عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماه اول

علائم بارداری و سه ماهه اول بارداری

تعداد امتیازها: 2557
7 نفر

مهمترین علائم بارداری و مشکلات سه ماهه اول بارداری را در این مطلب به‌صورت کامل بخوانید.

کاربر عزیز چنانچه در خود علائم و نشانه‌های بارداری می بینید یا احتمال می‌دهید که باردار باشید و نمی‌دانید چگونه مطمئن شوید؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر به مطلب علائم بارداری مراجعه کنید.

همه ما راجع به انواع ویارها (ترشی، بستنی، میوه‌ یا غذایی خاص) و علائمی که مادرانِ آینده تجربه می کنند چیزهایی شنیده ایم. اما خانمها نسبت به تغییرات هورمونی که بارداری به همراه دارد، واکنش های مختلفی نشان می دهند. شما فکر می کنید چه واکنش هایی داشته باشید؟ در ادامه علایم مشترک سه ماه اول بارداری آمده است.

حالت تهوع صبحگاهی

بیش از 85 درصد مادران گرفتار حالت تهوع و استفراغ می شوند، البته نه فقط صبح ها. در حالی که علت آن دقیقاً مشخص نیست اما تصور می شود که مقصر اصلی آن هورمونِ محرک غدد جنسی جنین باشد: این هورمون هرچه بیشتر وارد سیستم بدنتان شود بیشتر حالت تهوع خواهید داشت. که این مساله در حقیقت چیز بدی نیست برخی از کارشناسان تصور می کنند که هرچه بیشتر حالت تهوع داشته باشید احتمال سقط جنین یا زایمان زود رس کمتر می شود.

هرچه بیشتر از علل، نگرانیها و درمان تهوع صبحگاهی آگاه باشید کمتر شما را اذیت می‌کند و بهتر با آن کنار می‌آیید.

شیوه هایی برای به حداقل رساندن حالت تهوع صبح گاهی تا زمان قطع آن در  سه ماهه دوم بارداری:

در طول روز کم غذا بخورید. کاهش میزان غذا و همچنین افزایش وعده ها می تواند هضم غذا را آسان نموده، معده تان را پر کند و شما را سیر نگه دارد ( حالت تهوع با معده خالی بدتر است). اگر می خواهید بیشتر غذای شیرین و ملایم بخورید، کارشناسان توصیه می کنند هرچه می خواهید بخورید اما به شرط سالم بودن آن. اگر معده تان فقط ساندویچ گریل شده با پنیر را قبول می کند، می توانید چند روزی این ساندویچ را بخورید.

زنجبیل بخورید. ثابت شده که زنجبیل تسکین بخش ناراحتی معده است. پس مقداری زنجبیل تازه را در لیوان چای یا آب میوه رنده کنید تا موثر تر باشد.

 

ویتامین B6بخورید. مکملی از این ویتامین می تواند به خالی شدن سریع تر معده تان کمک کند. مقدار مناسب آن را از پزشک خود بپرسید.

توصیه مشاور: در طب سنتی ایرانی تجربه شده که استفاده از سیرابی در بهبود حالت تهوع صبحگاهی بسیار کمک کننده است. مایعات و سرخ کردنی ها حالت تهوع را بیشتر می کنند . بنابراین از غذاهای جامد بیشتری استفاده نمایید مخصوصا بیسکویت یا نان در ابتدای صبح.

 

ویار و تنفر از غذا

اشتیاق به برخی از غذاها یا نفرت از برخی دیگر اغلب با تهوع صبحگاهی مرتبط است. این اشتیاق و تنفر از غذا می تواند غیر قابل پیش بینی باشد. اما تا 80 درصد از زنان باردار می گویند که اشتیاق به غذا دارند و 85 در صد هم گفته اند که از بعضی غذا ها بیزارند.

آیا باید تسلیم غذا های مورد علاقه تان شوید یا از غذاهایی که بدتان می آید دوری کنید؟ بستگی دارد.  اگر به غذا های سالم ویار داشته باشید و خودتان را به چیپس و بستنی نبندید،  وزیاده روی نکنید. قاعده ای خوب: حجم مصرفی غذای لذیذتان را بین 75 تا 100 کالری در روز محدود کنید. به جای غذاهایی که از آن ها متنفرید سعی کنید غذاهای دیگر جایگزین کنید.

  • اگر نمی توانید شیر بخورید، به جای آن پنیر کم چرب، پنیر دلمه شده یا ماست بخورید. و سعی کنید از سوپ، شوربا یا پن کیک استفاده کنید.
  • اگر دلتان سبزی قبول نمی کند، میوه های حاوی بتاکاروتین مثل انبه، زردآلو و طالبی بیشتر بخورید.
  • اگر از گوشت بدتان می آید، حبوبات مصرف کنید. یا گوشت گوساله، مرغ و بوقلمون را در سس، سوپ و یا تاس کباب پنهان کنید.

قوی شدن حس بویایی

بسیاری از خانم ها می گویند که در دوران بارداری حس بویایی شان قوی شده است. فرضیه: این حالت به شما هشدار می دهد تا از غذاهای حاوی باکتری زیاد یا سم طبیعی که می تواند در طول این دوره حیاتی به جنین آسیب برساند، جلوگیری کنید. این حس بویایی بیوتیکی معمولاً در ماه های بعدی کاهش می یابد.

خستگی

احساس خستگی 24 ساعته یکی از عوارض جانبی بارداری است. وزن شما به علت رشد کودک افزایش می یابد: تخمدان هایتان پروژسترون بیشتری تولید خواهد کرد که این هورمون تاثیر مسکن داشته و حجم خون جهت خون رسانی به کودک را تا 50% افزایش خواهد داد. یکی از عوامل پنهانِ خستگی، کم خونی است. بدن شما برای ساختن سلولهای خونی کودک نیاز به آهن بیشتری دارد و اگر میزان آهن بدن شما کافی نباشد، کودک تان آهن مورد نیاز خود را از شما گرفته و آهن شما پایین خواهد آمد. پزشک در اولین ویزیتِ قبل از زایمان دستور آزمایش خون می دهد تا ذخایر آهن تان را بررسی کند. اگر کمبود آهن داشته باشید به احتمال زیاد مکمل های آهن برای تان تجویز خواهد کرد.

 با آگاهی از هفت عارضه ناخوشایند دوران بارداری که ممکن است به‌صورت کامل و یا نسبی هر فرد باردار را درگیر کند، راحت‌تر این دوران پرفراز و نشیب را پشت سر بگذارید.

توصیه مشاور: از انجاییکه  در دوران بارداری بدن به اهن بیشتری نیاز دارد و هنگام زایمان مادر خون از دست می دهد لذا مصرف مکمل های اهن در دوران بارداری برای تمام مادران از ماه چهارم اغاز می شود منتها اگر خانمی کمبود اهن را نیز داشته باشد طبق نظر پزشک و ماما دوز ان فرق خواهد کرد.

دیگر کارهایی که می توانید برای مبارزه با خستگی انجام دهید :

تکانی به خودتان بدهید.اگر دراز کشیدن تنها کاری است که تمایل دارید انجام دهید، کمی پیاده روی کنید یا کمی حرکات کششی انجام دهید. 20 دقیقه ورزش برای چند بار در هفته می تواند سرزنده تان کند.

پیش از زایمان ویتامین های دوره بارداری بخورید.اگر هیچ گاه میل به غذا ندارید، قرصِ ویتامین می تواند این شکاف را پر کند و به علت وجود آهن در آن، از کم خونیِ شما جلوگیری کند.

هر وقت توانستید بخوابید. زودتر به رختخواب بروید و دیرتر از رختخواب خارج شوید و هر وقت که توانستید، چرت بزنید. اگر تمام روز کار می کنید، 15 دقیقه پشت میز تان چرت بزنید.

تکرر ادرار

حتی اگر هنوز بزرگ شدن رحمتان را حس نمی کنید مطمئن باشید رحم تان در حال بزرگ شدن است و به مثانه تان که واقعاً هیچ وقت خالی نمی ماند فشار می آورد. به علاوه، کلیه ها یتان دارند اضافه کاری می کنند تا مواد اضافی را از بدن تان بیرون کنند. نتیجه: نیاز به ادرار مکرر در شب و روز. با این حال خوردن مایعات را قطع نکنید و ادرار تان را نگه ندارید زیرا  نگهداشتن ادرار می تواند منجر به عفونت مجاری ادراری شود. برای این که مدام مسیر دست شویی را نروید چند ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید و از خوردن مایعات حاوی کافئین خوداری کنید زیرا کافئین مثانه را تحریک می کند. قبل از خاموش کردن لامپ اتاق خواب برای آخرین بار به دستشویی بروید.

آکنه

خانم ها در سه ماه اول بارداری به دلیل فعالیت بیش از حد هورمون ها مستعدِ تولید آکنه هستند. تغییرات هورمونی می تواند باعث شود که پوست، روغن بیشتری تولید کرده و منجر به ایجاد جوش در گردن، صورت، شانه ها و پشت شود. برای کمک به کنترل این بیماری به این قسمت مراجعه کنید.

کم آوردن نفس

زنان باردار تنفس های عمیق تری دارند تا اکسیژن مورد نیازِ خون مازاد را تامین نمایند. حتی اگر هوای زیادی را وارد شش هایتان می کنید از این که احساس می کنید نفس کم می آورید تعجب نکنید، زیرا بخشی از آن به این دلیل است که کودک تان دی اکسید کربن بیشتری را به شما انتقال می دهد.

سر درد

کمبود قند خون ( در اثر تغییرات سوخت و ساز بدن)، افزایش ترشح هورمون ها و کاهش جریان خونِ مغز می تواند منجر به سردرد های ناراحت کننده ای شود. اگر سردرد دارید، سعی کنید از یک کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید، قسمت گیجگاهی تان را ماساژ دهید، یا هوای تازه وارد شش های تان کنید. اگر این ها موثر واقع نشدند، استفاده از استامینوفن برای خانم های باردار خطری ندارد. اگر میگرن دارید با پزشک تان مشورت کنید.

خشک شدن چشم و تغییر دید

با افزایش جریان خون، در تمامی قسمت های بدن تان احساس ورم خواهید کرد، از جمله چشم ها یتان. قرنیه چشم هایتان درشت و دارای انحنا می شود و این مساله نحوه شکست تصاویر را تغییر می دهد. برای همین کسانی که از لنز های تماسی استفاده می کنند مجبورند آنها را در بیاورند و تا زمان زایمان از عینک استفاده کنند. حتی مادرانی که گاهی اوقات عینک می زنند نیز نمی توانند خوب ببینند.حتی اگر قوه بینایی تان تغییری نکند، ممکن است چشم هایتان به علت تغییر میزان ترشح  هورمون ها خشک شوند. برای حل این مشکل می توانید از قطره چشم استفاده کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید تا به طور موقت شماره عینک تان را تغییر دهد.

ورم سینه

حتی اگر کودکتان به اندازه یک کاما (،) باشد، سینه های خود را آماده شیر دهی  می کنند. تغییرات هورمونی و بزرگ شدن لوله های شیر دهی معمولاً حدود هفته ششم بارداری باعث ورم و بزرگ شدن سینه و حساس شدن آن ها می شود. برای کاهش درد آن ها:

سوتین های بزرگتر با قلاب های بیشتر برای تنظیم کردن آن خریداری کنید (پول تان را خرج سوتین های تنگ جلو بسته نکنید).

اگر درد آن ها آسایش را از شما صلب کرده، از سوتین های نخی برای زمان خواب استفاده کنید- این سوتین ها درد را کاهش خواهند داد.

تغییر میل جنسی

افزایش هورمون ها و جریان خون شما می تواند بر واژن و کلیتوریس اثر بگذارد و آن ها را نرم تر و بسیار حساس کند. این امر در بسیاری از خانم ها منجر به افزایش میل جنسی همراه با ارگاسم های بیشتر و شدید تر می شود. هر حالتی که داشته باشید عادی است. اما همسرتان را درجریان بگذارید. به او بگوید که چه احساسی دارید و چه چیزی اذیت تان می کند و از چه چیزی ناراحت نمی شوید. تا احساس سرخوردگی نکند و احساس نکند که شما او را پس می زنید.

فراز و نشیب های عاطفی

هورمون ها، عدم خواب راحت و ماهیت بارداری، همه این ها در تغییرات عاطفی موثرند. شاید احساس آرامش و پس زنی، سرزندگی، نگرانی، عصبانیت یا گریه، شادی و خوشبختی کنید و همه این ها حالت ها و احساساتی عادی هستند. اما بهتر است تا جایی که می توانید تعادل خود را حفظ کنید (در این صورت افراد محبوب تان واقعاً ممنون تان می شوند.) بنابراین سعی کنید تا می توانید استراحت و نرمش کنید.

علائم بارداری

خلاصه

سه ماه اول بارداری تان هیجان انگیز است و احتمالاً کمی وحشتناک. تغییراتی که بدن تان تجربه می کند می تواند به همراه خود احساسات زیادی ایجاد کند.به بدن خود و تغییراتی که در آن در حال رخ دادن است آگاه باشید و سعی کنید خیلی خود را نگران نکنید و اگر راجع به آنچه که تجربه می کنید، سوالی دارید از پزشک تان بپرسید. 

غلبه بر استرس در دوران بارداری مطمئنا آرامش بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد.

علائم بارداری: سه ماهه دوم

علائم بارداری: سه ماهه آخر

بارداری و ورزش

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 2557

2 پاسخ موجود است
sara
11:58    1393/01/27

سلام من با نامزدم رابطه سطحس داشتم ولی 24ساعت بعد 4قرص ال دی و بعد از 12ساعت 4 قرص دیگر مصرف کردم.چند روز بعد از مصرف پریود میشم؟امکان داره این ماه اصلا پریود نشم؟


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
22:44    1393/01/28

سلام. امکان داره تا 2 هفته طول بکشه پریود بشی


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:02    1393/01/27

خانم سارا قرص را درست استفاده کرد ه اید. باید حدود ده روز صبر نمایید تا پریود شوید. نگران نباشید. بهترین کار و تنها کاری که میتوانستید را انجام داده اید.


2 پاسخ موجود است
SSS
01:09    1393/01/27

با عرض سلام من قصد بارداري دارم ساكن تهران هستم اما متاسفانه در محلي كه زندگي مي كنم به شدت تحت تاثير پارازيت هاي ماهواره اي است چون در اين محل ماهواره در طول روز آنتن نمي دهد و فقط نيمه هاي شب آن هم خيلي كوتاه آنتن مي دهد مي خواستم بدونم اين مساله براي جنين خطرساز خواهد بود؟و آيا اين خطر فقط براي سه ماهه اول است يا هر نه ماه؟ و اگر بيرون نروم و در منزل بمانم چطور؟


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
22:50    1393/01/28

سلام عزیزم . متاسفانه این مساله از نظر علمی ثابت و بررسی زیادی نشده .


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:58    1393/01/27

خانم اس به هر حال هر جا بروید این تشعشعات هستند چه در خانه چه در خارج. حتی اشعه موبایل. ولی میتوانید استفاده از موبایل، ماکروویو، کامپیوتر و...را محدود کنید. شادباشید


1 پاسخ موجود است
یسنا
12:41    1393/01/24

باسلام من بدون اطلاع از بارداری ام برای کشیدن دندان از داروی بی حسی قوی استفاده کردام لطفا راهنمایی ام بکنید ایا نگرانی وجود دارد یا نه؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:39    1393/01/27

خانم یسنا نگران نباشید.


1 پاسخ موجود است
aramrt
22:38    1393/01/21

سلام. آخرين دوره پريود من 17 اسفند بود. ١٨فروردين به دليل سه روز عقب افتادن پريود آز بتا دادم و نتيجه ٥٥ بود. از ظهر همون روز لكه بيني شروع شد. ١٩ سونو شكمي گرفتم اما چيزي مشاهده نشد. همراه خونريزي درد شديد زير شكم داشتم. آيا احتمال خطاي آزمايش وجود داره؟آيا باوجود خونريزي و نتيجه سونو احتمال باردار بودن هست يا نه؟ ممنون


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:46    1393/01/24

خانم ارام ازمایش را مجدد تکرار نمایید تا وضعیتتان بهتر معلوم شود.


1 پاسخ موجود است
مرضیه ابراهیمی
18:25    1393/01/21

سلام خانم مشاور خواهش میکنم جواب من را بدید
من بعد از 9 بار ivf
اخرین بار در 20 اسفندعمل داشتم که در 6 فروردین ازمایش بتا من 3170 شد اما امروز که مطالب سایت شمارو خوندم و خیلیه از حاملگی پوچ صحبت کردند من بسیار نگران خودم شدم اصلا طاقت ندارم برم سوند میشه بگید در چه مواردی جنین پوچ هست؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
17:00    1393/01/24

خانم ابراهیمی دردرجه اول با امید به خدا بارداری سالم و شادی را برایتان ارزو میکنم. نگران نباشید و فقط دستورات و مراقبتهای پزشکتان را ادامه دهید.
املگى پوچ وقتى اتفاق مى افتد كه تخم باردار شده خودش را به ديواره ى رحم مى چسباند اما جنين رشد نمى كند.سلول هاى درون ساك حاملگى گسترش پيدا ميكنند اما خود جنين رشد نمى كند.يك حاملگى پوچ معمولآ قبل از زمانى كه زن متوجه حاملگى خود شود اتفاق مى افتد.سطح بالاى ناهنجارى هاى كروموزومى باعث مى شود كه زن در همان اوايل سقط طبيعى كند. به خدا توکل کنید و شادباشید و قضاوت نداشته باشید.


fateme
17:21    1393/01/20

همه ما بر این تصوریم که در حین بارداری نباید ورزش و تحرک داشته باشیم. اما پزشکان معتقدند که در زمان بارداری انجام ورزش های مخصوص بارداری فواید زیادی دارد.

ورزش های دوران بارداری دارای فوایدی زیادی است مانند: آمادگی بدن برای شرایط سخت زایمان، کاهش ناراحتی و افسردگی حاملگی، کاهش استرس و داشتن خواب راحت، اعتماد به نفس بیشتر و بازگشت زودتر بدن به حالـــت طبیعی پس از زایمان


1 پاسخ موجود است
tanhatan
09:19    1393/01/17

سلام
من 7ماهه باردارم
وپزشکم دارویی بنام پنتوس40 برای رفلکس معده ودرد شدیدی که برام بوجود می امورد رو تجویز کرد نگرانم که عوارضی داشته باشه برای جنینم
لطفا راهنماییم کنین


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:14    1393/01/24

خانم تنهاتان اگر بتوانید با رعایت مواد غذایی مناسب انرا کنترل کنید بهتر است. پنتوپرازول مهار کننده نهایی تولید اسید معدی بوده که در بارداری رده بی هست یعنی تا کنون علائم منفی دربارداری شماهده نشده.


1 پاسخ موجود است
الی
13:43    1393/01/03

سلام من بانامزدم رابطه سطحی داشتیم البته بعدش مسافرت رفتم به دلیل تغییرات آب و هوایی یکم دیرتر پریود شدم پریودمم تقریبا دو هفته ای طول کشید و با حجم زیاد هم بود دیگه ارتباطی نداشتیم با نامزدم آیا امکان بارداری هست باوجود پریود شدنم اونم باحجم زیاد مرسی الان دوماهی میشه از رابطمون گذشته ممنون میشم اگه جواب بدید


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:55    1393/01/05

خانم الی احتمال بارداری ضعیف هست. اما بهترین کار انجام ازمایش خون بارداری است.


1 پاسخ موجود است
sarash
10:41    1392/12/27

salam man 7 rooz ghabl az zamane peryoodi nazdiki dfashtamn vali maye meni biroon rikhte shood vali az tars az raveshe ghorshaye orzhansi estefade kardam vali bejaye 12 saate bad 13 saate bad 4 ta ghorse eldi khordam vali alan peryood shoodam va hamrahe lakehaye khone peryoodim lakehaye paniri ham hast . in yani chi? aya man hamele hastam?


1 پاسخ موجود است
اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
13:49    1393/01/05

سلام عزیزم. نه باردار نیستی . به خاطر قرصهایی هست که خوردی . نگران نباش


sarash
16:22    1393/01/07

in mayehaye sefide paniri shekl chi hastesh?


1 پاسخ موجود است
سحر
10:34    1392/12/25

سلام و خسته نباشید. من آخرین تاریخ پریودم 14 بهمن بود و 16 اسفند فهمیدم که باردارم. الان من در هفته چند بارداری هستم؟ میشه زودتر جواب بدین؟ ممنون


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:58    1393/01/05

خانم سحر تا 26 اسفند ماه شش هفته شما تمام شده. شادباشید


1 پاسخ موجود است
ویشکا
20:40    1392/12/22

سلام خانم مشاوره
من الان 6هفته و چهارروزم است باردارشدم خداروشکر خونه ما بوشهر است خونه مادرشوهرم کازرون کلا 2ساعت فاصله زمانی داره خداروشکر هیچ مشکلی هم نداشتم و ندارم اما چون چهارسال پیش سقط داشتم دکتر میگه سفر رفتن رو درعید تضمین نمیکنم ما هم کلی ترسیدیم شوهرم میگه اروم حرکت میکنیم که ماشین زیاد تکون نخوره مثلا میگه جای دوساعته سه ساعته میریم مخصوصا که این روزا جاده ها شلوغه باید اروم رفت
نظر شما چیست واسه این سفر؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:54    1393/01/05

خانم ویشکا به هر حال در خانه ماندن و استراحت داشتن تا مسافرت کردن امنیت بیشتری دارد. تصمیم گیری با خودتان. شما دستورهای لازم را شنیده اید و بهترین راه به شما توسط پزشکتان گفته شده. بقیه با مسئولیت خودتان هست عزیزم. شاد باشید


1 پاسخ موجود است
حسنا
13:30    1392/12/19

با سلام خدمت شما من دو روز پبش که 3 روزاز موعد پریودم می کذشت زمایش خون دادم که مقدار بتا 154/6 بود ولی در حال حاضر هیچ گونه علایمی ندارم خیلی نگرانم ایا واقعا باردارم ؟ لطفا کمکم کنید


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
23:57    1392/12/19

سلام دوست عزیز. برای ایجاد علایم بارداری کمی زود هست . صبر کنید


1 پاسخ موجود است
مریم
13:09    1392/12/16

سلام من مدت 2 سال ميشه ازدواج کردم و تا حال باردار نشدم مدت بریودم 1 روز است لطفا مرا راهنمای کنید ممنون


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:48    1393/01/05

خانم مریم باید به پزشک مراجعه نمایید تا ازمایشهای لازم را جهت وضعیت هورمونها، تخمدان و...به عمل اورند تا علت بررسی شود. 20 کار قبل از بارداری پارسه گرد راهم مطالعه نمایید.


2 پاسخ موجود است
sara
19:36    1392/12/11

سلام.ایا زمانی که دخولی صورت نگیرد امکان بارداری هست؟ من نامزد دارد و باکره هستم و رابطه جنسی سطحی (لا پایی)بوده است


sara 2
21:55    1393/01/07

maryam khanom emkane bardari khili ziyade

chon man hamintori bar dar shodam

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+2 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید