عضو پارسه‌گرد نیستید؟
با کلیک بر روی هر کدام از هفته‌های تقویم بارداری، شرایط وضع‌حمل خود را بصورت هفتگی دنبال نمایید

هفته سی ام بارداری
از هفته سی ام بارداری، هفته های سخت و طاقت فرسا شروع می شوند و بی خوابی ها کمی آزار دهنده خواهند شد.

هفته سی ام بارداری

تعداد امتیازها: 320
0 نفر

گلبول‌های قرمز از طریق مغز استخوان جنین در حال تکثیر است، این حالت به صورت نا واضح در عکس ظاهر می شود.

کودک شما

اکنون جنین شما به خواب میرود و زمانی هم که خواب نیست، مشغول شیطنت، سکسکه کردن و تکان خوردن است. او اکنون حدود 1360 گرم وزن دارد و 39.9 سانتی‌متر قد. او اکنون به فعال شدن سیستم عصبی نزدیک می شود که این باعث تنظیم شدن حرکات او نیز خواهد شد. فیبرهای عصبی او در غلاف عصبی قرار می گیرند که باعث رسیدن سریعتر دستورات به اعضا می شود.

بدن شما

دوره نه چندان خوشایند بارداری در دوره سه ماهه سوم نمایان می شود. تکرر ادرار، متورم شدن پاها، حساس شدن بواسیر، کمردردهای ناگهانی که شوکه کننده است و همین طور ترش کردن معده، از جمله موارد قابل انتظار است. جای تعجب نیست که اخیراً دچار کم خوابی می شوید، زیرا دچار عارضه بی خوابی نیز خواهید شد. بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که بی خوابی زمان بارداری برای آماده کردن شما برای دوره پس از وضع حمل است. با این وجود، در حدود 10 هفته دیگر، دردها و عارضه های موجود، با آمدن فرزندی در آغوشتان جایگزین خواهد شد.

چه کارهایی انجام دهید و از انجام چه کارهایی بپرهیزید

از صابون‌های خشک کننده پوست که باعث از بین رفتن چربی‌های مفید پوست می شوند جداً خودداری کنید. اگر دچار خارش‌های پوستی شده اید، حتماً به آن رسیدگی کرده و بی تفاوت نباشید. می توانید پس از استحمام از مرطوب کننده های حاوی ویتامین Eاستفاده کنید.

سلامت

بی خوابی دوره سوم بارداری اکثراً به علت تکرر ادرار می باشد. برای خوابیدن بیشتر بهتر است مایعات مصرفی روزانه خود را تا قبل از ساعت 6 بعد از ظهر بنوشید. مصرف زیاد مایعات در طول روز را فراموش نکنید.

نصیحت‌های مادرانه

من نمی دانستم که می توانم برای وضع حمل خود، درخواست پرستار دیگری را بکنم، پرستار من بسیار بد خلق بود و به من می گفت که خیلی اذیت می کنم.

خرید کردن

وقتی که کودکتان متولد می شود، دست‌های شما احتیاج به استراحت خواهد داشت، پس سعی کنید برای خرید کیف حمل کودک، حتماً سرمایه گذاری کنید. با استفاده از این کیف‌ها، کودک شما می تواند دائماً در آغوشتان باشد و با صدای قلب شما به خواب برود. همین طور وقتی بیدار است، به دیدن اطراف مشغول می شود. قبل از زایمان، پوشیدن آن را تمرین کنید که پس از وضع حمل برای پوشیدن و در آوردن آن حرفه ای شوید.

ورزش

هورمون‌ها باعث نرم شدن بافت‌های اطراف مفاصل می شوند و به این ترتیب مفاصل به راحتی کش می آیند. هنگام استفاده از وزنه ها وزن آن‌ها را 5 تا 15 درصد کاهش دهید.

روابط شما

شما و همسرتان می توانید همراه هم به موسیقی گوش دهید و بدانید که کودک شما نیز در حال شنیدن آن موسیقی است.

خواهر یا برادر:

کودک بزرگتر خود را به خرید ببرید تا برای خواهر یا برادر جدیدش هدیه بخرد. زمانی که حواس او نیست، از جانب کودک جدید برای او هدیه ای بخرید تا او نیز خوشحال شود.

دوقلوها:

شما باز هم خسته هستید، مسلماً خسته تر از خانم‌های بارداری که یک کودک را حمل می کنند. اگر شاغلید، به خود استراحت بیشتری بدهید و حتی شاید بهتر باشد که مرخصی بارداری خود را زودتر بگیرید. اگر از شما خواسته شد که به استراحت مطلق بپردازید، نگران و ناراحت نشوید زیرا همۀ این کارها، برای بهتر بودن شما و کودکانتان است.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 320
image تقویم بارداری

تاریخ زایمان خود را در فرم زیر وارد نمایید تا ابزار تقویم بارداری اطلاعات منحصر بفرد شما را در اختیارتان بگذارد. لطفاً توجه داشته‌باشید که تاریخ وارد‌شده از‌طرف شما می‌بایست بین بازه اکنون تا 9 ماه آینده قرار‌گیرد.

در صورتیکه اطلاعات موردنظر خود را در این مکان نیافته‌اید، می‌توانید از ابزارهای تقویم نوزاد (برای نوزادان تا یکسال) یا تقویم نوپا (مناسب کودکان یک تا دوسال) استفاده‌نمایید.

شما حتی می‌توانید این صفحه را بوک مارک نمایید تا براحتی و بصورت روزانه از آن بازدید نمایید.


1 پاسخ موجود است
روناک
01:04    1393/01/27

خانم دکتر سلام. من در مورد قرار دادن لپ تاپ روی شکمم نوشته بودم و گویا لطف کرده پاسخ داده بودید ، به دلیل اظطراب زیاد نمی دانم چه کار کردم که سوال خودم و پاسخ شما همراه هم پاک شدند. ممکن است لطف کنیدو پاسخ را دوباره برایم بنویسید؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:51    1393/01/28

خانم روناک پاسخ شما در زیر داده شده. شادباشید


1 پاسخ موجود است
روناک
00:51    1393/01/27

سرکار خانم روحی عزیز،
با سلام.
من در هفته سی ام بارداری هستم. شاید لازم به توضیح باشد که سی ساله هستم و این اولین بارداری من است. دو سوال برایم وجود دارد که سپاس گزار خواهم بود نظر کارشناسی شما را در مورد آن ها بدانم.
1- اولین مورد که بسیار بسیار من را نگران کرده این است که چون چندین هفته بعد از بارداری ام متوجه آن شدم، در آن مدت بنا بر عادت لپ تاب را برای دقایق و حتی ساعت ها روی شکمم قرار می دادم و کار می کردم و البته لپ تاپ هم حرارتش بالا میرفت و کاملا داغ و سوزاننده می شد و گرما را به شکم انتقال می داد که چون من سرمایی هستم و دل درد مزمن هم دارم برایم مطلوب بود. بعد از این که متوجه بارداری شدم هم تا همین اواخر چند بار بدون این که متوجه باشم ناخودآگاه از روی عادت این اتفاق افتاد که تا متوجه می شدم لپ تاپ را بر می داشتم. ولی دیشب در مطلبی خواندم که حرارت یا داغ شدن مایع آمینوسنتز بسیار می تواند برای جنین خطرناک باشد. من تا دو هفته دیگر پزشکم را نمی بینم تا از ایشان سوال کنم و نگرانی دارد من را به مرز جنون می رساند...
2- امکان استفاده از موادی با خاصیت لوبریکنت مثل وازلین طبی یا پمادهایی مثل کلوتوریمازول در موقع نزدیکی در دوران بارداری وجود دارد و ضرر رسان نیست؟
پیشاپیش از فرصتی که برای پاسخ صرف خواهید کرد سپاس گزارم.


1 پاسخ موجود است
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:46    1393/01/27

سرکار خانم روناک مهدوی اتفاقی است که افتاده. توصیه میشود که از اینکار پبشگیری کنیدولی دین معنا نیست که حتما جنین دچار مورد خاصی شده. این استرسی که دارید بدترین سم را وارد بدن میکند. بهترین کار این است که برای جیران ان شادباشیدو غذاهای سالم وتازه استفاده کنید، و مهمتر ازهمه به خدا توکل کنید چرا که همه چیز در دست ان قادر بزرگ هست .
وازلین و کلوتریمازول در بارداری منعی ندارند. اما استفاده خودسر کلوتریمازول توصیه نمیشود چون برای درمان عفونت هست که باید با تجویز پزشک باشد تا در مورد خودش استفاده شود. اگر واقعا عفونت دارید باید از کاندوم هم استفاده نمایید تا عفونت حتما درمان شود و این دارو برای لغزندگی استفاده نمیشود.


1 پاسخ موجود است
روناک
16:33    1393/01/27

ازتون خیلی ممنونم. پزشک من چند هفته پیش برام سونوی سه بعدی نوشتند که به دلیل - باز هم- نگرانی از این که شاید برای جنین مضر باشد انجام ندادم. اما در این شرایط ممکن است سونوگرافی سه بعدی به مشخص شدن ضایعات احتمالی کمک بکند؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:55    1393/01/28

خانم روناک سونوی سه بعدی دقیقتر ازز سونوی معمولی است ولی جز در موارد ضروری توصیه نمیشود. اگر پزشکتان توصیه کرده اند حتما لازم دانسته اند. در نهایت تصمیم گیری با شماست اگر تا اخر بارداری استرس خواهید داشت با اینکار استرس شما کم میشود. شادباشید


1 پاسخ موجود است
آفتاب
18:36    1393/01/16

سلام و خسته نباشید. من هفته 30 بارداری هستم. گاهی اوقات با اینکه در حالت استراحت یا نشسته هستم احساس می کنم تپش قلب دارم. البته به مدت چند دقیقه و بعد عادی می شود. یکبار که این تپش قلب نسبتاً بیشتر بود تعداد ضربان قلبم 105 بود. میشه بفرمائید ممکنه مشکلی داشته باشم یا نه؟ ممنون.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:57    1393/01/24

خانم افتاب بهتر است جهت چک اپ به پزشک مراجعه نمایید.


1 پاسخ موجود است
فاط
20:51    1392/12/24

با سلام خدمت خانم روحی. من در هفته 21سرکلاژشدم. الان که در هفته 30بارداری هستم طول سرویکسم 19است دکترم امپول پرلوتن تجویز کرده .خیلی می ترسم میخواستم بدونم ایا زایمان زودرس در انتظار منه؟به جز استراحت جه کار کنم . باتشکر از زحمات


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:30    1393/01/24

خانم فاط نگران نباشید و فقط استراحت مطلق داشته باشید و تحت نظر پزشک باشید . به علائمی شبیه درد، تب ، ابریزش، لکه بینی و... دقت نمایید . فعلا که علامتی از زایمان زودرس ندارید هر چند که وطل سرویکس کوتاه است . همچنان استراحت داشته باشید. چند هفته را هم صبر نمایید بارداری با شادی پایان می پذیرد. پایان 37 هفته جنین رسیده. شادباشید


هانیه
01:47    1392/12/15

سلام خانم روحی می خواست بپرسم هر شب دل درد دارم ونمی تونم بخوابم


هدی
09:37    1392/11/28

سلام خانم روحی. خسته نباشید.
من هفته 30 بارداری هستم. آزمایش قند دادم. عدد ناشتا شده 90. بعد 50 گرم گلوکز خوردم دوباره بعد از یک ساعت آزمایش دادم شد 139. خیلی استرس دارم آیا قند خونم بالاست؟ دچار دیابت بارداری شدم؟ خواهش می کنم جوابمو بدید.
با تشکر


1 پاسخ موجود است
الهام
01:39    1392/11/26

باسلام خسته نباشید.من تازه وارد هفته30 شده‌ام.امادرد درقسمت بالای پاهام،ک رگها هستن باعث شده ک به سختی بلندبشم،مخصوصا درخواب،برای پهلو ب پهلو.این درد از3ماهگی شروع شد.ممنون میشم راهنماییم کنید.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:59    1392/11/30

خانم الهام بهتر است جهت معاینه فیزیکی به پزشک مراجعه نمایید. شادباشید


1 پاسخ موجود است
fatimama
21:56    1392/11/06

سلام خانم روحی.خسته نباشید.من هفته 30 ام. میخاستم بدونم نزدیکی تا کی مجاز است.من از اول بارداری مثل قبل بارداری نزدیکی داشته ام البته بصورت ارامتر و مشکلی نداشته ام.خواهشا جواب بدین چون اصلن نمیتونم به صورت حضوری از دکترم بپرسم


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:54    1392/11/30

خانم فاطیما اگر مورد خاصی ندارید تا ماه نهم با احتیاط موردی ندارد البته باید با رعایت بهداشت باشد تا احتمال پارگی کیسه اب و زایمان زودرس کاهش یابد. البته به طور کلی در سه ماهه اخر به علت احتمال خطر پارگی کیسه اب زیاد توصیه نمیشود.


1 پاسخ موجود است
لعیا
09:34    1392/11/04

با عرض سلام خدمت خانم دکتر - من در هفته 26 بارداری هستم و وزنم اخیرم در یکماه 5 کیلو بالا اومده ولی اثری از تورم یا مسمومیت حاملگی ندارم چیکار کنم اگه وزنم کنترل نشه


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:33    1392/11/30

خانم لعیا باید به پزشکتان مراجعه نمایید تا اقدام به ازمایش ادرار نمایند. در کنارا ن مصرف غذاهای پرکالری را محدود کنید. اگر ناشی از ورم نباشد ناشی از زیاده مصرف کردن غذاهای پرکالری است . سرخ کردنی ها، چربی، نشاسته را محدود نمایید.


1 پاسخ موجود است
sara14
12:25    1392/10/16

با عرض سلام و خسته نباشید
من هفته سیم بارداری هستم از ابتدای بارداری دچار دل پیچه های شدید میشدم که دکتر گفت برای ابتدای بارداری طبیعی است بعد یه مدت کمتر شد اما الان دوباره دچار دل پیچه میشم با توجه به اینکه به غذاوسبزیجاتی که میخورم دقت دارم؛دلیلش چی میتونه باشه؟ آیا مهمه؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:26    1392/10/20

خانم سارا چون دلپیچه در این سن بارداری طبیعی نیست بهتر است تحت نظر پزشک اقدام به ازمایش مدفوع و بررسی های دیگر رو انجام دهید تا علت ان مشخص شده و در صورت لزوم درمان صورت بگیرد. شادباشید


1 پاسخ موجود است
saraee
12:31    1392/10/04

سلام خانوم دکتر عزیز.یه دنیا سپاس که جواب سوالمو دادین،واقعا ممنونم
همونی هستم که هفته 30بارداریم(
(هفته 30+1 +_1هفته
Bpd 7.53cm
Ac 26.31
Fl 5.81cm
(1580g
شما گفتین که وزن جنین کم است،اما تواین صفحه که مربوط به بارداریست وزنو 1360گرم نوشته،یعنی وزن جنین بازم کمه؟به نظرتون اگه مواردی که گفتینو رعایت کنم،موقع به دنیا اومدن وزنش 2برابر میشه؟
آخرین سوالم اینکه،آیاباتوجه به این اعداد قدجنین مشخصه؟
باتشکر ازتون


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:52    1392/10/07

خانم سارا این اعداد در نژادهای مختلف فرق میکند و یک تخمین برای ارزیبابی است. به هر حال نگرا ن نباشید و دستورهای گفته شده را رعایت کنید البته با دانستن اینکه با چاق شدن ریاد مادر دلیل نمیشود که جنین هم افزایش وزن زیادی بگیرید. همان دستورهای گفته شده را رعایت کنید به نتیجه مطلوب میرسید چون جنین در ماه اخر بارداری افزایش وزن بیشتری میگیرد. شادباشید


1 پاسخ موجود است
ziba
11:37    1392/10/04

باسلام خانم دکتر:
من در هفته 30 و 4 روز هستم ، من در اوایل بارداری 66 کیلو بودم ولی الان 80 کیلو هستم ، با توجه به اینکه یک ماه است مولتی ویتامین را نیز قطع کرده ام و غذایم را هم کم کرده ام ولی باز هم وزنم بالا میرود ، الان در عرض یک ماه 3 کیلو وزنم زیاد شده، آیا به نظر شما نگران کننده است یا خیر؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:44    1392/10/07

خانم زیبان با نظر پزشکتان فشار خون را کنترل و یک ازمایش ادرار جهت بررسی کلیه ها و معاینه جهت بررسی ادم نمایید. اگر مسئله فشار خون نباشد به احتمال زیاد کالری دریافتی شما بالاست. به هر حال هنوز افزایش وزن شما در یک ماه در نهایت محدوده نرمال است. مولتی ویتامین باعث افزایش وزن نمیشود. شادباشید


1 پاسخ موجود است
saraee
14:32    1392/10/03

سلام خانوم دکتر،ببخشیدوقتتونو میگیرم،دیروز سونو که رفتم میخواستم بدونم که اعداد نرمال یانه؟ تاهفته دیگه که وقت دارم پیش دکترم میمیرم از
استرس،توروخدا بگین چیز غیرنرمالی وجود داره؟
(هفته 30+1 +_1هفته
Bpd 7.53cm
Ac 26.31
Fl 5.81cm
(1580g


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
04:35    1392/10/04

خانم ساره اگر اعدای را که نوشته اید درست باشد کمی وزن جنین کم هست. استراحت بیشتر، استرس کمتر و استفاده از مواد غذایی طبیعی و مقوی توصیه میشود. مورد خاص دیگری در سونو ذکر نشده بود . شادباشید


1 پاسخ موجود است
ahlam
09:51    1392/10/03

سلام . وقت بخیر . در هفته سی هستم . در آزمایش خون میزان هموگلوبین 11 -r.b.c 3.97-و هماتوکریت 33.3 گزارش شده . آیا مشکل خاصی وجود دارد؟ ضمنا پزشک شربت فروگلوبین تجویز کرد.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
04:06    1392/10/04

خانم احلام شما کمی انمی فقر اهن دارید برای همین برایتان شربت اهن تجویز کرده اند که اگر با ویتامین سی خورده شود جذب انرا بالا میبرد و تا دو ساعت از چای یا جوشانده گیاهی استفاده نشود. شادباشید


1 پاسخ موجود است
فاطیما 61
08:55    1392/09/19

سلام
ببخشید چرا سایت به روز نشده و کسی جواب سوالهای رو نمیده
تقریبا کل آذر ماه در همه قسمت ها سوالات بی جواب مونده است ؟


ر. هاشمی (مدیر)
10:55    1392/09/19

با سلام به شما فاطیمای عزیز
شما در صفحه اول سایت می‌توانید آپدیت روزانه پارسه‌گرد را ببینید.
سوالات مطرح شده نیز با توجه به زمان کارشناس محترم پاسخ داده شده‌اند

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید