عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماه دوم

علائم بارداری در سه ماه دوم

تعداد امتیازها: 1241
1 نفر

به دومین ماه عسلتان خوش آمدید! سه ماه دوم بارداری بهترین دورهٔ آن است و باید از تک‌تک لحظه‌هایش لذت ببرید.

فاصله بین هفتهٔ سیزدهم تا بیست و هفتم بارداری را «ماه عسل» می‌گویند. دلایل این نامگذاری شامل موارد زیر می‌شود: کاهش حالت تهوع، تعادل روحیه و بازگشت محرک‌های جنسی، همچنین احساس اولین تکان‌های جنین، دیگر. فکر می‌کنید دیگر چه تغییراتی روی می‌دهد؟

کاهش حالت تهوع:

با شروع سه ماههٔ دوم، اکثر خانم‌ها می‌بینند که حالت تهوع صبحگاهیشان کم یا کاملاً قطع شده است. اگر هنوز حالت تهوع دارید، با پزشک خود راجع به خوردن بیشتر ویتامین B6، که ثابت شده معده را آرام می‌کند، صحبت کنید. حول و حوش همین زمان ناراحتی دیگری را در شکم خود احساس خواهید کرد؛ درد شکم، که در نتیجهٔ بزرگ شدن رحم و کشیده شدن رباط‌های احاطه کنندهٔ آن روی می‌دهد.

علائم زندگی

در اکثر زمان‌های دورهٔ سه ماه اول کودکتان خیلی آرام رشد می‌کند و بعد از ۱۲ هفته پزشک می‌تواند ضربان قلب او را بشنود. اما حالا علائم فیزیکی دیگری را که نشان دهندهٔ رشد کودکتان است، مشاهده خواهید کرد. بین هفتهٔ ۱۶ و ۲۰ کم‌کم حرکت بچه را در درونتان حس می‌کنید. به سمت سه ماههٔ آخر که پیش می‌روید، تکان‌های پی‌درپی بیشتری را در شکمتان احساس خواهید کرد.

کم آوردن نفس

در این دوره حتی با فعالیت‌های کوچک مثل پیمودن مسافت دستشویی از نفس می‌افتید. با بزرگ شدن رحم به شش‌هایتان فشار وارد شده و عمل دم و بازدم کمی سخت می‌شود. اهمیتی به آن ندهید اما اگر احساس می‌کنید که این حالت شدید‌تر می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

تغییر اندام

در هفتهٔ شانزدهم به احتمال زیاد به خاطر بزرگ شدن خط کمر و پهن شدن مفاصل ران، باید لباس بارداری بپوشید. تا هفتهٔ بیست و هفتم باید 7.5 تا 10 کیلو‌گرم اضافه وزن پیدا کنید البته فقط 0.9 کیلو گرم آن مربوط به بچه می‌شود. در این دوره احتمال دارد سایر پدیده‌های بارداری را نیز مشاهد کنید؛ مانند ترک بارداری. اکثر این ترک‌ها تقریباً کمی بعد از زایمان کم‌رنگ می‌شوند.

تغییرات عاطفی

اگر چه هنوز هورمو‌‌نهایتان فعالیت زیادی دارند، اما بدنتان برای سازگاری با آن‌ها سه ماه را پشت سر گذاشته است، بنابراین شاید برای گریه کردن باید از محصولات اشک آور استفاده کنید. از طرفی با تغییر اندامتان ممکن است بیشتر نگران اثرات بلند مدت بارداری بر بدنتان شوید. برای مبارزه با این مشکل:

  • لباس جذاب بخرید (این روز‌ها دیگر لباس‌های بارداری زیبا در بازار موجود هستند.)
  • به ظاهرتان برسید؛ مثلاً ناخن‌هایتان را مانیکور کنید.
  • از احساس‌تان لذت ببرید

خواب‌های وحشتناک

همین طور که واقعیت بچه دار شدن برایتان عینی‌تر می‌شود، خواب‌های شما نیز آشفته‌تر می‌شود. به دنیا آوردن یک نوع رزماری ماوراءالطبیعی از نمونه‌های این خواب هاست. این حالت در خانم‌های باردار در این مرحله از بارداری امری عادی است. بنابراین اگر با عرقی سرد بر پیشانیتان از خواب می‌پرید، مضطرب نشوید. وجود کمی اضطراب در شما امری عادی است.

افزایش میزان استروژن

درطول ماه چهارم یا پنجم، ممکن است میل جنسیتان افزایش ناگهانی بیابد. در این دوره بدنتان استروژن زیادی تولید می‌کند: تخمدان‌ها در یک روز به اندازه سه سال یک زن غیر باردار استروژن تولید می‌کنند و از آنجا که حالت تهوع و خستگی سه ماهه اولتان از بین رفته است، احساس تحریک بیشتری می‌کنید؛ برخی از خانم‌ها حتی برای اولین بار ارگاسم‌های چندگانه را تجربه می‌کنند.

شروع ورزش

اگر تهوع و خستگی، شما را از نرمش‌های روزانه‌تان محروم کرده، حالا زمان نرمش‌های ملایم رسیده است. نرمش‌های زیر را انجام دهید:

کِگل. فشار هنگام زایمان را کم می‌کند. احتمال بی‌اختیاری را کم می‌کند. ماهیچه‌‌هایتان را مثل زمانی که سعی می‌کنید هنگام ادرار کردن جلوی ادرارتان را بگیرید، منقبض کنید (موقع ادرار این کار را انجام ندهید، برای انجام این حرکت شکمتان نباید تکان بخورد)، به همین حالت نگه دارید و تکرار کنید.

یوگای پیش از زایمان. مناسب شما و تغییر اندامتان است. در این فرایند با سایر مادر‌های باردار آشنا می‌شوید.

شنا. شنا و ایروبیک آبی فشار کمی دارند و احساس بی‌وزنی به پاهای خسته‌تان استراحت می‌دهد.

پیاده روی. پیاده روی حتی در اطراف خانه، پمپاژ خون را بهتر کرده و احساس سر زندگی می‌کنید.

احتیاط در ورزش

  • از نرمش‌های سنگین که عمل بازدم را سخت می‌کنند، اجتناب کنید. این عمل می‌تواند فشار خون را به سطح خطرناکی برساند.
  •  بعد از ماه چهارم یا پنجم، از انجام تمرین‌هایی که باید صاف به پشت بخوابید اجتناب کنید. این وضعیت بر سیاهرگ ورید اجوف، سیاهرگ اصلی‌ای که به کودک خون می‌رساند، فشار وارد می‌کند.
  •  یک ساعت قبل از ورزش غذایی سبک بخورید؛ انرژیتان را افزایش خواهد داد.
  • مواظب ورزش‌های تعادلی باشید. بدن شما به سرعت درحال تغییر است و درحال انجام دادن حرکت استپ ایروبیک، احساس عدم تعادل خواهید کرد.

خلاصه

در سه ماههٔ دوم بارداری بهترین احساس دوران بارداریتان را خواهید داشت، پس از آن استفاده کنید. ورزش کنید، برای خرید لباس و لوازم بچه بیرون بروید، یک کم به خودتان برسید و از هیجانات و تغییرات جدیدی که هر روز در این دوره حس می‌کنید، لذت ببرید.

علائم بارداری: سه ماهه اول

علائم بارداری: سه ماهه آخر

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1241

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الهام
11:01    1393/12/21

سلام من در هفته 16هستم .از هفته15حالت تهوع دارم قبلش نداشتم.نگرانم این طبیعیه یا نه.ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
21:05    1393/12/21

با سلام
در صورتیکه علامت دیگری به طور همزمان ندارید و تنها حالت تهوع دارید مشکلی وجود ندارد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زینب
17:33    1393/09/03

سلام من در هفته ۱۴بارداری هستم میخواستم بدونم برای عفونت ادراری باید چکارکنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
22:49    1393/09/04

سلام
حتما باید درمان دارویی انجام شود و بعد از بهبودی خودتون را خشک کنید و آب زیاد مصرف کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ارام
15:12    1393/08/14

باسلام من هفته 16هستم تا چند روز پیش استفراغ میکردم اما الان هیچ حالت تهوعی ندارم وفقط دلدرد میگیرم و کمردرد و سوزش معده شکمم هنوز بزرگ نشده آیا طبیعیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:38    1393/08/19

با سلام
در بسیاری از افراد بعد از ماه سوم حالت تهوع و استفراغ کم میشود و طبیعی میباشد داشتن دل درد و کمردرد و سوزش سر دل اگر شدید نباشد هم طبیعی است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نفیس
01:55    1393/08/01

سلام خانم روحی من در هفته ۱۷ بارداری هستم چند روزی هست که یه دفعه زیر شکمم ورم میکنه این موضوع میتونه مشکلی واسه جنین ایجاد کنه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
12:58    1393/08/01

سلام
من خانم روحي نيستم ولي اميدوارم به خوبي ايشان شما را راهنمايي كنم.
در هفته ي 17 بارداري رحم شما در حدود ناف قرار دارد ممكن است تحت اين شرايط شما متوجه انقباضات رحمتان در اين منطقه مي شويد.
اگر علامت ديگري مانند سوزش ادرار/ درد زير دل/ورم شديد در ديگر قسمتها/ترشحات غير طبيعي نداريد نگران نباشيد
ضمن ويزيت بعدي پزشك معالجتان را در جريان قرار دهيد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ادرینا
12:53    1393/03/04

با سلام من در هفته 16 بارداری هستم ده روزی است که صبح ها بعد از خودن صبحانه دچار افت فشار می شوم طوری که هنگام ایستادن ضربان قلب بالا میرود و نفس تنگی میگریم ایا این طبیعی است .با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
tara.ahmadi
13:02    1393/03/02

سلامسایت خیلی خوبیه ممنون.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
zahra
23:47    1393/02/29

سلام خانم روحی عزیز،من در هفته 17 هستم،دردهای شکمی در حال حرکت احساس میکنم و شبها تقریبا از شکم درد بیخواب میشم،در ماه اول بارداری خونریزی کمی داشتم اما بعد از استفاده از شیاف خونریزیم بند اومد،سونو هم همه جیز را نرمال نشان داده،اما علت این دردها رو نمیدونم و کمی نگرانم کرده.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
17:09    1393/02/30

سلام. اگر دردهاتون با انقباض رحم همراهه حتمن به پزشک مراحعه کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
لیدا
01:34    1392/12/10

با سلام و خسته نباشید
من الان در هفته 16 بارداری هستم صبح ها ادم خفیف دست دارم و از اوایل بارداری فشارم اکثرا 13 بوده در حالیکه قبل از بارداری فشارم همیشه 12 میشد پروتینوری هم ندارم بنظرتون احتمال پره اکلامسی در سه ماه سوم برای من وجو د داره؟
بنظرتون در سه ماه دوم بجای اینکه فشارم نسبت به سه ماهه های دیگه باید پایین باشه ولی نیست عجیب نیست!!؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ندا
18:21    1392/11/29

باسلام وخسته نباشید.من هفته 20 هستم.چند وقته که خیلی دلهره و تپش قلب دارم و همینطور نفس تنگی.به نظر شما مشکل خاصی است یا این علائم طبیعی است؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
17:06    1392/12/07

خانم ندا گاهی دردوران بارداری ضربان قلب افزایش می یابد اما اگر این حالت شما با دلهره یا تنگی نفس همراه هست حتما باید پیگیری شود توسط متخصص. شادباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
mina
11:29    1392/11/06

با سلام وخسته نباشید و تشکر خیلی زیاد بابت زحمتی که می کشید.
من الان هفته 27 بارداری هستم و دکتر تابه الان حدود 10 سونو روی من انجام داده و من هرقت بهش میگم که آیا این همه سونو ضرر نداره یا نه میگه نه ضرر نداره و ماباید وضعیت تورو با سونو تشخیص بدیم و با توجه به اینکه توسه ماهه سوم شنیدم سونو های بیشتری انجام میشه میخواستم بدونم با این همه سونو که من داشتم و احتمالا یه تعدادی هم بعد ها خواهم شد آیا این همه سونو روی جنین تاثیر نمیذاره؟خیلی نگرانم میخوام بدونم سونو چه تاثیری روی جنین داره.میشه کمکم کنید.ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سميرا
12:32    1392/09/25

سلام من هفته 17 بارداري هستم داشتن نزديكي در اين زمان مشكلي ايجاد نمي كند؟ ايا روش خاصي دارد يا تفاوتي نمي كند؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:16    1392/09/26

خانم سمیرا اگر سونو و همه چیز طبیعی بوده موردی نداره . برای گرفتن نکات دقیقتر با پزشکتان تماس بگیرید. شادباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
mina
17:19    1392/09/21

سلام من هفته ۲۶ هستم و وزنم ۳ کیلو اضافه شده .اخه شما گفته بودید ۷ تا ۱۰ کیلو. ایا از این که نتونسنم وزن بگیرم واسه بچم مشکل نمیشه ‍‍‍‍‍?


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:00    1392/09/26

خانم مینا دردرجه اول باید علت اینکه وزن گیری مناسب ندارید بررسی شوید. که ایا مسئله هورمونی است یا تغذیه ای. حتی دربارداری با افراد با وزن بسیار بالا توصیه میشود حداقل 7 کیلو دربارداری افازیش وزن داشته باشند. بهتر است با مراجعه به متخصص تغذیه مورد پیگیری شود و در مدت باقی مانده کاهش وزن را جبران نمایید. در مورد سلامت جنین با سونو میتوانید پیگیری نمایید چون نمیتوان گفت صددرصد جنین دچار مسئله خواهد شد یاخیر. شادباشید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
م
22:09    1392/09/09

با سلام هفته پانزده بارداری هستم و دوقلو باردارم امروز از صبح حالت تهوع دااشتم الان هم لباس زیرم دو تا سه قطره خونی شده بود بارداری دومم است ویک پسر 5 ساله دارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:57    1392/09/26

خانم م برای بررسی علت لکه بینی به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت لزوم سونو درخواست نمایند. شادباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
احلام
20:39    1392/07/23

سلام خانم روحی.خسته نباشی.من هفته 16بارداری هستم.2هفته پیش دچاردلپیچه واسهال خونی شدم.ازمایش مدفوع دادم تشخیص متخصص داخلی آمیب بود.قرص مترونیدازول تجویزکردبه مدت 10 روزهر8ساعت 1عدد500.ولی من 250 خوردم به مدت 5روز.اسهالم خوب شدولی دردهای شدیدشکمی وناف وزیرشکمم شروع شد.دوباره به دکترمراجعه کردم گفت احتمالا دردها ناشی ازمصرف قرصها میتونه باشه.چون 3ماهه دوم هستم موردی نداره واسه مصرف قرص.ولی من نگرانم.چون احساس میکنم ازپشتم عفونت دفع میشه بااینکه اسهال ندارم.وبوی خاصی مدفوعم داره.میخوام بدونم دوباره قرصها روبخورم مشکلی نداره واسه جنین؟واینکه آمیب به جنین اسیب میرسونه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:01    1392/07/28

خانم احلام فقط پزشکتان با توجه به ازمایش مجدد و علامتهای بیماری می توانند نظر بدهند. به هر حال بیماری های انگلی باید درمان شود به خصوص در دوران بارداری.مترونیدازول را توصیه کرده اند که در سه ماه اول استفاده نشه. بقیه زمانها مشکلی ایجاد نمیکنه. ولی میزان مصرف حتما باید با نظر پزشک باشد تا موثر واقع شود و از تجویز خودسر خودداری کنید. موفق باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مونا
12:03    1392/07/22

سلام من هفته ی 12 هستم یعنی آخر هفته ی 12 ، شکمم بزرگ شده شکمم بزرگ شده ، میخواستم بدونم طبیعیه؟ جوری که لباسام اصلا اندازه نیست


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:30    1392/07/23

خانم مونا سایز رحم در این سن بارداری از روی شکم محسوس نیست. یا چاق شده اید یا اینکه بهتر است اقدام به سونو نمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
Mahsa
23:19    1392/07/18

ميخوام سامانه پيامكى رو ثبت نام كنم ولى در قسمت تكميل اطلاعات با اين مشكل مواجهم:
 خطای معتبر سازی, لطفا دوباره تلاش کنید. اگر این خطا پابرجا بود با مدیر سایت تماس بگیرید.
لطفاً راهنماييم كنيد
با سپاس


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ر.
20:30    1392/07/20

با سلام و تشکر ازشما مامی عزیز
هم‌اکنون سامانه پیامک بارداری مشکلی ندارد، می‌توانید برای ثبت‌نام اقدام کنید. چنانچه به مشکلی برخوردید لطفا ما را در جریان بگذارید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
Mahsa
22:55    1392/07/18

سلام
ميخواستم بدونم از ماه چندم باردارى به بعد نبايد طاق باز خوابيد؟؟؟
آبى كه معمولاً از واژن خارج ميشه از چقدر نبايد بيشتر باشه؟ و چقدر باشه خطر پاره شدن كيسه آب رو داره؟ من ١٥ هفته و ٦ روزمه 


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:40    1392/07/20

خانم مامی پس از سه ماهه اول بارداری.
میزانی برای ان وجودندارد چون ترشحات در بارداری زیاد میشود و در افراد مختلف فرق میکند .زمانی که خودتان هر بار متوجه میزان ترشحات، نوع ، رنگ بو، میزان، و رنگ ان یا حرکات جنین تغییر حاصل شود یا در زمان مراجعه به پزشک و انجام مراقبتها متوجه خواهید شد.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+8 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید