عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماه اول

علائم بارداری و سه ماهه اول بارداری

تعداد امتیازها: 4623
8 نفر

مهمترین علائم بارداری و مشکلات سه ماهه اول بارداری را در این مطلب به‌صورت کامل بخوانید.

کاربر عزیز چنانچه در خود علائم و نشانه‌های بارداری می بینید یا احتمال می‌دهید که باردار باشید و نمی‌دانید چگونه مطمئن شوید؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر به مطلب علائم بارداری مراجعه کنید.

همه ما راجع به انواع ویارها (ترشی، بستنی، میوه‌ یا غذایی خاص) و علائمی که مادرانِ آینده تجربه می کنند چیزهایی شنیده ایم. اما خانمها نسبت به تغییرات هورمونی که بارداری به همراه دارد، واکنش های مختلفی نشان می دهند. شما فکر می کنید چه واکنش هایی داشته باشید؟ در ادامه علایم مشترک سه ماه اول بارداری آمده است.

حالت تهوع صبحگاهی

بیش از 85 درصد مادران گرفتار حالت تهوع و استفراغ می شوند، البته نه فقط صبح ها. در حالی که علت آن دقیقاً مشخص نیست اما تصور می شود که مقصر اصلی آن هورمونِ محرک غدد جنسی جنین باشد: این هورمون هرچه بیشتر وارد سیستم بدنتان شود بیشتر حالت تهوع خواهید داشت. که این مساله در حقیقت چیز بدی نیست برخی از کارشناسان تصور می کنند که هرچه بیشتر حالت تهوع داشته باشید احتمال سقط جنین یا زایمان زود رس کمتر می شود.

هرچه بیشتر از علل، نگرانیها و درمان تهوع صبحگاهی آگاه باشید کمتر شما را اذیت می‌کند و بهتر با آن کنار می‌آیید.

شیوه هایی برای به حداقل رساندن حالت تهوع صبح گاهی تا زمان قطع آن در  سه ماهه دوم بارداری:

در طول روز کم غذا بخورید. کاهش میزان غذا و همچنین افزایش وعده ها می تواند هضم غذا را آسان نموده، معده تان را پر کند و شما را سیر نگه دارد ( حالت تهوع با معده خالی بدتر است). اگر می خواهید بیشتر غذای شیرین و ملایم بخورید، کارشناسان توصیه می کنند هرچه می خواهید بخورید اما به شرط سالم بودن آن. اگر معده تان فقط ساندویچ گریل شده با پنیر را قبول می کند، می توانید چند روزی این ساندویچ را بخورید.

زنجبیل بخورید. ثابت شده که زنجبیل تسکین بخش ناراحتی معده است. پس مقداری زنجبیل تازه را در لیوان چای یا آب میوه رنده کنید تا موثر تر باشد.

ویتامین B6بخورید. مکملی از این ویتامین می تواند به خالی شدن سریع تر معده تان کمک کند. مقدار مناسب آن را از پزشک خود بپرسید.

توصیه مشاور: در طب سنتی ایرانی تجربه شده که استفاده از سیرابی در بهبود حالت تهوع صبحگاهی بسیار کمک کننده است. مایعات و سرخ کردنی‌ها حالت تهوع را بیشتر می‌کنند . بنابراین از غذاهای جامد بیشتری استفاده نمایید مخصوصا بیسکویت یا نان در ابتدای صبح.

ویار و تنفر از غذا

اشتیاق به برخی از غذاها یا نفرت از برخی دیگر اغلب با تهوع صبحگاهی مرتبط است. این اشتیاق و تنفر از غذا می‌تواند غیر قابل پیش بینی باشد. اما تا 80 درصد از زنان باردار می گویند که اشتیاق به غذا دارند و 85 در صد هم گفته اند که از بعضی غذا ها بیزارند.

آیا باید تسلیم غذا های مورد علاقه تان شوید یا از غذاهایی که بدتان می آید دوری کنید؟ بستگی دارد.  اگر به غذاهای سالم ویار داشته باشید و خودتان را به چیپس و بستنی نبندید،  وزیاده روی نکنید. قاعده ای خوب: حجم مصرفی غذای لذیذتان را بین 75 تا 100 کالری در روز محدود کنید. به جای غذاهایی که از آن ها متنفرید سعی کنید غذاهای دیگر جایگزین کنید.

  • اگر نمی‌توانید شیر بخورید، به جای آن پنیر کم چرب، پنیر دلمه شده یا ماست بخورید. و سعی کنید از سوپ، شوربا یا پن کیک استفاده کنید.
  • اگر دلتان سبزی قبول نمی کند، میوه های حاوی بتاکاروتین مثل انبه، زردآلو و طالبی بیشتر بخورید.
  • اگر از گوشت بدتان می آید، حبوبات مصرف کنید. یا گوشت گوساله، مرغ و بوقلمون را در سس، سوپ و یا تاس کباب پنهان کنید.

رژیم غذایی مناسب بارداران را اینجا بخوانید.

قوی شدن حس بویایی

بسیاری از خانم ها می گویند که در دوران بارداری حس بویایی شان قوی شده است. فرضیه: این حالت به شما هشدار می دهد تا از غذاهای حاوی باکتری زیاد یا سم طبیعی که می تواند در طول این دوره حیاتی به جنین آسیب برساند، جلوگیری کنید. این حس بویایی بیوتیکی معمولاً در ماه های بعدی کاهش می یابد.

خستگی

احساس خستگی 24 ساعته یکی از عوارض جانبی بارداری است. وزن شما به علت رشد کودک افزایش می یابد: تخمدان هایتان پروژسترون بیشتری تولید خواهد کرد که این هورمون تاثیر مسکن داشته و حجم خون جهت خون رسانی به کودک را تا 50% افزایش خواهد داد. یکی از عوامل پنهانِ خستگی، کم خونی است. بدن شما برای ساختن سلولهای خونی کودک نیاز به آهن بیشتری دارد و اگر میزان آهن بدن شما کافی نباشد، کودک تان آهن مورد نیاز خود را از شما گرفته و آهن شما پایین خواهد آمد. پزشک در اولین ویزیتِ قبل از زایمان دستور آزمایش خون می دهد تا ذخایر آهن تان را بررسی کند. اگر کمبود آهن داشته باشید به احتمال زیاد مکمل های آهن برای تان تجویز خواهد کرد.

 با آگاهی از هفت عارضه ناخوشایند دوران بارداری که ممکن است به‌صورت کامل و یا نسبی هر فرد باردار را درگیر کند، راحت‌تر این دوران پرفراز و نشیب را پشت سر بگذارید.

توصیه مشاور: از انجاییکه  در دوران بارداری بدن به اهن بیشتری نیاز دارد و هنگام زایمان مادر خون از دست می دهد لذا مصرف مکمل های اهن در دوران بارداری برای تمام مادران از ماه چهارم اغاز می شود منتها اگر خانمی کمبود اهن را نیز داشته باشد طبق نظر پزشک و ماما دوز ان فرق خواهد کرد.

دیگر کارهایی که می توانید برای مبارزه با خستگی انجام دهید :

تکانی به خودتان بدهید.اگر دراز کشیدن تنها کاری است که تمایل دارید انجام دهید، کمی پیاده روی کنید یا کمی حرکات کششی انجام دهید. 20 دقیقه ورزش برای چند بار در هفته می تواند سرزنده تان کند.

پیش از زایمان ویتامین‌های دوره بارداری بخورید.اگر هیچ گاه میل به غذا ندارید، قرصِ ویتامین می تواند این شکاف را پر کند و به علت وجود آهن در آن، از کم خونیِ شما جلوگیری کند.

هر وقت توانستید بخوابید. زودتر به رختخواب بروید و دیرتر از رختخواب خارج شوید و هر وقت که توانستید، چرت بزنید. اگر تمام روز کار می‌کنید، 15 دقیقه پشت میزتان چرت بزنید.

تکرر ادرار

حتی اگر هنوز بزرگ شدن رحمتان را حس نمی کنید مطمئن باشید رحم تان در حال بزرگ شدن است و به مثانه تان که واقعاً هیچ وقت خالی نمی ماند فشار می آورد. به علاوه، کلیه ها یتان دارند اضافه کاری می کنند تا مواد اضافی را از بدن تان بیرون کنند. نتیجه: نیاز به ادرار مکرر در شب و روز. با این حال خوردن مایعات را قطع نکنید و ادرار تان را نگه ندارید زیرا  نگهداشتن ادرار می تواند منجر به عفونت مجاری ادراری شود. برای این که مدام مسیر دست شویی را نروید چند ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید و از خوردن مایعات حاوی کافئین خوداری کنید زیرا کافئین مثانه را تحریک می کند. قبل از خاموش کردن لامپ اتاق خواب برای آخرین بار به دستشویی بروید.

آکنه

خانم ها در سه ماه اول بارداری به دلیل فعالیت بیش از حد هورمون ها مستعدِ تولید آکنه هستند. تغییرات هورمونی می تواند باعث شود که پوست، روغن بیشتری تولید کرده و منجر به ایجاد جوش در گردن، صورت، شانه ها و پشت شود. برای کمک به کنترل این بیماری به این قسمت مراجعه کنید.

کم آوردن نفس

زنان باردار تنفس های عمیق تری دارند تا اکسیژن مورد نیازِ خون مازاد را تامین نمایند. حتی اگر هوای زیادی را وارد شش هایتان می کنید از این که احساس می کنید نفس کم می آورید تعجب نکنید، زیرا بخشی از آن به این دلیل است که کودک تان دی اکسید کربن بیشتری را به شما انتقال می دهد.

سر درد

کمبود قند خون ( در اثر تغییرات سوخت و ساز بدن)، افزایش ترشح هورمون ها و کاهش جریان خونِ مغز می تواند منجر به سردرد های ناراحت کننده ای شود. اگر سردرد دارید، سعی کنید از یک کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید، قسمت گیجگاهی تان را ماساژ دهید، یا هوای تازه وارد شش های تان کنید. اگر این ها موثر واقع نشدند، استفاده از استامینوفن برای خانم های باردار خطری ندارد. اگر میگرن دارید با پزشک تان مشورت کنید. از سردرد دوران بارداری بیشتر بدانید.

خشک شدن چشم و تغییر دید

با افزایش جریان خون، در تمامی قسمت های بدن تان احساس ورم خواهید کرد، از جمله چشم ها یتان. قرنیه چشم هایتان درشت و دارای انحنا می شود و این مساله نحوه شکست تصاویر را تغییر می دهد. برای همین کسانی که از لنز های تماسی استفاده می کنند مجبورند آنها را در بیاورند و تا زمان زایمان از عینک استفاده کنند. حتی مادرانی که گاهی اوقات عینک می زنند نیز نمی توانند خوب ببینند.حتی اگر قوه بینایی تان تغییری نکند، ممکن است چشم هایتان به علت تغییر میزان ترشح  هورمون ها خشک شوند. برای حل این مشکل می توانید از قطره چشم استفاده کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید تا به طور موقت شماره عینک تان را تغییر دهد.

ورم سینه

حتی اگر کودکتان به اندازه یک کاما (،) باشد، سینه های خود را آماده شیردهی می کنند. تغییرات هورمونی و بزرگ شدن لوله های شیردهی معمولاً حدود هفته ششم بارداری باعث ورم و بزرگ شدن سینه و حساس شدن آن ها می شود. برای کاهش درد آن ها:

سوتین های بزرگتر با قلاب های بیشتر برای تنظیم کردن آن خریداری کنید (پول تان را خرج سوتین های تنگ جلو بسته نکنید).

اگر درد آن ها آسایش را از شما صلب کرده، از سوتین های نخی برای زمان خواب استفاده کنید- این سوتین ها درد را کاهش خواهند داد.

تغییر میل جنسی

افزایش هورمون ها و جریان خون شما می تواند بر واژن و کلیتوریس اثر بگذارد و آن ها را نرم تر و بسیار حساس کند. این امر در بسیاری از خانم ها منجر به افزایش میل جنسی همراه با ارگاسم های بیشتر و شدید تر می شود. هر حالتی که داشته باشید عادی است. اما همسرتان را درجریان بگذارید. به او بگوید که چه احساسی دارید و چه چیزی اذیت تان می کند و از چه چیزی ناراحت نمی شوید. تا احساس سرخوردگی نکند و احساس نکند که شما او را پس می زنید.

فراز و نشیب های عاطفی

هورمون ها، عدم خواب راحت و ماهیت بارداری، همه این ها در تغییرات عاطفی موثرند. شاید احساس آرامش و پس زنی، سرزندگی، نگرانی، عصبانیت یا گریه، شادی و خوشبختی کنید و همه این ها حالت ها و احساساتی عادی هستند. اما بهتر است تا جایی که می توانید تعادل خود را حفظ کنید (در این صورت افراد محبوب تان واقعاً ممنون تان می شوند.) بنابراین سعی کنید تا می توانید استراحت و نرمش کنید.

مطلب علائم بارداری و تغییر خلق در دوران بارداری بیشتر بدانید.

خلاصه

سه ماه اول بارداری تان هیجان انگیز است و احتمالاً کمی وحشتناک. تغییراتی که بدن تان تجربه می کند می تواند به همراه خود احساسات زیادی ایجاد کند.به بدن خود و تغییراتی که در آن در حال رخ دادن است آگاه باشید و سعی کنید خیلی خود را نگران نکنید و اگر راجع به آنچه که تجربه می کنید، سوالی دارید از پزشک تان بپرسید. 

غلبه بر استرس در دوران بارداری مطمئنا آرامش بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد.

علائم بارداری: سه ماهه دوم

علائم بارداری: سه ماهه آخر

بارداری و ورزش

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 4623

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سدنا67
11:41    1394/05/07

سلام
1.
من در هفته 15 بارداری هستم. خواستم بدونم ویتامین های بارداری را از چند هفتگی دکتر تجویز میکنه؟ تا به این هفته هیچ دارویی بجز فولیک اسید مصرف نکردم. ویتامینم بهم نداده...
2.
آیا لاک زدن ناخونای دست برای جنین ضرر داره؟
3.
برا جلوگیری از ترک شکم چی پیشنهاد میدین؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
21:30    1394/05/07

سلام از هفته 16 تا 20
نه ضرری ندارد
روغن زیتون و بادام و کرمهای لیراک و ماستلا


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
پروین
22:00    1394/05/03

سلام من نزدیک یک سال اقدام به بارداری کرده وهمیشه در این مدت عفونت داشتمهر چه درمان میکنم و بهداشت را رعایت میکنم بعد از درمان دوباره عفونت دارم اکنون 4هفته است باردارم و از هفته 2 تا الان پزشک پماد وازینال تجویز کرده ومصرف میکنم میترسم برای چشم جنین خطر داشته باشه ممنون راهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
21:50    1394/05/05

سلام تعدادی از داروها در بارداری بی خطر است
به پزشکتون اطمینان کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سدنا67
14:44    1394/04/30

سلام...
خواستم بپرسم خوردن روزی 2تا لیموترش همراه غذا ضرر داره؟
هفته 14 بارداری هستم.
خوردن چای آلبالو چطور؟ ضرر داره؟ ضررش چی میتونه باشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
12:30    1394/04/31

سلام
دو عدد لیمو ترش اشکالی ندارد ولی مصرف مصرف بیش از حد مواد ترش و اسیدی در جذب کلسیم اختلال ایجاد می کند
آلبالو و چای آن هم در حد متعادل ایرادی ندارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ملینا
17:08    1394/04/29

سلام من سه روزه که وارد پنج ماهگی شدم ...طرف راست زیرشکمم به شدت سوزش دارد و این مورد خیلی خیلی نگرانم کرده..درضمن من دوقلو باردارم ...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
12:28    1394/04/31

سلام
با پزشکتان تماس بگیرید و در ضمن بهتر است که آزمایش کامل ادرار نیز برای بررسی عفونت ادراری انجام شود.
در صورتی که همه چیز طبیعی بود می توانید فقط با
اصلاح وضعیت درد ها را کاهش دهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سدنا67
12:30    1394/04/29

سلامی دوباره.
1.میخواستم بپرسم آیا موقع بارداری رابطه جنسی زیاد باعث ماه گرفتگی بچه میشه؟
2. خوردن دلستر در بارداری ضرر داره؟
3. خوردن کندر رو شما صلاح میدونین؟ اگه صلاحه تا هفته چندم خورده بشه تاثیرش بیشتر هس روی جنین؟
ممنون میشم به سوالام ج بدین و راهنماییم کنین.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:45    1394/04/29

سلام
پاسخ سوال اول منفی است
دلستر در مقادیر زیاد توصیه نمی شود
بهتره که کندر نخورید و اگر اصرار دارید پس از 16 هفته فقط یک ماه و یک قطعه کوچک مصرف کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سدنا67
12:27    1394/04/29

سلام خدمت خانوم دکتر...
من الان هفته 14 بارداری هستم. وتا این هفته زیاد ماشین سوار شدم. از تبریز تا آذرشهر میرم و میام. خواستم بپرسم این رفت وآمد زیاد من برای جنینم ضرر میرسونه؟ تو سه ماهه دوم چطور؟ حداکثر طول مسیرم نیم ساعته. نظر شما چیه؟چی پیشنهاد میکنین؟
آزمایش غربال گری و سونو رو قبلا براتون فرستادم که همش نرماله.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:39    1394/04/29

سلام نیم ساعت مشکلی ندارد
اما بعد از رسیدن به مقصد حتما قدم بزنید یک ربع


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
م
10:48    1394/04/24

سلام
میخواستم بدونم امکان داره بعد از یک رابطه پریود شد و ازهمان رابطه حامله شد؟
وسوال دوم اینکه حالت تهوع از چندروز بعد از رابطه شروع وتا کی ادامه می یابد؟
با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:33    1394/04/24

سلام
حالت تهوع اغلب مدتی پس از تاخیر پریود شروع می شود

ممکن است پس از یک رابطه فقط خونریزی در همان روزهای معادل تاریخ پریود اتفاق افتد ولی علامت جفت باشد و نه پریود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سمی
08:36    1394/04/21

باسلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر عزیز.
من اولین روز آخرین پریودم 8 اردیبهشت بودو ده روز بعد از آن رابطه بدون جلوگیری داشتم،من دقیقا هفته ی چندم هستم؟ اگه از اولین روز پریود محاسبه بشه که من اون موقع حامله نبودم!


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:56    1394/04/21

سلام
این روش محاسبه یک قانون و استاندارد جهانی است وسن بارداری شما اکنون معادل ده هفته و 5 روز است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سدنا67
13:51    1394/04/16

سلام.
سوال دیگم اینه که آیا از روی ضربان قلب جنین میشه جنسیت رو تشخیص داد؟ ضربان قلب جنینم hr= 163bpm هست. لطف میکنین جنسیتش رو بگین دختره یا پسر؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:22    1394/04/18

سلام این قضیه پایه علمی نداره


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سدنا67
13:14    1394/04/15

سلام...
اولین روز آخرین پرویدم 21 فرودین هست. برای بار دوم سونوگرافی دادم که براتون مینویسم.
سونوگرافی NT و آنومالی سه ماهه اول
سونوگرافی حاملگی کمتر از سه ماه.
یک جنین زنده با ضربان قلب منظم (HR: 163Bpm) در داخل ساک حاملگی دیده شد. سن حاملگی بر اساس CRL= 58میلی متر حدود 12 هفته و 2 روز است.
محل جفت فوندال است.
NT= 1.07 میلیمتر اندازه گیری شد که در محدوده قابل قبول قرار دارد.
Nasal bone رویت شد.
آنومالی ماژور جنینی تا این سن حاملگی مشاهده نشد. کنترل مجدد از نظر آنومالی در هفته 17 پیشنهاد میگردد.
نظریه: حاملگی زنده با رشد حدود 12 هفته و 2 روز.
سوالم اینه که آنومالی ماژور مشاهده نشده مشکل سازه؟ وقت دقیق مشاهدش کی هستش؟تا چند هفتگی باید مشاهده بشه؟
مقدار NT چطوره؟ حداقل و حداکثر مقدار NT رو برام توضیح میدین لطفا.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:34    1394/04/16

سلام
آنومالی ماژور مشاهده نشد یعنی ناهنجاری در جنین وجود ندارد و جنین در این سونو و این سن طبیعی است
انشاا.. که هیچ وقت آنومالی در هیچ جنینی مشاهده نشود!:) :)
مقدار ان تی کاملا طبیعی است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ارغوان
21:56    1394/04/14

سلام من 10 خرداد رابطه بدون جلوگیری داشتم 18 خرداد پرید شدم ولی مثل قبل نبود خونریزیم کم ومدت ان فقط 3 روز بود بعد از ان تکرر ادرار داشتم ک 6 تیر ازمایش بتا دادم ومنفی بود ولی الان سینم درد میکنه و کمی ورم کرده؟ممکنه ازمایش اشتباه بهشه و حامله باشم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:21    1394/04/18

سلام امکان بارداری خیلی کم است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سمی
14:33    1394/04/14

سلام خسته نباشید
شیاف ایرانی با خارجی تفاوتی داره ؟ ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:02    1394/04/15

سلام نه عزیزم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
MAHNAZ
09:49    1394/04/13

سلام خانم دکتر خسته نباشید
می خواستم بدونم در هفته 6 یا 7 بارداری که قلب جنین تشکل شده آیا این ضربان از روی شکم مادر قابل مشاهده است؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:49    1394/04/15

سلام نه
رحم داخل لگن است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ستاره
07:57    1394/04/11

سلام،من باردارم وتازه وارد هفته13بارداری شده ام ولی تا کنون به خاطر برخی مشکلات وقت نشده برمسنوغربالگری آیا هنوز وقت دارم برم یانه؟یا نرفتن به این سونو مشکلی ندارد؟لطفا راهنمائیم کنید ممنون از لطفتون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:50    1394/04/14

سلام
اگر پزشک شما انجام غربالگری را توصیه کرده اند بهتر است آن را انجام دهید
تا پایان هفته 13 فرصت دارید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
paria26
15:31    1394/04/10

سلام.هفته بیست وسوم سیسترنامگنا۴/۳بودکه طبق جدولی که دیدم بایدحداقل۶باشه مشکل چیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:42    1394/04/15

سلام پاسخ داده شده است

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید