عضو پارسه‌گرد نیستید؟
سه ماهه آخر

علائم بارداری در سه ماه آخر

تعداد امتیازها: 1278
0 نفر

با ورود به مرحلهٔ پایانی بارداری با چالش های متفاوتی روبه رو خواهید شد؛ سعی کنید از قبل آمادگی داشته باشید.

سه ماهه آخر بارداری مملو از تناقضات است؛ برای پایان مسابقه شتاب گرفته‌اید، اما خسته هم هستید. با اینکه تشنه‌اید، مدام دستشویی می‌روید. باید از جسم و روحتان درست مراقبت کنید. در اینجا نحوهٔ تغییرات بدن و مواظبت از آن آمده است.

خستگی

نه تنها شکمتان با 10 تا 13.5 کیلو گرم اضافه وزن (یا بیشتر) جلو آمده، بلکه رحمتان هم در حال بزرگ شدن است و سایر اعضای بدنتان را تحت تاثیر قرار داده و فشار بیشتری را بر شما وارد می‌کند. احتمالا یک کم کند شده‌اید. اما دوست دارید انرژیتان را بالا ببرید. بنابراین:

 • کمی ورزش کنید. پیاده روی در اطراف خانه هم کافی است، شنا و یوگا قبل از زایمان هم خوب است، اما حواستان به بدنتان باشد. اگر زود خسته می‌شوید یک کم آرام‌تر کار کنید و اگر حتی بلند شدن از روی راحتی برایتان مثل جان کندن است، سر جایتان بنشینید.
 • سر کار به خود زنگ تفریح بدهید. در صورت امکان پا‌هایتان را بالا بگیرید و چند دقیقه چشمانتان را ببندید.
 • غذا کم بخورید، اما تعداد وعده‌های خود را بیشتر کنید. گردو و میوه‌های خشک در کیفتان بگذارید (مخلوط سالمی از پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها)، اگر واقعاً احساس می‌کنید انرژیتان تحلیل رفته با پزشکتان مشورت کنید. شاید کم خونی داشته باشید که البته با تجویز مکمل‌های آهن بر طرف خواهد شد.

کمر درد

شکمِ جلو آمده وضعیت شما را به هم می‌زند و هورمون تسهیل کنندهٔ زایمان که مفاصل را به منظور آماده کردن شما برای زایمان شل کرده است، فشار روی بدنتان را تشدید می‌کند. با شیوه‌های مختلفی می‌توانید سر نیروی جاذبهٔ زمین کلاه بگذارید و دردتان را تسکین دهید.

 • ورزش نوسان لگن را انجام بدهید. در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید، پشت‌تان را صاف نگه دارید و لگن‌تان را جلو و عقب ببرید.
 • از لباس‌زیرهای کمک کننده، مثل شکم بند و شلوارک بارداری استفاده کنید.
 • موقع خواب با قرار دادن تشکچهٔ اضافی زیر کمرتان، از کمر و شکمتان محافظت کنید. اگر به پهلو می‌خوابید یک بالش بین پا‌هایتان قرار دهید تا مفاصل رانتان در حالت تعادل قرار بگیرد. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد نحوهٔ خوابیدن مناسب در دوران بارداری، به مطلب نمی‌توانم راحت در رختخواب بخوابم رجوع کنید.
 • بد نیست یک متکای بارداری بگیرید.
 • کمک بخواهید. اگر کسی خواست کمکتان کند و بارتان را حمل کند، قبول کنید.

تکرر ادرار

به علت فشار بیشتری که رحم در سه ماههٔ آخر به مثانه وارد می‌کند، بیش از پیش مجبور می‌شوید به دستشویی بروید. بد‌تر از آن اینکه ممکن است یک دفعه کنترلتان را از دست بدهید. به این حالت بی‌اختیاری می‌گویند (بیش از ۴۰% خانم‌هایی که برای اولین بار بارداری را تجربه می‌کنند، دچار این مشکل خواهند شد). سعی کنید با برنامه دستشویی بروید (هرساعت یا هر دو ساعت یک بار)، تا قبل از اینکه فشاری بر شما وارد شود، مثانه‌تان را تخلیه کنید. بعد از یک هفته یا بیشتر، به تدریج فاصلهٔ رفتن به دستشویی را بیشتر کنید تا زمانی که هر سه ساعت یک بار به دستشویی بروید (یا به زمانی که خودتان یا پزشکتان تنظیم کرده برسید). همچنین برای تامین آب بدن خود، روزانه باید ۸ لیوان آب بخورید. برای جلوگیری از یبوست زیاذ غذاهای سرشار از فیبر، بخورید. کافئین نخورید، زیرا ادرار آور است و مشکل بی‌اختیاری را بد‌تر می‌کند.

سوزش معده

تقریباً نیمی از زنان باردار از سوزش معده به ستوه می‌آیند. به لطف تمامی هورمون‌های بدن که در طول دوران بارداری در بدنتان جریان دارند، ماهیچهٔ بالای معده - ماهیچه‌ای که از ترشح اسید هاضمه به مری جلوگیری می‌کند- شل شده و باعث می‌شود که این مایعات به بالا برگردند. علاوه بر این در این مرحله رحم شما که بیشترین بخش حفرهٔ شکمیتان را اشغال کرده است، معده را به سمت گلو رانده و باعث می‌شود این سوزش را بیشتر احساس کنید. به چه شکل از دست آن خلاص شوید؟ سعی کنید از چیزهایی که سوزش معده را بد‌تر می‌کنند، مانند غذاهای دارای ادویه، اسید، روغن، چربی، سرخ شده‌ها و کافئین اجتناب کنید. سایر عواملی که می‌توانند موثر باشند عبارت‌اند از: نوشیدنی‌های گازدار، مرکبات و برخی از لبنیات، مثل شیر یا بستنی.

سه وعدهٔ غذا در روز را به ۶ وعدهٔ کوچک تبدیل کنید. هنگام غذا خوردن راست بنشینید. بعد از غذا دراز نکشید. فاصله بین شام و زمان خوابتان نباید کوتاه باشد. اول با پزشکتان مشورت کنید اما معمولاً قرص‌هایی مانند: تامز (Tums)، رولید (Rolaid)، میلانتا (mylanta)، مالوکس (Maalox) و زانتاک (Zantac) برایتان خوب است.

ورمِ پا و رگ‌های واریسی

آماس، نام علمی ورم پا، قوزک و ساق پا، در اثر جمع شدن مایعات در نیمهٔ پایین بدن ایجاد می‌شوند. رگ‌های واریسی (همان خط‌های آبی که از بالا تا پایین پا‌هایتان کشیده شده‌اند)، در اثر نرم شدن دریچه‌های رگ که منجر به جمع شدن خون و ورم‌های دردناک می‌شود، به‌وجود می‌آیند. هر چند ورم آن‌ها می‌خوابد، اما برخی از رگ‌های خونی‌‌ همان جا می‌مانند (یکی از راه‌های از بین بردن آن‌ها عمل جراحی است، اما هزینهٔ بالایی دارد). برای حل این مشکل اغلب اوقات پا‌هایتان را بالا بگیرید. چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته وضعیتتان را مرتب تغییر دهید و هرگز ضربدری (دو زانو) ننشینید. هر وقت ممکن بود دراز بکشید- ترجیحاً به پهلو.

جوراب واریس بپوشید. این جوراب می‌تواند درد شما را تسکین دهد. از پوشیدن هر چیزی که جریان خونتان را بند بیاورد (مثل جوراب‌های ساق بلند) اجتناب کنید.

برای کاهش ورم، میزان مایعات را کم نکنید؛ بدن شما هنگام درگیر شدن با مایعات بهتر عمل می‌کند. در وان حمام بخوابید. مطالعات نشان می‌دهند که فشار حتی مقدار کمی آب، ناراحتی شما را کم می‌کند.

پیش انقباض

از ابتدای ۸ یا ۹ ماهگی انقباض رحم (Broxton-Hicks) را احساس خواهید کرد. این انقباض‌ها بدن شما را برای زایمان آماده می‌کنند و باعث می‌شوند که احساس کنید زمان زایمانتان نزدیک شده است. چطور این انقباض‌ها را از درد زایمان تشخیص دهیم؟ انقباض‌های کاذب معمولاً در جلوی شکم احساس می‌شوند؛ انقباض‌های واقعی از کمر شروع می‌شوند و به سمت جلو پیشروی می‌کنند و گاهی اوقات از بالا به پایین حرکت می‌کنند. انقباض‌های واقعی ممکن است با عوض کردن وضعیت بدنتان تشدید شوند. بنابراین سعی کنید به خودتان تکانی بدهید تا ببینید که آیا وقت رفتن به بیمارستان رسیده یا نه. اگر باز هم مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید.

خواب های وحشتناک

اکثر مادران باردار خواب‌های عجیب و غریبی تعریف می‌کنند. از بدنیا آوردن یک بچه قورباغه و توله سگ گرفته تا از دست دادن کودکشان در هنگام زایمان. در سه ماههٔ آخر بارداری خواب‌هایتان را بهتر به یاد می‌آورید، چون (به خاطر دستشویی یا لگد زدن بچه) تند و تند از خواب بیدار می‌شوید. رایج‌ترین خواب‌هایی که اکثر مادر‌ها تعریف می‌کنند:

 • ترس از از دست دادن کودک
 • درد زایمان
 • مادر خوبی نبودن
 • از دست دادن کنترل

در حالی که برخی از خواب‌های شبانه ممکن است واقعاً ناراحت کننده باشند، اما عادی‌اند. خواب شاید راهی برای‌‌ رها شدن اضطراب‌هایتان باشد. سعی کنید هیجانات جدید در شما استرس ایجاد نکنند. این خواب‌ها فقط شیوهٔ دیگری از کار کردن مغزتان در طول تغییرات زیادی است که در شرف وقوع هستند.

خلاصه

با نزدیک شدن زمان زایمان، بدن شما از شدید‌ترین تغییرات بدنتان در تمام دوران بارداری عبور می‌کند. مطمئناً این زمان که خود را برای اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده‌تان آماده می‌کنید، زمان هیجان انگیزی است. سعی کنید خیلی کار نکنید و بیشتر مواظب خودتان باشید. زیاد استراحت کنید و از نگرانی‌های خود با همسر، دوست و پزشکتان صحبت کنید.

علائم بارداری: سه ماهه اول

علائم بارداری: سه ماهه دوم

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1278

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
یلدا
17:11    1394/01/06

سلام من هفته 22 هستم وبه روش میکرواینجکشن باردار شدم و دوروزه که زیر دلم قسمت وسط تیر میکشه لطفا بگید علتش چیه خیلی نگران زایمان زودرس هستم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
zohreh
23:53    1393/11/23

سلام من در هفته 28 بارداری هستم وجنین در سمت راستم است چند روزی هست زیر دلم مثل درد قاعدگی احساس میکنم و تاطرف راستم در میگیره علت چیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:04    1393/11/28

سلام
البته این دردها می تونه به علت خستگی و ایستادن یا نشستن طولانی باشه /بستن شکم بند بهتون کمک می کنه
ولی اگر با استراحت/نوشیدن مایعات و نیز بستن شکم بند بهتر نشدین با ÷زشکتون مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نرگس
11:58    1393/11/12

سلام خیلی خیلی خیلی ممنون از زحماتتون وخداقوت.
من در هفته26بارداری هستم وزیر سینه سمت راستم خیلی دردمیکنه ونمیتونم زیاد بشینم به دکترم گفتم وبرام شربت رانیتیدین تجویز کرد .هرکی این شربت رومیبینه میگه استفاده نکن از جفت عبور میکنه وفلان .خواستم بدونم ازاین شربت نباید استفاده کنم؟
دوم اینکه عفونت دارم ودکتریک هفته نزدیکی رو برام منع کرده بود وقرص سفیکسیم دادولی من یادم رفته بود گفته نزدیکی نداشته باشیم ودوروز نزدیکی کردیم میخواستم بدونم مشکلی پیش میاد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:30    1393/11/13

سلام
در صورت سوزش شدید معده باید استفاده شود
مشکلی ندارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زینب
14:44    1393/09/29

سلام خسته نباشید من در هفته 25 هستم در 14 هغتگی سرکلاز شدم الان دو روزه که وازنم درد میکنه نگرانم علتش چیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:28    1393/10/01

سلام
اگر درد ضمن فعاليت يا نشستن و ايستادن ايجاد مي شود و با استراحت از بين مي رود نگران نباشيد
در غير اينصورت با پزشكتان مشورت كنيد.
بستن شكم بند بارداري/نوشيدن مايعات كافي/پيشگيري از يبوست / استراحت / محدوديت ارتباط زناشويي به شما كمك مي كند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
هاشمی
00:01    1393/09/02

سلام.مطالب اموزنده خوبی در این سایت است دست شما درد نکنه.من هفته اول ماه هفتم هستم ادرارمن همراه با درد است زیرشکمم هم خیلی درد میکنه لطفا جواب رابه ایمیلم بفرستید تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
08:39    1393/09/04

سلام
از لطف شما سپاسگزاريم .
بهتر است آزمايش كامل ادرار اورژانسي +كشت ادرار بدهيد
تا براساس نتيجه اقدامي برايتان صورت گيرد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
شیما
18:11    1393/08/07

سلام من در هفته36بارداری هستم من الان دانه های ریزی روی شکم وپا ودستهام ریخته به دکترم گفتم برام پاماد وقرص نوشته


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:43    1393/08/10

سلام
این دانه ها معمولا در بارداری به همراه خارش بوجود میایند که جای نگرانی وجود ندارد و بهتر است درمان را ادامه دهید
البته بیماری سرخجه باید رد شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ترانه
14:03    1393/08/06

سلام هفته 28 بارداریم گاهی هنگام بلند شدن از خواب یا نشسته بلند شدن زیر دلم درد بدی میگیره نگرانم کرده یه بار سال پیش سابقه مرده زایی داشتم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:25    1393/08/07

با سلام
نگران نباشید هرچه به ماههای آخر بارداری نزدیک میشوید ممکن است دردهایتان بیشتر شود اگر حرکات جنین طبیعی باشد مشکلی نیست ولی درهرحال بهتراست با پزشکتان هم مشورت نمایید شاید نیاز به بررسی از نظر کلیه و مثانه داشته باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سحر
20:55    1393/05/01

سلام خانم دکتر.هفته27بارداریم.معده درد دارم.حالت ترش کردن.شربت آدی ژل..آلومینیم/منیزیم.میخورم.خواستم بدونم مشکلی نداره.خواهش میکنم جوابمو بدید.چیکار کنم واسه معده دردم؟؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
14:35    1393/05/05

سلام
خوردن این شربت اشکالی نداره، ترش کردن و سوزش سر دل در ماههای آخر حاملگی به دلیل فشار رحم در حال بزرگ شدن بر روی معده طبیعی است. بلافاصله بعد از خوردن غذا دراز نکشید. زمانیکه دراز می کشید زیر سرتان را بالا نگه دارید (بالش بگذارید). غذا را در وعده های غذایی مکرر میل کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سحر
16:36    1393/03/23

سلام درمن درهفته35هستم دوروزاست ازنافم ترشح بدبوی بیرون میاد.متاسفانه پزشکم به مسافرت رفته.من برای سلامت بچه ام خییلی نگرانم لطفاراهنماییم کنید.ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
راحله
14:51    1393/03/20

با سلام من راهنمای جامع بارداری رو دانلود کردم ولی برای نصب همش پیغام میده ایمیلتان معتبر نمیباشد لطفا راهنمایی بفرمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ر.
17:04    1393/03/20

با سلام به شما کاربر عزیز
لطغا چک کنید که آیا ایمیل خود را درست وارد کرده اید یا خیر.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
rose
22:10    1393/03/15

سلام من هفته دیگه باید برم سزارین.الان خیلی ترشحاتم که شبیه عفونت هم هست زیاد شده.میخواستم بدونم توی این یه هفته ضرری برای جنینم داره؟چون پیش دکتر رفتن خیلی توی این شرایط سخته واسم.ممنون میشم از کمکتون.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
مژگان
11:44    1393/03/08

با سلام و عرض خسته نباشید. من آخر هفته 30 بارداری هستم دو تا موضوع باعث نگرانی من شده یکی زایمان زود رس که واقعا به من استرس وارد میکنه فکر کردن بهش چون بعضی اوقات درد های بدی داشتم در طول حاملگی و چندین بار به دکتر مراجعه کردم واسه این دردا لازم به ذکره 6 تا بتامتازون هم تزریق کردم دو هفته پیش و مرتب ایزوپرین استفاده میکنم. مسئل دیگه ترس از اضافه وزنه من همیشه رو وزن حساس بودم تا الان 12 کیلو اضافه وزن داشتم و وزن اولیه ام نرمال بوده اگه امکان داره در خصوص این موارد منو راهنمایی کنید ممنونم. در ضمن سونوگرافی هفته 29 و آزمایشاتم طبیعی بودن.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
15:28    1393/03/11

سلام دوست عزیز . اضافه وزن محاز در کل بارداری تا 16 کیلو هست . داروهاتون رو استفاده کنید و نگران زایمان زودرس نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
15:05    1393/03/10

خانم مژگان در مورد سئوال اول فقط استراحت داشته باشید و خوشبین باشید و مرتب تحت نظر پزشکتان باشید و به علائدم توجه نمایید. تا اینجای بارداری را که به خوبی سپری کرده اید چندان جای نگرانی نیست عزیزم.
در مورد وزن، افزایش وزنتان مناسب بوده نه کم بوده نه زیاد از حد. فعلا که همه چیز خوب و طبیعی است و جای نگرانی نیست پس به خدا توکل کنید و خوش بین باشید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
آیسان
14:18    1393/02/06

سلام.من تازه وارد 30 هفته شدم.که دکترم هفته قبل با معاینه از روی شکمم گفت که بچه نسبت به هفته های پیش زیاد رشد نکرده. چه غذاهایی باعث رشد خوب و وزن گیری جنین میشه؟ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نیک
12:42    1393/01/30

با سلام خدکت خانم دکتر

من هفته 28 بارداری هستم.پا درد شبا اصلا نمیذاره بخابم.بدجور رگام میگیرن.در ضمن برای سوزش معده شریت الومینیم MGS ضرر داره؟ اخه بدون اس پیدا نمیشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ماندانا
11:45    1393/01/24

با سلام من تو هفته بیست و جهار هستم دیروز سونو دادم دکترم گفت بجه بریچ باید بیشتر استراحت کنم ایا احتمال پارگی کیسه اب و زایمان زود رس وجود داره چون خیلی نگرانم ممنون.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
saeidzarasvand
19:04    1393/01/13

در ماه هفتم حاملگی هستم از قبل سابقه عصبی بودن و افسردگی و استرس را داشتم کمی بهتر شده بودم ولی الان خیلی عصبی شدم و تحملم کم شده است اصلا علاقه ای به زندگی کردن و امید به اینده ندارم به نظر شما الان باید چه کار کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
22:30    1393/01/28

سلام دوست عزیز. چون احتمال افسردگی پس از زایمان رو دارین ، بهتره از الان ویزیت روانپزشکی داشته باشید تا مشکل رو به حداقل برسونید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
saeidzarasvand
18:55    1393/01/13

باسلام لطفا بگویید ماهی مفید است یا نه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
22:30    1393/01/28

سلام. بله . مفید است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آزاده
01:04    1392/12/23

سلام در هفته36 بارداری هستم گاهی زیر دلم درد شدید دارم که با استراحت خوب میشه و همینطور ترشحات غلیظ سفید دارم آیا طبیعی هست؟ممنون

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 3+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید