عضو پارسه‌گرد نیستید؟

درد شکم در دوران بارداری

تعداد امتیازها: 863
0 نفر
درد شکم در دوران بارداری

در این‌جا ما شایع‌ترین علل درد و ناراحتی شکمی را در دوران بارداری شرح می‌دهیم. البته در صورت بروز ناراحتی و مشکل بهتر است خودتان علت را تشخیص ندهید و اگر دچار درد شکمی یا دل‌پیچه همراه با لکه بینی، خونریزی، تب، لرز، ترشحات واژن، غش، ناراحتی هنگام ادرار کردن و تهوع و استفراغ شدید یا اگر دردتان پس از چند دقیقه استراحت فروکش نکرد با پزشک خود تماس بگیرید. قبل از هر چیز، مهم‌ترین مطالب دوران بارداری و نکات ضروری را که باید رعایت کنید بخوانید.

 کدام مشکلات می‌توانند موجب درد شکمی شوند

بارداری خارج رحمی

به طور معمول بارداری خارج رحمی زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده در خارج از رحم و بیشتر در یکی از لوله‌های فالوپ لانه‌گزینی کند و جای بگیرد. این نوع از بارداری ممکن است انقباضات و ناراحتی‌هایی را در اوایل بارداری ایجاد کند.
اگر این نوع بارداری درمان نشود، ممکن است به مشکلی خطرناک تبدیل شود. درصورتی که هر کدام از این علائم را داشتید، سریع با پزشک‌تان تماس بگیرید: درد و ناراحتی شکم یا زیر شکم و لگن، لکه بینی و خونریزی واژینال (می‌تواند قرمز یا قهوه‌ای، فراوان یا اندک، مداوم یا متناوب باشد)، درد فیزیکی که در طول فعالیت جسمانی، مدفوع کردن و سرفه کردن بد‌تر شود یا احساس درد روی شانه.
اگر به طور شدید خونریزی کردید و نشانه‌های شوک را داشتید (سرگیجه، غش، رنگ پریده و پوست مرطوب)، سریع با اورژانس تماس بگیرید.

سقط جنین

سقط جنین به معنی از دست رفتن جنین در 20 هفته اول است. به طور معمول لکه بینی و خونریزی واژینال اولین علامت است و سپس درد شکمی چند ساعت تا چند روز بعد رخ می‌دهد.
خونریزی ممکن است سبک یا سنگین باشد و درد نیز شاید انقباضی (بگیرد و ول کند) یا مداوم، خفیف یا شدید باشد؛ همچنین احتمال دارد در قسمت پایین کمر یا لگن احساس درد و فشار داشته باشید.
اگر نشانه‌های سقط جنین را داشتید با پزشک تماس بگیرید. اگر درد یا خونریزی شدید داشتید، نیاز است که سریع معاینه شوید.

زایمان زودرس

اگر انقباضات و گشاد شدن رحم‌تان قبل از هفته 37 شروع شود، شما دچار زایمان زودرس شده‌اید. در صورت بروز هر کدام از علائم زیر در سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم (قبل از هفته 37)، سریع با پزشک یا ماما تماس بگیرید:

 • افزایش در ترشحات واژن یا تغییر در نوع ترشحات (اگر آبکی، موکوسی یا خونی شده‌اند - حتی اگر فقط کمی صورتی شده یا به خون آغشته‌اند)؛
 • لکه‌بینی یا خونریزی واژینال؛
 • درد شکمی، انقباضات و دردهای مشابه قاعدگی یا داشتن بیش از چهار انقباض در یک ساعت (حتی اگر شما را ناراحت نکند)؛
 • افزایش فشار در ناحیه لگن؛
 • درد در قسمت پایین کمر، به خصوص اگر قبلاً کمر درد نداشته‌اید.

دکولمان جفت

جدا شدن زودرس جفت یک بیماری خطرناک است که در آن جفت قبل از به دنیا آمدن نوزاد تا حدی یا به صورت کامل از رحم جدا می‌شود.
این مشکل علائم متنوعی دارد. دکولمان جفت گاهی ممکن است باعث خونریزی ناگهانی و آشکار شود، اما در موارد دیگر نیز شاید ابتدا خونریزی قابل توجه وجود نداشته باشد و تنها خونریزی کم یا لکه بینی داشته باشید یا اگر کیسه آب‌تان پاره شده باشد، ممکن است مایعی خونی را مشاهده کنید.
هم‌چنین ممکن است هنگام ادرار کردن، درد و انقباضات مکرر را در قسمت پایینی کمر تجربه و احساس کنید. حتی احتمال دارد رحم‌تان بگیرد و سفت بماند؛ یعنی انقباضی که بیاید و نرود. ممکن است حس کنید فعالیت و حرکت جنین‌تان کم شده است. در این شرایط مداخله فوری پزشکی ضروری است.

درد شکم در دوران بارداری

پره اِکلامپسی

پره اکلامپسی اختلال پیچیده‌ای از بارداری است که باعث تغییراتی در عروق خونی شده و می‌تواند تعدادی از اندام‌ها، از جمله کبد، کلیه، مغز و جفت را تحت تأثیر قرار دهد. اگر بعد از هفته 20 حاملگی، فشار خون بالا و پروتئین در ادرار داشته باشید، مبتلا به پره اکلامپسی هستید.
علائم ممکن است شامل تورم در صورت یا پف‌کردگی در اطراف چشم‌ها، تورم بیش از حد در دست‌ها و تورم بیش از حد یا ناگهانی پا یا مچ پا باشد ( این اختلال موجب جمع شدن آب می‌شود که به افزایش سریع وزن منجر شود).
افراد مبتلا به پره اکلامپسی شدید، ممکن است درد یا حساسیت شدید در قسمت فوقانی شکم، سر درد شدید، اختلالات بینایی (نظیر تاری دید یا دیدن نقاط) یا تهوع و استفراغ را نیز تجربه کنند. اگر دچار علائم پره اکلامپسی هستید، بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

عفونت‌های دستگاه ادراری

باردار شدن شما را بیش از پیش مستعد ابتلا به انواع عفونت‌های دستگاه ادراری، از جمله عفونت کلیه می‌سازد.
علائم عفونت مثانه ممکن است شامل درد، ناراحتی یا سوزش هنگام دفع ادرار، ناراحتی لگنی یا درد شکم (اغلب درست بالای استخوان عانه)، میل مکرر یا غیر قابل کنترل به دفع ادرار، حتی زمانی که مقدار بسیار کمی ادرار در مثانه وجود دارد و ادرار کدر، بد بو یا خونی باشند. اگر هر کدام از این نشانه‌ها را داشتید با پزشک تماس بگیرید؛ عفونت مثانه درمان نشده می‌تواند منجر به عفونت کلیه و زایمان زودرس شود.
علائمی که نشان می‌دهند عفونت به کلیه‌ها گسترش یافته است و شما نیاز به توجه پزشکی فوری دارید، شامل تب بالا اغلب به همراه لرز، تعریق، درد در قسمت پایین کمر یا زیر دنده‌های یک طرف یا هر دو طرف (شاید در شکم)، تهوع و استفراغ و احتمال وجود خون در ادرار می‌شوند.

درد شکم در دوران بارداری

علل دیگر

شرایط بسیاری می‌توانند باعث درد شکم شوند؛ چه باردار باشید و چه باردار نباشید. برخی از رایج‌ترین علل دیگر شامل ویروس معده، مسمومیت غذایی، آپاندیس، سنگ کلیه، هپاتیت، بیماری‌های کیسه صفرا، پانکراتیت، فیبروم و انسداد روده هستند.
هر دو بیماری کیسه صفرا و پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) اغلب ناشی از سنگ کیسه صفرا هستند که در دوران بارداری شایع‌تر است. فیبروئید‌ها ممکن است در دوران بارداری رشد کرده و ناراحتی ایجاد کنند. فشار رحم در حال رشد روی بافت‌های روده‌ای که قبل‌تر دچار زخم شده‌اند، ممکن است باعث انسداد روده شود که این امر به احتمال زیاد در سه ماهه سوم رخ می‌دهد.

شایع‌ترین علل ناراحتی و درد‌های بی‌ضرر شکمی چه هستند؟

همه انواع درد‌های شکمی نشانه یک مشکل جدی در بارداری نیستند. برای مثال، ممکن است درست پس از ارگاسم انقباضاتی را احساس کنید. این انقباضات تا زمانی که خفیف و کوتاه مدت باشند، طبیعی بوده و هیچ گونه خطری را ایجاد نخواهند کرد.
در اینجا به عوامل دیگر که می توانند باعث ناراحتی‌های شکم شوند اشاره می‌کنیم که طبیعی و بی‌ضررند؛ اما به یاد داشته باشید، اگر شما مطمئن نیستید که چه اتفاقی موجب درد شکم‌تان شده یا ناراحتی‌تان شدید یا مزمن است، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

گاز و نفخ

در دوران بارداری به دلیل هورمون‌هایی که سرعت هضم را آهسته می‌کنند و همچنین فشار رحم در حال رشد روی معده و روده‌ها، احتمال ابتلا به گاز و نفخ وجود دارد. (سوزش سر دل در بارداری)

یبوست

یبوست نیز یکی دیگر از علل شایع درد شکم در دوران بارداری است، هورمون‌هایی که سرعت مواد غذایی را در طول دستگاه گوارش کند می کنند و رحم در حال رشد که بر مقعد فشار وارد می‌کند عوامل این مشکل هستند. (7 عارضه ناخوشایند دوران بارداری)

درد رباط

به طور معمول درد رباط حلقوی یک درد کوتاه، تیز و چاقو مانند است یا یک درد طولانی مدت مبهم که ممکن است در یک یا دو طرف قسمت پایین شکم یا داخل کشاله ران، احساس شود و بیشتر در سه ماهه دوم اتفاق میفتد.
این درد زمانی رخ می‌دهد که رباط‌های لگن که رحم را پشیبانی می‌کنند، کِش بیایند و ضخیم شوند تا بتوانند خود را با رحم در حال رشد تطبیق داده و آن را نگه دارند.
اگر یک‌دفعه تغییر موقعیت دهید، برای مثال اگر به طور ناگهانی از تختخواب بیرون بیایید یا از روی صندلی بلند شوید یا اگر سرفه کنید، روی تختخواب غلت بزنید یا بخواهید از وان حمام بیرون بیایید، ممکن است درد کوتاه و تیزی را احساس کنید. اگر دردتان حتی پس از استراحت نیز از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

انقباضات رحم

گاهی اوقات پس از نیمه بارداری ممکن است‌ گاه‌به‌‌گاه حس کنید رحمتان سفت می‌شود. قبل از هفته 37 این انقباضات باید غیر مکرر، به ندرت، نامنظم و به‌خصوص بدون درد باشند.
اگر انقباضات با درد قسمت پایین کمر همراه است با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر بیش از 4 انقباض در ساعت (حتی بدون درد) تجربه کردید و انقباضات در فواصل منظمی تکرار شدند و دیگر نشانه‌های زایمان زودرس را داشتید، سریع به پزشک مراجعه کنید. یادتان باشد وقتی به تاریخ وضع حملتان نزدیک هستید، این انقباضات می‌توانند نشانه وضع حمل باشند.

درد شکم در دوران بارداری

آیا راهی وجود دارد که بتوانم درد شکم خود را بهبود ببخشم؟

در اینجا راه‌کار‌هایی را برای مقابله با درد‌های شکمی که دلایل خطرناک ندارند، ارائه می‌دهیم:

 • به آرامی به اطراف حرکت کرده و ورزش‌های ملایم انجام دهید؛ با این راه اگر درد شکم‌تان به علت گاز و نفخ باشد از آن خلاص می‌شوید.
 • یک دوش آب ولرم (نه داغ) بگیرید یا یک کیسه آب گرم را که داخل حوله پیچیده‌اید روی منطقه دردناک قرار بدهید.
 • زمانی که درد را احساس می‌کنید، به  همان سمت بدن‌تان را خم کنید تا از شر درد خلاص شوید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. کم‌آبی بدن ممکن است موجب انقباضات رحم شود.
 • اگر دردتان به دلیل انقباضات رحم باشد شاید دراز کشیدن به شما کمک کند و باعث شود بهتر بتوانید روی علائم خود تمرکز کرده، آنها را بررسی کنید و تشخیص دهید.
برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • درد شکم در دوران بارداری
 • درد شکم در دوران بارداری
 • درد شکم در دوران بارداری
 • درد شکم در دوران بارداری
مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 863

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهنا
22:42    1395/05/23

سلام
من هفته پنج بارداری هستم و چند روزه به علت ناراحتی و استرس، درد زیر شکم دارم که تقریبا مداومه. علاوه بر زیر شکم سمت راستم هم به صورت مداوم درد داره. خونریزی و ترشح غیر معمول ندارم. تقریبا ترشح رقیق و بی رنگ خیلی خیلی کمی دارم. آیا مشکلی هست؟
با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
00:14    1395/05/25

سلام
گرچه این علائم می تواند طبیعی باشد ولی بهتر است برای معاینه و بررسی کامل با پزشکتان نیز مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مينا
00:21    1395/05/15

ايا درد شكمي طبيعي هست؟در هفته ي ٦


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مينا
00:19    1395/05/15

ممنون از پاسخهاي شما


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:28    1395/05/17

سلام
از همراهی شما سپاسگزارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
پروانه
13:05    1395/04/27

سلام ... من در هفته ی ۶ بارداری ام ...دل درد بدی دارم ... مدام میگیره و ول میکنه ،صاف میخوابم خوبه اما به پهلو خوابیدنی دوباره درد میکنه .. هر از گاهی میگیره و یکسره نیست... من چیکار کنم ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:39    1395/04/29

سلام
مقادیر آزمایش تیتربتا را گزارش کنید تا بتوانم دقیق تر راهنمایی کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
هستی
02:47    1395/04/07

سلام من 6 روز میشه که پریود نشدم البته قاعدگی منظمی دارم الان کمردرد و شکم درد خیلی زیادی دارم آیا امکان داره باردار باشم ؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
00:21    1395/04/12

سلام
متاسفانه پرسش شما با تاخیر به من ارسال شده است!!
لطفا اگر پریود نشدید آزمایش انجام دهید و نتیجه را گزارش کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سحر
17:06    1395/03/29

سلام من هفته سوم بارداری هستم دردهای زیر شکمی نه زیاد شدید ولی مداوم و معده درد دارم و گاهیاین طبیعیه؟خیلی نگرانم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ساجده
12:21    1395/02/03

باسلام مندرهفته سی وسه هفته به سرمیبرم باکلی ازمشکلات امروزدردخیلیشدیدی دربالاوکناره های شکمم رخ داد که بعدبایک اسهال ارام گرفت البته این دردحدودابیست دقیقه بافاصله زمانی دودقیقه ای به طول انجامید.البته ازشب گذشته اش باسردردشدیدی وسوزش گلو به سرمیبرم که یک کپسول اموکسی سیلین مصرف کردم .البته دوهفته ای هست که دردهای پروییدی دارم بانفس تنگی شدیدکه درهنگام خواب خیلی اذیتم میکند.سوابق بارداری قبلی هم بچهام درسیو شش هفتگی اسزارین متولدشد که عمل سرکلاژهم بران داشتم وقبلادوسقط .ایامیتوان گفت مشکلی دارم سوابق فشاربالا وقندخون هن ندارم.فقطدکترگفته جفتت پایینه .درددرناحیه سزارین خیلی ناراحت کنندست لطفاراهنماییم کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:38    1395/02/04

سلام
با توجه به علائمی که ذکر کردید قطعا باید سریعتر به پزشک برای بررسی کامل مراجعه کنید
مصرف خودسرانه آموکسی سیلین آن هم با تعداد اشتباه می تواند مشکل شما را تشدید کند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
14:34    1395/01/03

با سلام درد زیر دل در هفته بیستم بارداری نشانه چیست . ایا خطر ناک است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
13:19    1395/01/10

سلام آیا ترشحاتتون تغییر کرده؟با متخصص مشورت شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
22:38    1394/11/27

سلام.من دو ماهه که اقدام به بارداری کردم.اما این ماه دوروز هست از تاریخ پریودم گذشته. بی بی چک منفی بود.اما زیر دلم خبلی درد میکنه.شبیه پریود. چند روز تاخیر تست بی بی چک مثبت خواهد شد؟ من پریودهای فوق العاده منظم دارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:13    1394/12/01

سلام
حدود 5 روز تاخیر برای استفاده از بی بی چک مناسب است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
nazkhatoon
13:56    1394/10/28

سلام خسته نباشید من هفته 7 بارداری هستم از هفته 6 مبتلا به آبله مرغان شدم ایا برای جنین خطری داره؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
20:31    1394/10/29

سلام
اگر سابقه ابتلا در کودکی را دارید/خیر اشکالی ندارد
وگرنه باید با متخصص زنان و نیز متخصص عفونی مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
لیلا
18:29    1394/10/19

سلام من ابتدای هفته 6 بارداری هستم یه روزه زیر دلم درد میگیره ول میکنه و لکه قهوه ای داشتم
بی بی چک زدم مثبت بود، آیا ممکنه سقط شده باشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
mamani29
20:45    1394/10/16

سلام من الان در هفته ۳۵ بارداریم و امروز کمر درد دارم و زیر دلم سفت میشه ایا علائم زایمان زودرسه میشه راهنماییم کنین ممنون میشم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
20:54    1394/10/18

سلام اگه مشکل ترشحات عفونی ندارین حتما گرم نگه دارین و استرس نداشته باشین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سارا
11:40    1394/10/05

سلام من در هفته 7 بارداري هستم تقربيااز اولش درد ي شبيه درد پريود دارم قلب جنين تشكيل شده و در سونو همه چيز نرمال بوده براي دل درد هم دفاستون مي خورم اما خيلي نگرانم نمي دونم واقعا اين درد طبيعي هست يا نه؟ با تشكر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
hoda
12:01    1394/09/16

باسلام و عرض خسته نباشید
من هفته ی 8 بارداری هستم و بچه ی اولم رو باردارم
از دو هفته ی پیش احساس خارش خیلی بدی بصورت پراکنده در قسمت های مختلف بدنم دارم.
مخصوصا روی شکم و پشت بدنم و زیر زانو و همنطور روی ساعد دست ها
ابتدا فقط خارش دارند و در صورت ادامه ی خارش قرمز می شوند و بزرگ شده و تا مدتها باقی می مانند.
چه کنم؟خسته شدم واقعا.شب ها کلافه می شوم.پماد کالامین می زنم یکر مقدار آروم می شه.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:35    1394/09/17

سلام
برای بررسی وضعیت کبد و انجام آزمایشات لازم با پزشکتان مشورت کنید.
گاهی حساسیت به هورمونهای بارداری خارش و کهیر اتفاق می افتد و با داروی های مختلف ضد حساسیت بهتر می شود
ولی مهم است که اول کار کبد چک شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نیلو
16:54    1394/08/27

با سلام
من بعداز ده سال اقدام کردم برای بارداری دوم ، بعد از دو ماه اقدام بی بی چک هام کمرنگ و به تدریج درروز های بعد پرنگ شد بعد از یک هفته تاخیر در پریود ازمایش دادم گفتن که مشکوک هست یا اینکه خیلی زود رفتم ازمایش دادم ، دو روز هست که دلدرد مثل پریودی دارم و لکه بینی از قهوه ای به قرمز تیره و الان روشن دارم ، متاسفانه دکتر زنان دو هفته دیگه بهم وقت داده ولی این لکه ها نگرانم کرده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:41    1394/09/02

سلام تنها باید کمی منتظر باشید
جای نگرانی وجود ندارد یا تخم سالم است و بارداری ادامه می یابد یا اینکه سقط اتفاق می افتد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نسرین
10:51    1394/08/08

سلام من در هفته هجدهم بارداری هستم و قسمت پایین شکمم سمت چپ درد میکنه البته دردشو با بعضی از حرکات بدنم حس میکنم مثل بلند شدن و به محض اینکه بلند شدم خوب میشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:01    1394/08/15

سلام درهای که با تغییر موقعیت و استراحت خوب می شوند طبیعی هستند
ورزشهای دوران بارداری توصیه می شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
janan
18:44    1394/07/04

سلام آزمایش بارداری دادم بتا۲۱۳بود دکتر گفت باردارم درد زیر شکم دارم میگیره و ول میکنه مثل درد پریودی ولی در روز دو یا سه بار درد رو دارم طبیعیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
20:35    1394/07/05

سلام
دردهای شبیه پریود در بارداری اتفاق می افتد ولی بایستی بررسی شود تا در صورت غیر طبیعی بودن داروی مناسب دریافت کنید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+8 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید