عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماهه آخر

علائم بارداری در سه ماه آخر

تعداد امتیازها: 919
0 نفر

با ورود به مرحلهٔ پایانی بارداری با چالش های متفاوتی روبه رو خواهید شد؛ سعی کنید از قبل آمادگی داشته باشید.

سه ماهه آخر بارداری مملو از تناقضات است؛ برای پایان مسابقه شتاب گرفته‌اید، اما خسته هم هستید. با اینکه تشنه‌اید، مدام دستشویی می‌روید. باید از جسم و روحتان درست مراقبت کنید. در اینجا نحوهٔ تغییرات بدن و مواظبت از آن آمده است.

خستگی

نه تنها شکمتان با 10 تا 13.5 کیلو گرم اضافه وزن (یا بیشتر) جلو آمده، بلکه رحمتان هم در حال بزرگ شدن است و سایر اعضای بدنتان را تحت تاثیر قرار داده و فشار بیشتری را بر شما وارد می‌کند. احتمالا یک کم کند شده‌اید. اما دوست دارید انرژیتان را بالا ببرید. بنابراین:

 • کمی ورزش کنید. پیاده روی در اطراف خانه هم کافی است، شنا و یوگا قبل از زایمان هم خوب است، اما حواستان به بدنتان باشد. اگر زود خسته می‌شوید یک کم آرام‌تر کار کنید و اگر حتی بلند شدن از روی راحتی برایتان مثل جان کندن است، سر جایتان بنشینید.
 • سر کار به خود زنگ تفریح بدهید. در صورت امکان پا‌هایتان را بالا بگیرید و چند دقیقه چشمانتان را ببندید.
 • غذا کم بخورید، اما تعداد وعده‌های خود را بیشتر کنید. گردو و میوه‌های خشک در کیفتان بگذارید (مخلوط سالمی از پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها)، اگر واقعاً احساس می‌کنید انرژیتان تحلیل رفته با پزشکتان مشورت کنید. شاید کم خونی داشته باشید که البته با تجویز مکمل‌های آهن بر طرف خواهد شد.

کمر درد

شکمِ جلو آمده وضعیت شما را به هم می‌زند و هورمون تسهیل کنندهٔ زایمان که مفاصل را به منظور آماده کردن شما برای زایمان شل کرده است، فشار روی بدنتان را تشدید می‌کند. با شیوه‌های مختلفی می‌توانید سر نیروی جاذبهٔ زمین کلاه بگذارید و دردتان را تسکین دهید.

 • ورزش نوسان لگن را انجام بدهید. در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید، پشت‌تان را صاف نگه دارید و لگن‌تان را جلو و عقب ببرید.
 • از لباس‌زیرهای کمک کننده، مثل شکم بند و شلوارک بارداری استفاده کنید.
 • موقع خواب با قرار دادن تشکچهٔ اضافی زیر کمرتان، از کمر و شکمتان محافظت کنید. اگر به پهلو می‌خوابید یک بالش بین پا‌هایتان قرار دهید تا مفاصل رانتان در حالت تعادل قرار بگیرد. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد نحوهٔ خوابیدن مناسب در دوران بارداری، به مطلب نمی‌توانم راحت در رختخواب بخوابم رجوع کنید.
 • بد نیست یک متکای بارداری بگیرید.
 • کمک بخواهید. اگر کسی خواست کمکتان کند و بارتان را حمل کند، قبول کنید.

تکرر ادرار

به علت فشار بیشتری که رحم در سه ماههٔ آخر به مثانه وارد می‌کند، بیش از پیش مجبور می‌شوید به دستشویی بروید. بد‌تر از آن اینکه ممکن است یک دفعه کنترلتان را از دست بدهید. به این حالت بی‌اختیاری می‌گویند (بیش از ۴۰% خانم‌هایی که برای اولین بار بارداری را تجربه می‌کنند، دچار این مشکل خواهند شد). سعی کنید با برنامه دستشویی بروید (هرساعت یا هر دو ساعت یک بار)، تا قبل از اینکه فشاری بر شما وارد شود، مثانه‌تان را تخلیه کنید. بعد از یک هفته یا بیشتر، به تدریج فاصلهٔ رفتن به دستشویی را بیشتر کنید تا زمانی که هر سه ساعت یک بار به دستشویی بروید (یا به زمانی که خودتان یا پزشکتان تنظیم کرده برسید). همچنین برای تامین آب بدن خود، روزانه باید ۸ لیوان آب بخورید. برای جلوگیری از یبوست زیاذ غذاهای سرشار از فیبر، بخورید. کافئین نخورید، زیرا ادرار آور است و مشکل بی‌اختیاری را بد‌تر می‌کند.

سوزش معده

تقریباً نیمی از زنان باردار از سوزش معده به ستوه می‌آیند. به لطف تمامی هورمون‌های بدن که در طول دوران بارداری در بدنتان جریان دارند، ماهیچهٔ بالای معده - ماهیچه‌ای که از ترشح اسید هاضمه به مری جلوگیری می‌کند- شل شده و باعث می‌شود که این مایعات به بالا برگردند. علاوه بر این در این مرحله رحم شما که بیشترین بخش حفرهٔ شکمیتان را اشغال کرده است، معده را به سمت گلو رانده و باعث می‌شود این سوزش را بیشتر احساس کنید. به چه شکل از دست آن خلاص شوید؟ سعی کنید از چیزهایی که سوزش معده را بد‌تر می‌کنند، مانند غذاهای دارای ادویه، اسید، روغن، چربی، سرخ شده‌ها و کافئین اجتناب کنید. سایر عواملی که می‌توانند موثر باشند عبارت‌اند از: نوشیدنی‌های گازدار، مرکبات و برخی از لبنیات، مثل شیر یا بستنی.

سه وعدهٔ غذا در روز را به ۶ وعدهٔ کوچک تبدیل کنید. هنگام غذا خوردن راست بنشینید. بعد از غذا دراز نکشید. فاصله بین شام و زمان خوابتان نباید کوتاه باشد. اول با پزشکتان مشورت کنید اما معمولاً قرص‌هایی مانند: تامز (Tums)، رولید (Rolaid)، میلانتا (mylanta)، مالوکس (Maalox) و زانتاک (Zantac) برایتان خوب است.

ورمِ پا و رگ‌های واریسی

آماس، نام علمی ورم پا، قوزک و ساق پا، در اثر جمع شدن مایعات در نیمهٔ پایین بدن ایجاد می‌شوند. رگ‌های واریسی (همان خط‌های آبی که از بالا تا پایین پا‌هایتان کشیده شده‌اند)، در اثر نرم شدن دریچه‌های رگ که منجر به جمع شدن خون و ورم‌های دردناک می‌شود، به‌وجود می‌آیند. هر چند ورم آن‌ها می‌خوابد، اما برخی از رگ‌های خونی‌‌ همان جا می‌مانند (یکی از راه‌های از بین بردن آن‌ها عمل جراحی است، اما هزینهٔ بالایی دارد). برای حل این مشکل اغلب اوقات پا‌هایتان را بالا بگیرید. چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته وضعیتتان را مرتب تغییر دهید و هرگز ضربدری (دو زانو) ننشینید. هر وقت ممکن بود دراز بکشید- ترجیحاً به پهلو.

جوراب واریس بپوشید. این جوراب می‌تواند درد شما را تسکین دهد. از پوشیدن هر چیزی که جریان خونتان را بند بیاورد (مثل جوراب‌های ساق بلند) اجتناب کنید.

برای کاهش ورم، میزان مایعات را کم نکنید؛ بدن شما هنگام درگیر شدن با مایعات بهتر عمل می‌کند. در وان حمام بخوابید. مطالعات نشان می‌دهند که فشار حتی مقدار کمی آب، ناراحتی شما را کم می‌کند.

پیش انقباض

از ابتدای ۸ یا ۹ ماهگی انقباض رحم (Broxton-Hicks) را احساس خواهید کرد. این انقباض‌ها بدن شما را برای زایمان آماده می‌کنند و باعث می‌شوند که احساس کنید زمان زایمانتان نزدیک شده است. چطور این انقباض‌ها را از درد زایمان تشخیص دهیم؟ انقباض‌های کاذب معمولاً در جلوی شکم احساس می‌شوند؛ انقباض‌های واقعی از کمر شروع می‌شوند و به سمت جلو پیشروی می‌کنند و گاهی اوقات از بالا به پایین حرکت می‌کنند. انقباض‌های واقعی ممکن است با عوض کردن وضعیت بدنتان تشدید شوند. بنابراین سعی کنید به خودتان تکانی بدهید تا ببینید که آیا وقت رفتن به بیمارستان رسیده یا نه. اگر باز هم مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید.

خواب های وحشتناک

اکثر مادران باردار خواب‌های عجیب و غریبی تعریف می‌کنند. از بدنیا آوردن یک بچه قورباغه و توله سگ گرفته تا از دست دادن کودکشان در هنگام زایمان. در سه ماههٔ آخر بارداری خواب‌هایتان را بهتر به یاد می‌آورید، چون (به خاطر دستشویی یا لگد زدن بچه) تند و تند از خواب بیدار می‌شوید. رایج‌ترین خواب‌هایی که اکثر مادر‌ها تعریف می‌کنند:

 • ترس از از دست دادن کودک
 • درد زایمان
 • مادر خوبی نبودن
 • از دست دادن کنترل

در حالی که برخی از خواب‌های شبانه ممکن است واقعاً ناراحت کننده باشند، اما عادی‌اند. خواب شاید راهی برای‌‌ رها شدن اضطراب‌هایتان باشد. سعی کنید هیجانات جدید در شما استرس ایجاد نکنند. این خواب‌ها فقط شیوهٔ دیگری از کار کردن مغزتان در طول تغییرات زیادی است که در شرف وقوع هستند.

خلاصه

با نزدیک شدن زمان زایمان، بدن شما از شدید‌ترین تغییرات بدنتان در تمام دوران بارداری عبور می‌کند. مطمئناً این زمان که خود را برای اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده‌تان آماده می‌کنید، زمان هیجان انگیزی است. سعی کنید خیلی کار نکنید و بیشتر مواظب خودتان باشید. زیاد استراحت کنید و از نگرانی‌های خود با همسر، دوست و پزشکتان صحبت کنید.

علائم بارداری: سه ماهه اول

علائم بارداری: سه ماهه دوم

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 919

ماندانا
11:45    1393/01/24

با سلام من تو هفته بیست و جهار هستم دیروز سونو دادم دکترم گفت بجه بریچ باید بیشتر استراحت کنم ایا احتمال پارگی کیسه اب و زایمان زود رس وجود داره چون خیلی نگرانم ممنون.


1 پاسخ موجود است
saeidzarasvand
19:04    1393/01/13

در ماه هفتم حاملگی هستم از قبل سابقه عصبی بودن و افسردگی و استرس را داشتم کمی بهتر شده بودم ولی الان خیلی عصبی شدم و تحملم کم شده است اصلا علاقه ای به زندگی کردن و امید به اینده ندارم به نظر شما الان باید چه کار کنم


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
22:30    1393/01/28

سلام دوست عزیز. چون احتمال افسردگی پس از زایمان رو دارین ، بهتره از الان ویزیت روانپزشکی داشته باشید تا مشکل رو به حداقل برسونید


1 پاسخ موجود است
saeidzarasvand
18:55    1393/01/13

باسلام لطفا بگویید ماهی مفید است یا نه


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
22:30    1393/01/28

سلام. بله . مفید است


1 پاسخ موجود است
آزاده
01:04    1392/12/23

سلام در هفته36 بارداری هستم گاهی زیر دلم درد شدید دارم که با استراحت خوب میشه و همینطور ترشحات غلیظ سفید دارم آیا طبیعی هست؟ممنون


ساناز
09:24    1393/01/24

سلام
منم هم همین سئوال را دارم انا در هفته 31 هستم


1 پاسخ موجود است
مريم
11:59    1392/12/20

سلام خدا قوت؛تشكر از زحماتتون.شاد و پیروز باشید.


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
14:12    1392/12/21

ممنون دوست عزیز


1 پاسخ موجود است
زهرا
15:12    1392/12/03

خیلی عالیه


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
16:23    1392/12/04

قابلی نداشت زهرا جان


1 پاسخ موجود است
زهرا
15:10    1392/12/03

سلام خانم دکتر ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید من در ترکیه زندگی می کنم الان در ماه 8 هستم فکر کنم هفته 32 یا 33 دیروز پیش دکتر رفتم به من گفت یه کم آب جنین کم است باید روزی 3 لیتر اب بخوری و رحمم را کنترل کرد گفت مشگل زایمان زود رس نداری رحمت باز نشده من الان نگران هستم بنظر شما چطور از خودم مراقب کنم تا 40 روز دیگه وقت رایمان سزارین دارم برام مشگلییش نیاد در ضمن اولین بار هست که بار دار شدم ممنون از شما


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
16:23    1392/12/04

سلام دوست عزیز. عدد ش رو نگفتن که چنده ؟ شما استراحت کن و مایعات زیاد بخور . اما هر دو هفته هم سونوت رو تکرار کن .


راضیه
15:16    1392/10/22

سلام خانم دکتر من هفته 28 بارداریم و یکی دو هفته است که پهلوی چپم توی خواب درد میگیره جوری که دیگه اصلا نمیتونم بخوابم دردش درست از زیر دنده هامه گفتم شاید به خاطر قرص هایی که میخورم (کلسیم -آهن)باشه که باعث شده کلیه ام مشکل پیدا کنه به خاطر این قرصارو کنار گذاشتم مضاف بر این که من قبلا هیچ مشکلی از کلیه نداشتم و الان موندم این دردا به خاطر بارداریه یا مشکل دیگه ای است و با وجود اینکه قرصارو قطع کردم بازم شبا کم و بیش درد دارم


1 پاسخ موجود است
fatemezahra
01:33    1392/10/10

سلام خانم دکتر روحی خسته نباشید.
من الان در هفته 28بارداری هستم و به علت زایمان زودرس در هفته25استراحت مطلق هستم.الان سرکلاژ هم هستم و یه مدتی هست در واژن دارم آیا طبیعیه؟سوال دیگه ای هم که داشتم در مورد آمپول بتا بود که آیا زدنش ضرر داره واسه جنین؟ویه سوال دیگه این که جنین از چه هفته ای اگر دنیا بیاد زنده میمونه.
ممنون میشم پاسخ بدید.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:01    1392/10/11

خانم فاطمه به هر حال شما باید استراحت داشته باشید در مورد درد وازن هم میتونه طبیعی باشه هم غیر طبیعی . بنابراین تنها گزینه شما استراحت داشتن و مراقب بودن هست. علت تزریق امپول بتا متازون برای رسیدگی جنین هست. و زنده ماندن جنین بستگی به شرایط محیطی، رسیدگی ریه، امکانات پزشکی و سلامت خود جنین دارد. شادباشید


روزیتا
13:24    1392/09/12

سلام و خسته نباشید میشه به من بگید من هفته چندمم/ تاریخ اولین روز از آخرین پریودیم 28/2/92 بوده.هر کار میکنم نمیتونم هفته دقیقم رو بدست بیارم مرسی


آیدا
08:23    1392/09/12

با سلام،من هفته 34 بارداری هستم ،قندم زده بالا و دکترم به من قرص گلابین کلامید تجویز کرده و گفته نصفش رو بخورم بعد با دستگاه تست قند بصورت ناشتاو هر یکساعت قندم رو اندازه بگیرم .می خواستم ببینم این قرص برای جنین ضرر نداره؟


hedyeh
13:05    1392/09/08

سلام، من در هفته 33 بارداری هستم. چند روز قبل تهوع شدید کردم البته دو روز قبل سوسیس کالباس خورده بودم و احستس سرماخوروگی هم داشتم.دیروز هم سر موضوعی شدیدا گریم گرفت که به یرفه منجر شد و در ادامه بعد از خوردن غذا تهوع گردم و زیاد عق زدم، حالا از دیشب پهلوهام و جلوی شکمم تیر می کشه و گاهی هم کمرم.می خوام بدونم نکنه خدای نکرده زایمان زودرس داشته باشم. درد و کم می شه اما از بین نرفته هنوز کاملا... لطفا راهنماییم کنید


ترانه
12:53    1392/08/30

سلام خانم روحي عزيز.
من به حساب دكترم هفته سي و يك بارداري هستم.سه هفته پيش درد واژن داشتم دكترم شروع كرد به تجويز ايزوپرين.درد قطع نشده.اما الان چند روزه بهتر شده.اما ديشب دچار دردي شبيه دوران پريود شدم طوري كه از خواب بيدارم كرد. بعد قطع شد.خيلي نگرانم.دكترم احتمال زايمان زود رس ميده اما سونو گرافي كه رفتم گفت همه چي خوب و رشد جنين خوبه.اما سن حاملگي رو برام 29 هفته و 5 روز زد!!!بابت اين درد ها نگرانم.اينم بگم امان بر نيست.يعني طولاني و دايم نيست.طبيعيه يا خير؟


1 پاسخ موجود است
سهیلا
16:33    1392/08/20

سلام من 34 هفته راتموم کردم ودرهفته 35 هستم ولی ترشحاتم انقدرزیادشده که بایدحتما پد بزارم به نظرشما طبیعیه؟؟
در ضمن 5 روز پیش سونو دادم همه چیز خوب بود. ولی تکونهای جنین خیلی زیاده جوری که تمام طول شب. مشه حسش کرد


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:29    1392/08/27

خانم سهیلا اگر رنگ و بوی ترشحات تغییر نکرده و علامتی از عفونت نیست و خارش، سوزش و... را ندارید طبیعی است و موردی ندارد. چون سونو داده اید و همه موارد خوب بوده پس ناشی از پارگی کیسه اب هم نبوده پس نگران نباشید اما حتما بهداشت را بیشتر رعایت نمایید و لباسهای نخی گشاد استفاده کنید و پد را مرتب عوض کنید چون احتمال عفونت در زیاد شدن ترشحات هست. در مورد حرکات جنین نگران نباشید طبیعی است. شادباشید


1 پاسخ موجود است
rhlt
23:35    1392/08/15

سلام خانم روحی عزیز
تاریخ lmp من 6 اردیبهشت 92 است که تا الان یعنی 15 آبان من 27 هفته و 4 روز از حاملگی رو پشت سر گذاشتم.امروز پیش دکترم رفتم و در مورد زمان تزریق آمپول روگام پرسیدم ایشون گفتند الان 26 هفته هستی و باید 3 هفته دیگه تزریق کنی.
میشه لطف کنید و منو راهنمایی کنید آیا دکترم اشتباه کرده یا من دارم اشتباه میکنم. دقیقا کی باید برای تزریق برم...
ممنونم


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:23    1392/08/27

خانم rhlt معمولا روگام را به صورت روتین در هفته 28 تزریق میکنند این یک قرار داد است اما حتمی نیست. هدف این است که قبل از زایمان یا نزدیک زایمان امپول تزریق شود و چون از هفته 28 احتمال زایمان زودرس در همه افراد هست گفته می شود در این تاریخ. و اگر فرد تزریق نکرده باشد تا سه روز بعد از زایمان فرصت دارد -البته اگر زایمان اول هست- تزریق کند .چون این امپول تاثیری برای این جنین ندارد و مسئله ای برای ان به وجود نمی اورد و برای پیشگیری از کم خونی در نوزادی بعدی است واین نوزاد هیچ نیازی به ان ندارد. بنابراین نگران نباشید و دستور پزشکتان را دنبال کنید.


1 پاسخ موجود است
نسرین
23:19    1392/08/15

با سلام
بنده تازه به ماه هشتم رفتم درد زیادی درزیر شکم دارم کاهی سمت راست وکاهی جپ درسونا مشخص شده جفت سر راه است ایا این درد به همین جهت است .
دکتر استراحت کامل داده است .


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:14    1392/08/27

خانم نسرین محل جفت باعث درد زیر شکم نمی شود چون شما از ابتدا این شرایط را داشته اید . دردرهای کاذب در ماههای اخر وجود دارد که طبیعی است اما همیشه باید استراحت داشت چون اگر دردها شدید تر شود به سمت دردهای واقعی پیشروی خوهاد کرد و احتمال زایمان زودرس وجود دارد . بخصوص در مورد افرادی که جفت سر راهی دارند باید بیشتر مراقب باشند چون احتمال خونریزی هم وجود خواهد داشت. همچنان استراحت را ادامه دهید . شادباشید


1 پاسخ موجود است
alihagar
09:25    1392/08/15

سلام.خسته نباشید.من الان هفته 37 بارداری هستم البته طبق سونو ولی طبق آخرین تاریخ پریودی الان باید هفته 35 باشم.میخواستم بدونم کدام تاریخ برای سزارین درست تر است؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:57    1392/08/15

خانم علی هاجر اگر پریود هایتان منظم هست تاریخ اخرین پریودی مهم است. اما همیشه چیزی که در معاینه بدست می اید هم مهم است و اینکه رشد جنین از روی شکم به کدام نزدیکتر است . پزشکتان با توجه به وضعیتتان که هم جنین رشد لازم را داشته باشد هم از زمان زایمان نگذرد زمان مناسب را در نظر خواهند گرفت. شادباشید


1 پاسخ موجود است
ملیکا
22:35    1392/08/14

سلام خسته نباشید من هفته 28 بارداری هستم پنجه پای راسم بی حس شده باید چکار کنم؟ ممنون


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:17    1392/08/15

خانم ملیکا از ورزشهای کششی مناسب کمک بگیرید و کفش مناسب استفاده نمایید. اگر ورم زیاد دارید جهت کنترل فشار خون مراجعه نمایید.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید