عضو پارسه‌گرد نیستید؟
با کلیک بر روی هر کدام از هفته‌های تقویم بارداری، شرایط وضع‌حمل خود را بصورت هفتگی دنبال نمایید

هفته اول بارداری
تقویم بارداری هفته به هفته - هفته اول | مقالات علمی و جامع که نکات پزشکی ،سلامت ،تغذیه و فعالیت بارداران را به صورت هفته به هفته در اختیارتان قرار میدهد.

بارداری هفته به هفته - هفته اول بارداری

تعداد امتیازها: 5075
0 نفر

حتماً دوست دارید زود متوجه شوید باردار هستید یا خیر؟ ولی باید بدانید که تا چند هفته متوجه این موضوع نخواهید شد. هفته اول بارداری معمولاً از آخرین روز دوره عادت ماهانه شما آغاز خواهد شد. قدری گیج کننده به‌نظر می‌رسد، اما اینطور نیست. متخصصین اولین روز  آخرین دوره عادت ماهانه را به عنوان اولین روز بارداری به حساب می آورند و از آن روز شروع به شمارش می کنند. تخمک گذاری تا 2 هفته آینده آغاز نمی شود، پس منتظر هفته سوم باشید تا شاید بتوانید در آن باردار شوید.

بدن شما

اگر امیدوار هستید که این ماه باردار شوید، ابتدا باید علائم بارداری را بدانید؛ وقتی از باردار بودن خود مطمئن شدید می توانید با حساب کردن روز تولد فرزند خود قدری لذت ببرید. برای اینکار لازم است که ابتدا هفت روز به آخرین روز دوره ماهانه آخر خود اضافه کنید، سپس سه ماه از آن کم کرده و یکسال به آن عدد اضافه کنید. این روشی است که اکثر پزشکان از آن استفاده می کنند. البته تاریخ‌هایی که به دست می آیند تقریبی هستند و از بین هر 20 نفر تنها 1 نفر، درست در همان روز محاسبه شده، زایمان خواهد کرد. علاوه بر این باید دانست که اصلاح تاریخ وضع حمل توسط پزشک در طی دوران بارداری، اتفاق غیر منتظره ای نیست و این اصلاحات عموماً با محاسبه اندازه جنین و اطلاعات دیگر صورت می گیرد. در هر صورت باردار باشید یا خیر  با برنامه‌ریزی برای تعیین جنسیت جنین اقدام کنید. مطلب تسریع روند بارداری را بخوانید تا با برنامه ای صحیح اقدام به باردار شدن کنید.

اگر باردار هستید قبل از هرچیز باید از اصول و مهم‌ترین مطالب برای باردار آگاه باشید تا بارداری با آرامش و سلامتی داشته باشید.

جواب آزمایش شما منفی بوده ولی شما دوست دارید هرچه زودتر باردار شوید؟ ناامیدی سودی ندارد حقایقی برای کمک به باردار شدن ، شما را هر چه زودتر به آرزویتان می‌رساند. 

چه کارهایی را انجام دهید و از چه کارهایی پرهیز کنید

اگر می‌خواهید باردار شوید، حتماً روزانه دمای بدن‌تان را اندازه گیری نمایید. شما می‌توانید با اندازه گیری روزانه دمای بدن خود با دماسنج‌های دهانی و دیجیتالی، روز تخمک گذاری خود را تشخیص دهید. برای این‌ کار باید هر روز صبح پیش از بلند شدن از رختخواب دمای بدن خود را اندازه بگیرید و آن را ثبت کنید. هنگامی که متوجه بالا رفتن ناگهانی دمای بدن خود شدید، تخمک گذاری آغاز شده و شما آماده باردار شدن هستید. هیچ زمانی بهتر از حالا مناسب آموختن برخی قوانین و شرایط بارداری نیست. مطلب تعیین زمان تخمک گذاری کمک بیشتری برای تعیین دقیق زمان تخمک گذاری شما خواهد کرد. در اینجا به چند کاری که می توانید انجام دهید از قبیل سوار هواپیما شدن، پدیکور کردن در آرایشگاه، زدن واکسن آنفولانزا و چند کاری که نباید انجام دهید از قبیل خوردن پنیرهای نرم، تمیز کردن سطل آشغال یا نشستن در وان آب داغ اشاره می کنیم. با غذاهایی که بارداران نباید بخورند آشنا شوید.

سلامتی

خوردن ویتامین‌های قبل از زایمان (Parenatal Vitamins)، بسیار مفید می باشد. اگرچه به این ویتامین‌ها، ویتامین‌های پیش زایمان گفته می شود، اما جنین در حال تکامل به مواد مقوی و مفید آنها مثل اسید فولیک، آهن و ...، بسیار احتیاج دارد. لذا مصرف آن‌‎ها در همان هفته های ابتدایی بسیار توصیه می شود؛ در حالیکه ممکن است حتی از بارداری خود خبر نداشته باشید. مصرف فولیک اسید در بارداری را جدی بگیرید.

انتخاب مولتی ویتامین مناسب سلامتی شما و جنین را در این دوره حساس تضمین می‌کند؛ البته تغذیه سالم در دوران بارداری را نباید تنها محدود به مکمل‌ها کرد و مواد غذایی مناسب باردار  باید به موقع و درست تامین شود.

مادر شدن

علاقه شما برای باردار شدن ممکن است در ابتدا برای شریک زندگیتان قابل درک نباشد یا واکنش منفی او را در پی داشته باشد که همین موضوع می تواند در رابطه شما اثر منفی داشته باشد. پس لازم است که ابتدا درباره این تمایل خود با او صحبت کنید و نظر او را جویا شوید و سعی کنید درباره بچه دار شدن با یکدیگر به اتفاق نظر برسید. ممکن است رسیدن به تفاهم در این مورد به راحتی حاصل شود و یا اینکه احتیاج باشد که برای آن وقت بیشتری گذاشته شود. در هر حال کم کردن استرس و فشار ناشی از این تصمیم جدید در زندگی، بسیار بسیار لازم و غیر قابل چشم پوشی است. 

باید و نبایدهای دوران بارداری کمک زیادی در این زمینه به شما می‌کند.

مطالعه

اگر تصمیم به باردار شدن گرفته اید، لازم است که قبل از هر چیز در مورد آن به خوبی مطالعه کنید. سعی کنید حداقل یک یا دو کتاب خوب در رابطه با بارداری خریداری کرده یا از دوستان خود قرض بگیرید و آنها را کاملاً مطالعه کنید. با مشاهده صفحه برنامه ریزی باروری انواع مطالب مهمی را که باید قبل از بارداری بدانید؛ بخوانید.

ورزش

ورزش کردن شما را در دوره بارداری قوی و پر انرژی نگه می‌دارد. البته اگر ناگهان ورزش را شروع کنید، اوایل قدری سخت خواهد بود؛ اما کم‌کم بدن شما به ورزش عادت خواهد کرد و سختی آن کم شده و از آن بسیار بهره می گیرید. برای شروع بهتر است از پیاده روی شروع کنید، پیاده روی فعالیتی بسیار سبک است که در طول دوران بارداری نیز می توانید آن را ادامه دهید.

ورزش‌های مفید و مضر دوران بارداری را بشناسید تا ناخواسته خود و جنین را به خطر نیندازید.

دو قلو

آیا شما و خواهر یا برادرتان دو قلو هستید؟ آیا یک قل بسیار شبیه به خود دارید؟ اگر چنین موضوعی صحت دارد باید بدانید که احتمال اینکه شما هم دوقلو یا چند‌قلو به دنیا بیاورید، بسیار زیاد است.   (تقویم بارداری)

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 5075
image تقویم بارداری

تاریخ زایمان خود را در فرم زیر وارد نمایید تا ابزار تقویم بارداری اطلاعات منحصر بفرد شما را در اختیارتان بگذارد. لطفاً توجه داشته‌باشید که تاریخ وارد‌شده از‌طرف شما می‌بایست بین بازه اکنون تا 9 ماه آینده قرار‌گیرد.

در صورتیکه اطلاعات موردنظر خود را در این مکان نیافته‌اید، می‌توانید از ابزارهای تقویم نوزاد (برای نوزادان تا یکسال) یا تقویم نوپا (مناسب کودکان یک تا دوسال) استفاده‌نمایید.

شما حتی می‌توانید این صفحه را بوک مارک نمایید تا براحتی و بصورت روزانه از آن بازدید نمایید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
بهاره
11:44    1394/11/18
سلام،من دقیقایک هفتست منتظرجواب سوالم هستم...پس چراجواب نمیدید؟

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
سام
18:57    1394/11/17
باسلام من 12هرماه پریودمیشدم ولی نشدم همه ی علائم بارداری روهم دارم اما 16من لکه قهوه ای رنگی دیدم وبعدش که خون اومد من الان چیکارکنم برم آزمایش خون بدم یا اینکه من باردارنیستم؟ توروخداجوابموزودبدید گیجم

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
بهاره
13:02    1394/11/16
چراجواب نمیدید؟

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
بهاره
00:37    1394/11/14
بهار سلام خسته نباشید،من پریودهای نامنظم دارم وزیرنظرپزشکم،ودکتربهم سه تج آمپول پروژسترون داده که گفته اگه باز عقب انداختم هر دفعه 15روز بعد موعد پریودیم بزنم،حالامن دوشب پیش نزدیکی داشتم وآب منی همسرم داخل ریخته شد و به دلایلی دوسه دیقه بعدمن متوجه شدم که همسرم هم چند دیقه قبل من رسیدن و یه جورایی همزمان میشه حساب کرد،ولی بعدش که متوجه شدم وبلندشدم رفتم سریع توحمام شستم کامل وحتی یه ذرش هم بیرون ریخت یعنی برگشت،احتمال بارداری چقدره وتاکی معلوم میشه؟ پوزیشنمون هم مرد زیر زن روباشه بود،حالامن پنج روز دیگه بایدبرم امپول بزنم نمیدونم بایدبزنم یانه با این اوصاف؟اگه قراربه باردارشدن باشه این آمپول مشکل ایجادنمیکنه؟ ممنون میشم جوابم وبدید؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سوگند
23:42    1394/11/07

سلام خسته نباشید.. من بعد 8- 9 ماه اقدام برای بارداری و دادن ازمایش و سونو و کلی دارو... این ماهم نتیجه نگرفتم و بالاخره امروز رفتم واسه عکس رنگی رحم.. متوجه شدم ک لوله های راست و چپم هر دو گرفتن.. لوله سمت راست پس از عکس برداری باز شد ولی لوله سمت چپم انسداد کامل از قسمت پروگزیمال داره و باز نشد. موقعیت رحم flexion دارد. .. از عمل میترسم و خیلی هم ناراحت و نگران. البته واسه لوله راست توی برگه پاسخ نوشته: در سمت راست ورود ماده کنتراست به حفره پریتوان رویت شده و حدود تخمدان راست مشخص گردیده است. ایا امکان بارداری من با یه لوله وجود نداره. در مورد flexion هم میشه توضیح بدین .. بی صبرانه منتظر پاسختونم.. شنبه میرم پیش دکترم.. .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
sogand
11:43    1394/11/12

سلام چرا ب‌ سوالم جواب نمیدین؟؟ 5 روز پیش این سوالو کردم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شکوه جعفری (مدیر روابط عمومی)
13:01    1394/11/12

شماره تماس بدون كد واز خط ثابت
سراسري:
9099070309


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شادی
14:29    1394/11/07

سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم وزرش بدنسازی برای بارداری و احتمال باروری مشکل ایجاد میکنه؟من سابقه دو سقط در 5 و 7 هفتگی هم دارم.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
طلا
19:23    1394/11/03
سلام خانم روحی.من 26 ساله هستم و دوسال است که ازدواج کردم. یک سال اول زندگیم رو که 9 ماه اون رو با کاندوم و سه ماه اون رو با قرص جلوگیری داشتم.الان حدود پنج ماهه که اقدام به بچه دار شدن کردم و منتظر نتیجش هستم.با توجه به اینکه همین ماه باید پریود بشم و در این مدت انتظار کمی استرس کشیدم و حرص خوردم.با تمام این توصیفات بنظر شما احتمال بارداری برای من وجود داره؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
16:11    1394/11/04

سلام
جنیدی هستم مشاوره تلفنی مامایی الهام و عضو گروه مشاوران پارسه گرد
5 ماه اقدام و باردار نشدن اصلا نگران کننده نیست و می تواند کاملا طبیعی باشد
در هر سیکل بدون پیشگیری احتمال بارداری 15% است


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
یکتا
09:56    1394/10/22
سلام،پاسخ نظراتمونو کجا باید ببینیم

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شکوه جعفری (مدیر روابط عمومی)
14:16    1394/10/22

با سلام
در زیر سوالتان پاسخ را میتوانید ببینید.البته حداقل 24 ساعت زمان میبرد تا پاسخ دریافت کنید. حجم سوالات زیاد است.
از صبوری تان سپاسگزاریم


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
یکتا
09:20    1394/10/22
با سلام.من ۲۷سالمه،چهارسال ازدواج کردم،جلوگیری طبیعی داشتم،پریودام ۳۰تا۳۳روزست،تنبلی تخمدان ندارم چند ماه پیش سونو دادم فولیکول ۱۸توی تخمدان راست داشتم،همسرم هیچ آزمایشی هنوز نداده،اما خودم آز خون و تیروئید دادم،کم کم خونی ندارم،کم کاری تیروئید دارم ک کنترل شد و الان قرص لووتیروکسین استفاده میکنم و دکتر گفت دیگه از این لحاظ مشکلی نداری،عفونتهای خفیف داشتم اما دکتر گفت میتونی واسه بارداری اقدام کنی دارو هم مصرف کردم،دو ماه از روز ۸تا۱۸قاعدگی نزدیکی داشتم اما باردار نشدم،ماه دوم چون خیلی عجولم رفتم دکتر لتروزول تجویز کرد ک از شب ۵ تا شب ده پریود خوردم و دکتر گفت تا سه ماه استفاده کن،میخواستم ببینم با این شرایط من نابارورم یا طبیعیه؟ایا ممکنه کم کاری تیروئید منو نازا کنه البته کنترل شده،خیلی نگرانم و عجله دارم لطفا راهنمایی کنید.متشکرم.

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:29    1394/10/22

سلام
بررسی و اقدامات لازم اغلب پس از یکسال نزدیکی بدون پیشگیری انجام می شود و به تعویق افتادن بارداری تا این زمان کاملا طبیعی است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
شادی
18:13    1394/10/20

سلام.چه مدت بعد از سقط میتونم ورزش کنم؟اگر درد و خونریزی نباشه.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
22:52    1394/10/21

سلام از ورزش سبک شروع کنید زمان خاصی ندارد بستگی به توان جسمیتون دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سحر
17:59    1394/10/17

سلام.هفته 7.خونریزی و درد در حد عادت ماهانه های قبلیم هستش.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
23:18    1394/10/19

سلام در اولین فرصت مراجعه به متخصص


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سحر
10:29    1394/10/16

سلام خسته نباشید.به من گفته شده که سقط داشتم ولی درد و خونریزی زیادی ندارم.نمیخوام به هیج عنوان کورتاژ کنم لطفا کمکم کنید که چیکار کنم خودش دفع بشه و جراحی نخواد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
21:21    1394/10/16

سلام
هفته چندم بارداری هستید؟
خونریزی دارید؟
چندروز است خونریزی دارید؟
حجم خونریزی چقدر است؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
شادی
15:20    1394/10/15

سلام و خسته نباشید.سوال قبلیم پرسیده بودم که ممکنه سقط باشه یا نه که دو روز پیش در سونو واژینال گفتن ساک چروک خورده و باید سقط بشه.این بار دوم هستش که سقط دارم.بارداری اول در 5 هفتگی و اینبار در 7 هفتگی.خیلی نگران هستم و میترسم.علت این که ساک چروک خورده چیه؟الان من باید سقط کنم ولی هنوز خونریزی ندارم و فقط لک های قهوه ای دارم.امکانش هست که اشتباه شده باشه؟آیا ممکنه بارداری بعدیم هم همینجوری بشه؟چه باید بکنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
15:09    1394/10/15

سلام حتما با متخصص مشورت شود.اینو آزمایشات تایید می کنه که چه عاملی باعث سقط شده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
sogand
01:50    1394/10/15

چرا جواب منو نمىدين؟؟؟ از کيه منتظرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شکوه جعفری (مدیر روابط عمومی)
13:20    1394/10/15

با سلام
لطفا سوال خود را تکرار کنید.
سپاسگزارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
شادی
19:43    1394/10/13

سلام.خسته نباشید.ببخشید من باردار هستم و 3 هفته پیش دکتر بهم گفته تازه ساک حاملگی تشکیل شده و چون سابقه سقط در 5 هفتگی رو داشتم اینبار برای من شیاف سیکلوژیست تجویز کردند.با وجود مصرف شیاف ها من ترشح زیاد و درد پهلو و زیر شکم و کمر درد داشتم البته شدید نبوده ولی تقریبا هر روز بوده.از دیروز یکم دردم بیشتر شده و خیلی کم یک لکه قرمز روشن دیدم.چون سابقه سقط دازم خیلی نگران هستم.آیا ممکنه که بازم سقط باشه ولی بخاطر شیافهای پروژسترون خونریزی نداشته باشم؟چون هفته بعد وقت دکتر دارم الان خواستم یکم نگرانیم رفع بشه.از کجا بدونم سقط شده یا نه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
14:54    1394/10/14

سلام یکی از عوامل ایجاد سقط استرس است پس توکل به خدا و با پزشکتون مشورت کنید


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نرگس
22:45    1394/10/10
سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من هشتم آذر پریود شدم پانزدهم پاک شدم همون شب نزدیکی داشتم و جلوگیری رو قطع کردم به نظرتون عمل لقاح کی انجام میشه که باردار بشم

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
00:13    1394/10/13

سلام اگر سیکلهای منظم داشته باشید تقریبا وسط سیکل زمان تخمگک گذاریست


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
m
22:46    1394/10/08
سلام من قصد باردار شدن دارم وطبق محاسباتم در نزدیکی تخمک گذاریم تقریبا هر شب نزدیکی داشتم حالاهم سه روز هستش ک از تاریخ پریودی من میگذره بی بی چک گذاشتم منفی بوده ایا امکان داره جواب تست اشتباه باشه

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
23:08    1394/10/15

سلام چند روز دیگه تست خون بدهید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید