتان  تغذیه مناسب برسانید پس خیلی هم به فکر اضافه وزن خود نباشید.

خرید کردن

در زمان بارداری، راحتی حرف اول را می زند پس به دنبال لباسهای راحت مناسب حالتان بگردید.

ورزش کردن

صاف بایستید! زیرا بزرگ شدن رحم و سینه‌ها و جلو افتادن مرکر ثقل بدن، باعث فشار آمدن به قوس کمر شما می شود. نگه داشتن حالت مناسب بدن بسیار مهم است، خصوصاً زمانی‌که در حال ورزش هستید. در حین ورزش این طور تصور کنید که سر خود را به سمت سقف می کشید. در این حالت به صورت ناخود آگاه، گردن صاف شده، شانه ها بالا رفته و شکم و باسن به داخل کشیده می شوند.

خواهر یا برادر

در این زمان احتمال اینکه فرزند اول شما از روی کنجکاوی سوالاتی از قبیل اینکه چگونه برادر یا خواهر او در شکم شما جای گرفته است را می پرسد، پس بهتر است که با مطالعه قبلی برای اینگونه سوالات او آماده باشید.

دو قلوها

کسانی که دو قلو باردار هستند، همزمان وزن دو بچه را تحمل می کنند که باعث خستگی و کوفتگی بیش از حد پاها می شود، پس به پاهای خود بیشتر رسیدگی کنید. آنها را درون تشت آب گرم گذاشته و با روغن‌های خوشبو ماساژ دهید.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 637
image تقویم بارداری

تاریخ زایمان خود را در فرم زیر وارد نمایید تا ابزار تقویم بارداری اطلاعات منحصر بفرد شما را در اختیارتان بگذارد. لطفاً توجه داشته‌باشید که تاریخ وارد‌شده از‌طرف شما می‌بایست بین بازه اکنون تا 9 ماه آینده قرار‌گیرد.

در صورتیکه اطلاعات موردنظر خود را در این مکان نیافته‌اید، می‌توانید از ابزارهای تقویم نوزاد (برای نوزادان تا یکسال) یا تقویم نوپا (مناسب کودکان یک تا دوسال) استفاده‌نمایید.

شما حتی می‌توانید این صفحه را بوک مارک نمایید تا براحتی و بصورت روزانه از آن بازدید نمایید.


1 پاسخ موجود است
نسا
17:07    1392/12/24

سلام
من الان تو هفته 16 هستم
اواسط هفته10 رفتم برای سونوی nt
دکترم تو مطب خودش این سونو رو انجام داد و گفت همه چیز نرماله و نمیخواد بری غربالگری
اما من دکترموو عوض کردم و رفتم یجای نزدیکتر
که دکتر جدید گفت تو نتیجه ی سونو اندازه ها رو ننوشته
بعدم گفت وای وای بعضی دکترا چقدر راحت میگیرن همه چیو
این حرفش منو ترسوند
بنظر شما دکتر اولیه درست گفته یا دومی؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:44    1393/01/24

خانم نسا امیدوارم که انتظار نداشته باشید که دیگران را مورد قضاوت قرار دهم. اما از گفته های شما پیداست که نگران هستید و تمایل به پیگیری بیشتری دارید بنابراین برای کم شدن استرستان ازمایشها و سنوی غربالگری را در مرکز مربوطه انجام دهید. و این دلیل نمیشود که استرس داشته باشید. شادباشید ومراقبتها را بدون قضاوت دنبال کنید.


2 پاسخ موجود است
الهام
09:05    1392/12/20

سلام خانم روحی ، من الان در هفته پانزدهم بارداری هستم ماهی یکبار به پزشک مراجعه می کنم . که در این ملاقات ضربان قلب جنین رو چک می کنند . آیا این چک روی جنین تاثیر بدی دارد ؟


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
15:42    1392/12/21

سلام دوست عزیز. استفاده از سونی کیت ( دستگاهی که ضربان قلب بچه رو پخش میکنه ) هیچ ضرری نداره . خیالتون راحت . هیچ موجی از خودش متساعد نمیکنه


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:11    1392/12/20

خانم الهام شما کار بسیار درستی می کنید. خیر هیچ ضرری برای جنین ندارد.


2 پاسخ موجود است
سپیده
11:55    1392/12/17

سلام خسته نباشیدمن درهفته شانزده هستم درهفته سیزده سونویNTگفتن همه چی عالیه درهفته پانزده یه سونودر جای دیگه انجام دادم گفتن جفت پایینه ومایع داخلش کمه،من بایدچکارکنم ایا کم بودن مایع خطرناکه ایابرای افزایشش کاری میتونم انجام بدم واینکه ایابه یک سونومیشه اعتمادکرد؟


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
17:03    1392/12/21

سلام دوست عزیز . برای پایین بودن جفت نگران نباشید . استراحت کنید .
مجددا سونو رو 2 هفته بعد تکرار کنید تا وضعیت جفت و مایع دور جنین بررسی شود


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:41    1392/12/20

خانم سپیده سونوی ان تی با سونوی معمولی فرق داره . در مورد اول جنین از نظر نا هنجاری خوشبختانه سالم هست. در مورد جفت پایین نگران نباشید فقط استراحت داشته باشید تا خطر خونریزی و لک وجودنداشته باشه. چنانچه زمان زایمان همچنان پایین بود اقدام به سزتارین مینمایند. در مورد حجم مایع کاری نمیتوانید انجام دهید . میتوانند پزشکتان با سونو در هفته های بعد شرایط را ارزیابی نمایند.


1 پاسخ موجود است
علیدوست
21:11    1392/12/10

سلام.خانم روحی ببخشید جنسیت جنین دقیق در چند هفته مشخص میشه ممنون.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:36    1392/12/20

خانم علیدوستی بهترین زمان اواخر سه ماهه دوم بارداری است که احتمال خطای کمکتری دارد.


1 پاسخ موجود است
tuka
14:26    1392/10/15

سلام سوالم اینه که اگر جواب ازمایش امینوسنتز سالم باشد جنین من مشکلی نخواهد داشت؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
13:25    1392/10/22

خانم توکا در امنیوسنتز چون سلولهای جنین مستقیما بررسی میشود بنابراین در مورد بررسی ناهنجاری ژنتیکی بسیار دقیق خواهد بود مثل سنرم داون و... اما در مورد نا هنجاری غیر زنتیکی با سونوی معمولی پیگیری میشود.شادباشید


1 پاسخ موجود است
Ft
04:07    1392/09/27

سلام
من هفته شانزده بارداري هستم ميخواستم بدونم سونو آنومالي مابين چند هفتگي بارداري بايد انجام بشه؟
با تشكر


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:27    1392/09/28

خانم اف تی یکی از تست های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود، سونوگرافی NT می باشد. NT مخفف nuchal-translucencyبه معنای فضای شفاف پشت گردن است.

در طی این نوع سونوگرافی، متخصص مربوطه با بررسی ابعاد و اندازه های جنین، ابتلای او به بیماری سندروم داون و برخی از ناهنجاری های کروموزومی و مشکلات قلبی مادرزادی را بررسی می کند.قبلا مادران تنها پس از به دنیا آمدن فرزندشان، متوجه نقص های مادرزادی و ژنتیکی در او می شدند، اما با این تکنولوژی جدید می توان قبل از ورود جنین به ماه چهارم جنینی، از ابتلای او به این ناهنجاری ها اطلاعاتی کسب کرد.
زنان باردار بالای 35 سال سن و خانم های بارداری که در زایمان های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده اند و یا در اقوام درجه یک خود، افرادی با ناهنجاری مادرزادی و ژنتیکی دارند، باید این سونوگرافی را انجام دهند. شادباشید


1 پاسخ موجود است
فردوس
03:53    1392/09/27

سلام
من يك سؤال داشتم زمان انجام سونو آنومالي مابين چند هفته است؟ با تشكر


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:24    1392/09/28

خانم فردوس یکی از تست های غربالگری است که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود، سونوگرافی NT می باشد. NT مخفف nuchal-translucencyبه معنای فضای شفاف پشت گردن است. شادباشید


1 پاسخ موجود است
negar m
09:16    1392/08/28

با سلام من در هفته 15 بارداري هستم و 24 سالمه دكترم بهم گفت بايد امپول كزاز بزنم چون از اخرين بار حدوده 10 سال ميگذره. ميخواستم بدونم واسه جنين مشكلي نداره؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:09    1392/09/28

خانم نگار م بله میتوانید امپول کزاز را در هفته 28 بارداری تزریق نمایید. در بارداری توصیه میشود اگر مادر ایمن نباشد حتما برای سلامت جنین در زمان زایمان، در دوران بارداری ترجیحا حدود 28 هفتگی تزریق شود. شادباشید


1 پاسخ موجود است
ليدا
14:12    1392/08/25

سلام من در هفته 16 بارداريم تو 12 هفتگي در سونوگرافي نوشته بود جفت خلفي و جفت تا دهانه داخلي سرويكس ادامه دارد آيا مشكلي هست يا نه


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:11    1392/09/28

خانم لیدا شماباید استراحت بیشتری داشته باشید و از بلند کردن بار سنگین خودداری کنید. چون وقتی جفت کمی پایین باشد احتمال خونریزی دربارداری بیشتر است. در صورت مشاهده هر گونه لکه بینی یا درد اول به پزشک و درکنار ان حتما استراحت مطلق را مدنظر قرار دهید. در ماههای بعد میتوانید با سونو محل ان را پیگیری نماییددر خیلی از موارد با پیشرفت بارداری بالا میرود و ریسک سزارین کاهش می یابد. شادباشید


1 پاسخ موجود است
سمانه
15:40    1392/08/20

سلام
هفته هفتم که برای اولین سونو رفته بودم پزشکم به محض مشاهده برگه سونوگرافی گفت سزارینی هم که هستی!
مگر در این سن بارداری میشود تشخیص داد که زایمان طبیعی است یا سزارینی؟
الان هفته 16 رو رد کردم و در هفته 17 هستم.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
00:48    1392/08/21

خانم سمانه درصورتی که جفت پایین بوده باشد احتمال سزارین هست به شرطی که در سنین بالاتر جفت به بالا حرکت نکرده باشد یا دو قلویی در وضعیت خاص یا موارد دیگر در ازمایشهایتان. به هر حال در مراجعه بعدی از ایشان بپرسید شاید در معاینه داخلی یا موارد دیگر نکته خاصی را دیده اند. شاد باشید


1 پاسخ موجود است
شیده
13:08    1392/08/19

سلام و وقت بخیر
ممنون که پاسخ سوالم را دادید.حالا اگر ممکن است درباره بررسی انومالی و آزمایش ان تی و غربالگری توضیح بفرمایید چون هیچ اطلاعی ا آن ندارم. همچنین کروموزوم های 13 و 18 و 21 که فرمودید چیه؟
احتمالا باید پاسخش طولانی باشد و وقتتان گرفته می شود ولی خواهشا برام توضیح دهید.بی نهایت از لطفتان و وقتی که می گذارید سپاسگزارم.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:26    1392/08/20

خانم شیده موردهای گفته شده ناشی از ناهنجاریهای کروموزومی که جنین را درگیر میکند. مثلا تریزومی 21 همان سندرم داون یا منگولیسم است و... با ازمایش خون و انجام سونوی غربالگری یک سری فاکتورهای خونی و غیره را در خون مادر بررسی میکنند که اگر جنین از نظر این سه مورد مشکلی داشت احتمال ان تخمین زده میشود. در همه افراد انجام نمیشود مگر با تجویز پزشک. شادباشید


1 پاسخ موجود است
سپیده
12:38    1392/08/19

خانم روحی سلام
هفته هفدهممه.هفته گذشته دکتر برام سونوگرافی نوشت و وقتی رفتم دکتر در برگه سونو نوشته: یک جنین با پرزانتاسیون بریچ مشاهده می گردد که با اندازه گیری B.P.D و F.L حدود 16W سن دارد.جفت خلفی گرید 0،میزان مایع آمنیوتیک با سن حاملگی مطابقت دارد.ضربان قلب و حرکات جنین طبیعی است.
می خواستم بفرمایید وضعیتم چطوره و آیا مشکلی هست یا نه؟
ضمنا تست غربالگری چیه و آیا لازمه همه این تست را انجام دهند؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:31    1392/08/20

خانم سپیده همه مواردکاملا خوب و طبیعی است. در مورد ازمایش غربالگری با پزشکتان مشورت نمایید . این تست جهت بررسی وجود سه ناهنجاریهای کروموزومی در جنین است. که با توجه به تاریخچه و...با نظر پزشک مربوطه درخواست میشود.


1 پاسخ موجود است
zozy
17:08    1392/08/18

سلام
غربالگری دو ماهه دوم چگونه صورت میگیرد؟سونوگرافیه یا آزمایش خونه؟کجاها با بیمه انجام میدهند؟هزینه آزاد زیاده.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:14    1392/08/20

خانم زوزی به هر دو مورد هست.


1 پاسخ موجود است
zozy
17:01    1392/08/18

هفته شانزده بارداریم.ته زبانم به رنگ سبز زیتونی و یه حالت جرم بسته شده.آیا علت خاصی میتونه داشته باشه؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:16    1392/08/20

خانم زوزی بهتره جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید. از نظر طب اسلامی متعادل تغذیه نشده اید باید سایر علائم هم بررسی شود. یک دوره رزیم غذایی سرشار از میوه و مایعات فراوان را استفاده کنید و سپس نتیجه را ببینید.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 2+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید