عضو پارسه‌گرد نیستید؟

نکات اولیه در نگهداری از نوزاد

تعداد امتیازها: 1070
2 نفر
آروغ زدن

بیشتر فوت و فن های بزرگ کردن نوزاد در حین کار آموخته می شوند. در زیر نکاتی در خصوص آروغ زدن، حمام کردن و نحوه بستن پوشک نوزاد آمده است.

آروغ زدن

تمام نوزادان در حین شیر خوردن و در پایان آن، نیاز به آروغ زدن دارند. آروغ زدن باعث می شود هوای اضافی که هنگام مکیدن شیر وارد شکم نوزاد شده است، بیرون بیاید. اگر هوا درون شکم نوزاد بماند احساس سیری خواهد کرد و شیر کمتریمی نوشد. با سه روش می توانید به نوزاد کمک کنید آروغ بزند. با قرار دادن او روی شانه هایتان، پشت رو خواباندن او روی پاهایتان و یا نشاندن نوزاد. تمام این حالتها را امتحان کنید تا ببینید کدام نتیجه بهتری می دهند. نوزاد را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر پشت او را ماساژ دهید. اگر می خواهید در حالت نشسته این کار را انجام دهید او را به جلو خم کنید و با دست دیگرتان سرش را نگه دارید.

توصیه متخصص:

هوای اضافی معده کودک باعث دل درد وی شده و ایجاد ناآرامی می کند.

بستن پوشک

بستن پوشک

تا زمانی که نوزاد به یک ماهگی نرسیده است، از دستمال های پاک کننده بسته بندی شده استفاده نکنید. این دستمالها ممکن است پوست حساس او را تحریک کنند. به جای آن از پنبه یا لیف حوله ای که با آب گرم مرطوب شده است و یک پارچه یا حوله خشک استفاده کنید. از محلول (لوسیون) و پودر استفاده نکنید (لوسیونها ممکن است پوست او را تحریک کنند. پودر تلکام (Talcum) سرطان زاست و استنشاق بوی آن برای نوزاد می تواند خطرناک باشد). در صورت نیاز برای این که نوزاد را در شرایط آب و هوایی گرم و خشک تر نگه دارید، از پودر بچه استفاده کنید. (اما مواظب باشید پودر را نزدیک صورت او قرار ندهید تا آن را استنشاق نکند) و از پماد فقط در صورت وجود کهیر استفاده کنید. اگر پوشک او فقط خیس شده لازم نیست او را تمیز کنید اما اگر آن را کثیف کرده است، کاملاً تمیزش کنید و همیشه به دلایل بهداشتی از جلو به عقب و دور از اندام تناسلی پاک کنید.

برای انتخاب پوشک مناسب به این مطلب رجوع کنید.

مراقبت از بند ناف نوزاد

مراقبت از بند ناف نوزاد

برای هفته اول یا دوم یعنی تا زمانی که بند ناف او خشک نشده و نیافتاده، نباید او را در وان بشویید. فقط با استفاده از اسفنج بدن او را تمیز کنید. بسیاری از پزشکان فقط استفاده از آب را توصیه می کنند. بند ناف او را خشک و در صورت امکان در طول روز در معرض هوا قرار دهید و در هر بار تعویض پوشک، به آن الکل بمالید تا تمیز و زودتر خشک شود. اگر اطراف ناف قرمز شده یا ترشح دارد با پزشک مشورت کنید.

پوست

پوست

بسیاری از نوزادان، (جوش نوزاد) جوشهای سفید ریزی به نام میلیا ((Miliaروی بینی و چانه می زنند که عامل آن کم کاری غدد نارس روغنی است. این جوشها ظرف چند هفته به خودی خود از بین می روند و لازم نیست آنها را فشار دهید. همچنین نوزادان ممکن است جوش نوزاد بزنند که عامل آن هورمون های مادر است که هنوز در بدن او در جریان هستند. تنها راه معالجه آن این است که آن ناحیه را با آب 2 یا 3 بار در روز بشویید و خشک کنید. این جوشها ظرف چند ماه از بین می روند و جای آنها باقی نمی ماند.

خواب

خواب

نوزاد را هنگامی که خواب آلود ولی هنوز بیدار است به پشت درون گهواره اش بخوابانید. اگر به سرعت به خواب فرو نرفت، نگران نشوید. اگر شروع به گریه کرد او را در آغوش گرفته و کمی تکان دهید، ولی هنگامی که آرام گرفت او را قبل از اینکه به خواب رود در گهواره قرار دهید. هنگامی که او برای خوردن شیر نیمه شبش بیدار می شود، فقط یک چراغ با نور ملایمی را روشن کنید و شیردهی را سریع انجام دهید. اگر این کار را برای نوزاد طولانی و لذت آور کنید، ممکن است او تعداد دفعات بیشتری در شب بیدار شود. اگر شیر خوردن برایش بسیار مهیج شود، ممکن است به سختی دوباره به خواب فرو رود.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • آروغ زدن
  • بستن پوشک
  • مراقبت از بند ناف نوزاد
  • پوست
  • خواب
مترجم: نغمه انصاری
منبع: www.parenting.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1070

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ارشن
16:07    1392/05/07

نظرم درمشکلات عمومی نوزاد

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید