عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماهه آخر

علائم بارداری در سه ماه آخر

تعداد امتیازها: 1719
0 نفر

با ورود به مرحلهٔ پایانی بارداری با چالش های متفاوتی روبه رو خواهید شد؛ سعی کنید از قبل آمادگی داشته باشید.

سه ماهه آخر بارداری مملو از تناقضات است؛ برای پایان مسابقه شتاب گرفته‌اید، اما خسته هم هستید. با اینکه تشنه‌اید، مدام دستشویی می‌روید. باید از جسم و روحتان درست مراقبت کنید. در اینجا نحوهٔ تغییرات بدن و مواظبت از آن آمده است.

خستگی

نه تنها شکمتان با 10 تا 13.5 کیلو گرم اضافه وزن (یا بیشتر) جلو آمده، بلکه رحمتان هم در حال بزرگ شدن است و سایر اعضای بدنتان را تحت تاثیر قرار داده و فشار بیشتری را بر شما وارد می‌کند. احتمالا یک کم کند شده‌اید. اما دوست دارید انرژیتان را بالا ببرید. بنابراین:

 • کمی ورزش کنید. پیاده روی در اطراف خانه هم کافی است، شنا و یوگا قبل از زایمان هم خوب است، اما حواستان به بدنتان باشد. اگر زود خسته می‌شوید یک کم آرام‌تر کار کنید و اگر حتی بلند شدن از روی راحتی برایتان مثل جان کندن است، سر جایتان بنشینید.
 • سر کار به خود زنگ تفریح بدهید. در صورت امکان پا‌هایتان را بالا بگیرید و چند دقیقه چشمانتان را ببندید.
 • غذا کم بخورید، اما تعداد وعده‌های خود را بیشتر کنید. گردو و میوه‌های خشک در کیفتان بگذارید (مخلوط سالمی از پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها)، اگر واقعاً احساس می‌کنید انرژیتان تحلیل رفته با پزشکتان مشورت کنید. شاید کم خونی داشته باشید که البته با تجویز مکمل‌های آهن بر طرف خواهد شد.

کمر درد

شکمِ جلو آمده وضعیت شما را به هم می‌زند و هورمون تسهیل کنندهٔ زایمان که مفاصل را به منظور آماده کردن شما برای زایمان شل کرده است، فشار روی بدنتان را تشدید می‌کند. با شیوه‌های مختلفی می‌توانید سر نیروی جاذبهٔ زمین کلاه بگذارید و دردتان را تسکین دهید.

 • ورزش نوسان لگن را انجام بدهید. در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید، پشت‌تان را صاف نگه دارید و لگن‌تان را جلو و عقب ببرید.
 • از لباس‌زیرهای کمک کننده، مثل شکم بند و شلوارک بارداری استفاده کنید.
 • موقع خواب با قرار دادن تشکچهٔ اضافی زیر کمرتان، از کمر و شکمتان محافظت کنید. اگر به پهلو می‌خوابید یک بالش بین پا‌هایتان قرار دهید تا مفاصل رانتان در حالت تعادل قرار بگیرد. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد نحوهٔ خوابیدن مناسب در دوران بارداری، به مطلب نمی‌توانم راحت در رختخواب بخوابم رجوع کنید.
 • بد نیست یک متکای بارداری بگیرید.
 • کمک بخواهید. اگر کسی خواست کمکتان کند و بارتان را حمل کند، قبول کنید.

تکرر ادرار

به علت فشار بیشتری که رحم در سه ماههٔ آخر به مثانه وارد می‌کند، بیش از پیش مجبور می‌شوید به دستشویی بروید. بد‌تر از آن اینکه ممکن است یک دفعه کنترلتان را از دست بدهید. به این حالت بی‌اختیاری می‌گویند (بیش از ۴۰% خانم‌هایی که برای اولین بار بارداری را تجربه می‌کنند، دچار این مشکل خواهند شد). سعی کنید با برنامه دستشویی بروید (هرساعت یا هر دو ساعت یک بار)، تا قبل از اینکه فشاری بر شما وارد شود، مثانه‌تان را تخلیه کنید. بعد از یک هفته یا بیشتر، به تدریج فاصلهٔ رفتن به دستشویی را بیشتر کنید تا زمانی که هر سه ساعت یک بار به دستشویی بروید (یا به زمانی که خودتان یا پزشکتان تنظیم کرده برسید). همچنین برای تامین آب بدن خود، روزانه باید ۸ لیوان آب بخورید. برای جلوگیری از یبوست زیاذ غذاهای سرشار از فیبر، بخورید. کافئین نخورید، زیرا ادرار آور است و مشکل بی‌اختیاری را بد‌تر می‌کند.

سوزش معده

تقریباً نیمی از زنان باردار از سوزش معده به ستوه می‌آیند. به لطف تمامی هورمون‌های بدن که در طول دوران بارداری در بدنتان جریان دارند، ماهیچهٔ بالای معده - ماهیچه‌ای که از ترشح اسید هاضمه به مری جلوگیری می‌کند- شل شده و باعث می‌شود که این مایعات به بالا برگردند. علاوه بر این در این مرحله رحم شما که بیشترین بخش حفرهٔ شکمیتان را اشغال کرده است، معده را به سمت گلو رانده و باعث می‌شود این سوزش را بیشتر احساس کنید. به چه شکل از دست آن خلاص شوید؟ سعی کنید از چیزهایی که سوزش معده را بد‌تر می‌کنند، مانند غذاهای دارای ادویه، اسید، روغن، چربی، سرخ شده‌ها و کافئین اجتناب کنید. سایر عواملی که می‌توانند موثر باشند عبارت‌اند از: نوشیدنی‌های گازدار، مرکبات و برخی از لبنیات، مثل شیر یا بستنی.

سه وعدهٔ غذا در روز را به ۶ وعدهٔ کوچک تبدیل کنید. هنگام غذا خوردن راست بنشینید. بعد از غذا دراز نکشید. فاصله بین شام و زمان خوابتان نباید کوتاه باشد. اول با پزشکتان مشورت کنید اما معمولاً قرص‌هایی مانند: تامز (Tums)، رولید (Rolaid)، میلانتا (mylanta)، مالوکس (Maalox) و زانتاک (Zantac) برایتان خوب است.

ورمِ پا و رگ‌های واریسی

آماس، نام علمی ورم پا، قوزک و ساق پا، در اثر جمع شدن مایعات در نیمهٔ پایین بدن ایجاد می‌شوند. رگ‌های واریسی (همان خط‌های آبی که از بالا تا پایین پا‌هایتان کشیده شده‌اند)، در اثر نرم شدن دریچه‌های رگ که منجر به جمع شدن خون و ورم‌های دردناک می‌شود، به‌وجود می‌آیند. هر چند ورم آن‌ها می‌خوابد، اما برخی از رگ‌های خونی‌‌ همان جا می‌مانند (یکی از راه‌های از بین بردن آن‌ها عمل جراحی است، اما هزینهٔ بالایی دارد). برای حل این مشکل اغلب اوقات پا‌هایتان را بالا بگیرید. چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته وضعیتتان را مرتب تغییر دهید و هرگز ضربدری (دو زانو) ننشینید. هر وقت ممکن بود دراز بکشید- ترجیحاً به پهلو.

جوراب واریس بپوشید. این جوراب می‌تواند درد شما را تسکین دهد. از پوشیدن هر چیزی که جریان خونتان را بند بیاورد (مثل جوراب‌های ساق بلند) اجتناب کنید.

برای کاهش ورم، میزان مایعات را کم نکنید؛ بدن شما هنگام درگیر شدن با مایعات بهتر عمل می‌کند. در وان حمام بخوابید. مطالعات نشان می‌دهند که فشار حتی مقدار کمی آب، ناراحتی شما را کم می‌کند.

پیش انقباض

از ابتدای ۸ یا ۹ ماهگی انقباض رحم (Broxton-Hicks) را احساس خواهید کرد. این انقباض‌ها بدن شما را برای زایمان آماده می‌کنند و باعث می‌شوند که احساس کنید زمان زایمانتان نزدیک شده است. چطور این انقباض‌ها را از درد زایمان تشخیص دهیم؟ انقباض‌های کاذب معمولاً در جلوی شکم احساس می‌شوند؛ انقباض‌های واقعی از کمر شروع می‌شوند و به سمت جلو پیشروی می‌کنند و گاهی اوقات از بالا به پایین حرکت می‌کنند. انقباض‌های واقعی ممکن است با عوض کردن وضعیت بدنتان تشدید شوند. بنابراین سعی کنید به خودتان تکانی بدهید تا ببینید که آیا وقت رفتن به بیمارستان رسیده یا نه. اگر باز هم مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید.

خواب های وحشتناک

اکثر مادران باردار خواب‌های عجیب و غریبی تعریف می‌کنند. از بدنیا آوردن یک بچه قورباغه و توله سگ گرفته تا از دست دادن کودکشان در هنگام زایمان. در سه ماههٔ آخر بارداری خواب‌هایتان را بهتر به یاد می‌آورید، چون (به خاطر دستشویی یا لگد زدن بچه) تند و تند از خواب بیدار می‌شوید. رایج‌ترین خواب‌هایی که اکثر مادر‌ها تعریف می‌کنند:

 • ترس از از دست دادن کودک
 • درد زایمان
 • مادر خوبی نبودن
 • از دست دادن کنترل

در حالی که برخی از خواب‌های شبانه ممکن است واقعاً ناراحت کننده باشند، اما عادی‌اند. خواب شاید راهی برای‌‌ رها شدن اضطراب‌هایتان باشد. سعی کنید هیجانات جدید در شما استرس ایجاد نکنند. این خواب‌ها فقط شیوهٔ دیگری از کار کردن مغزتان در طول تغییرات زیادی است که در شرف وقوع هستند.

خلاصه

با نزدیک شدن زمان زایمان، بدن شما از شدید‌ترین تغییرات بدنتان در تمام دوران بارداری عبور می‌کند. مطمئناً این زمان که خود را برای اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده‌تان آماده می‌کنید، زمان هیجان انگیزی است. سعی کنید خیلی کار نکنید و بیشتر مواظب خودتان باشید. زیاد استراحت کنید و از نگرانی‌های خود با همسر، دوست و پزشکتان صحبت کنید.

علائم بارداری: سه ماهه اول

علائم بارداری: سه ماهه دوم

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1719

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهسا
13:01    1394/05/09

سلام خوبین.یه سوال دیگه داشتم من چون به دکترم اصرار میکنم که سزارین شم بهم گفته تو 9ماه معاینه میکنم اگه لگنت کوچیک باشه سزارین میشی ؛حالا نمیدونم منظورش از معاینه چیه یعنی با سنوی رو شکم مشخص میکنه یا سنو داخلی؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:08    1394/05/10

سلام
اغلب غیر از سونو انجام معاینه وازینال نیز انجام می شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهسا
15:29    1394/05/08

سلام .من میخوام قبل از زایمان موهامو بلوند کنم بنظرتون مشکل نداره و تو چه هفته ای باید انجام بدم؟؟ میگن بعد زایمان طبیعی اگه بخوایم میتونیم عمل زیبایی کنیم؛ منظور از عمل زیبایی چی هست یعنی فقط واژن رو تنگ میکنن یا چیزه دیگه هم هست؟بعد همون موقع عمل زیبایی میکنن؟؟؟ شنیدم میگن بعضی از دکترا عمل لابیا هم انجام میدن بنطرتون شکل واژنشون اونجوری که میخوان میشه یا نه.مرسی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:06    1394/05/10

سلام
پس از هفته 37 و البته استفاده از رنگ های روشن که احتیاج به دکلره و زمان طولانی تری دارد توصیه نمی شود
عمل جراحی زیبایی را در مورد خانمهای طبیعی توصیه نمی کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
02:29    1394/05/07

سلام من هفته 33 بارداری هستم. از اول حاملگی تا الان بخاطر مشکلات خانوادگی غصه خوردم شوهرم اصلا باهام خوب نیست همش تنهام میزاره میره جوری شده که قرار گذاشتیم طلاق بگیریم وقتی میگم حالم خوب نیست میگه میخواستی باردار نشی خانم دکتر از زندگیم سیر شدم میترسم بچم که به دنیا اومد نتونم تنهایی بزرگش کنم ؛خواهش میکنم بهم بگین این غصه خوردنا این ناراحتیا رو بچم اثر میزاره؟اگه اره بگین چطوری میشه؟دوست دارم پیشه مشاور برم ولی امکانش نیست.خانوادم ازم دورن نمیتونن پیشم باشن منم چند وقتیه کارای خونه رو بزور انجام میدم بنظرتون اگه هفته های اخر تو بیمارستان باشم ازم مراقبت میکنن ؟؟اخه هیشکسو ندارم تنهام:((


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:43    1394/05/07

با سلام
مسلما" غصه خوردن شما جنین تان را هم ناراحت میکند و از نظر روحی روی او اثر میگذارد بهتر است به خدا توکل کنید و سعی کنید آرامشتان را حفظ نمایید میتوانید از تکنیک های ریلکسیشن و ورزش های دوران باردای استفاده نمایید روزانه نیم ساعت پیاده روی کنید استحمام کوتاه مدت روزانه هم میتواند مفید باشد
نمیدانم آیا بیمارستان شما را بستری میکند یا خیر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهره
13:50    1394/04/29

سلام و خسته نباشید
من گفته ۳۵ هستم و چند روزه اسهال دارم بیکار کند؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:37    1394/04/29

سلام ماست بخورید و مایعات فراوان در صورت ادامه بیشتر از یک هفته حتما باید بررسی از نظر عفونت گوارشی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
یسنا
22:06    1394/04/07

علت سوزش شکم در 3ماه اخر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:59    1394/04/08

سلام کشیدگی پوست
چرب نگه دارید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
محبوبه
17:10    1394/03/05

سایت خیلی خوب دارید،من هفته 31 بارداری هستم چند روزی ترشح سفید و زیادی دارم به طوری که صبح از خواب پامیشم ترشح سفید ازم سرازیر میشه،دلیلش چیه؟آیا طبیعی هست؟خیلی نگرانم لطفا جواب بدید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
22:50    1394/03/06

سلام تا حدودی طبیعی است اما اگر همراه با خارش باشد باید بررسی شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سنا
12:20    1394/01/16

سلام ماه 8 بارداری هستم و اسهال کرفتم باید چیکار کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
20:36    1394/01/22

سلام
تا یک هفته صبر کنید اگه بهتر نشدید تست مدفوع بدید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
یلدا
17:11    1394/01/06

سلام من هفته 22 هستم وبه روش میکرواینجکشن باردار شدم و دوروزه که زیر دلم قسمت وسط تیر میکشه لطفا بگید علتش چیه خیلی نگران زایمان زودرس هستم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
10:34    1394/01/13

سلام
استراحت/نوشیدن آب کافی/ارتباط زناشویی با احتیاط / پیشگیری از یبوست/تغذیه مناسب به شما کمک می کند
نگران نباشید کم کم از شکم بند بارداری استفاده کنید و البته اگر با وجود این توصیه ها درد ادامه داشت با پزشکتان مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
zohreh
23:53    1393/11/23

سلام من در هفته 28 بارداری هستم وجنین در سمت راستم است چند روزی هست زیر دلم مثل درد قاعدگی احساس میکنم و تاطرف راستم در میگیره علت چیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:04    1393/11/28

سلام
البته این دردها می تونه به علت خستگی و ایستادن یا نشستن طولانی باشه /بستن شکم بند بهتون کمک می کنه
ولی اگر با استراحت/نوشیدن مایعات و نیز بستن شکم بند بهتر نشدین با ÷زشکتون مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نرگس
11:58    1393/11/12

سلام خیلی خیلی خیلی ممنون از زحماتتون وخداقوت.
من در هفته26بارداری هستم وزیر سینه سمت راستم خیلی دردمیکنه ونمیتونم زیاد بشینم به دکترم گفتم وبرام شربت رانیتیدین تجویز کرد .هرکی این شربت رومیبینه میگه استفاده نکن از جفت عبور میکنه وفلان .خواستم بدونم ازاین شربت نباید استفاده کنم؟
دوم اینکه عفونت دارم ودکتریک هفته نزدیکی رو برام منع کرده بود وقرص سفیکسیم دادولی من یادم رفته بود گفته نزدیکی نداشته باشیم ودوروز نزدیکی کردیم میخواستم بدونم مشکلی پیش میاد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:30    1393/11/13

سلام
در صورت سوزش شدید معده باید استفاده شود
مشکلی ندارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زینب
14:44    1393/09/29

سلام خسته نباشید من در هفته 25 هستم در 14 هغتگی سرکلاز شدم الان دو روزه که وازنم درد میکنه نگرانم علتش چیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:28    1393/10/01

سلام
اگر درد ضمن فعاليت يا نشستن و ايستادن ايجاد مي شود و با استراحت از بين مي رود نگران نباشيد
در غير اينصورت با پزشكتان مشورت كنيد.
بستن شكم بند بارداري/نوشيدن مايعات كافي/پيشگيري از يبوست / استراحت / محدوديت ارتباط زناشويي به شما كمك مي كند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
هاشمی
00:01    1393/09/02

سلام.مطالب اموزنده خوبی در این سایت است دست شما درد نکنه.من هفته اول ماه هفتم هستم ادرارمن همراه با درد است زیرشکمم هم خیلی درد میکنه لطفا جواب رابه ایمیلم بفرستید تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
08:39    1393/09/04

سلام
از لطف شما سپاسگزاريم .
بهتر است آزمايش كامل ادرار اورژانسي +كشت ادرار بدهيد
تا براساس نتيجه اقدامي برايتان صورت گيرد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
شیما
18:11    1393/08/07

سلام من در هفته36بارداری هستم من الان دانه های ریزی روی شکم وپا ودستهام ریخته به دکترم گفتم برام پاماد وقرص نوشته


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:43    1393/08/10

سلام
این دانه ها معمولا در بارداری به همراه خارش بوجود میایند که جای نگرانی وجود ندارد و بهتر است درمان را ادامه دهید
البته بیماری سرخجه باید رد شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ترانه
14:03    1393/08/06

سلام هفته 28 بارداریم گاهی هنگام بلند شدن از خواب یا نشسته بلند شدن زیر دلم درد بدی میگیره نگرانم کرده یه بار سال پیش سابقه مرده زایی داشتم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:25    1393/08/07

با سلام
نگران نباشید هرچه به ماههای آخر بارداری نزدیک میشوید ممکن است دردهایتان بیشتر شود اگر حرکات جنین طبیعی باشد مشکلی نیست ولی درهرحال بهتراست با پزشکتان هم مشورت نمایید شاید نیاز به بررسی از نظر کلیه و مثانه داشته باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سحر
20:55    1393/05/01

سلام خانم دکتر.هفته27بارداریم.معده درد دارم.حالت ترش کردن.شربت آدی ژل..آلومینیم/منیزیم.میخورم.خواستم بدونم مشکلی نداره.خواهش میکنم جوابمو بدید.چیکار کنم واسه معده دردم؟؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
14:35    1393/05/05

سلام
خوردن این شربت اشکالی نداره، ترش کردن و سوزش سر دل در ماههای آخر حاملگی به دلیل فشار رحم در حال بزرگ شدن بر روی معده طبیعی است. بلافاصله بعد از خوردن غذا دراز نکشید. زمانیکه دراز می کشید زیر سرتان را بالا نگه دارید (بالش بگذارید). غذا را در وعده های غذایی مکرر میل کنید.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 9+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید