عضو پارسه‌گرد نیستید؟
تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری

تعداد امتیازها: 1246
3 نفر

با مشخص نمودن زمان تخمک گذاری هم می‌توانید احتمال بارداری خود را افزایش دهید و هم در پیشگیری از بارداری موفق تر عمل کنید.

 اگر دوست دارید باردار شوید، با مشخص کردنِ زمانِ تخمک گذاری تان می توانید احتمالِ موفقیتِ خود را افزایش دهید.(‌ابزار محاسبه تاریخ های باروری پارسه گرد)‌

تخمک گذاری چیست؟ 

تخمک گذاری به زمانی گفته می‌شود که یک تخمک (یا در برخی موارد نادر بیشتر از یک تخمک) از تخمدان آزاد می‌شود و این زمان را «دوره باروری» در سیکل قاعدگی می‌نامند. هر ماه، یک تخمک در درون تخمدان شما به بلوغ می‌رسد. هنگامی که اندازه آن به حد معینی رسید، تخمک از تخمدان آزاد شده و درونِ لوله‌های فالوپ، به طرف رحم حرکت می‌کند. اینکه در هر بار کدام تخمدان، تخمک آزاد می‌کند نسبتاً نامشخص است. آنچه مشخص است این است که وظیفه تخمک گذاری در دوره‌های قاعدگی به صورت منظم و یکی در میان، بین تخمدان‌ها تقسیم نمی‌شود. 

چگونه زمان بیشترین احتمال باروری با تخمک گذاری محاسبه می‌شود؟ 

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و باردار شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا 24 ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرم‌ها می‌توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی‌تواند بیشتر از 24 ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه لقاح صورت پذیرد. 

 اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال باردار شدنِ شما افزایش می‌یابد و شما می‌توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوج‌های معمولی که می‌توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره 20% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا 85% از خانم‌هایی که بدون استفاده از یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یک سال حامله می‌شوند. شما می‌توانید با تعیینِ زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می‌دهد، احتمالِ حامله شدن خود را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیک زمان تخمک گذاری، از بارداری جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که این روش، بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد. 

چگونه می‌توانید زمان تخمک گذاری و حداکثر آمادگی را برای بارداری تشخیص دهید؟ 

زمانی را که دوره قاعدگیِ بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس 12 تا 16 روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها 28 روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد. 

با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانِ تخمک گذاری که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه‌های تخمک گذاری را فرا بگیرید. 

  • تغییر در ترشحات دهانه رحم: هر قدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آن‌ها نیز تغییر می‌کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد. به نظر بسیاری از خانم‌ها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است. این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله‌های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند. 
  • افزایش دمای بدن: پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین 0.4 تا 1 درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، «دمای پایه بدن» یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایشِ دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد، که دمای بدن را افزایش می‌دهد. زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که 12 تا 24 ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آن‌ها اذعان می‌کنند که این زمان برای باردار شدن خیلی دیر است. پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر 24 ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن بسیار دیر شده است. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقاً زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید. 
  • درد در ناحیه پایینِ شکم: حدودا 20% از خانم‌ها می‌توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی باشد. این حالت ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. 

تست‌های پیش‌بینی‌کننده تخمک گذاری چگونه عمل می‌کنند؟ 

این تست‌ها که در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقاً قبل از تخمک گذاری رخ می‌دهد، در ادرارِ شما تشخیص می‌دهند. استفاده از این تست‌ها ساده‌تر بوده و نتایج آن‌ها نیز دقیق‌تر از دماسنج‌های BBT است و می‌توانند تخمک گذاری را 12 تا 36 ساعت زود‌تر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در‌‌ همان ماه اولی که از این تست‌ها استفاده می‌کنید، به حداکثر برسانند. 

اما این دستگاه‌ها خالی از اشتباه نیز نیستند. در مواردی نادر آن‌ها وجود LH را ثبت می‌کنند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می‌دهد، یک جواب «مثبت» یا «منفی» است، نه یک عدد. به این ترتیب نمی‌توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتماً تخمک گذاری انجام خواهد شد؛ در واقع میزان هورمون LH می‌تواند با یا بدون آزاد شدن تخمک، افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون به صورت کاذب نیز اتفاق بیفتد، که دوباره سطح آن کاهش یافته و پس از آن کمی مانده به تخمک گذاری مجدداً افزایش پیدا می‌کند. 

برای به دست آوردن حداکثرِ دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و پیگیری کنید. با این حال، اگر راهنمای تست به شما می‌گوید که اولین ادرار خود در طول روز را تست کنید، ممکن است بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. ادرار شما در طول شب غلیظ می‌شود، که در نتیجه ممکن است نتیجه تست «مثبت» ولی «کاذب» باشد. 

دوره شما از اولین روزی که پریود آغاز می‌شود، محاسبه می‌گردد. در صورتی که دوره شما 28 روزه باشد، تست را از روز یازدهم آغاز کرده و به مدت 6 روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که شرکت تولید کننده دستگاه توصیه کرده است، ادامه دهید. در صورتی که دوره شما بین 27 تا 34 روز است، روز تخمک گذاری شما ممکن است بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید. در صورتی که دوره شما نامنظم است، ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از این تست نمی‌تواند روش مناسبی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در شما باشد.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1246

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زن متاهل
01:05    1393/05/06

سلام خسته نباشید من یه مدتی است دوران پریودیم کوتاهتر از قبل شده مثلا قبلا 7 روزه بود الان 5 روزه است و خونریزیم کمتره من 26 ساله هستم و 3 سال ازدواج کردم بچه هم ندارم یعتی اقدام نکردیم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:43    1393/05/06

سلام
در صورت منظم بودن لازم به کاری نیست


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
y
04:12    1393/05/05

باسلام،من2ماه عروسي کردم و ازمايش و سونو دادم.که ازمايش سالم بود،اما سونو گفت که کيست ريز داوم که بزرگترينش 5mmهستش،و تنبلي.تخمدان دارم.دکتر قرص دزوسپتيو و glucophageدادند واسه برطرف کردن کيست وفوليک اسيد.گفن دو ماه استفاده کنم و بعد برم سونو.کيست ها برطرف شده.بودن اقدام بارداري کنم.اخه گفتن بايد هرچه زودتر باردار شم.ايا اين اندازه کيست مشکل ايجاد ميکنه واسه بارداري؟؟و کسايي تنبلي تخمدان دارن چقدر جلوگيري کنن مشکل بوجود مياره در بارداري؟و ايا باخوردن اين قرص ها تا دوماه ديگه برطرف ميشه.کيست ها.ممنون ميشم راهنماييم کنيد،اخه ما الان قصد بارداري نداشتيم اما با اين وجود نگران هستم...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نگار
13:36    1393/04/30

سلام خانم دکتر پریودهای من نامنظمه بین 25-32 روز دفعه قبل روز 27 پریود شدم والان 34 روز هست که پاکم. احتمال اینکه باردار باشم وجود داره؟
(یک ماه از آمیزش گذشته)


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:10    1393/05/01

سلام
بله احتمال بارداری وجود دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سعیده
16:36    1393/04/26

باسلام.من یک کیست هموراژیک 4سانتی در تخمدان چپم دارم باتوجه به اینکه این کیست رو ازماه های قبل داشتم ولی پریود هم میشدم همیشه هم از 3روز قبل پریودی لکه بینی داشتم که ازوقتی کیست پیداش شده از5 یا6روز جلوتر لکه بینی پیدامیشه ولی این ماه اصلا لکه بینی ندارم دوره های من 27روزه ان.طبق ماههای قبل الان روز 25پریودی هستم ولی هیچ خبری از لکه بینی همیشگی نیست من جلوگیری هم نمیکنم آیا ممکنه باردارباشم؟اگر باردارباشم پس کیست باید چطور درمان شود؟آیا لاپاروسکوپی به جنینم آسیب نمیرساند؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:09    1393/04/29

سلام
قطعی نمیتوان گفت که باردار هستید ولی احتمالش وجود دارد
در صورت داشتن یک تخمدان سالم هم بارداری می تواند اتفاق بیفتد
لاپاراسکوپی قبل از هفته 20 خطری ندارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
نگار
23:04    1393/04/17

سلام برای منظم شدن پریودهام چه کار باید بکنم؟ ایاا میتونه مشکلی واسه بچه دار شدنم به وجود بیاره؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الی
20:11    1393/04/25

سلام خانما من خیلی ناراحتم یه ماهه که اقدام به بارداری کردم ولی حالا که وقت پریودمه لکه بینی دارم مقدارشم زیاده اخه من قبل پریود دچار لکه بینی میشم
خیلی نگرانم سرم داره می ترکه
التماس دعا


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
14:32    1393/04/31

سلام
یه ماه خیلی کمه تا یک سال وقت دارید که باردار شوید پس ناراحت نباشید
خیلی ها مثل شما هستند


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:38    1393/04/24

با سلام
برای منظم شدن پرید ابتدا باید علت بی نظمی آنرا تشخیص داد علل بی نظمی پرید متفاوت میباشد در نتیجه درمان آنها هم متفاوت است
و احتمال ایجاد مشکل در بارداری تا زمانیکه پرید نامنظم است وجود دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
sana
15:59    1393/04/17

سلام خسته نباشید ممنون از شما به خاطر راهنماییهاتون منم می خوام فرزند پسر داشته باشم فقط نمی تونم زمان تخک گذاری رو دقیق بدونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:23    1393/04/24

با سلام
برای تشخیص زمان تخمک گذاری راههای متفاوتی وجود دارد که راحتترین آن استفاده از کیت های مخصوص تخمک گذاری است که میتوانید از داروخانه ها تهیه نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فرىده
03:09    1393/04/22

ساىتتون خىلى عالى است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:06    1393/04/22

مرسی عزیزم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فرزانه
10:19    1393/04/16

سلام وخسته نباشید 35 ساله هستم وقصد باردارشدن دارم تاقبل از ترک جلوگیری سیکل 35روزه منظم داشتم اما اززمانی که جلوگیری نمی کنم دوره اول سیکلم 42 روزه شد وسه سیکل بهدی بترتیب 33 رور و30 و30 رور دلیلش چی میتونه باشه واینکه با توجه به تغیی سیکلهام زمان تخمکگذاریم چه روزی میتونه باشه با کیتهای تخمکگذاری نمی تونم زمان مناسبی رو تخمین بزنم چون یکروز کم رنگ میشه بعد پررنگ دوباره کم رنگ وبعد پررنگ که اصلا این با دستورالعملش جور در نمی اد باید بگم ترشحاتمم هم از روز 12 سیکلم شروع میشه ممنون میشم راهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:29    1393/04/24

سلام
در مورد کیتها روزی که خط تست از خط کنترل پر رنگتر بشه اون زمان نتیجه مثبت تلقی میشه
سایر علائم تخمکگذاری: درد زیر دل مختصر- ترشحات بسیار رقیق و حساسیت سینه ها و تمایل جنسی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
لیلا
21:13    1393/04/10

سلام من 3سال پیش دوتاسقط داشتمکه حاملگی پوچ محسوب شدوتحت درمان بامتفورمین قرار گرفتم الان سه ساله که پریودمنظم دارم با این حال امکان داره که تخمک گذاری نداشته باشم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:53    1393/04/23

با سلام
مصرف طولانی مدت متفورمین درصورتیکه پرید منظم شود سبب تخمک گذاری میشود و به احتمال زیاد در مورد شما نیز تخمک گذاری انجام میشود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
رونیکا
13:29    1393/04/10

سلام و خسته نباشید.من دو ساله ازدواج کردم و معمولا پریدی نامنظمی دارم.
دفعه پیش سه ماه عقب افتاد که با امپول نشدمو نهایتا با قرص پرید شدم
تشخیص کیست در تخمدان چپم داده شد کیست جدار نازک ساده به اندازه یه نارنگی
دکتر قرص یاسمین داد چون اچ دی واسم عوارض داشت
تا دو سال اینده قصد بارداری ندارم و روش جلو گیریم توسط کاندوم اما میترسم که اونموقع با مشکل مواجه شم و نتونم به راحتی باردار شم با توجه به کیست و نا منظمی قاعدگیم میگم...لطفا راهنماییم کنید
خیلی استرس دارم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:31    1393/04/22

سلام
دوره درمانی خود را کامل کنید و دوباره سونو بروید و در صورت باقی ماندن کیست دارو را تحت نظر پزشک عوض کنید
کیست بالاتر از 30 میلیمتر بهتر است درمان شود
نگران نباشید زمان زیادی دارید تا تصمیم به بارداری که میتوانید درمان را انجام دهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سحر002
23:25    1393/04/07

سلام یک ساله ازواج کردم دکتر گفته به دلیل کم کاری تخمدان باید یه دوره قرص اومید بخورم از زمانی که این قرص رو میهورم دوره پریودی از 28 روز به 40 و 48 روز شده برای ماه سوم امپول کوریومون رو تجویز کردن حالا چطوری روز 14 یا تخمک گزاری رو تشخیص بدم لطفا راهنماییم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
16:13    1393/04/21

با سلام
میتونید از کیت تخمکگذاری استفاده کنید که در بازار به وفور یافت میشود و طریقه مصرف ان مانند بیبی چک است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
22:40    1393/04/07

سلام.من قرار است تا چند ماه دیگر ازدواج کنم و تا 5 سال آینده هم بچه نمی خوام یه روش مناسب به من بگید.در ضمن این روش تخمک گذاری با توجه به اینکه کیت یک روز قبل معلوم میکنه در صورتی که دو روز قبل هم احتمال بارداری هست روش مطمئنیه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
16:02    1393/04/21

با سلام
شما میتونید از روشهای هورمونی یا طبیعی استفاده کنید
از هورمونی ها یا قرص ها را امتحان کنید یا به طور ماهیانه آمپول بزنید
در روش طبیعی اگر پریود منظم دارید 4 روز قبل 4 روز بعد تخمکگذاری نزدیکی با محافظت داشته باشید
کیتها به تنهایی کافی نیستند
اگر نامنظم هستید باید برای پیدا کردن روز تخمکگذاری از چندین روش دیگر استفاده کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
3 پاسخ موجود است
مریم
22:19    1393/04/06

سلام، در سال 92دوره های من عموما32 تا 35بوده است .آخر فروردین سقط کردم و تا هفتم خرداد پریود نشدم الان روز 30 دوره هست اگر اقدام واسه بارداری داشته باشم امکان تولد در ماه اسفند هست یا فروردین ( با فرض این که تخمک گذاری تا حالا اتفاق نیفتاده باشه ).با تشکر فراوان


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:13    1393/04/18

با سلام
سعی کنید حداقل بین سقط و بارداری 3 ماه فاصله باشد
زمان آخرین پریود تعیین کننده زمان زایمان است
احتمالا فروردین ماه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:12    1393/04/18

با سلام
سعی کنید حداقل بین سقط و بارداری 3 ماه فاصله باشد
زمان آخرین پریود تعیین کننده زمان زایمان است
احتمالا فروردین ماه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
23:12    1393/04/18

با سلام
سعی کنید حداقل بین سقط و بارداری 3 ماه فاصله باشد
زمان آخرین پریود تعیین کننده زمان زایمان است
احتمالا فروردین ماه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
منصور
12:44    1393/04/05

با سلام
من قبلا دوره های قاعدگیم نامنظم بود و همیشه چند روزی جلو می آمد ولی الان دو بار سر 30 روز اتفاق می افته روز 12 رفتم سونوگرافی بهم گفتن فولیکول ندارم دکتر قرص متفورمین بهم داد که دچار عوارض شدم و قطع کردم من چه باید بکنم؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید