عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماه دوم

علائم بارداری در سه ماه دوم

تعداد امتیازها: 800
1 نفر

به دومین ماه عسلتان خوش آمدید! سه ماه دوم بارداری بهترین دورهٔ آن است و باید از تک‌تک لحظه‌هایش لذت ببرید.

فاصله بین هفتهٔ سیزدهم تا بیست و هفتم بارداری را «ماه عسل» می‌گویند. دلایل این نامگذاری شامل موارد زیر می‌شود: کاهش حالت تهوع، تعادل روحیه و بازگشت محرک‌های جنسی، همچنین احساس اولین تکان‌های جنین، دیگر. فکر می‌کنید دیگر چه تغییراتی روی می‌دهد؟

کاهش حالت تهوع:

با شروع سه ماههٔ دوم، اکثر خانم‌ها می‌بینند که حالت تهوع صبحگاهیشان کم یا کاملاً قطع شده است. اگر هنوز حالت تهوع دارید، با پزشک خود راجع به خوردن بیشتر ویتامین B6، که ثابت شده معده را آرام می‌کند، صحبت کنید. حول و حوش همین زمان ناراحتی دیگری را در شکم خود احساس خواهید کرد؛ درد شکم، که در نتیجهٔ بزرگ شدن رحم و کشیده شدن رباط‌های احاطه کنندهٔ آن روی می‌دهد.

علائم زندگی

در اکثر زمان‌های دورهٔ سه ماه اول کودکتان خیلی آرام رشد می‌کند و بعد از ۱۲ هفته پزشک می‌تواند ضربان قلب او را بشنود. اما حالا علائم فیزیکی دیگری را که نشان دهندهٔ رشد کودکتان است، مشاهده خواهید کرد. بین هفتهٔ ۱۶ و ۲۰ کم‌کم حرکت بچه را در درونتان حس می‌کنید. به سمت سه ماههٔ آخر که پیش می‌روید، تکان‌های پی‌درپی بیشتری را در شکمتان احساس خواهید کرد.

کم آوردن نفس

در این دوره حتی با فعالیت‌های کوچک مثل پیمودن مسافت دستشویی از نفس می‌افتید. با بزرگ شدن رحم به شش‌هایتان فشار وارد شده و عمل دم و بازدم کمی سخت می‌شود. اهمیتی به آن ندهید اما اگر احساس می‌کنید که این حالت شدید‌تر می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

تغییر اندام

در هفتهٔ شانزدهم به احتمال زیاد به خاطر بزرگ شدن خط کمر و پهن شدن مفاصل ران، باید لباس بارداری بپوشید. تا هفتهٔ بیست و هفتم باید 7.5 تا 10 کیلو‌گرم اضافه وزن پیدا کنید البته فقط 0.9 کیلو گرم آن مربوط به بچه می‌شود. در این دوره احتمال دارد سایر پدیده‌های بارداری را نیز مشاهد کنید؛ مانند ترک بارداری. اکثر این ترک‌ها تقریباً کمی بعد از زایمان کم‌رنگ می‌شوند.

تغییرات عاطفی

اگر چه هنوز هورمو‌‌نهایتان فعالیت زیادی دارند، اما بدنتان برای سازگاری با آن‌ها سه ماه را پشت سر گذاشته است، بنابراین شاید برای گریه کردن باید از محصولات اشک آور استفاده کنید. از طرفی با تغییر اندامتان ممکن است بیشتر نگران اثرات بلند مدت بارداری بر بدنتان شوید. برای مبارزه با این مشکل:

  • لباس جذاب بخرید (این روز‌ها دیگر لباس‌های بارداری زیبا در بازار موجود هستند.)
  • به ظاهرتان برسید؛ مثلاً ناخن‌هایتان را مانیکور کنید.
  • از احساس‌تان لذت ببرید

خواب‌های وحشتناک

همین طور که واقعیت بچه دار شدن برایتان عینی‌تر می‌شود، خواب‌های شما نیز آشفته‌تر می‌شود. به دنیا آوردن یک نوع رزماری ماوراءالطبیعی از نمونه‌های این خواب هاست. این حالت در خانم‌های باردار در این مرحله از بارداری امری عادی است. بنابراین اگر با عرقی سرد بر پیشانیتان از خواب می‌پرید، مضطرب نشوید. وجود کمی اضطراب در شما امری عادی است.

افزایش میزان استروژن

درطول ماه چهارم یا پنجم، ممکن است میل جنسیتان افزایش ناگهانی بیابد. در این دوره بدنتان استروژن زیادی تولید می‌کند: تخمدان‌ها در یک روز به اندازه سه سال یک زن غیر باردار استروژن تولید می‌کنند و از آنجا که حالت تهوع و خستگی سه ماهه اولتان از بین رفته است، احساس تحریک بیشتری می‌کنید؛ برخی از خانم‌ها حتی برای اولین بار ارگاسم‌های چندگانه را تجربه می‌کنند.

شروع ورزش

اگر تهوع و خستگی، شما را از نرمش‌های روزانه‌تان محروم کرده، حالا زمان نرمش‌های ملایم رسیده است. نرمش‌های زیر را انجام دهید:

کِگل. فشار هنگام زایمان را کم می‌کند. احتمال بی‌اختیاری را کم می‌کند. ماهیچه‌‌هایتان را مثل زمانی که سعی می‌کنید هنگام ادرار کردن جلوی ادرارتان را بگیرید، منقبض کنید (موقع ادرار این کار را انجام ندهید، برای انجام این حرکت شکمتان نباید تکان بخورد)، به همین حالت نگه دارید و تکرار کنید.

یوگای پیش از زایمان. مناسب شما و تغییر اندامتان است. در این فرایند با سایر مادر‌های باردار آشنا می‌شوید.

شنا. شنا و ایروبیک آبی فشار کمی دارند و احساس بی‌وزنی به پاهای خسته‌تان استراحت می‌دهد.

پیاده روی. پیاده روی حتی در اطراف خانه، پمپاژ خون را بهتر کرده و احساس سر زندگی می‌کنید.

احتیاط در ورزش

  • از نرمش‌های سنگین که عمل بازدم را سخت می‌کنند، اجتناب کنید. این عمل می‌تواند فشار خون را به سطح خطرناکی برساند.
  •  بعد از ماه چهارم یا پنجم، از انجام تمرین‌هایی که باید صاف به پشت بخوابید اجتناب کنید. این وضعیت بر سیاهرگ ورید اجوف، سیاهرگ اصلی‌ای که به کودک خون می‌رساند، فشار وارد می‌کند.
  •  یک ساعت قبل از ورزش غذایی سبک بخورید؛ انرژیتان را افزایش خواهد داد.
  • مواظب ورزش‌های تعادلی باشید. بدن شما به سرعت درحال تغییر است و درحال انجام دادن حرکت استپ ایروبیک، احساس عدم تعادل خواهید کرد.

خلاصه

در سه ماههٔ دوم بارداری بهترین احساس دوران بارداریتان را خواهید داشت، پس از آن استفاده کنید. ورزش کنید، برای خرید لباس و لوازم بچه بیرون بروید، یک کم به خودتان برسید و از هیجانات و تغییرات جدیدی که هر روز در این دوره حس می‌کنید، لذت ببرید.

علائم بارداری: سه ماهه اول

علائم بارداری: سه ماهه آخر

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 800

لیدا
01:34    1392/12/10

با سلام و خسته نباشید
من الان در هفته 16 بارداری هستم صبح ها ادم خفیف دست دارم و از اوایل بارداری فشارم اکثرا 13 بوده در حالیکه قبل از بارداری فشارم همیشه 12 میشد پروتینوری هم ندارم بنظرتون احتمال پره اکلامسی در سه ماه سوم برای من وجو د داره؟
بنظرتون در سه ماه دوم بجای اینکه فشارم نسبت به سه ماهه های دیگه باید پایین باشه ولی نیست عجیب نیست!!؟


1 پاسخ موجود است
ندا
18:21    1392/11/29

باسلام وخسته نباشید.من هفته 20 هستم.چند وقته که خیلی دلهره و تپش قلب دارم و همینطور نفس تنگی.به نظر شما مشکل خاصی است یا این علائم طبیعی است؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
17:06    1392/12/07

خانم ندا گاهی دردوران بارداری ضربان قلب افزایش می یابد اما اگر این حالت شما با دلهره یا تنگی نفس همراه هست حتما باید پیگیری شود توسط متخصص. شادباشید


mina
11:29    1392/11/06

با سلام وخسته نباشید و تشکر خیلی زیاد بابت زحمتی که می کشید.
من الان هفته 27 بارداری هستم و دکتر تابه الان حدود 10 سونو روی من انجام داده و من هرقت بهش میگم که آیا این همه سونو ضرر نداره یا نه میگه نه ضرر نداره و ماباید وضعیت تورو با سونو تشخیص بدیم و با توجه به اینکه توسه ماهه سوم شنیدم سونو های بیشتری انجام میشه میخواستم بدونم با این همه سونو که من داشتم و احتمالا یه تعدادی هم بعد ها خواهم شد آیا این همه سونو روی جنین تاثیر نمیذاره؟خیلی نگرانم میخوام بدونم سونو چه تاثیری روی جنین داره.میشه کمکم کنید.ممنون


1 پاسخ موجود است
سميرا
12:32    1392/09/25

سلام من هفته 17 بارداري هستم داشتن نزديكي در اين زمان مشكلي ايجاد نمي كند؟ ايا روش خاصي دارد يا تفاوتي نمي كند؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:16    1392/09/26

خانم سمیرا اگر سونو و همه چیز طبیعی بوده موردی نداره . برای گرفتن نکات دقیقتر با پزشکتان تماس بگیرید. شادباشید


1 پاسخ موجود است
mina
17:19    1392/09/21

سلام من هفته ۲۶ هستم و وزنم ۳ کیلو اضافه شده .اخه شما گفته بودید ۷ تا ۱۰ کیلو. ایا از این که نتونسنم وزن بگیرم واسه بچم مشکل نمیشه ‍‍‍‍‍?


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:00    1392/09/26

خانم مینا دردرجه اول باید علت اینکه وزن گیری مناسب ندارید بررسی شوید. که ایا مسئله هورمونی است یا تغذیه ای. حتی دربارداری با افراد با وزن بسیار بالا توصیه میشود حداقل 7 کیلو دربارداری افازیش وزن داشته باشند. بهتر است با مراجعه به متخصص تغذیه مورد پیگیری شود و در مدت باقی مانده کاهش وزن را جبران نمایید. در مورد سلامت جنین با سونو میتوانید پیگیری نمایید چون نمیتوان گفت صددرصد جنین دچار مسئله خواهد شد یاخیر. شادباشید.


1 پاسخ موجود است
م
22:09    1392/09/09

با سلام هفته پانزده بارداری هستم و دوقلو باردارم امروز از صبح حالت تهوع دااشتم الان هم لباس زیرم دو تا سه قطره خونی شده بود بارداری دومم است ویک پسر 5 ساله دارم


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:57    1392/09/26

خانم م برای بررسی علت لکه بینی به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت لزوم سونو درخواست نمایند. شادباشید


1 پاسخ موجود است
احلام
20:39    1392/07/23

سلام خانم روحی.خسته نباشی.من هفته 16بارداری هستم.2هفته پیش دچاردلپیچه واسهال خونی شدم.ازمایش مدفوع دادم تشخیص متخصص داخلی آمیب بود.قرص مترونیدازول تجویزکردبه مدت 10 روزهر8ساعت 1عدد500.ولی من 250 خوردم به مدت 5روز.اسهالم خوب شدولی دردهای شدیدشکمی وناف وزیرشکمم شروع شد.دوباره به دکترمراجعه کردم گفت احتمالا دردها ناشی ازمصرف قرصها میتونه باشه.چون 3ماهه دوم هستم موردی نداره واسه مصرف قرص.ولی من نگرانم.چون احساس میکنم ازپشتم عفونت دفع میشه بااینکه اسهال ندارم.وبوی خاصی مدفوعم داره.میخوام بدونم دوباره قرصها روبخورم مشکلی نداره واسه جنین؟واینکه آمیب به جنین اسیب میرسونه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:01    1392/07/28

خانم احلام فقط پزشکتان با توجه به ازمایش مجدد و علامتهای بیماری می توانند نظر بدهند. به هر حال بیماری های انگلی باید درمان شود به خصوص در دوران بارداری.مترونیدازول را توصیه کرده اند که در سه ماه اول استفاده نشه. بقیه زمانها مشکلی ایجاد نمیکنه. ولی میزان مصرف حتما باید با نظر پزشک باشد تا موثر واقع شود و از تجویز خودسر خودداری کنید. موفق باشید


1 پاسخ موجود است
مونا
12:03    1392/07/22

سلام من هفته ی 12 هستم یعنی آخر هفته ی 12 ، شکمم بزرگ شده شکمم بزرگ شده ، میخواستم بدونم طبیعیه؟ جوری که لباسام اصلا اندازه نیست


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:30    1392/07/23

خانم مونا سایز رحم در این سن بارداری از روی شکم محسوس نیست. یا چاق شده اید یا اینکه بهتر است اقدام به سونو نمایید.


1 پاسخ موجود است
Mami
23:19    1392/07/18

ميخوام سامانه پيامكى رو ثبت نام كنم ولى در قسمت تكميل اطلاعات با اين مشكل مواجهم:
 خطای معتبر سازی, لطفا دوباره تلاش کنید. اگر این خطا پابرجا بود با مدیر سایت تماس بگیرید.
لطفاً راهنماييم كنيد
با سپاس


ر. هاشمی (مدیر)
20:30    1392/07/20

با سلام و تشکر ازشما مامی عزیز
هم‌اکنون سامانه پیامک بارداری مشکلی ندارد، می‌توانید برای ثبت‌نام اقدام کنید. چنانچه به مشکلی برخوردید لطفا ما را در جریان بگذارید.


1 پاسخ موجود است
Mami
22:55    1392/07/18

سلام
ميخواستم بدونم از ماه چندم باردارى به بعد نبايد طاق باز خوابيد؟؟؟
آبى كه معمولاً از واژن خارج ميشه از چقدر نبايد بيشتر باشه؟ و چقدر باشه خطر پاره شدن كيسه آب رو داره؟ من ١٥ هفته و ٦ روزمه 


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:40    1392/07/20

خانم مامی پس از سه ماهه اول بارداری.
میزانی برای ان وجودندارد چون ترشحات در بارداری زیاد میشود و در افراد مختلف فرق میکند .زمانی که خودتان هر بار متوجه میزان ترشحات، نوع ، رنگ بو، میزان، و رنگ ان یا حرکات جنین تغییر حاصل شود یا در زمان مراجعه به پزشک و انجام مراقبتها متوجه خواهید شد.


1 پاسخ موجود است
فرشته
07:42    1392/07/16

سلام من درهفته17بارداری هستم گاهی اوقات فشارم13 وکم کاری تیروییددارم دیشب به دلیل مشکلی استرس شدیدگرفتم حس دردزیادی درناحیه سرداشتم امروزصبح حس میکنم علایم بارداریم ازبین رفته کمردردندارم خیلی نگرانم لطفاراهنمایی کنید


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
13:21    1392/07/17

خانم فرشته جهت اقدام درمانی مناسب به پزشک مراجعه کنید. جهت بررسی وضعیت جنین میتوانید سونو انجام دهید یا کنترل صدای قلب را انجام دهید.


1 پاسخ موجود است
مریم
11:14    1392/07/12

سلام در هفته 13 بارداری هستم دیشب نزدیکی داشتم و 1 لخته کوچک قهوه ای دیدم الان هم فقط در انتهای ادرار در حد 2 قطره آب خون قهوه ای خیلی کم رنگ می بینم خطری دارد؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
11:55    1392/07/15

خانم مریم باز وضعیت را ارزیابی کنید. اگر درد اضافه شد یا لخته ها ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه نمایید. فعلا در این حد موردی نیست .


1 پاسخ موجود است
صدیقه احمدی فرد
15:50    1392/07/08

با سلام خسته نباشید
من در هفته 20 بارداری هستم مهر ماه سال 91 یک بارداری ناموفق زیر دو ماه داشتم الان هم لگنم دردزیادی دارم مخصوصا شب هنگام استراحت طول سرویکسم هم 3/1 در هفته 17 بود خیلی می ترسم از سقط مجدد البته نصف روزمیرم سرکار وبقیه روز استراحت می کنم


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:59    1392/07/11

خانم صدیقه بهتر است توسط پزشک معاینه شوید و نظر ایشان را بخواهید . بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد.


1 پاسخ موجود است
پری
19:52    1392/06/31

سلام خانم روحی من هفته 13 بارداری هستم و سونو ان تی و آزمایش غربالگری انجام دادم سالم بود ولی فشار خونم بالاست که دکترم گفته باید به یه متخصص داخلی مراجعه کنم که دلیل فشار خونم پیدا بشه پروتئین ادرارم 219 اومده و یه کم خون در ادارام دیدن به نظر شما مشکل از کلیه هام نباشن و میتونم داروی فشار خون مصرف کنم.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:53    1392/07/11

خانم پری هر چه سریعتر به متخصص داخلی مراجعه کنید . با توجه به شرایط تان داروی مناسب دربارداری تجویز میکنند تا شما و جنین کمتر در معرض خطر باشید.


1 پاسخ موجود است
rhlt
01:21    1392/06/30

سلام خانم روحی عزیز
من در هفته 21 قرار دارم..2 هفته پیش سرماخوردم ودکترم آموکسی سیلین و آدولت کولد تجویز کرد که استفاده کردم و بهتر شدم.میخواستم بدونم مشکلی برای بچه ایجاد نمیکنه؟
ممنونم... دوستون دارم


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
18:47    1392/06/30

خانمrhlt بهتر میبود قبل از استفاده میپرسیدید.
خیر . جزو داروهای سالم دربارداری بوده و موردی نداشته.
اگر جواب مثبت بود فرصتی برای جبران نبود. جز اینکه خوش بین باشید. بارداری سالمی را برایتان ارزو میکنم.


1 پاسخ موجود است
پديده
13:16    1392/06/28

سلام.دربهمن 91 بارداري پوچ داشتم كه در 40 روزگي سقط خودبهخودي بدون خونريزي بعد از سقط داشتم البته لكه بيني در اوايل بارداري داشتم.در 4 خرداد 92 آخرين پريودي من بود كه متوجه شدم باردارم.در هفته 7 بارداري لكه بيني پيداكردم كه و درپايان هفته 8 ضربان قلب جنين ديده شدو دكتر از اون به بعد به من شياف داد و من به مدت 30 روز استفاده كردم تا هفته 11 ساعت 4صبح خونريزي به همراه خروج مقداري آب و يك لخته به اندازه چهارانگشت اتفاق افتادو 4رروز بعد سونورفتم و گفت همه چي طبيعيه. طول سرويكس من در27مرداد40mبودو دكترگفت ساب كوريونيك به ابعاد 20*6دارم و الان كه يكماه از اونروز ميگذره و من در پايان هفته 17 هستم در هر هفته اندازه سر سوزني لخته خون ميبينم البته آمپول پرو‍سترون ستفده ميكنم.الان كه پايان هفته 17 هستم دو سه روزه زي دلم هنگام جابجه شدن فشار بين دهانه رحمم حس ميكنم كمي ميترسم آيابعد از جذب ساب كوريونيك من بازهم خطر سقط دارم. و ديگه اينكه سايز سرويكس من كخ ماه پيش 40 بوده احتمال داره در عررض يكماه كم بشه كه من نياز به سركلا‍ داشته باشم.واينكه اين فشارها به خاطر چيه.اگر استراحت كتم همه چي خوب ميشه يا نه.چون من از سركلا‍ ميترسم.البته به خاطر شرليط بد ااقتصادي زياد قادر نيستم سونوبرم.ممنون اگرجواب بديد


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
13:50    1392/06/30

خانم پدیده فعلا سایر دهانه رحم طبیعی است. در مورد درد و لخته در درجه اول همیشه توصیه به استراحت میشود حتی دربرخی موارد توصیه به استراحت مطلق میشود بسته به شرایط شماست. همیشه خطر سقط وزایمان زودرس وجوددارد ولی این دلیلی برای نگرانی نیست برای این گفته میشود که متوجه باشید که شرایط شما با زمان غیربارداری فرق کرده و همیشه احتمال اینگونه موارد هست.
فقط استراحت داشته باشید و شرایط را ارزیابی کنید و در صورت وجود :
‌١-هر گونه خونريزي واژينال‌٢- خروج ناگهاني مايع از واژن‌٣- تورم صورت يا دستها‌٤-سردرد شديد يا مداوم‌٥-درد يا سوزش هنگام ادرار كردن
6-تب
سریع به پزشک مراجعه نمایید. و توجه داشته باشید که اگر نیاز به سونو شد برای سلامتی خود وفرزندتان باید انجام دهید چون زمانی که مورد اورژانس است و تنها عامل تعیین کننده. موفق باشید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+0 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید