عضو پارسه‌گرد نیستید؟

درد شکم در دوران بارداری

تعداد امتیازها: 594
0 نفر
درد شکم در دوران بارداری

در این‌جا ما شایع‌ترین علل درد و ناراحتی شکمی را در دوران بارداری شرح می‌دهیم. البته در صورت بروز ناراحتی و مشکل بهتر است خودتان علت را تشخیص ندهید و اگر دچار درد شکمی یا دل‌پیچه همراه با لکه بینی، خونریزی، تب، لرز، ترشحات واژن، غش، ناراحتی هنگام ادرار کردن و تهوع و استفراغ شدید یا اگر دردتان پس از چند دقیقه استراحت فروکش نکرد با پزشک خود تماس بگیرید. قبل از هر چیز، مهم‌ترین مطالب دوران بارداری و نکات ضروری را که باید رعایت کنید بخوانید.

 کدام مشکلات می‌توانند موجب درد شکمی شوند

بارداری خارج رحمی

به طور معمول بارداری خارج رحمی زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده در خارج از رحم و بیشتر در یکی از لوله‌های فالوپ لانه‌گزینی کند و جای بگیرد. این نوع از بارداری ممکن است انقباضات و ناراحتی‌هایی را در اوایل بارداری ایجاد کند.
اگر این نوع بارداری درمان نشود، ممکن است به مشکلی خطرناک تبدیل شود. درصورتی که هر کدام از این علائم را داشتید، سریع با پزشک‌تان تماس بگیرید: درد و ناراحتی شکم یا زیر شکم و لگن، لکه بینی و خونریزی واژینال (می‌تواند قرمز یا قهوه‌ای، فراوان یا اندک، مداوم یا متناوب باشد)، درد فیزیکی که در طول فعالیت جسمانی، مدفوع کردن و سرفه کردن بد‌تر شود یا احساس درد روی شانه.
اگر به طور شدید خونریزی کردید و نشانه‌های شوک را داشتید (سرگیجه، غش، رنگ پریده و پوست مرطوب)، سریع با اورژانس تماس بگیرید.

سقط جنین

سقط جنین به معنی از دست رفتن جنین در 20 هفته اول است. به طور معمول لکه بینی و خونریزی واژینال اولین علامت است و سپس درد شکمی چند ساعت تا چند روز بعد رخ می‌دهد.
خونریزی ممکن است سبک یا سنگین باشد و درد نیز شاید انقباضی (بگیرد و ول کند) یا مداوم، خفیف یا شدید باشد؛ همچنین احتمال دارد در قسمت پایین کمر یا لگن احساس درد و فشار داشته باشید.
اگر نشانه‌های سقط جنین را داشتید با پزشک تماس بگیرید. اگر درد یا خونریزی شدید داشتید، نیاز است که سریع معاینه شوید.

زایمان زودرس

اگر انقباضات و گشاد شدن رحم‌تان قبل از هفته 37 شروع شود، شما دچار زایمان زودرس شده‌اید. در صورت بروز هر کدام از علائم زیر در سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم (قبل از هفته 37)، سریع با پزشک یا ماما تماس بگیرید:

 • افزایش در ترشحات واژن یا تغییر در نوع ترشحات (اگر آبکی، موکوسی یا خونی شده‌اند - حتی اگر فقط کمی صورتی شده یا به خون آغشته‌اند)؛
 • لکه‌بینی یا خونریزی واژینال؛
 • درد شکمی، انقباضات و دردهای مشابه قاعدگی یا داشتن بیش از چهار انقباض در یک ساعت (حتی اگر شما را ناراحت نکند)؛
 • افزایش فشار در ناحیه لگن؛
 • درد در قسمت پایین کمر، به خصوص اگر قبلاً کمر درد نداشته‌اید.

دکولمان جفت

جدا شدن زودرس جفت یک بیماری خطرناک است که در آن جفت قبل از به دنیا آمدن نوزاد تا حدی یا به صورت کامل از رحم جدا می‌شود.
این مشکل علائم متنوعی دارد. دکولمان جفت گاهی ممکن است باعث خونریزی ناگهانی و آشکار شود، اما در موارد دیگر نیز شاید ابتدا خونریزی قابل توجه وجود نداشته باشد و تنها خونریزی کم یا لکه بینی داشته باشید یا اگر کیسه آب‌تان پاره شده باشد، ممکن است مایعی خونی را مشاهده کنید.
هم‌چنین ممکن است هنگام ادرار کردن، درد و انقباضات مکرر را در قسمت پایینی کمر تجربه و احساس کنید. حتی احتمال دارد رحم‌تان بگیرد و سفت بماند؛ یعنی انقباضی که بیاید و نرود. ممکن است حس کنید فعالیت و حرکت جنین‌تان کم شده است. در این شرایط مداخله فوری پزشکی ضروری است.

درد شکم در دوران بارداری

پره اِکلامپسی

پره اکلامپسی اختلال پیچیده‌ای از بارداری است که باعث تغییراتی در عروق خونی شده و می‌تواند تعدادی از اندام‌ها، از جمله کبد، کلیه، مغز و جفت را تحت تأثیر قرار دهد. اگر بعد از هفته 20 حاملگی، فشار خون بالا و پروتئین در ادرار داشته باشید، مبتلا به پره اکلامپسی هستید.
علائم ممکن است شامل تورم در صورت یا پف‌کردگی در اطراف چشم‌ها، تورم بیش از حد در دست‌ها و تورم بیش از حد یا ناگهانی پا یا مچ پا باشد ( این اختلال موجب جمع شدن آب می‌شود که به افزایش سریع وزن منجر شود).
افراد مبتلا به پره اکلامپسی شدید، ممکن است درد یا حساسیت شدید در قسمت فوقانی شکم، سر درد شدید، اختلالات بینایی (نظیر تاری دید یا دیدن نقاط) یا تهوع و استفراغ را نیز تجربه کنند. اگر دچار علائم پره اکلامپسی هستید، بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

عفونت‌های دستگاه ادراری

باردار شدن شما را بیش از پیش مستعد ابتلا به انواع عفونت‌های دستگاه ادراری، از جمله عفونت کلیه می‌سازد.
علائم عفونت مثانه ممکن است شامل درد، ناراحتی یا سوزش هنگام دفع ادرار، ناراحتی لگنی یا درد شکم (اغلب درست بالای استخوان عانه)، میل مکرر یا غیر قابل کنترل به دفع ادرار، حتی زمانی که مقدار بسیار کمی ادرار در مثانه وجود دارد و ادرار کدر، بد بو یا خونی باشند. اگر هر کدام از این نشانه‌ها را داشتید با پزشک تماس بگیرید؛ عفونت مثانه درمان نشده می‌تواند منجر به عفونت کلیه و زایمان زودرس شود.
علائمی که نشان می‌دهند عفونت به کلیه‌ها گسترش یافته است و شما نیاز به توجه پزشکی فوری دارید، شامل تب بالا اغلب به همراه لرز، تعریق، درد در قسمت پایین کمر یا زیر دنده‌های یک طرف یا هر دو طرف (شاید در شکم)، تهوع و استفراغ و احتمال وجود خون در ادرار می‌شوند.

درد شکم در دوران بارداری

علل دیگر

شرایط بسیاری می‌توانند باعث درد شکم شوند؛ چه باردار باشید و چه باردار نباشید. برخی از رایج‌ترین علل دیگر شامل ویروس معده، مسمومیت غذایی، آپاندیس، سنگ کلیه، هپاتیت، بیماری‌های کیسه صفرا، پانکراتیت، فیبروم و انسداد روده هستند.
هر دو بیماری کیسه صفرا و پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) اغلب ناشی از سنگ کیسه صفرا هستند که در دوران بارداری شایع‌تر است. فیبروئید‌ها ممکن است در دوران بارداری رشد کرده و ناراحتی ایجاد کنند. فشار رحم در حال رشد روی بافت‌های روده‌ای که قبل‌تر دچار زخم شده‌اند، ممکن است باعث انسداد روده شود که این امر به احتمال زیاد در سه ماهه سوم رخ می‌دهد.

شایع‌ترین علل ناراحتی و درد‌های بی‌ضرر شکمی چه هستند؟

همه انواع درد‌های شکمی نشانه یک مشکل جدی در بارداری نیستند. برای مثال، ممکن است درست پس از ارگاسم انقباضاتی را احساس کنید. این انقباضات تا زمانی که خفیف و کوتاه مدت باشند، طبیعی بوده و هیچ گونه خطری را ایجاد نخواهند کرد.
در اینجا به عوامل دیگر که می توانند باعث ناراحتی‌های شکم شوند اشاره می‌کنیم که طبیعی و بی‌ضررند؛ اما به یاد داشته باشید، اگر شما مطمئن نیستید که چه اتفاقی موجب درد شکم‌تان شده یا ناراحتی‌تان شدید یا مزمن است، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

گاز و نفخ

در دوران بارداری به دلیل هورمون‌هایی که سرعت هضم را آهسته می‌کنند و همچنین فشار رحم در حال رشد روی معده و روده‌ها، احتمال ابتلا به گاز و نفخ وجود دارد. (سوزش سر دل در بارداری)

یبوست

یبوست نیز یکی دیگر از علل شایع درد شکم در دوران بارداری است، هورمون‌هایی که سرعت مواد غذایی را در طول دستگاه گوارش کند می کنند و رحم در حال رشد که بر مقعد فشار وارد می‌کند عوامل این مشکل هستند. (7 عارضه ناخوشایند دوران بارداری)

درد رباط

به طور معمول درد رباط حلقوی یک درد کوتاه، تیز و چاقو مانند است یا یک درد طولانی مدت مبهم که ممکن است در یک یا دو طرف قسمت پایین شکم یا داخل کشاله ران، احساس شود و بیشتر در سه ماهه دوم اتفاق میفتد.
این درد زمانی رخ می‌دهد که رباط‌های لگن که رحم را پشیبانی می‌کنند، کِش بیایند و ضخیم شوند تا بتوانند خود را با رحم در حال رشد تطبیق داده و آن را نگه دارند.
اگر یک‌دفعه تغییر موقعیت دهید، برای مثال اگر به طور ناگهانی از تختخواب بیرون بیایید یا از روی صندلی بلند شوید یا اگر سرفه کنید، روی تختخواب غلت بزنید یا بخواهید از وان حمام بیرون بیایید، ممکن است درد کوتاه و تیزی را احساس کنید. اگر دردتان حتی پس از استراحت نیز از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

انقباضات رحم

گاهی اوقات پس از نیمه بارداری ممکن است‌ گاه‌به‌‌گاه حس کنید رحمتان سفت می‌شود. قبل از هفته 37 این انقباضات باید غیر مکرر، به ندرت، نامنظم و به‌خصوص بدون درد باشند.
اگر انقباضات با درد قسمت پایین کمر همراه است با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر بیش از 4 انقباض در ساعت (حتی بدون درد) تجربه کردید و انقباضات در فواصل منظمی تکرار شدند و دیگر نشانه‌های زایمان زودرس را داشتید، سریع به پزشک مراجعه کنید. یادتان باشد وقتی به تاریخ وضع حملتان نزدیک هستید، این انقباضات می‌توانند نشانه وضع حمل باشند.

درد شکم در دوران بارداری

آیا راهی وجود دارد که بتوانم درد شکم خود را بهبود ببخشم؟

در اینجا راه‌کار‌هایی را برای مقابله با درد‌های شکمی که دلایل خطرناک ندارند، ارائه می‌دهیم:

 • به آرامی به اطراف حرکت کرده و ورزش‌های ملایم انجام دهید؛ با این راه اگر درد شکم‌تان به علت گاز و نفخ باشد از آن خلاص می‌شوید.
 • یک دوش آب ولرم (نه داغ) بگیرید یا یک کیسه آب گرم را که داخل حوله پیچیده‌اید روی منطقه دردناک قرار بدهید.
 • زمانی که درد را احساس می‌کنید، به  همان سمت بدن‌تان را خم کنید تا از شر درد خلاص شوید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. کم‌آبی بدن ممکن است موجب انقباضات رحم شود.
 • اگر دردتان به دلیل انقباضات رحم باشد شاید دراز کشیدن به شما کمک کند و باعث شود بهتر بتوانید روی علائم خود تمرکز کرده، آنها را بررسی کنید و تشخیص دهید.
برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • درد شکم در دوران بارداری
 • درد شکم در دوران بارداری
 • درد شکم در دوران بارداری
 • درد شکم در دوران بارداری
مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 594

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهنا
18:35    1393/12/16

باسلام
من الان درهفته 18 بارداری هستم
دل درد وکمردردهایی شبیه به دوران قاعدگی دارم که بسیارشدید ودردناکه...
علت چیه؟؟؟
لطفاراهنماییم کنیدوازنگرانی بیرونم بیارید...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:02    1393/12/27

با سلام
اگر دردهایتان بسیار شدید باشد نیاز به بررسی بیشتر دارد و باید با پزشکتان مشورت نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
رها
15:17    1393/10/15

سلام من این ماه بریود نشدم کلا قصد بارداری هم دارم درد شکم مثل بریودی دارم ممکن حامله باشم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
01:24    1393/10/17

سلام رها عزیز. اگر در پریود شما تاخیر ایجاد شده است برای اطمینان خاطر تست بارداری انجام دهید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فرانک احمدی
23:11    1393/09/26

من در 16 روز پری هستم و اقدام به بارداری کردم.ولی 4 روز میگذرد.اما نمی دانم تخمک گذاری انجام شده یا نه و الان درد شدیدی در سمت چپم احساس می کنم.مثل دوران قاعدگی و از طرفی هم عکس رنگی گرفتم و گفتن که انسداد در هر دو لوله ها دارم و نمی دانم ایا باردار می شم یا نه.لطفه جوابم و بدید.نگرانم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
12:07    1393/09/30

سلام. اینکه در چه روزی تخمکگذاری انجام میشود بستگی به نظم و طول سیکل قاعدگی دارد. اگر در عکس رنگی چسبندگی در لوله ها دیده شده، احتمال بارداری داخل رحمی کاهش میابد و نیاز به پیگیری و درمان وجود دارد.
شاد و تندرست باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
معصومه
00:20    1393/09/03

سلام من 5.5هفته است که باردارم اما در سونوگرافی میگه هنوز جنین معلوم نیست ایا این طبیعی یا حاملگی پوچ لطفا راهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:02    1393/09/03

با سلام
با سونوگرافی واژینال باید قلب جنین در هفته 6 دیده شود اگر دیده نشود ممکن است مشکلی وجود داشته باشد و نیاز به بررسی دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زینب
20:14    1393/08/26

با سلام پنج هفته و شیش روزه باردارم زیر شکمم مثل زمان پریودی درد دارم راه که میرم درد ندارم با استراحت خوب میشه میگیره ول میکنه .دکترم برام مسکن تجویز کرد گفتم درد و تحمل میکنم سونوگرافی دادم زود بود گفت فعلا چیزی نیست دوهفته دیگه بیا ...خیلی میترسم ایا این دردها عادیه یا امکان سقطه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:33    1393/08/27

سلام
به دستور پزشكتان عمل كنيد و داروي لازم را دريافت كنيد بايستي از انقباضات و درد در اين هفته ها پيشگيري كنيد
استرس نداشته باشي/بدون ارتباط زناشويي/بدون يبوست/استراحت كافي


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
18:37    1393/07/05

سلام ، من در هفته ی هشتم بارداری هستم و دو روزه که لکه بینی و احساس درد و گرفتگی در ناحیه ی انتهایی کمر خود دارم ، آیا این نشانه های سقط جنینه و باید به دکتر مراجعه کنم یا یک امر طبیعیه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
16:28    1393/07/06

با سلام
درصورت لکه بینی باید به پزشک مراجعه نمایید تا درصورت لزوم برایتان دارو تجویز گردد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ارام
23:54    1393/03/27

باسلام من یک ماه اسست اقدام به بارداری کردم والان 4 روز است که از زمان پریودم گذشته و پریود نشدم ولی در این 5 روز در زیر شکمم مداوم درد داشتم درست مانند زمانی که میخواستم پریو بشم . به نظر شما امکان حامله بودنم هست یا قراره پریود بشم؟؟؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرضیه
23:39    1392/12/10

با سلام وخسته نباشید من حدود 2 سال است تصمیم گرفتم برای بار دوم وبعد از11 سال باردار شوم بعد از تلاش های فراوان این ماه پس از سنوگرافی داخلی دکترم گفتن که احتمال بارداریم زیاد است البته بعد از 4دوره درمانی با قرص و آمپول وشیاف این دوره از روز14 قاعدگی هر شب 1 شیاف 200 واژنی استفاده کردم تقریبا دو روز بعد ازموعد پریود لک بینی داشتم روز اول شدید وروز دوم خفیف با وجود اینکه یک بار باردار شدم احتمال دارد که دیگه باردار نشم آیا لک بینی من نشانه لانه گزینی است کی میتونم آزمایش بارداری بدهم با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
sepideh
19:02    1392/11/19

برنامه بسیار خوبی است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
811 sm
20:52    1392/11/14

من خانومم تازه عروسی کردیم وبعد 3ماه تصمیم گرفتیم بچه دار بشیم تقریبا1ماه گذشته ازدخول وواردشدن مایع منی در رهن خانوم الان مشکل شکم دردداره وهروزاین مشکل روداره...چیکاربایدبکنیم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
سمیه انوری
12:23    1392/11/07

با سلام وخسته نباشید لطف کنید در مورد متوقف شدن رشد جنین و ایا امکان این وجود دارد که جنین تنبل باشد و از هفته ششم به بعد جنین شروع به رشد بکند وبارداری سالمی بهمراه داشته باشد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سیدعلیرضا
12:20    1392/09/10

باسلام وخسته نباشید خدمت شما اگر مکن است
درباری زایمان زود رس بگویید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ر.
18:21    1392/09/11

با سلام به شما کاربر عزیز
نارسایی دهانه رحم
یکی از عوامل اصلی زایمان زودرس است

در بارداریهای چندقلو
نیز احتمال زایمان زودرس افزایش می یابد

در بارداریهای با ریسک بالا نیز احتمال زایمان زودرس بالاتر است

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+0 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید