داروی باروری کلومیفن

اگر تخمک‌گذاری‌تان نامنظم است یا در کل تخمک‌گذاری ندارید، کلومیفن می‌تواند به شما کمک کند، به خصوص اگر دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) باشید (اگر شما سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دارید و به نظر می‌رسد این درمان برایتان مفید واقع نشده، پزشک ممکن است همچنین متفورمین یک داروی تحریک کننده ترشح انسولین است را به شما بدهد تا کمک کند که بدنتان به کلومیفن پاسخ دهد). شما همچنین ممکن است کلومیفن (و دیگر داروهای باروری) را قبل از تکنیک‌هایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) امتحان کنید تا چندین سلول تخم را برای پرورش داشته باشید.
کلومیفن همچنین می‌تواند به مردان با عدم تعادل هورمونی (که اغلب از مشکل در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ناشی شده است) کمک کند. این افراد اغلب از تعداد اسپرم کم یا کیفیت اسپرم ضعیف یا اسپرم با تحرک کم رنج می‌برند. از مشکلات اسپرم و ناباروری مردان بیشتر بدانید.

درمان
کلومیفن معمولاً به شکل قرص برای یک دوره پنج روزه در ماه تجویز می‌شود. این دارو به شما کمک می‌کند تا به میزان بیشتری از هورمونی را تولید کنید که موجب تخمک‌گذاری می‌شود (هورمون محرک فولیکول (FSH))، این امر باعث می‌شود تا تخمدا‌‌ن‌ها یک یا تعدادی بیشتر از تخمک‌های بالغ را تولید کنند.
پس از به اتمام رسیدن یک دوره از مصرف کلومیفن، هیپوتالاموس (بخشی از مغز شما که توابع پایه مانند دما را تنظیم می‌کند) هورمون جسم زرد (LH) را ترشح می‌کند، و به این وسیله به تخمدا‌‌ن‌ها دستور می‌دهد که تخمک بالغ را به لوله‌های فالوپ آزاد کنند. اگر تخمک آزاد شده در راه خود در رحم به یک اسپرم سالم برخورد کند، شما شانس این را خواهید داشت که باردار شوید.

طول مدت درمان
اگر دوره شما منظم است، به مدت سه تا پنج روز در چرخه قاعدگی ماهانه خود شروع به مصرف کلومیفن خواهید کرد.
اگر دوره شما نامنظم یا غایب است، پزشکتان ابتدا اطمینان حاصل می‌کند که باردار نیستید و سپس با تجویز یک دارو به نام پروورا (مدروکسی پروژسترون استات) قاعدگی را القاء می‌کند، سپس می‌توانید شروع به مصرف کلومیفن کنید.
شما به احتمال زیاد پنج تا ۱۲ روز بعد از مصرف آخرین قرص تخمک‌گذاری خواهید کرد. پزشک شما را به طور مرتب بررسی می‌کند تا ببیند که آیا تخمدا‌‌ن‌ها برای آزادسازی تخمک آماده است یا خیر. بسیاری از زنان حداکثر سه تا شش چرخه درمانی را می‌گذرانند (ممکن است ۱ تا ۲ ماه از دارودرمانی بگذرد تا تخمک‌گذاریتان منظم شود). شانس بارداری با طولانی شدن دوره‌های مصرف بهبود نمی‌یابد، به خصوص اگر ۳ دوره دارو درمانی را با کلومیفن گذرانده و هنوز موفق نشده‌اید. در این صورت پزشک ممکن است دوز مصرف دارو را افزایش داده یا درمان دیگری را پیشنهاد کند.

عوارض جانبی
داروهای باروری می‌توانند طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی جزئی، از جمله تورم خفیف تخمدان، درد معده، حساسیت به لمس پستان، بی‌خوابی، تهوع و استفراغ، تاری دید، سردرد، خستگی، تحریک‌پذیری، افسردگی، افزایش وزن و در موارد نادر، کیست‌های تخمدانی را ایجاد کنند.
با مصرف دارو‌های باروری احتمال باروری چندقلو افزایش می‌یابد. اگرچه بسیاری از زوج‌ها این را برکت و رحمت می‌دانند و خوشحال می‌شوند اما باید بگوییم این مسأله ریسک سقط و دیگر مشکلات را افزایش می‌دهد.
این درمان همچنین می‌تواند بسیار از نظر هیجانی و عاطفی سخت باشد، زیرا شما باید برای بررسی مکرر مدام نزد پزشک بروید. یافتن یک دوست مشتاق، گروهی پشتیبان یا یک فرد حرفه‌ای قبل درمان، در طول درمان و بعد از درمان می‌تواند برای شما از نظر روانی التیام بخش باشد.
زنانی که کلومیفن را به همراه دیگر داروهای باروری مصرف می‌کنند، گاهی اوقات دچار سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) می‌شوند، که یک بیماری با افزایش وزن، نفخ و احساس پُف‌کردگی است. همچنین برخی از بیماران تنگی نفس، سرگیجه، درد لگن، تهوع و استفراغ دارند. این مسأله زمانی رُخ می‌دهد که بیش از اندازه خوب به درمان پاسخ داده و چندین تخمک بالغ تولید کنید. در این صورت تخمدا‌‌ن‌ها به طور ناگهانی چندین برابر اندازه اصلی‌شان بزرگ شده و مایعی را به حفره شکمی‌ ترشح می‌کنند. به طور معمول این مسأله با نظارت دقیق توسط پزشک برطرف می‌شود. اما در موارد نادر می‌تواند تهدید‌کننده زندگی باشد، و شما باید برای نظارت شدید در بیمارستان بستری شوید.
پژوهشگران که اخیراً نتایج هشت مطالعه مختلف انجام شده بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۹ را مورد بررسی قرار داده‌اند، نشان داده‌اند که داروهای باروری خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی‌دهند، حتی اگر درمان دارویی بیش از یک سال طول بکشد. پیش از این، این مسئله یک منبع اصلی از جنجال و نگرانی بود.

درصد موفقیت
داروهای باروری معمولاً در تحریک تخمک‌گذاری موفق هستند: حدود ۸۰ درصد از زنان، معمولاً در سه ماهه اول درمان، تخمک‌گذاری می‌کنند و از میان آنها ۴۰ درصد باردار می‌شوند (البته احتمال بارداری به فاکتور‌های دیگری نظیر سن، میزان تحرک و کیفیت اسپرم همسر بستگی دارد). اطلاعات بسیار کمی در مورد میزان تولد نوزاد زنده بر اثر مصرف این داروهای باروری در دسترس است، اما مطالعات چند عدد را در میان ۳۰ تا ۶۰ درصد اعلام کرده‌اند.

همچنین بخوانید در:

داروی باروری بروموکریپتین؛

لقاح مصنوعی؛

علل رایج مشکل باروری زنان؛

زمان مناسب برای بارداری؛

تأثیر زمان رابطه جنسب برای باروری؛

مدت زمان لازم برای بارداری؛

تعیین زمان تخمک‌گذاری.

نام مترجم: 
نغمه خالقی
منبع : 
www.babycenter.com

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دیدگاه‌ها

توكلjMrtB58NRc (تایید نشده)

من چرا باردارنميشم؟

۱۴ / ۰۵ / ۱۳۹۲

من 5 ساله كه ازدواج كردم ولي فعلا بچه نمي خوام منتها هميشه نگران ميشم كه نكنه اونوقتي كه بچه مي خوام ديگه نشه

۱۹ / ۰۶ / ۱۳۹۲

ن برای تعیین جنسیت پسر به دکتر مراجعه کردم یکسری مکمل و وتامین برایم تجویز کردند ولی به من دکتر گفت که فولیک اسید را مصرف نکنم چون درصد جنین دختر را بالا میبرد ولی من قبل از اینکه برای تعیین جنسیت بروم یک ماه فولیک اسید مصرف کردم الان من برای اذر ماه قصد باردار شدن دارم میخاستم راهنمایی کنید ایا مصرف کردن فولیک اسیدبرای پسر دار شدن ضرر دارد یا خیر اگر این طور است من جایگزین ان چه چیزی مصرف کنم لصفا راهنمایی کنید از مصرف نکردن فولیک اسید خیلی میترسم چون شنیدم خوردنش خیلی مفیده !!

۱۶ / ۰۷ / ۱۳۹۲

خانم الی اسیدفولیک برای پیشگیری ازبرخی از نقائص مادرزادی جنین است و جایگزینی ندارد. هر مکملی خواص خودش را دارد. موفق باشید

۲۰ / ۰۷ / ۱۳۹۲

ندا (تایید نشده)

من خانمی27 ساله هستم که برای باردار شدن قرص کلومیفن استفاده میکنم.این ماه دکتر بهم آمپور گونالf داده که روزهای 6 و 8 پریود بزنم,این ماه فقط 5روز لکه بینی داشتم بعدش پاک شدم منم از روز 3لکه بینی قرصم رو شروع کردم,حالا که همه کلومیفن هام رو خوردم و یکی از آمپورهام روهم زدم خونریزیم تازه شرع شده,حالا آمپور دوم رو بزنم؟و اینکه از روز سوم خونریزیم باید دوباره قرصای کلومیفنم رو بخورم؟

۱۷ / ۰۷ / ۱۳۹۲

خانم ندا بهتر است با پزشکتان مشورت کنید شاید نیاز به سونو باشد.

۱۷ / ۰۷ / ۱۳۹۲

با سلام
من 32 ساله هستم و همسرم 45 ساله، همسرم مشکل کمبود اسپرم دارند اما خرداد ماه به صورت اتفاقی من باردار شدم اما سقط انجام شد.
حالا دوباره اقدام به باداری کردیم کمکی نیاز دارم که همسرم چه داروهایی برای افزایش اسپرم استفاده کنند و خود من آیا نیاز هست دارایی مصرف کنم؟

۱۳ / ۰۸ / ۱۳۹۲

خانم فرجی عزیز گاهی کمبود اسپرم به علت واریکوسل است و در اینگونه موارد عمل جراحی در صورت لزوم با تشخیص پزشک صورت می گیرد. در غیر اینصورت با توجه به شدت کمبود لقاح را در ازمایشگاه با اسپرم های غلیط شده انجام می دهند. در مورد شما 20 کار قبل از باردرای پارسه گرد را مطالعه نمایید و به ان عمل کنید. بارداری شادی را برایتان ارزو میکنم.

۱۴ / ۰۸ / ۱۳۹۲

یاس (تایید نشده)

سلام دکتر جان
من یکسال و دوماه ازدواج کردم و اصلا پیشگیری نداشتم و یکساله تحت نظر پزشکم 6ماه اول کلومفین مصرف کردم اما فایده ای نداشت ازمایشات خودم وهمسرم هیچ مشکلی نداشت و عکس رنگی رحمم گرفتم که مشکلی نبودهرماه روز 3پریود معاینه میشم که تخمکام ضعیفن و قرص لتروفم و ویتامین ای مصرف میکنم وبعد از پریود که معاینه میشم میگن خیلی خوبمونیاز به دارو ندارم اما ماه قبل به اصرار خودم 3امپول تقویت تخمک زدم و2امپول برا ازادسازی تخمکازدم اما یه هفته زودتر پریود شدم و بازم این ماه دکترم گفت تخمکام خوبن و نیاز به دارو ندارم فقط 15شیاف پروزسترون400داد که از شب 14استفاده کنم با استفاده از این شیافها ممکنه این ماه باردار شم؟
سوال دیگه:من هرماه روز13بعدپریود علایم تخمک گزاری دارم درد زیر شکم و کمر و ترشح سفیدوالان روز 14بعد پریودم ودیشب به خواست دکتر نزدیکی داشتم وازخواب که بیدار شدم کمردرد شدید و ترشح داشتم ایا امشب هم نزدیکی داشته باشم و شیاف رو قبل یا بعد از نزدیکی استفاده کنم؟
لطفا کمکم کنید
موفق و سلامت باشید

۲۷ / ۰۸ / ۱۳۹۲

خانم یاس شما همچنان تحت نظر پزشک درمان را ادامه دهید تا به نتیجه برسید ولی باید صبور باشید. در دوران تخمکگذاری یک شب در مبان نزدیکی داشته باشید و زمان مصرف پروژسترون در طی روز یا زمانی باشد که چند ساعت را میتوانید در حالت استراحت باشید . قبل یابلافاصله بعد از تماس نباشد.

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

مریم (تایید نشده)

سلام کیستهای ریز تخمدان داشتم واسه بارداری دوم دکتر بهم متفورمین داد و کلومیفن از روز سوم پری داد امپول hcg رو هم روز 14 پری باید بزنم لطفا بگید ایرادی نداره اگه قرصا رو بخورم ولی امپول رو نزنم؟؟

۲۹ / ۰۸ / ۱۳۹۲

خانم مریم عزیز حتما داروها را به طور کامل طبق دستور پزشک مصرف کنید . هر کدام ان برای یک مورد خاصی هست که استفاده از اندو با هم نتیجه بخش هست و به نتیجه میرسید در غیر اینصورت درمان ناقص خواهد ماند و احتمال بارداری ضعیف خواهد بود. شادباشید

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

رمضانی (تایید نشده)

با سلام ،من حدودا 10 ماه پیش حامله شدم که بعلت رشد نکردن قلب جنین دو ماه بعد ان را سقط کردم والان حدود پنج ماه است جلوگیری نمی کنم وپریود نا منظم دارم ولی نتیجه ای نگرفته ام وحامله نشدم آیا نیاز به دارویی خاص دارم؟تشکراز مشاوره شما

۰۴ / ۰۹ / ۱۳۹۲

رمضانی (تایید نشده)

با سلام من یک بارداری ناموفق داشتم ودر دو ماهگی حاملگی سقط جنین بصورت طبیعی داشتم ولی الن حدود 5 ماه است که جلوگیری نداشتم وپریود نامنظم دارم ولی حامله نشدم آیا نیاز به مصرف دارویی دارم ؟

۰۴ / ۰۹ / ۱۳۹۲

خانم رمضانی اگر پریودتان نا منظم هست حتما باید بررسی نمایید تا علت مشخص شود و در پی ان درمان. همیشه باید یک فاصله زمانی شش ماه بین سقط و بارداری بعدی باشد. فعلا اسیدفولیک روزانه مصرف نمایید. شادباشید

۱۵ / ۰۹ / ۱۳۹۲

ماهک (تایید نشده)

سلام
من 9ماهه ازدواج کردم و جلوگیری نداشتم.اما باردار نشدم.مبتلا به کیست تخمدان هستم.دکتر کلومیفن تجویز کرد ماه اول تا 5روز روزی 2تا ولی نه پریود شدم و نه باردار.این ماه روزی 3تا کلومیفن خوردم باز خبری نشد چیکار کنم؟

۰۴ / ۱۰ / ۱۳۹۲

خانم ماهک داور را حتما طبق دستور پزشک مصرف نمایید. ایشان با انجام سونو و بررسیهای دیگر به ششما خواهند گفت که با این میزان مصرف تخمکگذاری دارید یا خیر. به هر حال برای باردار شدن باید فرصت بگذارید و صبور باشید و داروها را طبق دستور پزشک استفاده نمایید. و انتظار نداشته باشید که با اولین مصرف به نتیجه برسید گاهی مدت زمان بیشتری نیاز هست.در اکثر موراد پس از چندین ماه به نتیجه میرسند. شادباشید

۰۷ / ۱۰ / ۱۳۹۲

زهرا (تایید نشده)

باسلام ..آیا قرص کلومیفن فقط برای یک دوره باعث تخمک گذاری می شه ؟ منظورم اینه که اگر این ماه مصرف کردم و باردار نشدم ماه دیگه بدون مصر قرص احتمال بارداری هست یا اثر قرص قط برای یک دره است..
با تشکر

۲۱ / ۱۱ / ۱۳۹۲

خانم زهرا معمولا باید چند دوره تکرار شود و بستگی به سایز کیستهای تخمدان دارد. تحت نظر پزشک داروها را ادامه دهید تا به نتیجه برسیدواگر زود به نتیجه نرسیدید نا امید نشوید و دارو را ادامه دهید.

۲۳ / ۱۱ / ۱۳۹۲

nana (تایید نشده)

با سلام:من بامصرف کلومیفن درهرتخمدان یک تخمک بالغ داشتم.دوباره که سونورفتم معلوم شدکه هردو ازادشدند.به نظرشمابادوتخمک باردارمیشوم یاکم است؟

۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۲

خانم نانا تخمکگذاری بسیار خوبی دارید و احتمال بارداری هست. موفق باشید

۲۷ / ۱۱ / ۱۳۹۲

ماهچهر (تایید نشده)

سلام،مازوجی(خانم25ساله وآقا31ساله)هستیم که 3ساله ازدواج کردیم وا طریق کاندوم جلوگیری انجام میدیم وتصمیمی هم برای بچه دار شدن نداریم تاحالاهیچ چکاب کامل دراین خصوص نداشتیم همیشه هم نگران بچه دار نشدن هستم،باید چه اقداماتی انجام بدیم تا با خیال راحت جلوگیری کنیم؟

۲۸ / ۱۱ / ۱۳۹۲

خانم ماهچهره 20 کار قبل از بارداری را مطالعه نمایید و طبق ان رفتار نمایید. در این صورت از سلامت خود وهمسرتان فعلا باخبر خواهید شد هر چندکه در سالهای بعد زمانی که قصد بچه دار شدن دارید مجددا باید بررسی شود. شادباشید

۰۷ / ۱۲ / ۱۳۹۲

مبینا (تایید نشده)

با سلام دکتربرای من کلومفین روزی دوتا تجویز کرده اما نمی‌دونم دوتا رو باهم بخورم. یاجدا؟؟؟ ممنون میشیم راهنمایی کنید

۲۹ / ۱۱ / ۱۳۹۲

nana (تایید نشده)

خانم روحی جون ممنون که جوابمودادی.به نظرشمازودترین زمان برای تست باداری چه وقتیه؟

۲۹ / ۱۱ / ۱۳۹۲

خانم نانای عزیز بهترین زمان پس از عقب افتادن پریودی است که در صد منفی کاذب کم هست. شادباشید

۰۷ / ۱۲ / ۱۳۹۲

سلام
من برای IUI قرص کلومیفن را خوردم و امروز سونو کردم. 5 تا تخمک بزرگ و سالم دارم. دکتر می گه احتما اینکه 5 قلو بشه زیاده و گفته ک برای جلوگیری از ین اتفاق این ماه را نزدیکی نکنم و قرض پروژسترون را تجویز کرده. لطفاراهنمایی کنید .آیا واقعااحتمال چند قلویی هست ؟ (بدون IUI و با روش طبیعی ) یا اینکه نزدیکی را داشته باشم تا تخمک ها از بین نره

۱۷ / ۱۲ / ۱۳۹۲

خانم ارزو به هر حال امکان چند قلویی وجوددارد. و این شما هستید که تصمیم گیدنده هستید. شادباشید

۱۸ / ۱۲ / ۱۳۹۲

SAHRANE (تایید نشده)

سلام خسته نباشید من قصد بارداری دارم.الان دو دوره قرص اوومید از روز 3پریودی تا 5روز میخورم و متفرمین روزی 2 عدد و اخرین پریودی من 29/11/92بوده است و سیکلم 30روزه.دکترم روزای 13.15.17رو تایین کرد و من فقط 17نزدیکی داشتم ایا احتمال بارداری هست؟

۱۸ / ۱۲ / ۱۳۹۲

خانم سحران احتمال بارداری هست اما اگر تعداد دفعات اقدام در روزهای معین بیشتر باشد طبیعی است که احتمال بارداری افزایش می یابد.

۱۹ / ۱۲ / ۱۳۹۲

سلام دوست عزیز. زمانی که تخمدان رو تحریک میکنید بهتره رابه یک شب درمیان و مرتب باشه تا احتمال بارداری بالا بره

۲۰ / ۱۲ / ۱۳۹۲

خانم روحی سلام آیاقرصی هست که با خوردنش تعداد تخمک ها را کم کنه . من 5 تا تخمک آزاد دارم با خوردن قرص 3 تا از بین بره و 2 تا باقی بمونه ؟
با سپاس

۱۸ / ۱۲ / ۱۳۹۲

خانم ارزومه متاسفانه چنین قرصی وجودنداره عزیزم. افرادی که از داروهای تحریک تخمکگذاری استفاده میکنند با همین مسئله مواجه هستند.

۱۹ / ۱۲ / ۱۳۹۲

سلام عزیزم. نه . هم چین قرصی نیست . اما اگه شما شما 5 تا فولیکول دارین ، همه شون معمولا آزاد نمیشن . اونی که غالب و بزرگتره آزاد میشه

۲۰ / ۱۲ / ۱۳۹۲

سها (تایید نشده)

سلام خانم روحي عزيز سال نو مبارك انشالله سال پر خير و بركتي باشه براتون
سركار خانم من 16 فروردين پريود شدم دكترم برام كلومفين تجويز كرده تا 5 روز ولي نميدونم تو اين 5 روز كه كلومفين مصرف ميكنم نزديكي داشته باشم يا بهتره بذارم بعد از مصرف آخرين قرص ؟؟؟؟لطفا راهنمايي م كنيد متشكرم

۱۹ / ۰۱ / ۱۳۹۳

خانم سها میتوانید نزدیکی داشته باشید ولی تاثیری بر باردار شدن شما ندارد چون هنوز تخمکگذاری صورت نگرفته. پس از پایان قرص و تجویز امپول و ازاد شدن فولیکول احتمال بارداری هست.

۲۴ / ۰۱ / ۱۳۹۳

با سلام
من 26سالمه و 3ساله ازدواج کردم 6ماهه جلوگیری نکردم ولی 4ماهه با تجویز کلومیفن و لتروزول فولیکول بالغ داشتم فروردین ماه هم با مصرف 2تا کلومیفن در روز یک فولیکول در تخمدان راست 16م.م و 2تا فولیکول 19 و 24م.م در تخمدان چپ داشتم ماههای قبل هم دوتا فولیکول بین 16 تا 23م.م داشتم ولی باردار نشدم آیا این ماه امکان بارداریم هست
باتشکر

۲۲ / ۰۱ / ۱۳۹۳

خانم طاهره باید درمان را ادامه دهید تا به نتیجه برسید. بای صبور باشید نمیتوان به طور دقیق گفت که دقیقا کی به نتیجه میرسید. ولی شرایط خوبی دارید.

۲۴ / ۰۱ / ۱۳۹۳

حدیث (تایید نشده)

با سلام.
من 4ماه پیشگیری نکردم و باردار نشدم.
تنبلی تخمدان دارم .به پزشک مراجعه کردم که قرص کلومیفن رو به همراه فولیک اسید وایویژل200 تجویز کردن چه زمانی نزدیکی انجام بگیره احتمال باردار بودن من بیشتر میشه؟؟؟؟؟

۲۷ / ۰۱ / ۱۳۹۳

سلام عزیزم. از روز 9 تا 18 سیکل یک شب درمیان رابطه داشته باشین

۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۳

ستاره (تایید نشده)

با سلام . من تنبلی تخمدان دارم . و قصد بارداری دارم . دکتر امپول داده که پریود بشم و بعد از ان یاسمین را یک ماه استفاده کنم و بعد از ان سه ماه کلومیفن استفاده کنم. میخواهم بدانم برای مصرف بسته ی دوم کلومیفن اگر پریود نشوم چه کنم . چه دارویی استفاده کنم تا بتوانم پریود شده تا مصرف کلومیفن اغاز شود ?????

۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۳

سلام . معمولا از شب 15 تا 25 پروژسترون هم تجویز میکنن که پریود بشین

۰۴ / ۰۲ / ۱۳۹۳

حدیث (تایید نشده)

سلام مشاورای عزیزم....
از روز 9 تا 18 سیکل یعنی چی؟
یعنی از اولین روزی که پریود شدم بشمرم برسم به روز 9؟؟؟؟؟؟
من قبلا هورمون شیر داشتم قرص کابرلین خوردم از کجا بدونم این هورمون از بین رفته یا نه؟
من تنبلی تخمدان هم دارم که پزشک قرص کلومیفن داد...
خیلی نگرانم تنبلی تخمدان و هورمون شیر باهم خطر ناکن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مرسی

۰۴ / ۰۲ / ۱۳۹۳

سلام . بله . یعنی از روزی که خونریزی شروع میشه ، تا روز 9 .
برای هورمون بایدئ ازمایش بدین .
نه عزیزم خطر ندارن . چون درمان دارن

۰۷ / ۰۲ / ۱۳۹۳

حدیث (تایید نشده)

من همجنان نگران منتظر جواب شما هستم....
مرسی

۰۶ / ۰۲ / ۱۳۹۳

مگی (تایید نشده)

باسلام خسته نباشید.من 29 سالمه و پریود منظم دارم یک زایمان سزارین بل اجبار دارم.والان یک سال قرص جلوگیری نخوردم نزدیک 9ماه اقدام کردیم ولی بارداری صورت نگرفته خیلی نگران و ناراحت هستم.ایا سزارین باعث این شده که باردار نشوم ممنون میشم اگه من رو راه نمایی کنید با تشکر

۲۶ / ۰۲ / ۱۳۹۳

سلام عزیزم. سزارین باعث نازایی نمیشه . برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید تا سونو کنه ببینه اصلا تخمک گذاریهای مناسب دارید یا نه .

۲۸ / ۰۲ / ۱۳۹۳

زهره (تایید نشده)

باسلام من ماه گذشته کلومیفن و دوآمپول روز8و 10 وامپول hcg استفاده کردم و باردارنشدم باتوجه به این که37 سالمه قرص کلومیفن را دوباره استفاده کنم یا بروم iui انجام بدهم

۳۱ / ۰۲ / ۱۳۹۳

سلام .این مساله نیاز به دانستن شرح حال بیشتری از شما دارد . بهتر است به توضیه پزشکتون عمل کنید

۰۱ / ۰۳ / ۱۳۹۳

محبوبه (تایید نشده)

سلام دکتر گیاهی رفتم بهم کلومین داده ولی باردار نشدم احتمال چند قلویی هست

۰۵ / ۰۳ / ۱۳۹۳

صفحه‌ها

برو به بالا