علائم نگران کننده درباره نوزاد

1. سر نوزادم غیر عادی است

اگر سر نوزادتان یک کم عجیب به نظر می‌رسد و مخروطی شکل است، دلیل آن این است که احتمالاً ساعاتی خود را در لگن شما چپانده بوده است. شکاف‌های جمجمه به آن اجازه می‌دهد تا برای عبور از مجرای زایمان انعطاف پذیر‌تر باشد. دکتر آننا هانسن، نوزاد‌شناس بیمارستان باستون و استادیار پزشکی اطفال در دانشکدهٔ پزشکی هاروارد، می‌گوید: «این مساله مانع از شکستن جمجمه یا آسیب دیدن مغز در حین زایمان طبیعی می‌شود.»

نقص‌های دیگری نیز می‌تواند در ظاهر کودکتان وجود داشته باشد. اگر به بینی‌اش فشار بیاید، سوراخ بینی او ممکن است کمی له شود. تجمع مایعات زیر پوست او باعث می‌شود که چشم‌هایش متورم به نظر بیاید و در صورت استفاده از فرسپس یا دستگاه مکش برای زایمان ممکن است کبودی‌های کوچکی روی صورت و پوست سرش دیده شود. نوزاد شما کم کم اثر هنری زیبایی خواهد شد. صبر داشته باشید به زودی‌‌ همان فرشته‌ای می‌شود که تصورش را می‌کردید.

2. نوزاد من زیادی ورجه وورجه می‌کند

نوزاد بعد از ماه‌ها حلقه زدن در کیسه‌ای از آب در محیط گرم ونرم و امن و امان رحم، حالا در این دنیا کلی جا برای تکان خوردن دارد (بدون هیچ محدودیتی بر اعضای بدنش). او هنوز یاد نگرفته است که چگونه بدنش را در این محیط جدید کنترل کند، بنابراین به قصد دادن یک تکان کوچک به دستانش، یک دفعه دستش را با تکان شدیدی حرکت می‌دهد. کودکان همچنین ذاتاً دارای واکنش ناگهانی و جهشی هستند؛ وقتی نوزاد احساس می‌کند که می‌خواهد از جایی بیافتد یا شوکه می‌شود، ناگهان بازوانش را پرت می‌کند، دست‌هایش را باز می‌کند، سرش را به عقب می‌برد و بعد سریع بازوانش را به حالت اول باز می‌گرداند. این واکنش در سه ماهگی از بین می‌رود. سیستم عصبی کودک نیز که هنوز در حال رشد است، بیشتر از آنچه لازم است پالس‌های الکتریکی به ماهیچه ارسال می‌کند که این مساله با عث می‌شود چانهٔ نوزاد یا پا‌هایش بلرزد. ظرف دو هفته که بیشتر با مسائل پیرامون خود آشنا شد، این لرزش‌ها کمتر می‌شود. بیشتر این لرزش‌ها جای نگرانی ندارد اما اگر این لرزش‌ها ریتمیک هستند و وقتی به پای او دست می‌زنید، لرزش پا‌هایش همچنان ادامه دارد، به پزشک مراجعه کنید.

3. بیضهٔ نوزاد من خیلی بزرگ است

باید بدانید که این مساله هیچ ربطی به وراثت یا هورمون‌های دارای قدرت ماورالطبیعی ندارد. این ورم‌ها در اصل نتیجه فشارهایی است که هنگام زایمان به نوزادتان وارد شده است و نیز این ممکن است به خاطر جمع شدن مایعات در بافت آن باشد. همچنین در همهٔ کودکان هنوز هورمون‌های مادر در جریان است. در پسر‌ها این هورمون‌ها باعث ورم بیضه می‌شود و در دختر‌ها نیز باعث ورم لُب‌ها می‌شود. ظرف دو روز ورم اندام تناسلی او می‌خوابد.

4. نوزاد من همیشه گرسنه است

روزهای اول شاید احساس کنید که ۲۴ ساعته دارید به او غذا می‌دهید. اینکه نوزاد دائم سینه‌تان را می‌مکد، شیوهٔ طبیعی برای افزایش شیرتان است تا جوابگوی اشتهای روز افزون او باشد. همچنین دلیل دیگر آن این است که شیر مادر خیلی زود هضم می‌شود و خیلی کامل‌تر از شیر خشک جذب می‌شود. نوزادتان باید رشد کند و برای همین نیاز به شیر زیادی دارد. ظرف ۶ ماه وزن او دو برابر می‌شود و نیاز به دریافت کالری بیشتری خواهد داشت.

در روز‌های اول رشد کودکتان، انتظار گرسنگی بیش از حد او را داشته باشید، مخصوصاً ۴ تا ۶ هفته اول. گلید کرتیس، پزشک زنان و نویسنده کتاب «هفته به هفتهٔ سال اول زندگی نوزادتان» می‌گوید: «فقط حواستان باشد که علائمی که او مخابره می‌کند، همگی نشان دهندهٔ گرسنگی او نیست و تنها چیزی که او می‌خواهد آسایش و نزدیک بودن شما به اوست.»

اگر ظرف ۲ تا ۳ ساعت اول غذایش را خورده است، سعی کنید او را در آغوش بگیرد یا او را قنداق کنید تا شاید آرام شود.

5. دست و پا‌های نوزادم سرد است

قبل از اینکه سراغ دستگاه تنظیم کنندهٔ دما بروید یا کوچولویتان را دور پتو بپیچید به بالاتنهٔ او دست بزنید، اگر بالا تنهٔ او گرم و صورتی رنگ است، سردش نیست. از آنجا که سیستم جریان خون کودک هنوز در حال رشد است، خون دفعات بیشتری به اندام‌ها و سیستم‌های مهم او که نیاز بیشتری دارند، می‌رود. دست و پاهای او آخرین قسمت‌های اعضای بدن هستند که خون دریافت می‌کنند. ممکن است ۳ ماه طول بکشد تا جریان خون او با زندگی خارج از رحم سازگاری پیدا کند. همین که کودکتان فعال‌تر و پر تحرک‌تر شود، جریان خون او بهتر می‌شود.

6. در پوشک نوزادم خون دیدم

ه‌مان هورمون‌های مادری که باعث ورم اندام تناسلی شده‌اند، مسئول تخلیهٔ خون نوزاد‌ها از راه واژن که در برخی از نوزادن دختر دیده می‌شود، هستند. در هفته‌های اول اگر خون خیلی کمی یا لکی در پوشک او دیدید نگران نشوید. این پریود کوتاه مدت معمولاً فقط چند روز طول می‌کشد. گاهی وقت‌ها ممکن است غلیظ شدن ادرار او که ممکن است در پوشک او تیره به نظر بیاید با خون اشتباه شود. اما وجود خون قرمز روشن امری غیر طبیعی است و باید به پزشک مراجعه کنید.

7. لب نوزادم ورم کرده است

لب بسیاری از نوزدان به خاطر مکیدن شدید شیر یا شیشه شیر ورم می‌کند. در برخی موارد، این ورم در هنگام تولد دیده می‌شود که دلیل آن به خاطر مکیدن شصت انگشت در رحم مادر است. پینه‌ای که در اثر مکیدن ایجاد شده، هیچ گونه ناراحتی برای کودکتان ایجاد نمی‌کند. در واقع رشد پوست باعث سفت شدن لب‌ها شده و می‌تواند گرفتن نوک سینه در دهان را راحت‌تر کند. این پینه‌ها ظرف چند ماه خود به خود رفع می‌شوند. یا ممکن است یک روز ظاهر شوند و روز دیگر رفع گردند.

8. مدفوع کودکم شبیه اسهال است

بچه‌هایی که شیر مادرشان را می‌نوشند، مدفوعی به رنگ زرد خردلی دارند که به شکل مایع و بی‌شکل است. در حالی که بچه‌هایی که شیر خشک مصرف می‌کنند، دارای مدفوع سفت‌تر با رنگ متمایل به قهوه‌ای و با غلظتی شبیه غلظت بستنی نرم هستند. برخی از کودکان در طی روز دوازده بار مدفوع می‌کنند، درحالی که برخی دیگر فقط چند بار در هفته این کار را انجام می‌دهند. اگر وزن کودکتان بیشتر می‌شود و هیچ دردی در شکم یا نفخ ندارد، تعداد مدفوع او عادی است.

تشخیص مدفوع از اسهال سخت است، مخصوصاً اگر شیر خودتان را به او می‌دهید. نوزادانی که شیر مادرشان را می‌خورند، معمولاً بعد از هر بار شیر دهی مدفوع می‌کنند (به این عمل رفلاکس معده روده‌ای می‌گویند؛ هرگاه شیر وارد معده می‌شود، یک چیزی از سر دیگر بیرون می‌آید) و مدفوع آن‌ها به طور طبیعی شل‌تر است. بهترین کار این است که با مسائل عادی کودکتان آشنا شوید.

اگر دفعات تخلیهٔ مدفوع، حجم یا غلظت آن تغییر زیادی کرده است، به پزشک مراجعه کنید.

9. نوزادم مدام عطسه می‌کند

نوزادان زیاد عطسه می‌کنند، اما دلیل آن سرماخوردگی یا بیماری نیست. این فقط شیوه‌ای برای تمیز کردن حفره بینی و مجرای تنفسی از مخاط‌ها و ذراتی است که هنگام تولد با او بودند. عطسه همچنین به باز شدن مجدد مجرای بینی که موقتاً گرفته شده بود، کمک می‌کند. دکتر کرتیس می‌گوید: «وقتی مادر به نوزاد شیر می‌دهد، بینی او پهن شده یا یک طرف بینی او بسته می‌شود، بعد از شیردهی نوزاد ممکن است نفس بگیرد یا عطسه کند تا راه بینی‌اش را دوباره باز کند.

10. پوست نوزادم پوسته پوسته شده است

در حالی که کودکتان در تالابی از مایع آمنیوتیک شناور بود، پوست او به وسیلهٔ ماده‌ای مومی به نام ورنیکس پوشیده شده بود که کاملاً از محیط آبکی محافظت می‌کرد. اما همین که در معرض هوا قرار می‌گیرد، ورنیکس از بدن او جدا می‌شود، لایه خارجی پوست او خشک شده و پوسته پوسته می‌شود. ممکن است تمام پوست بدن نوزادتان پوسته پوسته شود. هرچند که این مساله بیشتر در دست و پاهای او مشهود است. سعی نکنید که این پوسته‌ها را از بدن او جدا کنید، ممکن است پوستی را که آمادهٔ ریختن نیست، از بدنش جدا کنید. همچنین نیازی به مرطوب کننده نیست. این پوسته‌ها معمولاً بعد از یک تا دو هفته رفع می‌شوند.

11. تنفس نوزادم غیر عادی است

شاید شما هم مثل بسیاری از پدر و مادر‌های خوب هر شب خم می‌شوید تا صدای تنفس او را بشنوید و ممکن است گاهی اوقات از دیدن تنفس غیر عادی او مضطرب شوید. اما داشتن مکث کوتاه و بعد نفس‌زنی تند در کودکان امری طبیعی است. دکتر کرتیس می‌گوید: نگه داشتن نفس و نفس‌زنی تند‌گاه به‌گاه، بخشی از رشد دیافراگم (ماهیچه‌ای که عمل تنفس را ممکن می‌سازد) کودک است. مکث به اندازهٔ ۲۰ ثانیه طبیعی است. وقتی کودک به ۶ ماهگی برسد، تنفس منظم تری خواهد داشت.

نگران سندروم مرگ ناگهانی کودک (SIDS) هستید و باید از این مسله آگاه باشید. کودکتان را به پشت بخوابانید، تمامی رخت خواب‌های نرم و عروسک‌ها را از دسترس او خارج کنید و سیگار نکشید. اگر کودکتان بیش از ۲۰ ثانبه نفس نکشد (علامت حبس نفس) یا اگر رنگ و روی او آبی رنگ یا اعضای بدنش شل شده است، به پزشک مراجعه کنید.

12. همه گریه‌های کودکم شبیه به هم است

شاید شنیده باشید که مادر‌ها چگونه به طور غریزی فقط با صدای گریه کودک تشخیص می‌دهند که آیا کودکشان گرسنه است، خسته است و یا نیاز به تعویض پوشک دارد. اما اگر هنوز زبان کودکتان را خوب یاد نگرفته‌اید، نگران نباشید. دکتر هاسن می‌گوید:» با گذشت زمان گریه بلند او که ناشی از درد هستند یا ناله‌های رام پذیر که عامل آن خستگی نوزادتان است را از هم تشخیص می‌دهید. معمولاً گریهٔ گرسنگی بین فاصله زمانی شیر دهی رخ می‌دهد، اما بعضی از بچه‌ها وقتی می‌خواهند که‌‌ همان لحظه به آن‌ها شیر بدهید، گریهٔ شدید‌تر و بلند تری دارند. روزهای اول خیلی مهم نیست که چرا گریه می‌کند (بعضی وقت‌ها بدون هیچ دلیلی گریه می‌کند)، اما باز هم باید همانطور عاشقانه به او پاسخ دهید این تنها چیزی است که کودکتان می‌خواهد و به آن نیاز دارد.

نام مترجم: 
مریم انصاری

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دیدگاه‌ها

غفاری (تایید نشده)

سلام
دخترمن هفته دیگه 4 ماهه میشه. دوروزه که دست و پاهاش میلرزه ..در طول روز چندین دفعه میلرزه.حتی فکر میکنم سرش هم زیاد لق لق میکنه در صورتیکه قبلا به کنترل سرش کاملا مسلط بوده...ایا مشکلی وجود داره؟

۲۹ / ۰۷ / ۱۳۹۲

خانم غفاری دربرخی از کودکان در سنین پایین علامت تشنج اختصاصی نیست و به کوچکترین تغییرهاباید دقت نمود لذا جهت اطمینان و چک اپ به متخصص اطفال مراجعه نمایید تا معاینه و ازمایشهای لازم را انجام دهند. و بدون انجام انها نمیتوان نظری داد که مورد دختر عزیزتان ناشی از چیست.موفق باشید

۰۱ / ۰۸ / ۱۳۹۲

فتاحی (تایید نشده)

با سلام،نوزاد ما 2 ماهه هست،شبها دایم دیت و پا میزنه،گربه میکنه،نمیخابه،بعضی شبها تا صبح بیداره،واقعا عاصی شدیم،عرق تعنا و قطره کولیک هم فایده نداره،چند لحظه میخابه،دوباره بیدار میشه،

۰۲ / ۰۸ / ۱۳۹۲

خانم فتاحی قولنج کودکان مورد شایعی است . اگر کودکتان را خیرا جهت معاینه و بررسی بیماری به متخصص اطفال نشان داده اید و ایشان گفته اند همه چیز طبیعی است به مواد غذایی خود دقت کنید. غذاهایی مثل ماهی ، نوشابه های گازدار، سیر و... باعث دل درد در کودک میشود.

۰۵ / ۰۸ / ۱۳۹۲

سلام خدمت خانم روحی عزیز. نوزاد من 13 روزه است دیروز و امروز بعضی وقتا دست و پاهاش خیلی سرد میشن ولی صورت و بینی اش گرمه.درجه بدنش هم 36 است و پیشانی و روی بینی اش قرمز میشه
در این حالت 4-5 ساعت سینه رو می مکه حتی توی خواب. وقتی در میارم بیدار میشه و دنبال شیر میگرده. به نظرتون مشکلی داره؟ خیلی نگرانم

۰۳ / ۰۸ / ۱۳۹۲

عباس (تایید نشده)

سلام
کودک من ده روزش هست .در موقع خواب گاهی تند تند نفس می کشه.چند ثانیه تند نفس می کشه و بعد منظم میشه و دوباره تند تند نفس میکشه.همچنین در خواب اخم میکنه و حالت گریه کردن به خود می گیره ودوباره آروم میشه.آیا این طور نفس کشیدن برای نوزاد طبیعیه یا خطرناک هست

۰۸ / ۰۸ / ۱۳۹۲

اقای عباس اینگونه نفش کشیدن در نوزادان طبیعی است و جزو روند تکامل ریه های انهاست اما اگر با خس خس همراه باشد یا رنگ لب یا پوست نوزاد تغییر کند غیر طبیعی است. جهت اطمینان بیشتر یک معاینه سرپایی با متخصص اطفال و معاینه صدای قلب و ریه به شما ارامش خاطر بیشتری میدهد. موفق باشید

۱۰ / ۰۸ / ۱۳۹۲

حامد نعمتی (تایید نشده)

سایت خوبی می باشد که ماراراهنمایی می نماید

۱۰ / ۱۰ / ۱۳۹۲

مینا (تایید نشده)

سلام بچه 2 ماه و 24 روزه ام مدتی قبل روی زبانش سفید بود ولی الان مدتیه که همون نقاط سیاه شده میخواستم علت آنرا بدانم.

۰۹ / ۰۸ / ۱۳۹۲

خانم مینا برخی از نوزادان در این سن دچار برفک دهان میشوند و موردی را که ذکر کردید نیاز به مراجعه به متخصص و پیگیری و درمان است. شاد باشید

۱۰ / ۰۸ / ۱۳۹۲

اکبر (تایید نشده)

سلام
پسرم وارد هفته سوم زندگیش شده.به نظرم شکمش کمی ورم کرده،مرتب مدفوع میکنه و شبها زیاد گریه میکنه.البته روزها هم کمی گریه میکنه.به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟
ممنون از سایت خوبتون

۲۱ / ۰۸ / ۱۳۹۲

اقای اکبر تا به پزشک مراجعه نکنید ومعاینه شکمی انجام نشود نمیتوان نظر قطعی داد. در برخی موارد این حالتها طبیعی است وگریه کودک میتواند ناشی از قولنج باشد وورم شکم از نظر شما با انچه پزشک تشخیص میدهد متفاوت هست. بنابراین جهت معاینه حضوری و رد موارد غیر طبیعی به متخصصص اطفال مراجعه نمایید. شادباشید

۲۷ / ۰۸ / ۱۳۹۲

سلام
معمولا شیرخواران تا 4 ماهگی به علت نفخ که دارند شکم متسع و بزرگ دارند
می توانید از قطره دایمتیکون یا کولیک پد استفاده نمایید .

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

نیلوفر (تایید نشده)

دختری 70 روزه دارم وقتی که خواب توی خواب صورتشو چنگ میزنه و غرغر میکنه نمیدونم طبیعیه یا نه

۲۹ / ۰۸ / ۱۳۹۲

سلام شیر خواران معمولا تا 4 ماهگی در خواب زیاد خود را می کشند و به خود چنگ می زنند
این حالت طبیعی است
اگر صورتش قرمز هم باشد علامت حساسیت و درماتیت اتوپیک می تواند باشد
موفق باشید .

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

رفیع (تایید نشده)

با سلام و تشکر فراوان از سایت بسیار مفید و خوبتون یه سوال داشتم.دختر من 36 روزه هستش و موقع شیر خوردن یکی از پاهاش تکان پرش مانندی میکنه البته کم هستش .لطفا راهنماییم کنید.مرسی

۰۴ / ۰۹ / ۱۳۹۲

سلام
وقتی پای بچه تکان یا لرزش دارد آنرا با دست بگیرید
اگر زیر دست نرکت نکرد جای نگرانی نیست
اگر زیر دست هم لرزش داشته باشد باید بررسی بیشتر داشته باشد ، ممنون

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

رفیع (تایید نشده)

عالی است

۰۴ / ۰۹ / ۱۳۹۲

m shirali (تایید نشده)

خوب بود

۱۱ / ۰۹ / ۱۳۹۲

m shirali (تایید نشده)

کودک من الان 12 ساعته مدفوع نکرده میترسم

۱۱ / ۰۹ / ۱۳۹۲

سلام اگر بیشتر از دو روز کار نکند نیاز به بررسی خواهد بود

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

محمد حسین (تایید نشده)

متشکرم، مفید بود

۱۳ / ۰۹ / ۱۳۹۲

نورا (تایید نشده)

نوزادی 43 روزه دارم دوشب که شباشدید گریه میکنه بعدش دستاشو سفت میکنه ولب وپاش میلرزه تا قبل ازون مشکلی نداشت وشبا می خوابید

۱۸ / ۰۹ / ۱۳۹۲

كودك شما مبتلا به كوليك است . تا چهار ماهگي هم طول مي كشد . مي توانيد از قطره كوليك ايد استفاده نماييد و از خوردن غذاهاي دم دار نيز پرهيز نماييد

۲۶ / ۰۹ / ۱۳۹۲

با سلام
پسری 6 ماهه دارم یک هفته ای است لرزش در بدنش پیدا شده به مدت خیلی کوتاه هیچ مریضی مانند تب و گریه ندارد و حالت چشماش هم طبیعی است آیا مشکلی برای پسرم بوجود آمده با تشکر

۲۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

سلام .
با توجه به سن كم كودك شما اين لرزش ها حتما بايد پيگيري شود بهتر است به متخصص اطفال مراجعه نماييد تا برسي هاي لازم را انجام دهند .
موفق باشيد

۲۶ / ۰۹ / ۱۳۹۲

محسن (تایید نشده)

بچه ام 20 روزه هست الان دوروز هست که شیر میخوره بعد از ده دقیقه میریزه .. البته بعد از شیر دادن پشت بچه رو آرام میزنیم بعدش بچه آروق میکنه .میذاریمش زمین .... میتوانید بفرمایید علت شیر ریختنش چی میتونه باشه ....... ممنون و متشکر

۳۰ / ۰۹ / ۱۳۹۲

باسلام
بهتر است بين شير دهي دو ساعت فاصله بگذاريد .

۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سميرا (تایید نشده)

سلام دختر من دو ماه و نيم هستش حدود يك هفته است كه مدفوعش نارنجي رنگ شده و يا رگه هايي از خون كمرنگ در مدفوعش ديده مي شود در ضمن بايد عرض كنم كه شير خودم خيلي كم هست و علاوه بر شير مادر شير خشك هم مي خورد لطفا مرا راهنمايي كنيد

۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام
حتما جهت انجام معاینه و ازمایش به پزشک مراجعه نمایید و از مصرف شیر و لبنیات خودداری کنید

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

ناهيد (تایید نشده)

سلام خسته نباشيد
دخترم ي ماهو هفت روزشه از امروز عصر بيحال شده و همش خوابه ولي واس شير بيدار ميشه و شير ميخوره در کل ثيلي نسبت ب ديروز آروم شده و درضمن چون کمر درد شديد دارم دکتر واسم مسکن و تقويتي نوشته و مصرف ميکنم ممکنه بخاطر داروهام باشه يا ن؟
مشکل نداره دارو مصرف ميکنم و اون انقد آروم و خخخوابه؟
ممنون

۲۰ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام
مصرف برخی داروها می تواند باعث بی حالی و خواب الودگی شیر خوار گردد .

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

اولدوز ازلی (تایید نشده)

سلام کودک من یک سال وسه ماهه است در پوشک او دیروز سه مرتبه خون شفاف دیده شده ولی از دیشب تا امروز ظهر نرمال بوده است امروزازمایش ادرار دارد علت چه میتواند باشد ؟؟؟؟

۲۱ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام
باید ازمایش و احتمالا سنو گرافی انجام شود

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

محمد (تایید نشده)

سلام بچه من نه ماهشه مدتی است که مدفوع وی ابی رنگ شده ودر ضمن خیلی گوش درد هم دارد

۲۱ / ۱۰ / ۱۳۹۲

aliTaha (تایید نشده)

کودک من 16 ماهه هست تعداد تکرار مدفوع در یک روز زیاد است و مدفوعش بوی بدی دارد آیا کودک من مشکلی دارد؟

۲۲ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام
بوی بد ایراد ندارد . ولی اگر اسهال است به پزشک مراجعه نمایید

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

عاطفه (تایید نشده)

با سلام.پسر من در اواخر 5ماهگی است.الان نزدیک به یک هفته است که بیضه او سمت راستش ورم کرده است.به آرامی فشار هم دادم ولی گریه نکرده،یه نظر شما چرا اینطوری است؟

۲۳ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام
بهتر است سونو گرافی انجام شود .

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

بهروز (تایید نشده)

باسلام نوزاد پسر ما بیست روزش هست بعد از هر بار شیر خوردن مادر مقدار زیادی شیر را برگشت میزند و سک سکه هم زیاد میزند شکمش خوب کار میکند شیرمادرش را هم زیاد میخورد اروغش راهم دیر میزند یا نمیزند ایا این حالت طبیعی است

۲۳ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام
احتمالا تندتند و به فاصله های کم شیر می خورد بهتر است فاصله شیر خوردن را بیستر کنید .

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

مامان علیرضا (تایید نشده)

حتما ببرینش سونوگرافی و عکس از معدش بندازین پسر منم اینطور بود بعد سه ماه فهمیدیم فتخ دیافراگم داره یک ماه تو ای ییو بود گناه داره به روش,بیفتین خدا معجزه کرد پسرم برگشت

۳۰ / ۱۰ / ۱۳۹۲

رضا (تایید نشده)

پسر٩ماهه اي دارم گاهي وقتا زورميزنه وصورته قرمزميشه قبلا اينجوري بودبعدازدراومدن دندوناي حلوى پايانه برطرف شد حالا مجدد اينجوري مياه لطفا راه نمائي بفرساي يد ممنونا

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

سلام .
می تواند به خاطر دندان باشد و می تواند یبوست داشته باشد .

۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۲

آذر (تایید نشده)

سلام پسرم 3ماه و 20روزشه در طول شبانه روز حدود 20ساعت میخوابه آیا طبیعیه

۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۲

سلام. اگر هر سه ساعت برای خوردن شیر بیدارش می کنید ایراد ندارد . و زمان بیداری باید کاملا هوشیار باشد . در ضمن ازمایش تیرویید او را حتما داده باشید .

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۲

یوسف (تایید نشده)

سلام دخترم 14 روزشه پاها وگاهی هم دستاش نیلی رنگ میشه . نگرانمون میکنه.

۰۲ / ۱۱ / ۱۳۹۲

سلام. بهتر است تحت معاینه قرار گیرد .

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۲

محمد جواد (تایید نشده)

سلام پسر من سه ماه و ده روزه شه وزن پسرم 6کیلو و500گرم هست .بینی اش گرفته است قطره ی بتامتازون میریزم . شکمش هم 4روزه کارنکرده. شب شیر میخوره روز نمیخوره علتش چیه؟ چیکار کنم؟
بهش شیر خشک بدم؟

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۲

سلام . علت شیر نخوردن کودک شما این است که لثه هایش اذیت می کند شما می توانید قبل از شیر دادن
از ژل دندان استفاده نمایید
یا شربت دیفن هیدرامین به لثه ااش بمالانید

۱۰ / ۱۱ / ۱۳۹۲

صفحه‌ها

برو به بالا