عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماهه سوم بارداری

علائم بارداری در سه ماه آخر

تعداد امتیازها: 2022
0 نفر

با ورود به مرحلهٔ پایانی بارداری با چالش های متفاوتی روبه رو خواهید شد؛ سعی کنید از قبل آمادگی داشته باشید.

سه ماهه آخر بارداری مملو از تناقضات است؛ برای پایان مسابقه شتاب گرفته‌اید، اما خسته هم هستید. با اینکه تشنه‌اید، مدام دستشویی می‌روید. باید از جسم و روحتان درست مراقبت کنید. در اینجا نحوهٔ تغییرات بدن و مواظبت از آن آمده است.

خستگی

نه تنها شکمتان با 10 تا 13.5 کیلو گرم اضافه وزن (یا بیشتر) جلو آمده، بلکه رحمتان هم در حال بزرگ شدن است و سایر اعضای بدنتان را تحت تاثیر قرار داده و فشار بیشتری را بر شما وارد می‌کند. احتمالا یک کم کند شده‌اید. اما دوست دارید انرژیتان را بالا ببرید. بنابراین:

 • کمی ورزش کنید. پیاده روی در اطراف خانه هم کافی است، شنا و یوگا قبل از زایمان هم خوب است، اما حواستان به بدنتان باشد. اگر زود خسته می‌شوید یک کم آرام‌تر کار کنید و اگر حتی بلند شدن از روی راحتی برایتان مثل جان کندن است، سر جایتان بنشینید.
 • سر کار به خود زنگ تفریح بدهید. در صورت امکان پا‌هایتان را بالا بگیرید و چند دقیقه چشمانتان را ببندید.
 • غذا کم بخورید، اما تعداد وعده‌های خود را بیشتر کنید. گردو و میوه‌های خشک در کیفتان بگذارید (مخلوط سالمی از پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها)، اگر واقعاً احساس می‌کنید انرژیتان تحلیل رفته با پزشکتان مشورت کنید. شاید کم خونی داشته باشید که البته با تجویز مکمل‌های آهن بر طرف خواهد شد.

کمر درد

شکمِ جلو آمده وضعیت شما را به هم می‌زند و هورمون تسهیل کنندهٔ زایمان که مفاصل را به منظور آماده کردن شما برای زایمان شل کرده است، فشار روی بدنتان را تشدید می‌کند. با شیوه‌های مختلفی می‌توانید سر نیروی جاذبهٔ زمین کلاه بگذارید و دردتان را تسکین دهید.

 • ورزش نوسان لگن را انجام بدهید. در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید، پشت‌تان را صاف نگه دارید و لگن‌تان را جلو و عقب ببرید.
 • از لباس‌زیرهای کمک کننده، مثل شکم بند و شلوارک بارداری استفاده کنید.
 • موقع خواب با قرار دادن تشکچهٔ اضافی زیر کمرتان، از کمر و شکمتان محافظت کنید. اگر به پهلو می‌خوابید یک بالش بین پا‌هایتان قرار دهید تا مفاصل رانتان در حالت تعادل قرار بگیرد. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد نحوهٔ خوابیدن مناسب در دوران بارداری، به مطلب نمی‌توانم راحت در رختخواب بخوابم رجوع کنید.
 • بد نیست یک متکای بارداری بگیرید.
 • کمک بخواهید. اگر کسی خواست کمکتان کند و بارتان را حمل کند، قبول کنید.

تکرر ادرار

به علت فشار بیشتری که رحم در سه ماههٔ آخر به مثانه وارد می‌کند، بیش از پیش مجبور می‌شوید به دستشویی بروید. بد‌تر از آن اینکه ممکن است یک دفعه کنترلتان را از دست بدهید. به این حالت بی‌اختیاری می‌گویند (بیش از ۴۰% خانم‌هایی که برای اولین بار بارداری را تجربه می‌کنند، دچار این مشکل خواهند شد). سعی کنید با برنامه دستشویی بروید (هرساعت یا هر دو ساعت یک بار)، تا قبل از اینکه فشاری بر شما وارد شود، مثانه‌تان را تخلیه کنید. بعد از یک هفته یا بیشتر، به تدریج فاصلهٔ رفتن به دستشویی را بیشتر کنید تا زمانی که هر سه ساعت یک بار به دستشویی بروید (یا به زمانی که خودتان یا پزشکتان تنظیم کرده برسید). همچنین برای تامین آب بدن خود، روزانه باید ۸ لیوان آب بخورید. برای جلوگیری از یبوست زیاذ غذاهای سرشار از فیبر، بخورید. کافئین نخورید، زیرا ادرار آور است و مشکل بی‌اختیاری را بد‌تر می‌کند.

سوزش معده

تقریباً نیمی از زنان باردار از سوزش معده به ستوه می‌آیند. به لطف تمامی هورمون‌های بدن که در طول دوران بارداری در بدنتان جریان دارند، ماهیچهٔ بالای معده - ماهیچه‌ای که از ترشح اسید هاضمه به مری جلوگیری می‌کند- شل شده و باعث می‌شود که این مایعات به بالا برگردند. علاوه بر این در این مرحله رحم شما که بیشترین بخش حفرهٔ شکمیتان را اشغال کرده است، معده را به سمت گلو رانده و باعث می‌شود این سوزش را بیشتر احساس کنید. به چه شکل از دست آن خلاص شوید؟ سعی کنید از چیزهایی که سوزش معده را بد‌تر می‌کنند، مانند غذاهای دارای ادویه، اسید، روغن، چربی، سرخ شده‌ها و کافئین اجتناب کنید. سایر عواملی که می‌توانند موثر باشند عبارت‌اند از: نوشیدنی‌های گازدار، مرکبات و برخی از لبنیات، مثل شیر یا بستنی.

سه وعدهٔ غذا در روز را به ۶ وعدهٔ کوچک تبدیل کنید. هنگام غذا خوردن راست بنشینید. بعد از غذا دراز نکشید. فاصله بین شام و زمان خوابتان نباید کوتاه باشد. اول با پزشکتان مشورت کنید اما معمولاً قرص‌هایی مانند: تامز (Tums)، رولید (Rolaid)، میلانتا (mylanta)، مالوکس (Maalox) و زانتاک (Zantac) برایتان خوب است.

ورمِ پا و رگ‌های واریسی

آماس، نام علمی ورم پا، قوزک و ساق پا، در اثر جمع شدن مایعات در نیمهٔ پایین بدن ایجاد می‌شوند. رگ‌های واریسی (همان خط‌های آبی که از بالا تا پایین پا‌هایتان کشیده شده‌اند)، در اثر نرم شدن دریچه‌های رگ که منجر به جمع شدن خون و ورم‌های دردناک می‌شود، به‌وجود می‌آیند. هر چند ورم آن‌ها می‌خوابد، اما برخی از رگ‌های خونی‌‌ همان جا می‌مانند (یکی از راه‌های از بین بردن آن‌ها عمل جراحی است، اما هزینهٔ بالایی دارد). برای حل این مشکل اغلب اوقات پا‌هایتان را بالا بگیرید. چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته وضعیتتان را مرتب تغییر دهید و هرگز ضربدری (دو زانو) ننشینید. هر وقت ممکن بود دراز بکشید- ترجیحاً به پهلو.

جوراب واریس بپوشید. این جوراب می‌تواند درد شما را تسکین دهد. از پوشیدن هر چیزی که جریان خونتان را بند بیاورد (مثل جوراب‌های ساق بلند) اجتناب کنید.

برای کاهش ورم، میزان مایعات را کم نکنید؛ بدن شما هنگام درگیر شدن با مایعات بهتر عمل می‌کند. در وان حمام بخوابید. مطالعات نشان می‌دهند که فشار حتی مقدار کمی آب، ناراحتی شما را کم می‌کند.

پیش انقباض

از ابتدای ۸ یا ۹ ماهگی انقباض رحم (Broxton-Hicks) را احساس خواهید کرد. این انقباض‌ها بدن شما را برای زایمان آماده می‌کنند و باعث می‌شوند که احساس کنید زمان زایمانتان نزدیک شده است. چطور این انقباض‌ها را از درد زایمان تشخیص دهیم؟ انقباض‌های کاذب معمولاً در جلوی شکم احساس می‌شوند؛ انقباض‌های واقعی از کمر شروع می‌شوند و به سمت جلو پیشروی می‌کنند و گاهی اوقات از بالا به پایین حرکت می‌کنند. انقباض‌های واقعی ممکن است با عوض کردن وضعیت بدنتان تشدید شوند. بنابراین سعی کنید به خودتان تکانی بدهید تا ببینید که آیا وقت رفتن به بیمارستان رسیده یا نه. اگر باز هم مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید.

خواب های وحشتناک

اکثر مادران باردار خواب‌های عجیب و غریبی تعریف می‌کنند. از بدنیا آوردن یک بچه قورباغه و توله سگ گرفته تا از دست دادن کودکشان در هنگام زایمان. در سه ماههٔ آخر بارداری خواب‌هایتان را بهتر به یاد می‌آورید، چون (به خاطر دستشویی یا لگد زدن بچه) تند و تند از خواب بیدار می‌شوید. رایج‌ترین خواب‌هایی که اکثر مادر‌ها تعریف می‌کنند:

 • ترس از از دست دادن کودک
 • درد زایمان
 • مادر خوبی نبودن
 • از دست دادن کنترل

در حالی که برخی از خواب‌های شبانه ممکن است واقعاً ناراحت کننده باشند، اما عادی‌اند. خواب شاید راهی برای‌‌ رها شدن اضطراب‌هایتان باشد. سعی کنید هیجانات جدید در شما استرس ایجاد نکنند. این خواب‌ها فقط شیوهٔ دیگری از کار کردن مغزتان در طول تغییرات زیادی است که در شرف وقوع هستند.

خلاصه

با نزدیک شدن زمان زایمان، بدن شما از شدید‌ترین تغییرات بدنتان در تمام دوران بارداری عبور می‌کند. مطمئناً این زمان که خود را برای اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده‌تان آماده می‌کنید، زمان هیجان انگیزی است. سعی کنید خیلی کار نکنید و بیشتر مواظب خودتان باشید. زیاد استراحت کنید و از نگرانی‌های خود با همسر، دوست و پزشکتان صحبت کنید.

علائم بارداری: سه ماهه اول

علائم بارداری: سه ماهه دوم

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 2022

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
Niloo
01:12    1395/01/25

salam
Man ye dokhtare 3 sale daram ke bad az 8 saat darde tabieee sezarian shodam bekhatere inke dige ghalbesh moratab nemizad tu navare CTG. va alan dovomin farzandamo bardaram va dust daram bedunam agar farzande sevomi bekham aya mitunam har sevro sezarian konam ya bade dota sezarian baraie sevomi be moshkel mikhoram?! Msmnoon


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
maryam
23:48    1394/10/23

با سلام.من تو ماه هشت هستم یک کیست به بزرگی 90 دارم .قبلا بهم گفتن اگر باردار بشی خوب میشی اماحالا بزرگتر شده میترسم خطری برای بچم ایجاد کنه.گفتن عملم نمیتونن بکنن.لطفا راهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:08    1394/10/26

سلام
مراقب حرکات خود باشید .استراحت کافی داشته باشید
برای راهنمایی دقیقتر لازم است که متن کامل سونو را بنویسید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
12:38    1394/10/17

سلام من هفته33بارداری هستم امروز سر کار احساس کردم لباسم خیس شده این وضعیت طبیعیه؟دکترم خطر زایمان زودرس دادن و هر هفته آمپول تزریق میکنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:58    1394/10/18

سلام
باید با گذاشتن پد بهداشتی کنترل کنید و اگر ادامه داشت حتما برای وضعیت کیسه آب بررسی شوید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آتنا
03:30    1394/10/13

سلام من درهفته سی ویک بارداری هستم یک خونریزی کوچک داشتم ولی طی یکی دو ساعت از بین رفته ومنم به دکتر نرفتم گاهی کمردرد ودرد شکم از پهلو دارم آیا این شرایط خبر از زایمان زودرس میدهد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
22:14    1394/10/14

سلام به چه علتی دچار خونریزی شدید؟آیا عفونت زنان دارید؟یا سابقه عفونت ادراری یا سنگ کلیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
11:28    1394/09/05

باسلام من هفته28هستم از یک ماه پیش درد لگن داشتم دکترم آمپول نوشته دردم کمتر شده اما الان چند روزه لگنم مثل چوب سفت میشه بخصوص وقتی از خواب بیدار میشم به نظرتون چکارکنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
20:25    1394/09/07

سلام
مصرف غذا های حاوی کلسیم و منیزیم و اصلاح وضعیت هنگام استراحت سودمند است
اگر بهتر نشدید با پزشکتان مجددا مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
20:27    1394/08/26

سلام .من هفته 36 بارداری هستم،دوروزه اسهال دارم میخواستم ببینم خطری برای جنین ام داره؟ از دکترم پرسیدم میگه ربطی به جنین نداره.
باتشکر از لطفتون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
21:15    1394/09/01

سلام فقط خطر کم آبی وجود دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نرگس
12:51    1394/08/10

با سلام هفته 30 بارداری هستم و دو سه روزیه زیر شکمم بطور متناوب شدید درد میگیره و اذیتم میکنه و همچنین لکه خون در واژن دیدم و خیلی نگرونم....ممنون میشم راهنمایی کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:52    1394/08/15

سلام خونریزی احتیاج به پیگیری دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
18:33    1394/06/06

سلام.الان تو هفته 37 هفته و 4 روز هستم دکتر وقت سزارین رو 10 شهریور زده بنظرتون بچه رسیده؟38 هفته میشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:25    1394/06/07

سلام
بله زمان مناسبی برای تعیین وقت سزارین است
شاد و تندرست باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مینا
13:08    1394/06/01

سلام من هفته ی 30 هستم واز حالا توی شکمم انقباض دارم به نظر شما رایمان زودرس خواهم داشت؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:32    1394/06/01

سلام
انقباضات گهگاه/بدون درد اشکالی ندارد ولی اگرتعداد و شدت انقباضات زیاد است و توام با درد می باشد باید حتما با پزشکتان مشورت کنید و در صورت لزوم دارو بگیرید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مینا
13:04    1394/06/01

باسلام وتشکرازجوابای مفید شما،من هفته ی30 بارداری هستم میگن بهتره بیشتر روی پهلوی چپ بخابیم برای خونرسانی بهتر ب جنین وقتی روی پهلوی چپم کمی اذیت میشه شکمم و بچه به پهلوی چپم میکوبه اما ب راست ک میخابم هم راحت ترم هم بچه کمترتکون میخوره به نظر شما روی چپ خابیدنم جنینو اذیت میکنه؟سمت راست شکمم ترکخوردگی بیشتری داره به این دلیله ک بچه سمت راسته؟؟با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
20:55    1394/06/01

سلام مشکلی ندارد به راست بخوابید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
18:32    1394/05/27

حالا که امکان زایمان زود رس وجود دارد میتونم امپول بتا بزنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:23    1394/05/31

با سلام
تزریق این آمپول حتما" باید تحت نظر پزشکتان صورت بگیرد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
11:36    1394/05/27

سلام خسته نباشی من 36 هفته دارم سنو دادم میخوام بدونم الان چند روزه رفتم 9 ماه؟؟سنو دادم بهم گفت بچت3کیلو هست گفت اندازه بچه ی38 هفته هست بنظرتون خوبه یا نه؟؟تو سنو تاریخ زایمان طبیعی زد7 شهریور ولی دکتر بهم میگه باید تا 24 صبر کنی چون قبلا بهم گفته بودن 24 .انقباض رحم هم دارم دیابت بارداری هم داشتم که با رژیم کنترل شد بنظرتو من باید تا 24 شهریور صبر کنم.لطفا اگه میشه همه ی سوالمو جواب بدین مرسی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:36    1394/05/27

سلام سونو در ماههای آخر خطای بالایی داره سن بارداری برای شما بر اساس آخرین قاعدگی است
به کاهش حرکات و میزان مایع آمنیوتیک دقت شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهسا
13:01    1394/05/09

سلام خوبین.یه سوال دیگه داشتم من چون به دکترم اصرار میکنم که سزارین شم بهم گفته تو 9ماه معاینه میکنم اگه لگنت کوچیک باشه سزارین میشی ؛حالا نمیدونم منظورش از معاینه چیه یعنی با سنوی رو شکم مشخص میکنه یا سنو داخلی؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:08    1394/05/10

سلام
اغلب غیر از سونو انجام معاینه وازینال نیز انجام می شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهسا
15:29    1394/05/08

سلام .من میخوام قبل از زایمان موهامو بلوند کنم بنظرتون مشکل نداره و تو چه هفته ای باید انجام بدم؟؟ میگن بعد زایمان طبیعی اگه بخوایم میتونیم عمل زیبایی کنیم؛ منظور از عمل زیبایی چی هست یعنی فقط واژن رو تنگ میکنن یا چیزه دیگه هم هست؟بعد همون موقع عمل زیبایی میکنن؟؟؟ شنیدم میگن بعضی از دکترا عمل لابیا هم انجام میدن بنطرتون شکل واژنشون اونجوری که میخوان میشه یا نه.مرسی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:06    1394/05/10

سلام
پس از هفته 37 و البته استفاده از رنگ های روشن که احتیاج به دکلره و زمان طولانی تری دارد توصیه نمی شود
عمل جراحی زیبایی را در مورد خانمهای طبیعی توصیه نمی کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
02:29    1394/05/07

سلام من هفته 33 بارداری هستم. از اول حاملگی تا الان بخاطر مشکلات خانوادگی غصه خوردم شوهرم اصلا باهام خوب نیست همش تنهام میزاره میره جوری شده که قرار گذاشتیم طلاق بگیریم وقتی میگم حالم خوب نیست میگه میخواستی باردار نشی خانم دکتر از زندگیم سیر شدم میترسم بچم که به دنیا اومد نتونم تنهایی بزرگش کنم ؛خواهش میکنم بهم بگین این غصه خوردنا این ناراحتیا رو بچم اثر میزاره؟اگه اره بگین چطوری میشه؟دوست دارم پیشه مشاور برم ولی امکانش نیست.خانوادم ازم دورن نمیتونن پیشم باشن منم چند وقتیه کارای خونه رو بزور انجام میدم بنظرتون اگه هفته های اخر تو بیمارستان باشم ازم مراقبت میکنن ؟؟اخه هیشکسو ندارم تنهام:((


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:43    1394/05/07

با سلام
مسلما" غصه خوردن شما جنین تان را هم ناراحت میکند و از نظر روحی روی او اثر میگذارد بهتر است به خدا توکل کنید و سعی کنید آرامشتان را حفظ نمایید میتوانید از تکنیک های ریلکسیشن و ورزش های دوران باردای استفاده نمایید روزانه نیم ساعت پیاده روی کنید استحمام کوتاه مدت روزانه هم میتواند مفید باشد
نمیدانم آیا بیمارستان شما را بستری میکند یا خیر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهره
13:50    1394/04/29

سلام و خسته نباشید
من گفته ۳۵ هستم و چند روزه اسهال دارم بیکار کند؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 4+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید