عضو پارسه‌گرد نیستید؟

حاملگی خارج رحمی

تعداد امتیازها: 511
0 نفر
حاملگی خارج رحمی

اکتوپیک به معنای "خارج از محل است". در حاملگی‌های طبیعی، تخم بارور شده در رحم کاشته شده و رشد می‌کند. در اکثر موارد حاملگی‌های خارج رحمی، سلول تخم در لوله‌های فالوپ (دو لوله‌ای که به رحم متصل‌اند) مستقر می‌شود. به همین دلیل است که بارداری خارج رحمی را معمولا به نام "حاملگی لوله‌های رحمی" نیز می‌گویند. سلول تخم همچنین ممکن است در تخمدان، شکم یا دهانه رحم مستقر شود، بنابراین احتمال دارد حاملگی خارج رحمی را با عنوان‌های حاملگی دهانه رحم یا شکم نیز بشنوید. هیچ یک از این مناطق مانند رحم دارای فضای مناسب و یا بافت تغذیه کننده برای رشد سلول تخم نیستند. همان‌طور که جنین رشد می‌کند، در نهایت اندامی که داخل آن قرار گرفته (به جز رحم) را پُر کرده و پاره می‌کند. این می‌تواند باعث خونریزی شدید شود و زندگی مادر را به خطر بیاندازد. حاملگی خارج رحمی به تولد نوزاد منجر نمی‌شود.
علائم و نشانه‌ها
تشخیص حاملگی اکتوپیک یا خارج رحمی می‌تواند مشکل باشد، زیرا علائم آن در ابتدا مشابه علائم اوایل حاملگی طبیعی است. این علائم می‌توانند شامل نامنظمی عادات ماهانه، حساس شدن پستان‌ها، تهوع، استفراغ، خستگی و یا تکرر ادرار باشند.
اولین علائم هشدار دهنده حاملگی خارج رحمی اغلب درد یا خونریزی است که از ناحیه واژن رخ می‌دهد. ممکن است درد در لگن، شکم و یا حتی شانه یا گردن نیز وجود داشته باشد (در صورتی که خونریزی از پارگی اندام در حاملگی خارج رحمی صورت بگیرد و موجب تحریک اعصاب مرکزی شود). درد ممکن است در اوایل خفیف باشد و در نهایت زیاد و دردناک شود. ممکن است تمرکز این درد در یک طرف لگن باشد.
هر یک از این علایم فرعی را می‌توان در حاملگی خارج رحمی مشاهده کرد:

  • لکه‌بینی واژینال
  • سرگیجه و غش کردن (در اثر از دست دادن خون)
  • فشار خون پایین (همچنین به علت از دست دادن خون ایجاد می‌شود)
  • درد کمر

چه عواملی باعث حاملگی اکتوپیک می‌شوند؟
حاملگی خارج رحمی از ناتوانی یک تخمک بارور شده برای پایین رفتن با سرعت کافی از لوله فالوپ و قرارگیری در رحم ناشی می‌شود. عفونت یا التهاب لولهٔ فالوپ ممکن است تا حدی زیاد یا به طور کامل آن را مسدود کند. بیماری التهابی لگن (PID)، که می‌تواند توسط سوزاک یا کلامیدیا ایجاد شود، یک علت شایع انسداد لوله فالوپ است.
اندومتریوز (زمانی که سلول‌های پوششی رحم به قسمتی دیگر از بدن رفته و در آن جا مستقر شده و رشد می‌کنند) و یا بافت اسکار ناشی از عمل جراحی قبلی در ناحیه شکم یا فالوپ نیز می‌توانند موجب انسداد شود. به ندرت، نقص تولد یا رشد غیر طبیعی می‌تواند منجر به تغییر شکل لوله‌های فالوپ و در نتیجه جلوگیری از رشد طبیعی سلول تخم شود.
 تشخیص
اگر شما به بخش اورژانس رفته و از درد شکم شکایت می‌کنید، به احتمال زیاد از شما یک تست حاملگی ادرار گرفته می‌شود. این آزمایش‌های پیچیده نیست و بسیار سریع است و سرعت در درمان حاملگی خارج رحمی بسیار مهم تلقی می‌شود.
اگر در حال حاضر می‌دانید که حامله هستید و یا اگر آزمایش ادرار مثبت بود، از شما یک آزمایش hCG به عمل می‌آید. این آزمایش شما همچنین می‌توانید از سونوگرافی استفاده کنید تا متوجه شوید جنین در حال رشد در رحم قرار گرفته و یا در جای دیگری حضور دارد. در اوایل حاملگی سونوگرافی ممکن است با استفاده از یک دستگاه گرز مانند که داخل مهبل (واژن) می‌شود صورت گیرد. همچنین پزشک ممکن است شما را معاینه لگنی کند تا مناطق درد و بزرگ شدن رحم حین بارداری را بررسی کرده و یا هر توده‌ای را که در خارج از رحم قرار گرفته است پیدا کند.
حتی با بهترین تجهیزات، تشخیص در کمتر از 5 هفته پس از آخرین دوره قاعدگی مشکل است. اگر پزشک شما نتوانسته حاملگی خارج رحمی را تشخیص دهد اما توانسته بسته به علائم احتمالِ آن را رد کند، ممکن است از شما بخواهد چند روز دیگر برای آزمایش خون و سونوگرافی مجدد نزدِ او بروید تا زمانی که کاملاً روشن شود که حاملگی‌تان خارج رحمی است یا خیر.

حاملگی خارج رحمی

گزینه‌ها برای درمان
درمان حاملگی خارج رحمی بسته به تحملِ زن در برابرِ داروها و همچنین بسته به اندازه و محل بارداری متفاوت است.
حاملگی خارج رحمی در صورت تشخیص در اوایل آن گاهی اوقات می‌تواند با تزریق متوترکسات که موجب توقف رشد جنین می‌شود، درمان شود.
اما اگر بارداری خارج رحمی دیرتر تشخیص داده شده و پیشرفت کرده است، شما به احتمال زیاد به منظور برداشتن توده در حال رشد به عملِ جراحی نیاز خواهید داشت. در گذشته این یک عمل بزرگ بود، و نیاز به ایجاد یک برش بزرگ در سراسر منطقهٔ لگن داشت؛ این امر هنوز هم می‌تواند در موارد اضطراری و یا در صورت ایجاد آسیب‌های گسترده داخلی ضروری باشد.

اما گاهی اوقات بافت اکتوپیک (خارج رحمی) می‌تواند با استفاده از لاپاروسکوپی (یک روش جراحی کمتر تهاجمی) برداشته شود. جراح برش کوچکی در شکم ایجاد می‌کند و سپس یک دوربین فیلمبرداری کوچک و ابزارِ موردِ نیاز را از طریق این برش واردِ بدن می‌کند. تصویر از دوربین بر روی صفحه نمایشِ اتاق عمل نشان داده می‌شود، و به جراح اجازه می‌دهد که برای دیدن آنچه که در داخل بدن شماست بدون اینکه برشی بزرگ در شکمتان ایجاد کند کارِ خود را انجام دهد. بافت خارج رحمی توسطِ جراحی برداشته می‌شود و سایرِ اندام‌هایِ آسیب دیده نیز ترمیم و یا برداشته خواهند شد.
درمان شما هر چه که بوده باشد، پزشک می‌خواهد شما را به طور منظم پس از درمان ببیند تا مطمئن شود که سطحِ هورمون hCG تان به نقطه صفر بازگشته است. این ممکن است چند هفته طول بکشد. hCG بالا می‌تواند به این معنی باشد که بخشی از بافت خارج رحمی در بدن باقی مانده است. این بافت ممکن است با استفاده از متوترکسات و یا عمل جراحی برداشته شود.
درباره حاملگی‌های آینده چه؟

بسیاری از زنانی که حاملگی اکتوپیک داشته‌اند در آینده حاملگی طبیعی خواهند داشت، اما برخی ممکن است مشکلِ دوباره باردار شدن داشته باشند. این مشکل در زنانی که قبل از حاملگی خارج رحمی مشکلات باروری داشته‌اند، شایع‌تر است. بارداریِ مجددتان، به میزانِ باروری شما قبل از حاملگیِ خارج رحمی و همچنین میزان آسیب‌های باقی مانده و درمان نشده ناشی از حاملگی خارج رحمی بستگی دارد.
احتمال تکرار حاملگی خارج رحمی بعدی با هر حاملگی خارج رحمی که رُخ می‌دهد، افزایش می‌یابد. اگر شما تا به حال به یک حاملگی خارج رحمی مبتلا شده‌اید، احتمالِ تقریبی دوباره مبتلا شدنتان 15% است.
چه کسی در معرض خطر حاملگی اکتوپیک (خارج رحمی) قرار دارد؟
در حالی که هر زنی می‌تواند حاملگی اکتوپیک داشته باشد، این خطر برای زنانی که بیش از 35 سال سن دارند و کسانی که مواردِ زیر را داشته‌اند بیشتر است:

  • PID (التهاب و انسداد لوله های فالوپ)
  • حاملگی خارج رحمی قبلی
  • عمل جراحی بر روی یکی از لوله های فالوپ
  • مشکلات ناباروری و یا درمان دارویی برای تحریک تخمک گذاری

برخی از روش‌های کنترل بارداری نیز می‌تواند بر روی خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی یک زن تاثیر بگذارد. کسانی که در حال استفاده از دستگاه درون رحمی (IUD) باردار می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که حاملگی اکتوپیک داشته باشند. سیگار کشیدن و داشتن شرکای جنسی متعدد نیز خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی را افزایش می‌دهد.
چه هنگام به پزشک خود مراجعه کنید؟
اگر فکر می‌کنید که در معرض خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی هستید، با پزشک خود را ملاقات کرده و قبل از بارداری با او مشورت کنید. شما می‌توانید از خود در برابر حاملگی خارج رحمی در آینده محافظت کنید و باید این محافظت را با سیگار نکشیدن و استفاده از کاندوم هنگامی که رابطه جنسی دارید اما نمی‌خواهید باردار شوید، به عمل بیاورید. استفاده از کاندوم می‌تواند از شما در برابر عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STD ها) که می‌توانند موجب التهاب لوله‌های فالوپ شوند، محافظت کند.
اگر باردار هستید و هر گونه نگرانی در مورد خارج رحمی بودن حاملگی‌تان دارید، با پزشک خود صحبت کنید؛ این مهم است که آن را زود و قبل از این که موجب آسیب به اندام‌هایتان شود تشخیص دهید. شما ممکن است بخواهید برای چک کردن سطوح هورمون و انجام یک سونوگرافی اولیه توسط پزشک برنامه ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید بارداری‌تان به طور طبیعی پیش می‌رود و خارج از رحم نیست.
اگر شما حامله هستید و تجربه هر گونه درد، خونریزی، و یا دیگر نشانه های حاملگی خارج رحمی را دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. در حاملگی خارج رحمی، هر قدر تشخیص زودتر اتفاق بیافتد، خارج ساختن توده آسان‌تر و میزانِ آسیب‌های وارده کمتر خواهد بود.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • حاملگی خارج رحمی
  • حاملگی خارج رحمی
مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.kidshealth.org
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 511

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الهام
17:42    1394/03/03

سلام درصورت حاملگی خارج از رحم بیبی چک مثبت نشون میده؟
علایم بارداری رو تا حدودی دارم اما سه بار بیبی چک زدم بار اخر حدود یک ماه از نزدیکی میگذشته در ضمن باکره هم هستم اما نزدیکی مشکوک بود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
21:09    1394/03/03

سلام
بله مثبت میشه
سونو بروید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سارا
02:54    1394/01/29

باسلام

من در هفته چهارم بارداري هستم و حدود يک هفته است که درد دايمي با حد متوسط در قسمت سمت چپ زير شکمم دارم. آيا اين ميتواند نشانه بارداري خارج رحم باشد؟

با سپاس


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:55    1394/01/29

با سلام
احتمال بارداری خارج رحم وجود دارد بهتر است سونوگرافی واژینال انجام دهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مینا
20:41    1394/01/04

بارداری خارج رحم با بی بی چک مشخص میشه تورو خدا سریع جواب بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:51    1394/01/06

سلام در بیبی چک تنها هورمون بارداری تشخیص داده میشه
محل بارداری با سونو باید مشخص بشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مینا
20:28    1394/01/02

سلام و خسته نباشی من حدود 3هفته پیش با نامزدم رابطه بدون دخول داشتم پرده بکارت دارم پریودبهام خیلی نامنظم هست
اسپرم ریخت رو شکمم بعدش با ی دستمال تمیز خودمو خشک کردم و بلافاصله ادرار ردم خودم هم شستم و دوباره خشک کردم چهار روز بعدش چون استرس شدید داشتم از قرص اورژانسی لونژیول دوز1.5 استفاده کردم و 12 ساعت بعدشم یکدونه دیگه مصرف کردم در روزهای مختلف یعنی 4 روز 7روز 10 روز 12 روز و17 روز بعدش از بی بی چک استفاده کردم که جواب همشون منفی بود یک هفته بعد از مصرف قرصا خونریزی پیدا کردم البته دردهای پریودی اول داشتم دو تا 5 روز بود دو روز زیاد ی نصف روز نداشتم دوباره زیاد میشد ایا احتمال بارداری هست؟بی بی چک قابل اعتماد هست تورو خدا زود جواب بدین دارم از نگرانی و استرس دیونه میشه امکان آز خون رو ندارم تورو خدا جواب رو ایمیل کنید واسم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
14:42    1394/01/12

با سلام
در صورتیکه مایع منی داخل واژن ریخته نشده باشد احتمال بارداری وجود ندارد. برای استفاده از بی بی چک شما بایستی تا زمان قاعدگی تان صبر کنید در صورتیکه پریود نشدید از این تست استفاده نمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سمیرا
23:34    1393/12/25

سلام من در هفته چهارم حاملگی سونوگرافی کردم اما جنینی دیده نشده، دکترین احتمال خارج رحمی رو داده و برا ده روز دیگه دوباره سونوگرافی نوشته اما میخواستم بدونم امکانش هست دو روز جلوتر سونوگرافی بدم یا نه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
17:29    1393/12/28

سلام
بله دو روز جلوتر سونو واژینال بدهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
مریم
00:06    1393/12/14

با سلام من 15روز از پریودیم میگذره 4با تست بیبی چک زدم منفی شد.به دلایلی نمیتونم ازمایش خون بدم بازم امکانش هس باردار باشم؟بارداری خارج از رحم با تست خونگی هم مشخص میشه؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:15    1393/12/16

سلام
احتمال بارداری بعد از 4 بار تست ادرار خیلی بعید است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:15    1393/12/16

سلام
احتمال بارداری بعد از 4 بار تست ادرار خیلی بعید است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
تینا
21:30    1393/08/28

با سلام و خسته نباشید . من 22 مهر با نامزدم رابطه ای در حد عشق بازی و با کاندوم داشتم بعد به پارگی کاندوم شک کردم و قرص جلوگیری خوردم بعدش پریود شدم ولی بعد پریود هر 15 روز خونریزی داشتم که هر بار 2 روز طول کشید . سونو شکمی انجام دادم هیچی نبود و آزمایش بتام هم بعد 30 روز از نزدیکی عدد 2 بود . در ضمن دنده ی راستم 10 روز دردناک شده , آیا هنوزم احتمال حاملگی خارج رحم هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
20:00    1393/08/30

سلام
نگران نباشید با توجه به عدد بتا احتمال بارداری وجود ندارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
مریم مرادی
23:14    1393/08/10

سلام و خسته نباشید. من تست بیبی چک دادم که جوابش کنفی بود. 2 تا شیاف پرژکستورون زدم باز هم پریود نشدم و ٱمپولشم زدم ولی باز هم نشدم. احتمال بارداری خارج از رحم هست؟ در ضمن چند دقیقه اول بدون جلوگیری بود ولی بعد از وسایل جلوگیری استفاده کردم. خیلی خیلی نگرانم. ممنون میشم لطفا هر چی زودتر جواب بدین.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
21:10    1393/08/14

سلام
بهتر است با دادن آزمایش خون خیالتان را را حت کنید و در صورتی که باردار نبودید حتما در روز سوم قاعدگی آزمایش هورمونی بدهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
19:27    1393/08/13

سلام
اولا مي توانيد آزمايش خون براي بارداري /نيتراسيون بتا بدهيد
دوما اگر فاصله ي بين زدن آمپولها و شياف پروژسترون كمتر از يك هفته بوده خود باعث به تعويق افتادن مجدد پريودتان شده است.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
mary
22:19    1393/07/08

سلام
می خواستم ببینم علائم حاملگی خارج رحمی معمولا چند روز بعد از حاملگی بروز داده میشه؟ و اولین علائم چیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
20:11    1393/07/12

سلام
با توجه به اینکه تخم لقاح یافته در کجا به غیر از رحم لانه گزینی کرده است زمان نشان دادن علامت و شدت آن متفاوت است. با این حال در هفته های اول حاملگی علائم خودشان را نشان خواهند داد. در صورت داشتن هر کدام از علائم زیر بایستی با پزشک تان مشورت نمایید. خونریزی، لکه بینی، سرگیجه، غش،ضعف، درد در ناحیه گردن و شانه ها، درد در ناحیه مقعد
با این حال علامت در طی 6 تا 8 هفته پس از آخرین قاعدگی خودشان را نشان می دهند. بیشترین علامت به صورت بروز می کنند.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
maryam
20:58    1393/07/08

سلام و خسته نباشید
می خواستم ببینم علائم حاملگی خارج از رحم معمولا چند روز بعد از حاملگی نشون داده میشه؟
ممنون از سایت خوبتون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:45    1393/07/12

سلام
با توجه به اینکه تخم لقاح یافته در کجا به غیر از رحم لانه گزینی کرده است زمان نشان دادن علامت و شدت آن متفاوت است. با این حال در شش و هشت هفته اول پس از آخرین قاعدگی علائم خودشان را نشان خواهند داد. در صورت داشتن هر کدام از علائم زیر بایستی با پزشک تان مشورت نمایید. خونریزی، لکه بینی، سرگیجه، غش،ضعف، درد در ناحیه گردن و شانه ها، درد در ناحیه مقعد.
اولین علامت درد و خونریزی است.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:40    1393/07/12

سلام
با توجه به اینکه تخم لقاح یافته در کجا به غیر از رحم لانه گزینی کرده است زمان نشان دادن علامت و شدت آن متفاوت است. با این حال در هفته های اول حاملگی علائم خودشان را نشان خواهند داد. در صورت داشتن هر کدام از علائم زیر بایستی با پزشک تان مشورت نمایید. خونریزی، لکه بینی، سرگیجه، غش،ضعف، درد در ناحیه گردن و شانه ها، درد در ناحیه مقعد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
royaa
15:09    1393/05/21

سلام خانم دکتر من ۴۰روز بعد رابطم آزمایش خون بتا دادم و جواب ۲بود و تو یه آزمایشگاه دیگه تکرار کردم به فاصله یک هفته جواب 1.5 بود پریود هم شدم و نگرانه بارداری داخل رحمی نیستم به شدت نگران بارداری خارج رحمیم امکانش هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
اصغر فرهادی
00:24    1393/06/28

عالی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
00:04    1393/05/23

سلام
نه اصلا امکانش نیست


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
siavash
00:30    1393/05/06

سلام
خسته نباشید ، موضوع مهمی پیش اومد ک مجبور شدم مزاحمتون بشم.
چهاردهم خرداد(ماه پیش ) رابطه ایی داشتیم و 28 خرداد هم عادت شدن ( درست در موعد مقرر ) و دوروز خونریزی و دوسه روز لکه بینی داشتن . در دوران عادتشون ، یعنی در تاریخ 29 خرداد الی 1 تیر هم رابطه ی محافظت نشده داشتیم . ( چون تو دوران خونریزی بودن و خب فکرنمیکردیم ک خطرناک باشه) ولی قبل و بعد از عادتشون چندبار دچار افت فشار وضعف شدن . من خیلی ترسیدم از حاملگی خارج رحمی به همین خاطر 15 تیر ماه پیش یه ماما رفتیم و ازش تست خون بارداری گرفتن و گفتن بارداری منتفیه . بعد از 11 روز دوباره به آزمایشگاه مراجعه کردیم و در تاریخ 25تیر دوباره آزمایش خون دادیم و جوابش منفی بود . حالا که 5 مرداد هست هنوز پریود نشدن و حتی روز 29 تیر پیش دکتر رفتن و دکتر دو عدد آمپول پروِسترون بهش زده که هنوز تا الان خونریزی نداشته . روز 4 مرداد هم رفت سونوگرافی و سونو در تخمک چپش یک فولیکول در اندازه بیست (20) * شانزده (16) تشخیص داد. من ترسم از حاملگی خارج رحمیه و بخصوص حاملگی در داخل تخمدان . میشه راهنمایی کنید لطفا ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:42    1393/05/06

سلام
هم در آزمایش خون و هم در سونوگرافی علائمی از بارداری دیده نشده پس نگران نباشید
حتی در بارداری خارج رحمی بتا مثبت می شود
خود استرس می تواند مانع خونریزی شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
siavash
22:29    1393/05/06

باتشکر چند سوال دیگه داشتم لطفا رانماییم کنید .
یک - اگه بعد از 14 روزبعد از زدن پروژسترون مجددا خونریزی نشن چه باید کرد و مفهومش چیه ؟
دو - من از کجا باید مطمئن باشم این واقعا فولیکول هست یا لخته خون نیست ، ب عبراتی من اطمینان داشته باشم به نتیجه سونو و تشخیصش، آیا تو سونو فرق فولیکول و یه لخته خون که حاملگی خارج از رحم و تخمدانی هست مشهوود و قابل رویته؟
3- تو مقالات خوندم در حاملگی خارج رحمی نتیجه آزمایش بتا خون میتونه مثبت نشه
اینا من رو خیلی نگران میکنه خانم
ممنون منتظر پاسختون هستم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
10:20    1393/05/11

سلام
در صورتی که نتیجه آزمایش حاملگی منفی بوده و بازدن پروژسترون پریود اتفاق نیفتد نشان دهنده اختلال هورمونی است که باید آزمایش خون داده شود و هورمونها بررسی شوند
بله در سونو واژینال حاملگی خارج رحمی قابل رویت است

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید