علائم بارداری در سه ماه آخر

سه ماهه آخر بارداری مملو از تناقضات است؛ برای پایان مسابقه شتاب گرفته‌اید، اما خسته هم هستید. با اینکه تشنه‌اید، مدام دستشویی می‌روید. باید از جسم و روحتان درست مراقبت کنید. در اینجا نحوهٔ تغییرات بدن و مواظبت از آن آمده است.

خستگی

نه تنها شکمتان با 10 تا 13.5 کیلو گرم اضافه وزن (یا بیشتر) جلو آمده، بلکه رحمتان هم در حال بزرگ شدن است و سایر اعضای بدنتان را تحت تاثیر قرار داده و فشار بیشتری را بر شما وارد می‌کند. احتمالا یک کم کند شده‌اید. اما دوست دارید انرژیتان را بالا ببرید. بنابراین:

 • کمی ورزش کنید. پیاده روی در اطراف خانه هم کافی است، شنا و یوگا قبل از زایمان هم خوب است، اما حواستان به بدنتان باشد. اگر زود خسته می‌شوید یک کم آرام‌تر کار کنید و اگر حتی بلند شدن از روی راحتی برایتان مثل جان کندن است، سر جایتان بنشینید.
 • سر کار به خود زنگ تفریح بدهید. در صورت امکان پا‌هایتان را بالا بگیرید و چند دقیقه چشمانتان را ببندید.
 • غذا کم بخورید، اما تعداد وعده‌های خود را بیشتر کنید. گردو و میوه‌های خشک در کیفتان بگذارید (مخلوط سالمی از پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها)، اگر واقعاً احساس می‌کنید انرژیتان تحلیل رفته با پزشکتان مشورت کنید. شاید کم خونی داشته باشید که البته با تجویز مکمل‌های آهن بر طرف خواهد شد.

کمر درد

شکمِ جلو آمده وضعیت شما را به هم می‌زند و هورمون تسهیل کنندهٔ زایمان که مفاصل را به منظور آماده کردن شما برای زایمان شل کرده است، فشار روی بدنتان را تشدید می‌کند. با شیوه‌های مختلفی می‌توانید سر نیروی جاذبهٔ زمین کلاه بگذارید و دردتان را تسکین دهید.

 • ورزش نوسان لگن را انجام بدهید. در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید، پشت‌تان را صاف نگه دارید و لگن‌تان را جلو و عقب ببرید.
 • از لباس‌زیرهای کمک کننده، مثل شکم بند و شلوارک بارداری استفاده کنید.
 • موقع خواب با قرار دادن تشکچهٔ اضافی زیر کمرتان، از کمر و شکمتان محافظت کنید. اگر به پهلو می‌خوابید یک بالش بین پا‌هایتان قرار دهید تا مفاصل رانتان در حالت تعادل قرار بگیرد. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد نحوهٔ خوابیدن مناسب در دوران بارداری، به مطلب نمی‌توانم راحت در رختخواب بخوابم رجوع کنید.
 • بد نیست یک متکای بارداری بگیرید.
 • کمک بخواهید. اگر کسی خواست کمکتان کند و بارتان را حمل کند، قبول کنید.

تکرر ادرار

به علت فشار بیشتری که رحم در سه ماههٔ آخر به مثانه وارد می‌کند، بیش از پیش مجبور می‌شوید به دستشویی بروید. بد‌تر از آن اینکه ممکن است یک دفعه کنترلتان را از دست بدهید. به این حالت بی‌اختیاری می‌گویند (بیش از ۴۰% خانم‌هایی که برای اولین بار بارداری را تجربه می‌کنند، دچار این مشکل خواهند شد). سعی کنید با برنامه دستشویی بروید (هرساعت یا هر دو ساعت یک بار)، تا قبل از اینکه فشاری بر شما وارد شود، مثانه‌تان را تخلیه کنید. بعد از یک هفته یا بیشتر، به تدریج فاصلهٔ رفتن به دستشویی را بیشتر کنید تا زمانی که هر سه ساعت یک بار به دستشویی بروید (یا به زمانی که خودتان یا پزشکتان تنظیم کرده برسید). همچنین برای تامین آب بدن خود، روزانه باید ۸ لیوان آب بخورید. برای جلوگیری از یبوست زیاذ غذاهای سرشار از فیبر، بخورید. کافئین نخورید، زیرا ادرار آور است و مشکل بی‌اختیاری را بد‌تر می‌کند.

سوزش معده

تقریباً نیمی از زنان باردار از سوزش معده به ستوه می‌آیند. به لطف تمامی هورمون‌های بدن که در طول دوران بارداری در بدنتان جریان دارند، ماهیچهٔ بالای معده - ماهیچه‌ای که از ترشح اسید هاضمه به مری جلوگیری می‌کند- شل شده و باعث می‌شود که این مایعات به بالا برگردند. علاوه بر این در این مرحله رحم شما که بیشترین بخش حفرهٔ شکمیتان را اشغال کرده است، معده را به سمت گلو رانده و باعث می‌شود این سوزش را بیشتر احساس کنید. به چه شکل از دست آن خلاص شوید؟ سعی کنید از چیزهایی که سوزش معده را بد‌تر می‌کنند، مانند غذاهای دارای ادویه، اسید، روغن، چربی، سرخ شده‌ها و کافئین اجتناب کنید. سایر عواملی که می‌توانند موثر باشند عبارت‌اند از: نوشیدنی‌های گازدار، مرکبات و برخی از لبنیات، مثل شیر یا بستنی.

سه وعدهٔ غذا در روز را به ۶ وعدهٔ کوچک تبدیل کنید. هنگام غذا خوردن راست بنشینید. بعد از غذا دراز نکشید. فاصله بین شام و زمان خوابتان نباید کوتاه باشد. اول با پزشکتان مشورت کنید اما معمولاً قرص‌هایی مانند: تامز (Tums)، رولید (Rolaid)، میلانتا (mylanta)، مالوکس (Maalox) و زانتاک (Zantac) برایتان خوب است.

ورمِ پا و رگ‌های واریسی

آماس، نام علمی ورم پا، قوزک و ساق پا، در اثر جمع شدن مایعات در نیمهٔ پایین بدن ایجاد می‌شوند. رگ‌های واریسی (همان خط‌های آبی که از بالا تا پایین پا‌هایتان کشیده شده‌اند)، در اثر نرم شدن دریچه‌های رگ که منجر به جمع شدن خون و ورم‌های دردناک می‌شود، به‌وجود می‌آیند. هر چند ورم آن‌ها می‌خوابد، اما برخی از رگ‌های خونی‌‌ همان جا می‌مانند (یکی از راه‌های از بین بردن آن‌ها عمل جراحی است، اما هزینهٔ بالایی دارد). برای حل این مشکل اغلب اوقات پا‌هایتان را بالا بگیرید. چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته وضعیتتان را مرتب تغییر دهید و هرگز ضربدری (دو زانو) ننشینید. هر وقت ممکن بود دراز بکشید- ترجیحاً به پهلو.

جوراب واریس بپوشید. این جوراب می‌تواند درد شما را تسکین دهد. از پوشیدن هر چیزی که جریان خونتان را بند بیاورد (مثل جوراب‌های ساق بلند) اجتناب کنید.

برای کاهش ورم، میزان مایعات را کم نکنید؛ بدن شما هنگام درگیر شدن با مایعات بهتر عمل می‌کند. در وان حمام بخوابید. مطالعات نشان می‌دهند که فشار حتی مقدار کمی آب، ناراحتی شما را کم می‌کند.

پیش انقباض

از ابتدای ۸ یا ۹ ماهگی انقباض رحم (Broxton-Hicks) را احساس خواهید کرد. این انقباض‌ها بدن شما را برای زایمان آماده می‌کنند و باعث می‌شوند که احساس کنید زمان زایمانتان نزدیک شده است. چطور این انقباض‌ها را از درد زایمان تشخیص دهیم؟ انقباض‌های کاذب معمولاً در جلوی شکم احساس می‌شوند؛ انقباض‌های واقعی از کمر شروع می‌شوند و به سمت جلو پیشروی می‌کنند و گاهی اوقات از بالا به پایین حرکت می‌کنند. انقباض‌های واقعی ممکن است با عوض کردن وضعیت بدنتان تشدید شوند. بنابراین سعی کنید به خودتان تکانی بدهید تا ببینید که آیا وقت رفتن به بیمارستان رسیده یا نه. اگر باز هم مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید.

خواب های وحشتناک

اکثر مادران باردار خواب‌های عجیب و غریبی تعریف می‌کنند. از بدنیا آوردن یک بچه قورباغه و توله سگ گرفته تا از دست دادن کودکشان در هنگام زایمان. در سه ماههٔ آخر بارداری خواب‌هایتان را بهتر به یاد می‌آورید، چون (به خاطر دستشویی یا لگد زدن بچه) تند و تند از خواب بیدار می‌شوید. رایج‌ترین خواب‌هایی که اکثر مادر‌ها تعریف می‌کنند:

 • ترس از از دست دادن کودک
 • درد زایمان
 • مادر خوبی نبودن
 • از دست دادن کنترل

در حالی که برخی از خواب‌های شبانه ممکن است واقعاً ناراحت کننده باشند، اما عادی‌اند. خواب شاید راهی برای‌‌ رها شدن اضطراب‌هایتان باشد. سعی کنید هیجانات جدید در شما استرس ایجاد نکنند. این خواب‌ها فقط شیوهٔ دیگری از کار کردن مغزتان در طول تغییرات زیادی است که در شرف وقوع هستند.

خلاصه

با نزدیک شدن زمان زایمان، بدن شما از شدید‌ترین تغییرات بدنتان در تمام دوران بارداری عبور می‌کند. مطمئناً این زمان که خود را برای اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده‌تان آماده می‌کنید، زمان هیجان انگیزی است. سعی کنید خیلی کار نکنید و بیشتر مواظب خودتان باشید. زیاد استراحت کنید و از نگرانی‌های خود با همسر، دوست و پزشکتان صحبت کنید.

علائم بارداری: سه ماهه اول

علائم بارداری: سه ماهه دوم

نام مترجم: 
مریم انصاری

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دیدگاه‌ها

narges (تایید نشده)

salam man dar hafteye 38 va 1 rooze bardari hastam kheili vaghte entezare oomadane pesaramo mikesham ama nemidunam key zamane zayemanam mirese. chand rooze rahemam badjur monghabez mishe betori ke tekunaye bacham kam mishe va man negaran misham mishe rahnamaiim konid

۲۵ / ۰۸ / ۱۳۹۱

نرگس جان شما باید حااقل هفته ای یک بار به پزشکتان مراجعه نمایید. شما حداکثر تا دو هفته وقت دارید که دردهای زایمانی شروع شود. اگر تا ان زمان دردها شروع نشود با توجه به شراط شما تحریک زایمان به طور مصنوعی یا سزارین انجام خواهد شد .
در هر صورت در صورت داشتن لکه خون، کاهش حرکات جنین، پاره شدن کیسه آب، سر درد شدید، درد ناحیه پهلوی سمت راست، ورم شدید،انقباضهای منظم که فاصله دردها کم شودو تهوع و استفراغ در هر شرایطی به بیمارستان مراجعه نمایید .
مرتب با پزشکتان در تماس باشید.

۲۸ / ۰۸ / ۱۳۹۱

مریم (تایید نشده)

سلام تورا خداجوابم منو بدین منتظرم توی این تعیلات هستیم به دکتر دسرسی ندارم من ماه سوم بارداری هستم دوروزی هست لکه بینی ام اوت کرده گفتم استراحت جندروزی داشته باشم شاید قطع میشه راستش ماه دوم بارداری جندروزی داشتم استراحت کردم خداروشکرقطع شد اگر ادامه داشت بیشترشد میرم سنوگرافی #میخواستم بدونم که خطرنداره توراخداجوابم بدین یابفرستین منتظرم

۰۸ / ۰۱ / ۱۳۹۲

مامان دیانا (تایید نشده)

مرسی خفید بود ایشالا بعد 60 روز دیانا کوشولو میاد.

۰۹ / ۱۰ / ۱۳۹۱

مامان امیرعلی (تایید نشده)

با سلام و تشکر فراوان بابت پارس گرد.من در هفته 26 بارداری هستم و تقریبا هر دو ماه یکبار از طرف دکتر چکاپ میشم.مشکل من در این دوران درد زیر شکم است انگار جنین با پا فشار وارد میکنه و من خیلی اذیت میشم .ممکنه چه دلیلی داشته باشه؟من در هفته 18 و 21 یه سونوگرافی رفتم و گفتند یه کیست 4.5 میلی در شبکه کروئید چپ مشاهده شده و این منوناراحت کرد و در هفته21 رفتم دیدم 4.5 به 5 میل رسیده حالا شما چی توصیه میکنید ؟ خواهش میکنم کمکم کنید.باتشکر

۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۱

دوست عزیز مادر امیر علی در ماه هفتم و هشتم اگر مشکلی ندارید مراقبتهای بارداریتان هر دوهفته باید باشد . درد زیر شکم طبیعی است چون جداره رحم و عضلات ناحیه شکم در حال بزرگ شدن هستند. شما می توانید از کمربندهای دوران بارداری استفاده نمایید و بیشتر استراحت نمایید.
در مورد کیست بزرگ شدن ان در این زمان طبیعی است نگران نباشید، فقط بیشتر استراحت نمایید، بار سنگین بلند نکنید و به شکم ضربه وارد نشود و مراقبتهای بارداریتان بیشتر باشد.
شادو موفق باشید

۱۹ / ۱۰ / ۱۳۹۱

مامان امیرعلی (تایید نشده)

سلام،خیلی ممنون از راهنمایی شما.

۱۹ / ۱۰ / ۱۳۹۱

مینو (تایید نشده)

با سلام
در هفته سی و نه بارداریم هستم در ناحیه سمفیز پوبیس احساس درد زیادی دارم که با حرکت و حین خوابیدن و پهلو به پهلو شدن بدتر میشه آیا این درد عادیست؟ برای تخفیفش چه میشود کرد؟
با سپاس

۲۰ / ۱۰ / ۱۳۹۱

خانم مینو با پزشکتان در تماس باشید زیرا جنین از هفته 37 کاملا رسیده ونهایت تا هفته چهل می توان صبر کرد و در ماه اخر باید هفته ای دوبار به پزشکتان مراجعه نمایید.

۲۲ / ۱۰ / ۱۳۹۱

bita (تایید نشده)

slm man dar hafte 36 bardari hastam bacham ziyad vazn nadare chikar bayad bkonam ? mer30

۲۴ / ۱۰ / ۱۳۹۱

خانم بیتا استراحت نمایید . اگر کارمند هستید مرخصی بگیرید و بیشتر در منزل بمانید و به وضعیت تغذیه ای خود اهمیت دهید. وزن طبیعی نوزاد بین 2500 تا 3500 گرم هست. و حتی افزایش وزن جنین در حد 50 گرم هم خیلی کمک کننده است و شما هنوز چند هفته فرصت دارید. نگران نباشید و با شادی و ارامش از اوقات فراغت و ماههای اخر بارداری لذت ببرید.
موفق باشید

۲۶ / ۱۰ / ۱۳۹۱

مامان پارمیس (تایید نشده)

سلام.یک هفته دیگه وقت سزارین دارم.برای مقابله با استرسم چه کنم?

۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم پارمیس بیشتر بخندید، بیشتر دعا کنید و از خدای بزرگ سپاسگذار باشید، فیلم های خنده دار ببینید، مدیتیشن نمایید و مثبت اندیش باشید. فکر نکنم بعد از انجام این کارها وقتی برای استرس داشته باشید.زایمان شادو راحتی داشته باشید

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

مامان پارمیس (تایید نشده)

با تشکر فراوان از شما.کارهایی که گفتید حتما انجام خواهم داد. التماس دعا

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

مامان امیرعلی (تایید نشده)

با سلام، من در هفته 28 بارداری هستم و کمردرد و زیر شکمم درد میکنه دکترم برام بخاطر افتادگی شکم کمربند بارداری گرفته ، حالا نگرانم که نکنه زایمان زودرس داشته باشم!!یه کم احساس گزگز تودست وپام دارم براهمین آزمایش کم خونی و قند خون دادم حالا قند یک ساعته ناشتای من 128 بود آیا دیابت یشدم و hb 11.6 بود.منو لطفا از نگرانی در بیارید اضافه وزنم هم تا الان 12 کیلو بوده از اول بارداری تابحال
با تشکر

۰۲ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم امیرعلی بهتراست که با در دست داشتن ازمایشهای قبلی و ازمایشهای جدید به پزشکتان مراجعه نمایید. پزشکتان پس از معاینه شما و بررسی تفاوتهای ازمایشهای شما جواب قطعی را به شما خواهند داد. در مورد وزن هم به همین صورت بهترین روش مقایسه روند افزایش وزن شما بر پایه وزن شما در ابتدای بارداری است. موفق باشید

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

بهار (تایید نشده)

سلام من در هفته سوم بارداری هستم و احساس درددر ناحیه کمر و قسمت چپ زیر شکم دارم.گاهی نیز احساسی مانند زمان پریود دارم آیا مشکلی هست؟

۱۳ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم بهار علتهای زیادی می تونه داشته باشه از یک درد عضلانی معمول دردوران بارداری گرفته تا کیست، عفونت و... بنابراین بهتره جهت معاینه به پزشکتان مراجعه نمایید.

۱۶ / ۱۱ / ۱۳۹۱

مامان سها (تایید نشده)

با سلام
در هفته سی و دوم بارداری هستم. از یک ماه پیش تا حالا هر چند وقت یه بار در پایین شکمم وجود یک جسم نوک تیز رو حس میکنم که جابجا میشه. آیا این موضوع طبیعیه؟

۲۷ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم سها این دردها معمولا در بارداری طبیعی است اما بهتره برای اطمینان خاطر برای معاینه ماهیانه زودتر به پزشکتان مراجعه نمایید. موفق باشید

۲۹ / ۱۱ / ۱۳۹۱

parsa (تایید نشده)

سلام من در هفته 33 بارداری هستم در اوایل این هفته fbs=116 بود ترس از دیابت دارم از هفته 26 خوردن شیرینی و شکلات را حذف کردم حتی عسل هم نمی خورم چه باید بکنم تا ترسم برطرف شود.ایامی شود بعد از هفته 38 حتی اگر درد شروع نشده باشد زایمان کرد تا پزشک صبر میکند؟

۰۸ / ۱۲ / ۱۳۹۱

خانم پرسا دیابت بارداری باید تحت نظر پزشک باشد و شما در این ماه باید هفته ای دو بار به پزشکتان مراجعه نماییدچون جزو مراقبتهای ویزه محسوب می شوید و تا زمانی که تحت نظر پزشک رژیم غذایی یا دارویی دارید نگران نباشید. اکثر موارد دیابت بارداری پس از زایمان از بین میرود. ولی بهتره که پس از زایمان هم رعایت نمایید و از خوردن سرخ کردنی و... کمتر استفاده نمایید. در مورد شروع درد یا عدم ان راههای زیادی هست شما نگران این مورد نباشید زمان زایمان پزشکتان رهنمود های لازم را خواهند داد. موفق باشید

۰۸ / ۱۲ / ۱۳۹۱

سارا (تایید نشده)

سلام من در هفته 30 هستم کمی زیر دلم مانند قاعدگی درد میکند آیا این مشکلی هست ؟ خیلی نگرانم

۰۸ / ۱۲ / ۱۳۹۱

خانم سارااگر فاصله درها کم شد یا با استراحت از بین نرفت یا اگر درد کمر نیز به ان اضافه شد حتما به پزشک مراجعه نمایید. دردهای کاذب دوران بارداری شایع هست اما توصیه به استراحت می شود چرا که اگر استراحت انجام نشود شدت دردها بیشتر شده و منجر به زایمان زودرس می شود. تمام مادران باردار این انقباضات کاذب را تجربه می کنند بنابراین نگران نباشدو استراحت و مراقبتهای دوران بارداری را فراموش نکنید. موفق باشید

۱۰ / ۱۲ / ۱۳۹۱

سحر (تایید نشده)

در ماه هشتم بارداری هستم هموگلوبین خونم 9 است از نظر تغزیه ای چه چیزهایی بخورم

۰۴ / ۰۱ / ۱۳۹۲

خانم سحر در جه اول به پزشکتان مراجعه نمایید که مکمل اهن برایتان درخواست نمایند و چگونگی استفاده و میزان انرا یاد اوری نمایند.
در کنار ان شما می توانید از انواع غذاهای گوشتی، خرما، گردو، کشمش، عدس، مغزها و... استفاده نمایید. برای اطلاعات بیشترحتما این صفحه پارسه گرد را مطالعه نمایید:
http://www.parsegard.com/greenliving/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%BA%D8%...
در مورد مصرف مکمل اهن و تعدیل رژیم غذایی هر چه سریعتر اقدام نمایید تا در پایان ماه نهم پس از زایمان و یا حین ان دچار مسئله نشوید. البته شما باید هر دو هفته تحت نظر پزشک باشید . موفق باشید

۰۷ / ۰۱ / ۱۳۹۲

آیسان (تایید نشده)

با تشکر از شما. سایت فوق العاده ای دارید.

۰۶ / ۰۲ / ۱۳۹۳

مامان ارميا (تایید نشده)

با سلام وخسته نباشيد .ممنون إز سايت خوبتون .من تو هفته ٢٩بارداري هستم قبل از بارداري كمر درد داشتم از وقتي باردار شدم كمر دردم بيشتر شده شكمم پايينه دكتر برام كمربند نوشته وقتي راه مي رم زير شكمم و كمرم درد مي كنه الان ٢روزي ميشه كه به قدري درد مي كنه كه دولا دولا راه مي رم گريه مي كنم مي خواستم ببينم ايا طبيعي يا نه مرسي از راهنماييتون

۲۳ / ۰۱ / ۱۳۹۲

خانم مامان ارمینا این نوع کمر درد دربارداری طبیعی نیست حتما به پزشک مراجعه نمایید. استفاده از کفش مناسب و ورزشهای مناسب را فرموش نکنید. موفق باشید

۲۵ / ۰۱ / ۱۳۹۲

لیلا (تایید نشده)

سلام. هفته 28 بارداری هستم. امروز خیلی ترسیدم طوری که تا نیم ساعت تمام بدنم داشت می لرزید. البته بچه بعد یک ساعت حرکت کرد و ضربه به شکمم وارد کرد. حالا خیلی می ترسم آیا برای بچه مشکلی پیش اومده یا نه؟ چه اثراتی می تونه روی بچه بزاره؟

۲۷ / ۰۱ / ۱۳۹۲

خانم لیلا یک ضرب المثل هست که میگه هیچ وقت برای شیرریخته شده گریه نکن. برای شما اتفاقی افتاده و تمام شده همین. ایا دنبال این هستید که به شما بگویم بله استرس روی جنین بی تاثیر نیست تا دوباره دچار فشار عصبی شوید؟ شاد باشید، ارام باشید و خود را به دستان پرمهر خداوند بسپاریدو در مواجه با مسائل به خود بگویید این نیز بگذرد. حالا یک نفس عمیق بکشید و با سپاس از نعمتهای خداوند لحظه های شادی و لذت بخشی را به تلافی استرسی که به خود واردکرده اید را تجربه کنید و بخندید. به همین سادگی. همین شادی شفای شماست، چهار بار در روز به میزان بی نهایت میل نمایید. قیمت ان ارزان هست اما بسیار معجزه گراست. روزهای افتابی را برایتان ارزو می کنم

۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۲

مامان ارميا و ايليا (تایید نشده)

سلام .خسته نباشيد
من در هفته 28 بارداري هستم و دوقلو باردارم به خاطر تپش قلب زيادي كه دارم قرص پراپنانولول استفاده مي كنم.اين روزها هرچه سنگين تر مي شم تپش قلبم و در نهايت كلافگيم بيشتر ميشه .نمي دونم اين حالت طبيعيه يا نه؟
براي برطرف شدن اين تپش و كلافگي بايد چيكار كنم؟

۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۲

مامان ارمینا جهت معاینه فیزیکی و بررسی شرایط جسمیتان به متخصص زنان مراجعه نمایید. موفق باشید

۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۲

خانم عاطفه ا نگران نباشید و شاد باشید همین. بهترین کاریه که می تونید انجام دهید. اولا شرایط بندناف اصلا ارثی نیست که به شما ارث برسد یا نه.دوم اینکه خطری جنین راتهدید نمیکند. چرا به جای مثبت اندیشی به شرایطی فکر می کنید که فعلا وجود خارجی ندارد و اگر داشت مسئله بغرنجی نبود؟

۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۲

عاطفه (تایید نشده)

سلام،خسته نباشید
من در هفته 27بارداری هستم و استرس زیادی بابت بند ناف دارم چون چندنفر از بستگانم موقع زایمان بند ناف دور گردن بچه پیچیده بوده،آیا راهی هست که بشه از این مشکل جلوگیری کرد!
با تشکر

۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۲

نجمه (تایید نشده)

من در هفته ی سی و یک بارداری هستم .خربزه خیلی دوست دارم می خواستم ببینم مشکلی نداره.

۱۷ / ۰۲ / ۱۳۹۲

خانم نجمه هرچیزی در حد اعتدالش خوبه. اگر به میزان زیاداستفاده کنید احتمال خارش، حساسیت، گلو دردو... افزایش پیدا میکند. موفق باشید

۱۸ / ۰۲ / ۱۳۹۲

هانيه (تایید نشده)

سلام واقعا مطالب خوب و باارزشي بود،من الان تو هفته ي ٣٠ هستم دخترم ١٤٠٠وزنشه همه ميكن كم وزنه نكران شدم به نظر شما جيكار كنم؟

۱۸ / ۰۲ / ۱۳۹۲

خانم هانیه نگران نباشید بیشترین میزان افزایش وزن جنین در سه ماهه اخر است پس این چند هفته اخررا از نظر غذایی خیلی به خودتان برسیداز انواع مغزها، میوه جات، سبزیجات تازه و...استفاده نمایید. شاد باشید

۱۸ / ۰۲ / ۱۳۹۲

ویدا (تایید نشده)

سلام من از اول بارداری با شما همراه بودم و از شما خیلی ممنونم که همیشه به سوالاتم پاسخگو بودید شما مورد اعتماد من هستید من الان در هفته 26می باشم میخواستم بهترین تغذیه را در این دوران بدونم در ضمن از اول بارداری تا الان 6کیلو اضافه کردم و وزنم اول 46بود نمیدونم مناسب است ؟

۱۴ / ۰۳ / ۱۳۹۲

خانم ویدای عزیز مرسی از اظهار لطفتان این مطالب پارسه گرد را مطالعه نمایید:
http://www.parsegard.com/childchildcare/%D8%BA%D8%B0%D8%A7%D9%87%D8%A7%D...
و
http://www.parsegard.com/childchildcare/%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%...
سعی نمایید تا افزایش وزن بیشتری در ماههای اخر بدست اورید تا وزنگیری جنین بهتر صورت بگیرد. در حقیقت 6 کیلوقدری کم هست در این سن بارداری اما مسئله نگران کننده ای نیست. در ماههای بعد به خوبی قابل جبران است.
بارداری سالمی را برایتان ارزو میکنم.

۰۸ / ۰۴ / ۱۳۹۲

فرزانه (تایید نشده)

سلام هفته 30 هستم پسرم هر. سه روز تکانهایش چند برابر میشو د ودوباره سه روز تکان ریز و کم میخورد دلیلش چیست؟

۱۵ / ۰۳ / ۱۳۹۲

خانم فرزانه بسته به رژیم غذایی شما و چگونگی کنترل شما دارد ولی بیشتر ناشی از حس شماست .بارداری سالمی را برایتان ارزو میکنم.

۰۸ / ۰۴ / ۱۳۹۲

مرجان (تایید نشده)

سلام من هفته 33بارداری هستم وزنم قبل بارداری 70 بود ولی الان 88 شدم نمیدونم چیکار کنم راستی دکترم این قرصهارو تجوزی کرد ه مشکلی ایجاد نمیکنه1-مولتی پرینتال2-همگا3وقلبیه دیوویتامین سی

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

خانم مرجان در مورد کنترل وزنتان به هر حال باید با توجه به وزن، قد و... دستورات لازم را ازپزشکتان بگیریدو از خوردن غذاهای پرکالری خودداری نمایید.
به پزشکتان اعتماد نمایید و قرصها را مصرف نمایید. انها باعث افزایش وزن شما نمیشوند. در مورد قلبیه دیو منظورتا نرا متوجه نشدم.شاد باشید

۰۸ / ۰۴ / ۱۳۹۲

باران (تایید نشده)

با سلام و خسته نباشید
ببخشید میخواستم بدونم علت معاینه داخلی در هاه اخر بارداری جیست؟
من خیلی استرس دارم

۲۷ / ۰۳ / ۱۳۹۲

خانم باران استرس نداشته باشید. کار راحت و بسیار ساده ایست. برای بررسی وضعیت دهانه رحم و تخمین سایز لگن انجام میشود و اطلاعات بسیار مهمی در مورد وضعیت شما به ماما یاپزشکتان میدهد. شاد باشید

۰۸ / ۰۴ / ۱۳۹۲

شیدا (تایید نشده)

سلام
من الان هفته 28 بارداری هستم از هفته 22 بارداری قسمت زیر جناق سینه سمت راست درد شدیدی دارم.به طوری که دست که اشاره میکنم بهش درد شدیدی میگیره.سونوگرافی از کبد و کیسه صفرا هم رفتم چیزی نشون نداد.خیلی میترسم.شما میدونید دلیلش چیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

۰۷ / ۰۴ / ۱۳۹۲

خانم شیدا اگر سونو و ازمایشها گفته که همه چیز طبیعی است. ناشی از گرفتگی عضلات این ناحیه است و شاید خوابیدن هنگام شب به این قسمت فشار میاورد. البته بهتر بود که تستهای کبدی هم انجام میشد.شاد باشید

۰۸ / ۰۴ / ۱۳۹۲

مهسا (تایید نشده)

سلام و خسته نباشيد
من در هفته ٢٣ هستم ، مشكلي كه دارم اينه كه بعد از غذا چه كم و چه زياد به شدت سنگين ميشم ، طوري كه احساس ميكنم نفس كشيدن برام سخته، ايا راهي هست كه بشه ازاين مسئله جلوگيري كرد؟ وزن قبل از بارداري٥٦ بوده با قد ١٦٨ و الان ٤ كيلو اضافه كردم، كلا با اين اوصاف ميلي به غذا ندارم،
مسئله ديگه اينه كه گاهي شبا دلم خيلي سفت ميشه طوري كه انگار يه توپ رو تا اخرين جاي ممكن باد كرده باشي، ايا طبيعيه اين موضوع؟
پيشاپيش از راهنمايي شما سپاسگزارم

۱۹ / ۰۴ / ۱۳۹۲

صفحه‌ها

برو به بالا