عضو پارسه‌گرد نیستید؟
با کلیک بر روی هر کدام از هفته‌های تقویم بارداری، شرایط وضع‌حمل خود را بصورت هفتگی دنبال نمایید

هفته سی و یکم بارداری
در هفته سی و یکم بارداری، وزن جنین به سرعت در حال افزایش می باشد با اینکه اعضای او آنچنان رشدی ندارند.

هفته سی و یکم بارداری

تعداد امتیازها: 1754
0 نفر

هر چه رحم شما گرفته‌تر و منقبض‌تر می‌شود، کودک پاهای خود را به داخل سینه اش جمع می‌کند و به حالت اصلی جنین نزدیک می‌شود.

کودک شما

وزن کودک شما به سرعت در حال افزایش است و در این هفته به 1500 گرم می‌رسد و حتی این افزایش خیلی بیشتر از رشد اعضای بدن او است. اکنون او حدود 40.64 سانتی‌متر قد کشیده است. در این هفته کودک شما در حال پرورش دادن کرک‌های جنینی است و ابرو و مژه هایش نیز پر می‌شوند.

بدن شما

از این هفته به بعد، احتمالاً کفش‌هایتان به سختی اندازه پاهایتان خواهند بود. فشاری که از طرف رحم به بدن وارد می‌شود باعث بیشتر شدن جریان خون و افزایش جریان مایعات به پاها شده، که این مسئله موجب ورم کردن پاها می‌گردد. در عین حال، رحم به شکم نیز فشار می‌آورد که در نتیجه شما سریعاً احساس سیری خواهید کرد. هر زمان که برایتان امکان دارد حتماً پاهای‌تان را روی صندلی یا چهارپایه و جای بلند قرار دهید و اگر هوا مناسب بود، سعی کنید از صندل استفاده کنید. عوارض بارداری و راهکارهای آن را در اینجا بخوانید.

چه کارهایی بکنید و از انجام چه کارهایی بپرهیزید

حتماً برای زمان وضع حمل خود برنامه‌ریزی لازم را صورت دهید. می‌توانید برای آماده کردن خود، به حالت‌های زمان زایمان و یا چیزهای مشابه دیگر فکر کنید. با وجودی که ممکن است وضع حمل آن گونه که شما تصور می‌کردید پیش نرود، اما این برنامه ریزی ها حتماً به درد شما خواهد خورد و یک جایی به دادتان می‌رسد. اگر هم می‌خواهید از درستی و نادرستی افکار و دانسته های خود آگاه شوید، اکنون بهترین زمان برای این کار است.

سلامت

زمانی که باردار هستید، چشم‌های شما به نور حساسیت زیادی خواهد داشت، برای این مورد، حتماً از چشم پزشک خود بخواهید تا قطره های مناسب و لازم را به شما بدهد. اگر کار شما با کامپیوتر زیاد است، حتماً زمان بیشتری برای استراحت و رفع خستگی چشم‌ها صرف کنید. اگر از لنزهای طبی استفاده می‌کنید، سعی کنید ساعت کمتری در طول روز از آن‌ها استفاده کرده و بیشتر به چشم‌هایتان استراحت دهید.

نصیحت‌های مادرانه

اشتباه بزرگی که در زمان وضع حمل کردم، این بود که آینه بالای سرم را درست تنظیم نکردم و به همین خاطر از اتفاقاتی که در آن زمان می‌افتاد کمی غافل شدم.

خرید کردن

برای تزئین اتاق کودک تان حتماً لازم نیست که زیادی خرج کنید. شما می‌توانید شابلون‌هایی با شکل‌های مختلف و ساده درست کرده و با کمک آن‌ها دیوار اتاق او را رنگ کرده و زیبا کنید.

ورزش

می‌توانید در زمان تماشای تلویزیون و یا خواندن روزنامه و مجله، عضلات کگل ( Kegels) خود را تقویت کنید. این تمرینات باعث تقویت عضلات واژن و در نتیجه وضع حمل ساده تر خواهد شد و همین طور از بروز مشکلات زمان زایمان پیشگیری می‌شود. این تمرینات را یک الی دو بار در روز و هر بار چند دقیقه انجام دهید.ورزش برای زنان باردار را در اینجا بخوانید.

روابط شما

رسم ادب ایجاب می‌کند که حداکثر تا سه هفته پس از دریافت تبریک و هدیه، جواب آن را با تشکر بدهید. پس از زایمان شما زمان کمی برای این کارها خواهید داشت و سرتان حسابی شلوغ می‌شود، پس بهتر است از الان متونی را آماده کنید که برای زمان بعد از تولد نوزاد، این کار برایتان آسان‌تر شود.

خواهر یا برادر

حتماً میزان درک و فهم کودک بزرگتر خود را در نظر داشته باشید و اینکه او چگونه می‌تواند به کودک جدید خوشامد‌گویی کند. کودکانی که در دوره پیش از مدرسه هستند، راحت تر و آرامتر فرزند جدید را قبول می‌کنند، اما این موضوع برای کودکان کوچکتر ساده نبوده و برای درک آن کمی با مشکل مواجه می‌شوند.

دو قلوها

احتمال وضع حمل زودرس مانند دیگر مادران بسیار زیاد است. کارهایی که باید انجام دهید را لیست کرده و آن‌ها را پس از انجام دادن به ترتیب خط بزنید. اگر به برخی از آن‌ها نرسیدید، می‌توانید از یک دوست کمک بگیرید.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1754
image تقویم بارداری

تاریخ زایمان خود را در فرم زیر وارد نمایید تا ابزار تقویم بارداری اطلاعات منحصر بفرد شما را در اختیارتان بگذارد. لطفاً توجه داشته‌باشید که تاریخ وارد‌شده از‌طرف شما می‌بایست بین بازه اکنون تا 9 ماه آینده قرار‌گیرد.

در صورتیکه اطلاعات موردنظر خود را در این مکان نیافته‌اید، می‌توانید از ابزارهای تقویم نوزاد (برای نوزادان تا یکسال) یا تقویم نوپا (مناسب کودکان یک تا دوسال) استفاده‌نمایید.

شما حتی می‌توانید این صفحه را بوک مارک نمایید تا براحتی و بصورت روزانه از آن بازدید نمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرزانه
07:38    1395/05/13

با سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوار، در سونو از جنين ٢٩ هفته و ٣ روز نتايج به شرح زير ميباشد bpd٧٧ و ac257و fl57 وزن تقريبي ١٥٢٩ گرم و تسريع رشد آسيمتريك، بطن هاي لطرال كمي برجسته و ديامتر عرضي در ناحيه تريگون ١٠.١ mm. ونتريكولومگالي خفيف. پيشنهاد MRI شده بود كه نتيجه آن به شرح زير ميباشد.mild dilatation is noted at lateral ventricles(maximum diameter8mm). the 3 rd and 4rd ventricular diameter are normal. middle-stractures of brain are normal. cerebral hemispheres and posterior fossa show normal appearance and there is no avidence of major CNS anormaly.there are no open spina bifida.ميخواستم نظر شما رو در مورد سلامت حال حاضر و آينده جنين چيه و منظور از عبارت داخل پرانتز اينه كه حداكثر بايد٨ باشه يا اينكه اندازهگيري MRI ٨نشون داده؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
باران
21:25    1395/02/12

شما همیشه خیلی خوب و سریع جواب میدادین. تعجب میکنم. الآن دقیق دو هفته از پرسش من میگذره ولی جوابی نگرفتم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:25    1395/03/20

سلام
متاسفانه بنا به بروز مشکلات و تغییراتی در سایت پرسشها دیر و البته دیروز به دست من رسیده است!

شاد و تندرست باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
باران
12:08    1395/01/29

سلام. امروز دقیقا 31 هفته هستم. دیشب ناگهان زیر دلم درد گرفت، بعد کمر و پای راستم. درست مثل درد پریود. چون من موقع پریود هم پا درد میشدم. درد تا امروز صبح تقریبا مداوم هست و با استراحت هم بهتر نمیشه.
خیلی نگرانم. چی میتونه باشه؟ ممکنه نشونه های زایمان باشه. هیچ عفونت یا مشکل قابل ذکری هم این مدت خدا رو شکر نداشتم. لطفا زود جواب بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نازنین
22:47    1395/01/24

سلام.من هفته 31 بارداری هستم در سونوگرافی کالر داپلر آکرتا در محل سزارین قبلی رو داشتم.مواردی رو دیدم که منجر به برداشته شدن رحم و یا فوت شده.خیلی نگرانم چقدر احتمال خطر وجود داره؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:29    1395/01/28

سلام
لطفا سونو خود را کامل گزارش کنید
و نگران نباشید زیرا با توجه به شناسایی بهنگام موقعیت جفت راحت تر می توان با خطرات احتمالی مقابله کرد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
صودا
18:41    1395/01/21

لطفا جواب من را هم بدهیدسلام وخسته نباشید من هپاتیت بی دارم میتونم بچم رو شیر بدم؟؟؟ ایا بهش انتقال نمیشه؟؟؟ البته من 7 ستل پیش واکسن زدم اما نمیدونم چرت مثبت بوده!!
واینکه در هفته 28 سونو دادم ک وزنش 1067 بود ایا کمه؟؟؟ واینکه یک هفته با تاخیر گفت
ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
14:59    1395/01/24

سلام نظر متخصص را بخواهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
bahar
16:53    1395/01/08
سلام من تو هفته ۳۱ بارداری هستم، از هفته ۲۱ به دیابت بارداری مبتلا شدم و روزانه دو عدد متفورمین برای من تجویز شد، ابتدای هفته ۲۹ وزن پسرم ۱۸۰۰ بود و از اون به بعد به خاطر بالا بودن قند ناشتام انسولین استفاده میکنم، شبها ۱۴ واحد nph و قبل از هر وعده غذایی ۲ واحد novo rapid سوالم اینه که با کنترل بودن قند خون من بازم ممکنه پسرم همین طور زیاد رشد کنه و خیلی درشت بشه؟ سوال دیگر اینکه من الان موقع تغییر حالت از نشسته به ایستاده و برعکس دردی تو رحمم حس میکنم، و گاهی ضربات جنین را خیلی پایین گویا داخل رحم هست حس میکنم، آیا اینها نشانه زایمان زودرس است؟؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
14:03    1395/01/10

سلام مواظب تغذیهتون باشید
خیر و شما نمی توانید ضربان قلب جنین را احساس کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
صودا
19:38    1395/01/07

سلام وخسته نباشید من هپاتیت بی دارم میتونم بچم رو شیر بدم؟؟؟ ایا بهش انتقال نمیشه؟؟؟ البته من 7 ستل پیش واکسن زدم اما نمیدونم چرت مثبت بوده!!
واینکه در هفته 28 سونو دادم ک وزنش 1067 بود ایا کمه؟؟؟ واینکه یک هفته با تاخیر گفت

ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
اکرم
13:13    1394/12/04

باسلام وتشکر.من یه سوالی دارم که بسیارگیج شده ام نمیدونم تاریخ بارداریم را از اولین روزآخرین پریودیم حساب کنم یا از روی سونوگرافی؟که تفاوت این دوتا 12 روزه یعنی اگه با پریودیم جلوبرم الان 32هفته و4روز دارم ولی باسونوگرافی سه ماهه اول امروز 31 هفتم تموم شده.به نظرشما کدوم را بایدملاک قرار بدم؟ توسونوی 31هفته و5روز وزن جنینم 1722گرم بودبه نظرشماخوبه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
20:28    1394/12/04

سلام
31 هفته و 5 روز و 32 هفته و 4 روز فق 6 روز با هم تفاوت دارد که اغلب خطای سونو گرافی در این هفته های بارداریست که حدود 1تا 3 هفته ممکن است باشد
وزن جنین نسبت به سن متعادل است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
اکرم
19:19    1394/11/27

باسلام وخسته نباشید.من درهفته 31بارداری هستم دراین هفته رفتم سونو گفت بجه سرش بالاو پاهاش پایینه.امکان داره بچه بچرخه و بتونم زایمان طبیعی کنم .خودم چیکارمیتونم بکنم تابچه بچرخه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:39    1394/11/28

سلام
بله تا هفته 37 احتمال چرخش جنین افزایش می یابد و اغلب جنین ها در هفته های آخر می چرخند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نگار
10:41    1394/11/18

سلام ممنون از سايتتون. من در هفته 31 بارداري هستم و بخاطر سرفه هايي كه در ماه پنجم داشتم طول سرويكسم به 20 رسيد و استراحت مطلق شدم متاسفانه دوباره سرفه هاي بسيار شديد و خشك سراغم اومده كه دكتر برام شربت سالبتامول و قرص تئوفيلين تجويز كرده ميخواستم ببينم با عوارض بد اين داروها چكار كنم؟ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نانی
22:04    1394/11/19

این دو تا رو که گفتی ضربان قلب رو به شدت بالا میبره . خیلی ناجور . ضربان قلب جنین رو هم بالا میبره. یه فکر دیگه بکن خدای نکرده بلایی سر جنینت نیاد. شوهر من این دو تا رو برای سرفه استفاده میکنه به عالت ضعف و تپش قلب شدید میفته


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
م.
10:36    1394/10/27

سلام خانم دکتر، چرا پس به سوال من جواب نمی دید؟ خواهش می کنم به سوالم جواب بدبد. ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
م.
16:36    1394/10/22

سلام خانم دکتر، من در هفته سی و یکم بارداری هستم. دو تا سوال از خدمتتون دارم. یکی اینکه چه موقعی می تونم کندر بخورم و سوال دیگرم اینه که من خیلی عادت به خوردن فلفل سیاه با تمام غذاهام و همینطور عسل برای صبحانه دارم و به تازگی چند تا از دوستانم گفتن که اینها خیلی در دوران بارداری بده و باعث زردی و آلرژی در نوزاد می شه. خیلی نگران شدم، لطفا بگین این حرف درسته و حالا چیکار کنم؟ کلا چیکار می شه کرد که نوزاد زردی نگیره؟ خیلی خیلی ممنونم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
23:29    1394/10/27

سلام مصرف کندر طبق توصیه طب سنتی به مدت محدود در ماه4 است
سعی کنید زیادهروی در مصرف هیچ نوع ماده غذایی نداشته باشید
مصرف میوه جات سبزیجات تازه و مواد غذایی با طبع خنک موثر ایت


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
13:50    1394/10/01

با سلام من هفته31بارداری هستم لگنم یک ماه و نیمه درد میکنه که هر هفته آمپول میزنم پای چپمم خیلی درد میکنه که دکترم سنوگرافی داپلر نوشت مشخص شده پام هیچ مشکلی نداره. میشه لطف کنید بگین این دردا برای چیه؟بارداری دوممه و بار اول این همه درد نداشت. آیا نزدیکی با این شرایط میتونه ضرر داشته باشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:08    1394/10/01

سلام
مهمترین بررسی پا با سونو داپلر بوده
لطفا میزان ویتامین دی و کلسیم را نیز چک کنید گاه کمبود این موارد درد شدیدی ایجاد می کند


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
افسانه
20:37    1394/09/18
سلام ضمن عرض تشکر از راهکارهای جدیدی که بیان گر سطح معلومات شما هستش داخل برنامه پست میزارین تا ما از تجربیات شما استفاده کنیم بسیار سپاس گذارم. یک سوال داشتم ایا رنگ کردن مو برای جنین خطر داره یا خیر ؟؟؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
16:53    1394/09/22

سلام
بویژه در هفته های اول بارداری احتمال خطر وجود دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا R
15:26    1394/09/15

سلام چهار روزه سوال من رو جواب ندادید میشه پاسخ بدید الان اولین نفر هستم از بالا


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:34    1394/09/16

سلام
متاسفانه تا امروز پرسش شما را دریافت نکرده بودم!
پاسخ را ارسال کردم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا R
04:40    1394/09/11

باسلام هفته 31 هستم
من برای از بین بردن ترشحات سبزم قرص، شیاف،پماد استفاده کردم و قرص کلوتریمازول هم سه بسته خوردم ولی همچنان ترشح سبز داشتم به فرموده شما و دکترم شیاف واژیسان هم استفاده کردم الان یک روز از مصرف شیاف میگذره ولی هنوز ترشح ادامه دارد
راستی من توسط پزشکم با بتادین هم رحمم شستشو داده شده.
دیگه چکار کننننننننم واقعا خسته شدم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:33    1394/09/16

سلام
بتادین در بارداری ممنوع است.مجددا استفاده نکنید
با توجه به سابقه شما بهتر است مجددا مشاوره حضوری داشته باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا R
13:24    1394/09/17

مشاوره عزیز دوباره رفتم دکتر گفت فقط شورت و شلوار نپوش و با سرکه خودتو بشور دیگه کاری نمیشه کرد!!!حالا چکار کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:29    1394/09/17

سلام
با شستشوی با سرکه موافق نیستم
شستشو با سرم نرمال سالین را پیشنهاد می کنم

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 4+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید