حاملگی خارج رحمی

تعداد امتیازها: 671
0 نفر
حاملگی خارج رحمی

تعریف، علایم، راه تشخیص و درمان حاملگی خارج از رحم در این مطلب آمده تا شما با اطلاعات بیشتر دوران بارداریتان را بگذرانید.

اکتوپیک به معنای "خارج از محل است". در حاملگی‌های طبیعی، تخم بارور شده در رحم کاشته شده و رشد می‌کند. در اکثر موارد حاملگی‌های خارج رحمی، سلول تخم در لوله‌های فالوپ (دو لوله‌ای که به رحم متصل‌اند) مستقر می‌شود. به همین دلیل است که بارداری خارج رحمی را معمولا به نام "حاملگی لوله‌های رحمی" نیز می‌گویند. سلول تخم همچنین ممکن است در تخمدان، شکم یا دهانه رحم مستقر شود، بنابراین احتمال دارد حاملگی خارج رحمی را با عنوان‌های حاملگی دهانه رحم یا شکم نیز بشنوید. هیچ یک از این مناطق مانند رحم دارای فضای مناسب و یا بافت تغذیه کننده برای رشد سلول تخم نیستند. همان‌طور که جنین رشد می‌کند، در نهایت اندامی که داخل آن قرار گرفته (به جز رحم) را پُر کرده و پاره می‌کند. این می‌تواند باعث خونریزی شدید شود و زندگی مادر را به خطر بیاندازد. حاملگی خارج رحمی به تولد نوزاد منجر نمی‌شود.
علائم و نشانه‌ها
تشخیص حاملگی اکتوپیک یا خارج رحمی می‌تواند مشکل باشد، زیرا علائم آن در ابتدا مشابه علائم اوایل حاملگی طبیعی است. این علائم می‌توانند شامل نامنظمی عادات ماهانه، حساس شدن پستان‌ها، تهوع، استفراغ، خستگی و یا تکرر ادرار باشند.
اولین علائم هشدار دهنده حاملگی خارج رحمی اغلب درد یا خونریزی است که از ناحیه واژن رخ می‌دهد. ممکن است درد در لگن، شکم و یا حتی شانه یا گردن نیز وجود داشته باشد (در صورتی که خونریزی از پارگی اندام در حاملگی خارج رحمی صورت بگیرد و موجب تحریک اعصاب مرکزی شود). درد ممکن است در اوایل خفیف باشد و در نهایت زیاد و دردناک شود. ممکن است تمرکز این درد در یک طرف لگن باشد.
هر یک از این علایم فرعی را می‌توان در حاملگی خارج رحمی مشاهده کرد:

  • لکه‌بینی واژینال
  • سرگیجه و غش کردن (در اثر از دست دادن خون)
  • فشار خون پایین (همچنین به علت از دست دادن خون ایجاد می‌شود)
  • درد کمر

چه عواملی باعث حاملگی اکتوپیک می‌شوند؟
حاملگی خارج رحمی از ناتوانی یک تخمک بارور شده برای پایین رفتن با سرعت کافی از لوله فالوپ و قرارگیری در رحم ناشی می‌شود. عفونت یا التهاب لولهٔ فالوپ ممکن است تا حدی زیاد یا به طور کامل آن را مسدود کند. بیماری التهابی لگن (PID)، که می‌تواند توسط سوزاک یا کلامیدیا ایجاد شود، یک علت شایع انسداد لوله فالوپ است.
اندومتریوز (زمانی که سلول‌های پوششی رحم به قسمتی دیگر از بدن رفته و در آن جا مستقر شده و رشد می‌کنند) و یا بافت اسکار ناشی از عمل جراحی قبلی در ناحیه شکم یا فالوپ نیز می‌توانند موجب انسداد شود. به ندرت، نقص تولد یا رشد غیر طبیعی می‌تواند منجر به تغییر شکل لوله‌های فالوپ و در نتیجه جلوگیری از رشد طبیعی سلول تخم شود.
 تشخیص
اگر شما به بخش اورژانس رفته و از درد شکم شکایت می‌کنید، به احتمال زیاد از شما یک تست حاملگی ادرار گرفته می‌شود. این آزمایش‌های پیچیده نیست و بسیار سریع است و سرعت در درمان حاملگی خارج رحمی بسیار مهم تلقی می‌شود.
اگر در حال حاضر می‌دانید که حامله هستید و یا اگر آزمایش ادرار مثبت بود، از شما یک آزمایش hCG به عمل می‌آید. این آزمایش شما همچنین می‌توانید از سونوگرافی استفاده کنید تا متوجه شوید جنین در حال رشد در رحم قرار گرفته و یا در جای دیگری حضور دارد. در اوایل حاملگی سونوگرافی ممکن است با استفاده از یک دستگاه گرز مانند که داخل مهبل (واژن) می‌شود صورت گیرد. همچنین پزشک ممکن است شما را معاینه لگنی کند تا مناطق درد و بزرگ شدن رحم حین بارداری را بررسی کرده و یا هر توده‌ای را که در خارج از رحم قرار گرفته است پیدا کند.
حتی با بهترین تجهیزات، تشخیص در کمتر از 5 هفته پس از آخرین دوره قاعدگی مشکل است. اگر پزشک شما نتوانسته حاملگی خارج رحمی را تشخیص دهد اما توانسته بسته به علائم احتمالِ آن را رد کند، ممکن است از شما بخواهد چند روز دیگر برای آزمایش خون و سونوگرافی مجدد نزدِ او بروید تا زمانی که کاملاً روشن شود که حاملگی‌تان خارج رحمی است یا خیر.

حاملگی خارج رحمی

گزینه‌ها برای درمان
درمان حاملگی خارج رحمی بسته به تحملِ زن در برابرِ داروها و همچنین بسته به اندازه و محل بارداری متفاوت است.
حاملگی خارج رحمی در صورت تشخیص در اوایل آن گاهی اوقات می‌تواند با تزریق متوترکسات که موجب توقف رشد جنین می‌شود، درمان شود.
اما اگر بارداری خارج رحمی دیرتر تشخیص داده شده و پیشرفت کرده است، شما به احتمال زیاد به منظور برداشتن توده در حال رشد به عملِ جراحی نیاز خواهید داشت. در گذشته این یک عمل بزرگ بود، و نیاز به ایجاد یک برش بزرگ در سراسر منطقهٔ لگن داشت؛ این امر هنوز هم می‌تواند در موارد اضطراری و یا در صورت ایجاد آسیب‌های گسترده داخلی ضروری باشد.

اما گاهی اوقات بافت اکتوپیک (خارج رحمی) می‌تواند با استفاده از لاپاروسکوپی (یک روش جراحی کمتر تهاجمی) برداشته شود. جراح برش کوچکی در شکم ایجاد می‌کند و سپس یک دوربین فیلمبرداری کوچک و ابزارِ موردِ نیاز را از طریق این برش واردِ بدن می‌کند. تصویر از دوربین بر روی صفحه نمایشِ اتاق عمل نشان داده می‌شود، و به جراح اجازه می‌دهد که برای دیدن آنچه که در داخل بدن شماست بدون اینکه برشی بزرگ در شکمتان ایجاد کند کارِ خود را انجام دهد. بافت خارج رحمی توسطِ جراحی برداشته می‌شود و سایرِ اندام‌هایِ آسیب دیده نیز ترمیم و یا برداشته خواهند شد.
درمان شما هر چه که بوده باشد، پزشک می‌خواهد شما را به طور منظم پس از درمان ببیند تا مطمئن شود که سطحِ هورمون hCG تان به نقطه صفر بازگشته است. این ممکن است چند هفته طول بکشد. hCG بالا می‌تواند به این معنی باشد که بخشی از بافت خارج رحمی در بدن باقی مانده است. این بافت ممکن است با استفاده از متوترکسات و یا عمل جراحی برداشته شود.
درباره حاملگی‌های آینده چه؟

بسیاری از زنانی که حاملگی اکتوپیک داشته‌اند در آینده حاملگی طبیعی خواهند داشت، اما برخی ممکن است مشکلِ دوباره باردار شدن داشته باشند. این مشکل در زنانی که قبل از حاملگی خارج رحمی مشکلات باروری داشته‌اند، شایع‌تر است. بارداریِ مجددتان، به میزانِ باروری شما قبل از حاملگیِ خارج رحمی و همچنین میزان آسیب‌های باقی مانده و درمان نشده ناشی از حاملگی خارج رحمی بستگی دارد.
احتمال تکرار حاملگی خارج رحمی بعدی با هر حاملگی خارج رحمی که رُخ می‌دهد، افزایش می‌یابد. اگر شما تا به حال به یک حاملگی خارج رحمی مبتلا شده‌اید، احتمالِ تقریبی دوباره مبتلا شدنتان 15% است.
چه کسی در معرض خطر حاملگی اکتوپیک (خارج رحمی) قرار دارد؟
در حالی که هر زنی می‌تواند حاملگی اکتوپیک داشته باشد، این خطر برای زنانی که بیش از 35 سال سن دارند و کسانی که مواردِ زیر را داشته‌اند بیشتر است:

  • PID (التهاب و انسداد لوله های فالوپ)
  • حاملگی خارج رحمی قبلی
  • عمل جراحی بر روی یکی از لوله های فالوپ
  • مشکلات ناباروری و یا درمان دارویی برای تحریک تخمک گذاری

برخی از روش‌های کنترل بارداری نیز می‌تواند بر روی خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی یک زن تاثیر بگذارد. کسانی که در حال استفاده از دستگاه درون رحمی (IUD) باردار می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که حاملگی اکتوپیک داشته باشند. سیگار کشیدن و داشتن شرکای جنسی متعدد نیز خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی را افزایش می‌دهد.
چه هنگام به پزشک خود مراجعه کنید؟
اگر فکر می‌کنید که در معرض خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی هستید، با پزشک خود را ملاقات کرده و قبل از بارداری با او مشورت کنید. شما می‌توانید از خود در برابر حاملگی خارج رحمی در آینده محافظت کنید و باید این محافظت را با سیگار نکشیدن و استفاده از کاندوم هنگامی که رابطه جنسی دارید اما نمی‌خواهید باردار شوید، به عمل بیاورید. استفاده از کاندوم می‌تواند از شما در برابر عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STD ها) که می‌توانند موجب التهاب لوله‌های فالوپ شوند، محافظت کند.
اگر باردار هستید و هر گونه نگرانی در مورد خارج رحمی بودن حاملگی‌تان دارید، با پزشک خود صحبت کنید؛ این مهم است که آن را زود و قبل از این که موجب آسیب به اندام‌هایتان شود تشخیص دهید. شما ممکن است بخواهید برای چک کردن سطوح هورمون و انجام یک سونوگرافی اولیه توسط پزشک برنامه ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید بارداری‌تان به طور طبیعی پیش می‌رود و خارج از رحم نیست.
اگر شما حامله هستید و تجربه هر گونه درد، خونریزی، و یا دیگر نشانه های حاملگی خارج رحمی را دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. در حاملگی خارج رحمی، هر قدر تشخیص زودتر اتفاق بیافتد، خارج ساختن توده آسان‌تر و میزانِ آسیب‌های وارده کمتر خواهد بود.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • حاملگی خارج رحمی
  • حاملگی خارج رحمی
مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.kidshealth.org
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 671

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
علوی
15:21    1395/06/11

سلام ۲تا لوله رحمم بسته است ماه پیش عمل لاپاراسکوپی انجام دادم ویکی از لوله هام مقدارکمی باز شد روز۱۲پریود hcgزدم و روز۳۱پرید آزمایش دادم عدد بتام 40.2بود سه روز بعد آز دادم 76.9شد آیا من بارداری خارج رحم دارم ؟آیا بارداری سالمی خواهم داشت؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
س احمدی
13:36    1395/06/08

سلام وقت بخیر
من حدود ۵ روز پیش یعنی ۳٫۴ روز قبل از پریود نزدیکی سطحی داشتم ک منی روی واژنم ریخته ومالیده شد البته من هنوز بکارت دارم ودخترم. و دیروز صبح سر موقع عادت ماهیانه ام روز اولش کلی خونریزی داشتم طبق عادتای قبل، ومث همیشه تیر میکشید زیرشکم وپشتم برا تسکین دردشم از دوتاکپسول مفنامیک اسید و شیاف مسکن مصرف کردم ولی ازدیشب هیچ نوع خونریزی نداشتم بجز یکم ترشح سفت قهوه ای تیره
الان خیلی خیلی نگرانم بابت حاملگی خارج رحم توروخدا کمکم کنین چطور باید مطمن بشم البته دوروز بعد نزدیکیم از ترس حاملگی خارج رحم زعفرون دم کرده خوردم ک پریود بشم زودتر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
14:20    1395/06/10

سلام
با ارتباط جنسی در چنین روزی احتمال بارداری وجود ندارد.نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
س احمدی
13:36    1395/06/08

سلام وقت بخیر
من حدود ۵ روز پیش یعنی ۳٫۴ روز قبل از پریود نزدیکی سطحی داشتم ک منی روی واژنم ریخته ومالیده شد البته من هنوز بکارت دارم ودخترم. و دیروز صبح سر موقع عادت ماهیانه ام روز اولش کلی خونریزی داشتم طبق عادتای قبل، ومث همیشه تیر میکشید زیرشکم وپشتم برا تسکین دردشم از دوتاکپسول مفنامیک اسید و شیاف مسکن مصرف کردم ولی ازدیشب هیچ نوع خونریزی نداشتم بجز یکم ترشح سفت قهوه ای تیره
الان خیلی خیلی نگرانم بابت حاملگی خارج رحم توروخدا کمکم کنین چطور باید مطمن بشم البته دوروز بعد نزدیکیم از ترس حاملگی خارج رحم زعفرون دم کرده خوردم ک پریود بشم زودتر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
17:10    1395/02/19

واقعا راهنمایی هاتون عالیه تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:39    1395/02/20

سلام
از لطف شما سپاسگزاریم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نگین
13:31    1395/01/17

سلام من اولین بار این سایت رو دیدم ولی واقعا ممنونم که با حوصله جواب میدید چون مشکل خیلی ها رو حل میکنید امیدوارم موفق باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
14:35    1395/01/24

سلام خوشحالم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نگین
08:56    1395/01/17

سلام خسته نباشید.من اخرین پریودیم 13بودچند روز مونده به دوره بعدی بیبی چک دادم مثبت بود ازمایش خون دادم11/40 بودگفتن چهل و هشت ساعت بعد،دوباره رفتم باز همون بود..الان پنج روز از پریودیم گذشته و پریود نشدم دوباره بیبی چک دادم منفی نشون داد الان واقعا نمیدونم چی به چیه ممنون میشم کمکم کنید لطفا


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
15:42    1395/01/18

مجددا تیتر بتا انجام دهید و درصورت ثابت ماندن و با افزایش کند میزان بتا با پزشکتان سریعا مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
هلما
03:21    1395/01/03

خوشحالم بااین سایت آشنا شدم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
14:39    1395/01/06

سلام
از همراهی شما سپاسگزاریم
سال خوبی پیش رو داشته باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
هلما
07:29    1395/01/03

سلام من سابقه بارداری خارج رحمی داشتم در اثر استفاده از iudهردولوله چسبندگی پیداکردن با لاپاراسکوپی باز نشدن واسه بارداری مجبور شدم از میکرواستفاده کنم خداروشکر با اولین لقاح یه دوقلوگیرم اومد الان دوسالشونه.دکتر گفت هیچ وسیله جلوگیری استفاده نکن بجز کاندوم همه پریودم منظمه ولی این ماه عقب انداختم البته دوروز خیلی میترسم باز خارج رحمی باشه درثانی بچه اصلا نمیخوام بی بی چک گذاشتم دیشب زود دوخط نشون دادنمیدونم چکارکنم چی بخورم سقط بشه لطفا کمک کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
13:18    1395/01/10

سلام تست خون بدهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
h
13:17    1394/12/28

سلام من 22 بهمن رابطه سطحي با نامزدم داشتم ،مني با من تماس نداشت،من نگران پیش ابم,یک ساعت بعد 2 تا ال دی خوردم و 12 ساعت بعد 2 تا دیگه,متوجه شدم اشتباه خوردم,قبل از 72 ساعت لئوژسترول خوردم،طبق دستور داروخونه دوتا باهم،يك هفته بعد پریود شدم ولی کمتر از قبل بود وتا 14 روز لکه بینی داشتم,14 روز بعد رابطه ازمایش بتا دادم صفر بود و20 روز بعد رابطه دوباره تکرار کردم بازم صفر بود,ایا بازم احتمال حاملگی هست؟
زیر دلم و نافم یکم درد میکنه,34 روز بعد رابطه بی بی چک هم گذاشتم منفی بود ولی شب که نگاه کردم یک خط کمرنگ دیگه لیجاد شده بود,فرداش دوباره گذذاشتم 15 دقیقه صبر کردم ولی یک خط داشت منفی بود.
لطفا بگین احتمال بارداری هست؟ یا یبارداری خارج رحم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:18    1395/01/01

سلام
احتمال بارداری ندارید نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
سارا
15:29    1394/10/25

سلام.من آخرین بار 15 آذر پریود شدم.19دی رفتم ازمایش بتا دادم رو 153 بود.48 ساعت بعد 635 و 48 ساعت بعد 850.سونوی واژینال 24 دی انجام شد ولی نه ساک حاملگی و نه خارج رحمی دیده نشد.من هیچگونه درد و خونریری ندارم.به نظرتون چی میتونه باشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
15:08    1394/10/27

سلام یک هفته دیگر سونوی دیگری داده شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
14:30    1394/10/27

سلام یک هفته دیگر سونوی دیگری داده شود


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
Tina
19:05    1394/10/15
سلام. خسته نباشید.من پریودهای منظمی دارم.و در16 آذرماه پریود شدم و بعد از اون سه روز خونریزی نداشتم و دوباره خونریزی داشتم به رنگ قهوه ای تیره تا امروز که 15 دی است. به پزشک مراجعه کددم و فهمیدم باردارم. عدد بتا روی 40 بود و در آزمایشگاه دیگه ای تکرار کردم و عدد بتا 56 بود و سه روز بعد عدد بتا 90 بود.در سونو واژینال هم نه در داخل دحم و نه در خارج رحم چیزی مشاهده نشد.آیا ممکنه من بارداری سالم داشته باشم؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
21:05    1394/10/16

سلام
ممکن است بارداری دیرتر اتفاق افتاده باشد
با این حال مجددا تیتر و نیز سونو را تکرار کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
fatemeh
23:49    1394/10/13
سلام من توی هفته 4 هستم ولی درد خفیفی توی رحمم دارم آیا میتونه خارج رحمی باشه؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
15:00    1394/10/14

سلام ربطی به حاملگی خارج رحمی نداره


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
hajar
00:25    1394/10/10

با سلام خدمت کارشناس محترم
من 28 ساله هستم سه هفته پیش در پایان هفته ششم سقط داشتم خونریزی با لکه های قهوه ای رنگ شروع شد و بشدت افزایش پیدا کردروز دوم خونریزی با مراجعه به بیمارستان سونوی واژینال و تست بتا دادم در سونوی واژینال چیزی مشخص نبود و جواب تست بتام 400 بود،دو روزبعد دوباره تست بتا دادم نتیجه آن 121 بود و یک هفته بعد ازسقط خونریزی کاملا قطع شده و ذوباره سونوی واژینال دادم و دوباره چیزینشان نداد و دکتر گفتش ضخامت رحمم کاهش پیدا کرده دوباره تست بتا دادم نتیجه آن 31 بود یک هفته بعد از این تاریخ دوباره تست بتا دادم نتیجه 5 و یک هفته بعد از آخرین تست بتا دوباره تست بتا دادم و الان منتظر نتیجه آن هستم ،سوال اول سقط من از چه نوعی بوده خودبخودی یا خارج رحم یا مول؟
سوال دوم: چه زمانی برای بارداری بعدی باید اقدام کنم ؟
سوال سوم:با توجه به اینکه ارهاش خون من منفی و ارهاش خون همسرم مثبت است لازم است قبل از اقدام به بارداری آمپول رگام بزنم یا خیر؟
ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:35    1394/10/12

سلام
1 احتمالا سقط خودبخود دلیلی ندارد به خارج از رحم و یا مول فکر کنید
2 3 ماه بعد مناسب است/اسید فولیک فراموش نشود
3 شما تا 72 ساعت بعد از سقط باید روگام می زدید.اکنون تا بارداری و بررسیهای لازم صبر کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهیا
17:33    1394/09/12

سلام.من هفته در ابتدای هفته پنجم هستم.دکترم گفت دو هفته دیگه برای سونوگرافی برم.کمر درد خیلی شدید واقعا اذیتم میکنه.به طوری که زیاد نمیتونم بشینم و در هر حالتی درد میکنه کمرم.ممکنه حاملگی خارج از رحمی باشه؟ اولین روز تاخیر عادت ماهیانه ام بتا ۳۰۰۰ بوده!


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:03    1394/09/14

با سلام
تشخیص قطعی حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی میباشد و در بارداری طبیعی هم درد وجود دارد نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
هدیه
13:51    1394/08/12

سلام من 29 سالمه یه ماه دیگه جلوگیری نمیکنم میخوام باردار بشم ماه پیش دهم پریود شدم ولی این ماه 3 روز پریودیم عقب افتاده از بی بی چک استفاده کردم منفی بود ولی همه اعلائم حاملگی دارم راهنمایم میکنین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:41    1394/08/12

سلام
اغلب خانم ها در ماه های اول اقدام به بارداری تاخیر پریود و علائم بارداری را به دلیل هیجان زیاد تجربه می کنند
چند روز دیگر صبر کنید اگر پریود نشدید مجددا آزمایش دهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مینا
15:49    1394/08/05

سلام من سیکلم ۲۸روزه هستش وروزهشتم پریودم نزدیکی بدون جلوگیری داشتم وهرهفته بعداز اون بیبی چک استفاده کردم ومنفی بود وهفته سوم ازمایش بارداری دادم واونم منفی بود حالا وقت پریودیم هست ونزدیک یک هفتس که عقب انداختم وگهگاهی هم سرگیجه و تهوع و سردرد هم دارم.یعنی من باردارهستم؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید