عضو پارسه‌گرد نیستید؟
دندان درآوردن

دندان درآوردن

تعداد امتیازها: 1487
1 نفر

دندان در آوردن نوزاد از مراحل هیجان انگیز و شاید سخت زندگی اوست و بهتر است با علائم آن آشنا شوید.

اکثر بچه‌ها بین ۴ تا ۶ ماهگی کم کم دندان در می‌آورند. در بچه‌هایی که زود دندان در می‌آورند، ممکن است در ۳ ماهگی برآمدگی‌های سفیدی در لثهٔ آن‌ها ظاهر شود؛ اما در بچه‌هایی که دندان‌هایشان دیر در می‌آید، ممکن است رویش اولین دندان در آن‌ها تا ۱ سالگی یا بیشتر به تعویق بیافتد (در مواقع نادر کودکانی هستند که در‌‌ همان هنگام تولد دندان‌هایشان پیدا است). هر وقت که اولین دندان ظاهر شد، این مرحلهٔ مهم را با عکس گرفتن و یادداشت تاریخ آن جشن بگیرید.

دندان‌ها در واقع هنگامی که کودک در رحم مادر است شروع به رویش می‌کنند و جوانه‌های دندان درون لثه شکل می‌گیرند. دندان‌ها طی یک دورهٔ یک ماهه یکی یکی بیرون می‌آیند و اغلب اما نه همیشه، به این تریتب پیدا می‌شوند: اول دو دندان وسطیِ جلو در پایین لثه، بعد دو دندان وسطی بالا و بعد دندان‌های کناری و پسین. ممکن است همهٔ دندان‌ها صاف نباشند، اما نگران نباشید با گذشت زمان همهٔ آن‌ها صاف می‌شوند.

آخرین دندان‌ها (دومین دندان‌های آسیاب، در عقب دهان در لثهٔ بالا و پایین)، معمولاً در دومین سال تولد کودک ظاهر می‌شوند. تا ۳ سالگی، کودکتان باید ۲۰ دندان شیری داشته باشد که این دندان‌ها تا زمانی که دندان‌های دائمی خود را در شش سالگی در بیاورد، نمی‌افتند.

نشانه های دندان درآوردن کودک چیست؟

سیاری از والدین معتقدند که کودکشان هنگام درآوردن دندان عذاب می‌کشد (اما برخی از کودکان بدون هیچ مشکلی این دوره را طی می‌کنند). رایج‌ترین علائم دندان درآوردن عبارتند از:

  •  تراوش آب دهان (که ممکن است باعث ایجاد تحریکات پوستی شود)
  •  ورم لثه و حساس شدن آن
  •  زودرنجی و نق زدن
  •  پس زدن غذا
  •  مشکل به خواب رفتن


با اینکه بسیاری از والدین قبل از رویش دندان جدید شل شدن مدفوع، آبریزش بینی یا تب را گزارش می‌کنند، اما بسیاری از کار‌شناسان معتقدند که این مسائل ربطی به رویش دندان ندارند. ویلیام سیزر نویسنده «کتاب نوزاد» (The baby book)، یکی از کارشناسانی است که معتقد است این علائم با دندان درآرودن مرتبط هستند. سیزر معتقد است که دندان درآوردن می‌تواند منجر به اسهال و تحریکات پوستی شود، زیرا بزاق دهان کودک به روده‌های او رسیده و مدفوع را شل می‌کند. وی معتقد است تورم لثه ممکن است تبی خفیف (حدود 38.3) نیز ایجاد کند.

از طرف دیگر کار‌شناسان رشد اطفال مانند پنلوپ لیچ تایید می‌کنند که دندان درآوردن نمی‌تواند باعث ایجاد تب، اسهال و استفراغ یا بی‌اشتهایی شود. و این‌ها علائم بیماری‌اند که باید بررسی شوند. تی بری، پزشک برجستهٔ اطفال، می‌گوید این علائم به دلیل وجود عفونتی بی‌ارتباط با دندان هستند، اما استرس یا فشاری که دندان درآوردن به همراه دارد می‌تواند کودکتان را درست قبل از رویش دندان جدید، مستعد عفونت کند.

تن‌ها چیزی که کار‌شناسان با آن موافق‌اند این است که درصورت مشاهده علائم نگران کننده یا دمای مقعدی به میزان 38.33 درجه سانتیگراد یا بیشتر (در کودکان کمتر از سه سال ۳۸ درجه یا بالا‌تر)، باید با پزشک کودکتان تماس بگیرید. پزشک باید تشخیص بدهد که آیا این علائم نشان دهندهٔ مشکلی (مثل عفونت گوش) هستند که نیاز به درمان دارند یا نه. اگر مدفوع نوزادتان شل شده اما اسهال نگرفته نگران نباشید؛ خود به خود رفع می‌شود.

برای کاهش ناراحتی کودکم چه کار باید کنم؟

به او یک چیزی بدهید تا بجود؛ یک چیزی مثل دندانگیر لاستیکی محکم و یا پارچهٔ سرد. اگر کودکتان آنقدر بزرگ شده که بتواند غذا‌های جامد بخورد، غذاهایی خنک مثل ماست و کمپوت سیبِ پوره شده می‌تواند به کاهش ناراحتی او کمک کند. یا می‌توانید یک چیز سخت و غیر شیرین مثل نان سوخاری به او بدهید تا بجود (از دادن هویج به او خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث خفه شدن او شود). مالیدن انگشت تمیزتان به لثه او با ملایمت و اندکی فشار در قسمتی که ناراحتی دارد نیز می‌تواند به طور موقت از درد او بکاهد.

اگر این شیوه‌ها موثر واقع نشدند، برخی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند که به او مقدار خیلی کمی قرص مسکن کودک مانند استامینوفن بدهید، اما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید (هرگز به کودکتان آسپرین ندهید و حتی آن را روی لثه‌اش نمالید. استفاده از آسپرین در کودکان باعث ایجاد سندروم رای (Reye «s syndrome) می‌شود که وضعیتی نادر اما بسیار خطرناک است و در کودکانی که در حال بهبود از بیماری ویروسی هستند، اتفاق می‌افتد. از علائم این سندرم استفراغ شدید، گیجی یا بیش فعالی غیر عادی است که با پیشرفت بیماری به بیهوشی و تشنج منجر می‌شود. سندرم رای در ۲۵ درصد موارد کشنده است پس حتماً مراقب داروهایی که به نوزادتان می‌دهید، باشید.

همچنین می‌توانید از ژل موضعی استفاده کنید و روی لثه بمالید. اما قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید. مصرف بیش از حد این ژل ممکن است باعث بی‌حس شدن پشت گلوی کودک شود و واکنش gag را که به نوزاد کمک می‌کند تا مانع پریدن آب دهان به گلویش شود، در او ضعیف شود. کلاً استفاده از این ژل‌ها خطری ندارد، اما در مواردی نادر ممکن است ایجاد حساسیت کنند.

اگر ترشح بزاق دهان در صورت کودک حساسیت یا التهاب پوستی ایجاد کرد، آن را با پارچه نرم نخی به آرامی خشک کرده اما از مالیدن پوست خودداری کنید. همچنین می‌توانید قبل از چرت زدن یا قبل از ساعت خواب، روی چانه‌اش وازلین بمالید تا پوست او را از سوزش بیشتر محافظت کنید.

مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1487

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مریم
19:36    1395/06/23

پسرم داره دندون های آسیاب در نیاره یه تب خفیف هم داره و روی زبون و لبش اف زده البته قبلش هم افتاده بود و لبش خون اومده بود خیلی بی قراره و غذا نمیخوره شیر هم به زور میدم واقعا کلافه خواب ندارم و واقعا عصبی شدم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مریم
19:36    1395/06/23

پسرم داره دندون های آسیاب در نیاره یه تب خفیف هم داره و روی زبون و لبش اف زده البته قبلش هم افتاده بود و لبش خون اومده بود خیلی بی قراره و غذا نمیخوره شیر هم به زور میدم واقعا کلافه خواب ندارم و واقعا عصبی شدم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
پریسا
10:14    1395/03/30

خوب بود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
پریسا
10:14    1395/03/30

خوب بود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
راصی
00:49    1394/10/30

پسر نه ماهه ای دارم که دو روز کامل تب داشت بدون علائم دیگری وبعد از 48 ساعت تبش قطع شد.میخواستم بپرسم ممکنه از دندوناش باشه یا نه ویروسی بوده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
هیبا
20:52    1394/08/29

سلام پسرم دوماهش پر شده . الان یه مدته اب دهن خیلی میریزه و همش دستش تو دهنشه . و مدفوعش شل شده بد خلق و بی خواب شده ایا اینا علایم دندون دراوردن هست ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نفس
13:09    1394/08/26

سلام دخترم هفته سی و پنج دنیا اومده با وزن دو و صد و چهل . الا توی هفت ماه است چند روزی است که یبوست داره شبها زیاد بیدار میشه و شیر میخوره و نق میزنه هنوز دندون در نیاورده ایا یبوست خودبخود برطرف میشه باید چیکار کنم. ممنونم البته یه دو ماهی هم دستانش رو زیاد میخورد و آب دهان داشت که برطرف شده.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سحر
18:00    1394/06/17

باسلام
دخترمن دوروز دیگه هفت ماهش تموم میشه از سه ماهگی اب دهنش میرفت اما الان چند شبه هم موقع خواب هم نصف شب خیلی بی قراری وگریه میکنه ,همه چیزروهم میخواد ببره سمت دهنش الان دوروزه ک تب کرده خیلیم کسل وبی حوصله هستش هرچنددفعه یکبار هم مدفوعش شبیه ب اسهاله میهوام بدونم مال دندوناشه تبش38.1


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سحر
17:53    1394/06/17

سلام ببخشید دختر کوچولوی من دوروز دیگه هفت ماهش تموم میشه هنوز دندونی نداره امااز سه ماهگی اب از دهانش سرازیر بودالان خیلی بیشتر شده وچندروزه شب ها بیدارمیشه وبی قراری میکنه از دیروزم تب کرده وبی حوصلس, هر چند بار یکدفعه هم مدفوعش شبیه ب اسهاله غیرازتب واسهال علائم دیگه نداره میخوام بدونم بخاطر دندوناشه?البته الان 24ساعت شده ک تبش قط نشده فقطباتب بر پایین اومده تبش 38،1


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
آلکس احمدی
08:20    1394/05/23

با سلام
فرزند من 22 ماهه است. ترشح بزاق دارد که گاهی یقه پیراهن یا نا نزدیک سینه اش را خیس میکند. لطفا توضیح فرمایید که آیا میتواند اشکالی داشته باشد. عوارضی نظیر تب هم ندارد. دندانهایس نسبت به دبگر کودکان زودتر در آمدند درنتیجه زودتر نیز تخریب شدند. ممنون از راهنماییتون اگه پاسخ را به ایمیلم بفرستید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سپیده تیرانداز
15:19    1393/10/17

خیلی همه چیز عالیه ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مریم عرب
18:46    1393/10/01

با سلام دختر 11 ماهه من اولین دندونش از بالا در اومده ایا مشکلی داره اخه همه می گن اولین دندون از پایین در می یاد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ایلیا
23:45    1393/09/21

سلام خسته نباشید پسر من۴ماهه نیمه است مدت۳هفته است آب دهنش میاد دستشم میخوره هی نق میزنه امکان داره علتش دندان درآوردن باشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شایسته احمدی
10:10    1393/08/27

سلام خسته نباشید دختری نوزده ماهه دارم که هنوز شش دندان دراورده. وبيشتر شبها زود از خواب بیدار می شود و شیر می خواهد دلیل ش چیست؟ خواهش می کنم راهنمایی کنید . مکرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
هرمهربان
14:34    1393/07/25

سلام خسته نباشید پسر 10 ماهه دارم که از 6 ماهگی مدام تو خواب غلط میزنه نمیدونم چیکار کنم کلی پزشک متخصص بردم بی فایده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علی*****
10:00    1393/06/26

با سلام پسرم22 ماهه است دندانهای اسیاب (4 دندان)را یکجا درمیاره امروز 5 روزه که تبش بین 38 تا 40 بالا میره خواستم راهنماییم کنین طبیعی یه یا نه ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
امیر علی
10:01    1393/06/15

سلام
امیرعلی هنوز 4 ماهه نشده که اولین دندان از فک پایین سرش بیرون زده و به همین روال کناری و دو تا بالای هم لثه اش سفید شده خودم با انگشت دست جهت تسکین درد براش ماساساژ می دهم تب نداره شیرشم راحت می خوره آیا زود دندان در آوردنش برای آینده مضر هست آخه می گند اینهای که زود دندان در میارند در آینده دندان ها شون زود از بین میره ؟
دوم اینکه بچم خیلی زیاد بالا میاره وزن گیری و رشدش خوبه ولی نمی دونم چرا اینطور هستش لطفا راهنمایی کنید ؟
با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
19:11    1393/06/22

سلام
زود در آوردن دندان هیچ ایرادی ندارد
بین شیر دادنش فاصله بیشتری بگذارید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مامان فاطمه سادات
01:27    1393/05/27

سلام دختر من 8ماهشه هنوز دندون در نیاورده به شدت بهانه گیری میکنه و مدام دستشو میخوره و الان یک روزه که تب کرده احتمال داره از دندون هاش باشه یا امکان داره سرما خورده باشه لطفا راهنمایی کنید؟ باتشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
pouyaparham
09:19    1393/02/09

با سلام.فرزند پسر 11 ماهه من هنوز دندان ندارد.اشیا را دائم به سمت دهان میبرد و از نظر سایر علائم رشدی و تکاملی نرمال است.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
23:37    1393/03/25

سلام
این یک مسئله طبیعی است لثه ها می خوارد
می توانید از دندانکیر استفاده کنید
می توانید هویج را پوست کنید تا به لثه اش بکشد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
mamanbgharar
20:45    1392/12/27

با سلام
فاطمه من 4 ماه و 15 روزشه. الان دو روزه از ساعت 4 بعد از ظهرتا 10 شب مدام گریه میکنه تا خسته بشه و همش باید بغلش کنیم تا بخوابه و تو این ساعتا که گریه میکنه فقط وقتی خوابش میبره میشه شیر بش داد. چند روزه زمان و تعداد دفعات شیر خوردنش زیاد شده و خواب روزانشم کم شده . میخواستم بدونم علت بیقراریش چی میتونه باشه؟
با سپاس و تشکرفراوان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مامانه سجاد
10:59    1392/12/24

سلام پسر من 8.5 ماهه است الان 3 روزه تب داره و بى قرارى مىکنه 2تا دندون نىش پاىنش هم. در اومده استامىنفون هم مىدم تبش قطع مىشه ولى بعد 3 ساعت دوباره شروع مىشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
arash mohebb
00:30    1392/11/08

سلام دختری 18 ماهه دارمک که 7 ماهه وبا وزن 1.460 به دنیا اومد. تقریبا از چند ماهه پیش متوجه یک غده در کنار گردنش یعنی سمت چپ گردنش شدیم که گاهی همون سمت هم با قسمت پشت سرش رو می خارونه.چند بار به دکتر اطفالش گفتیم معاینه کردن گفتن چیزی نیست.در ضمن دختر ما از ابتدای نوزادیش یبوست هم داره که گاهی دو یا سه روز طول می کشه و همراه با درد هم هست.امشب تب 38 درجه داشت وبی علت بود خیلی نگران هستیم لطفا راهنمایی کنید.ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
14:53    1392/11/08

سلام
آنچه شما لمس میکنید به احتمال زیاد غده لنفاوی است . و ایرادی ندارد مشکلی برای کودک ایجاد نمی کند .
برای یبوست می توانید از شربت انجیر استفاده کنید .
اگر تب طول بکشد به پزشک مراجع نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
پارمین
01:20    1392/10/21

سلام دختر من 9ماهشه گلودرد آبریزش بینی داره خیلی بی تابه ممکنه مال دندوناش باشه؟؟؟؟ یا واقعا سرما خورده؟؟؟؟؟ناگفته نمونه که آب دهنشم میاد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مامان پوریا
00:35    1392/10/18

سلام پسری22ماهه دارم که 4دندان کرسی اش هنوز در نیومده چند روزه خیلی بیطاقتی میکنه و کمی هم تب داره میشه مال دندوناش باشه یا نه چند روزی هم هست که دستش همش توی دهنشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
20:08    1392/10/18

با سلام
بله ممكن است مربوط به دندان در آوردن باشد .
ولي با توجه به شيوع عفونت هاي ويروسي گلو مي تواند به خاطر اين مورد نيز باشد .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهره
12:10    1392/10/13

با سلام. من فرزند پسری دارم که حدود 4 ماهگی شروع به آبریزش دهان کرده و دستانش رو به شدت می مکد.الان که 5 ماهه هستش با بی میلی شیر میخوره و شیشه شیر را پس میزند. البته خیلی بازیگوش و پر انرژی میباشد.مدفوع بچه الان حدود چند روزه که شل و زرد کار میکنه البته روزی حدود 4 بار . میخواستم من را راهنمایی بفرمایید
با تشکر.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
20:10    1392/10/18

با سلام
احتمال زياد مربوط به دندان در آوردن است .

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید