عضو پارسه‌گرد نیستید؟
تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری

تعداد امتیازها: 1411
3 نفر

با مشخص نمودن زمان تخمک گذاری هم می‌توانید احتمال بارداری خود را افزایش دهید و هم در پیشگیری از بارداری موفق تر عمل کنید.

 اگر دوست دارید باردار شوید، با مشخص کردنِ زمانِ تخمک گذاری تان می توانید احتمالِ موفقیتِ خود را افزایش دهید.(‌ابزار محاسبه تاریخ های باروری پارسه گرد)‌

تخمک گذاری چیست؟ 

تخمک گذاری به زمانی گفته می‌شود که یک تخمک (یا در برخی موارد نادر بیشتر از یک تخمک) از تخمدان آزاد می‌شود و این زمان را «دوره باروری» در سیکل قاعدگی می‌نامند. هر ماه، یک تخمک در درون تخمدان شما به بلوغ می‌رسد. هنگامی که اندازه آن به حد معینی رسید، تخمک از تخمدان آزاد شده و درونِ لوله‌های فالوپ، به طرف رحم حرکت می‌کند. اینکه در هر بار کدام تخمدان، تخمک آزاد می‌کند نسبتاً نامشخص است. آنچه مشخص است این است که وظیفه تخمک گذاری در دوره‌های قاعدگی به صورت منظم و یکی در میان، بین تخمدان‌ها تقسیم نمی‌شود. 

چگونه زمان بیشترین احتمال باروری با تخمک گذاری محاسبه می‌شود؟ 

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و باردار شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا 24 ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرم‌ها می‌توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی‌تواند بیشتر از 24 ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه لقاح صورت پذیرد. 

 اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال باردار شدنِ شما افزایش می‌یابد و شما می‌توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوج‌های معمولی که می‌توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره 20% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا 85% از خانم‌هایی که بدون استفاده از یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یک سال حامله می‌شوند. شما می‌توانید با تعیینِ زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می‌دهد، احتمالِ حامله شدن خود را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیک زمان تخمک گذاری، از بارداری جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که این روش، بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد. 

چگونه می‌توانید زمان تخمک گذاری و حداکثر آمادگی را برای بارداری تشخیص دهید؟ 

زمانی را که دوره قاعدگیِ بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس 12 تا 16 روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها 28 روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد. 

با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانِ تخمک گذاری که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه‌های تخمک گذاری را فرا بگیرید. 

  • تغییر در ترشحات دهانه رحم: هر قدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آن‌ها نیز تغییر می‌کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد. به نظر بسیاری از خانم‌ها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است. این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله‌های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند. 
  • افزایش دمای بدن: پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین 0.4 تا 1 درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، «دمای پایه بدن» یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایشِ دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد، که دمای بدن را افزایش می‌دهد. زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که 12 تا 24 ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آن‌ها اذعان می‌کنند که این زمان برای باردار شدن خیلی دیر است. پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر 24 ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن بسیار دیر شده است. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقاً زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید. 
  • درد در ناحیه پایینِ شکم: حدودا 20% از خانم‌ها می‌توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی باشد. این حالت ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. 

تست‌های پیش‌بینی‌کننده تخمک گذاری چگونه عمل می‌کنند؟ 

این تست‌ها که در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقاً قبل از تخمک گذاری رخ می‌دهد، در ادرارِ شما تشخیص می‌دهند. استفاده از این تست‌ها ساده‌تر بوده و نتایج آن‌ها نیز دقیق‌تر از دماسنج‌های BBT است و می‌توانند تخمک گذاری را 12 تا 36 ساعت زود‌تر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در‌‌ همان ماه اولی که از این تست‌ها استفاده می‌کنید، به حداکثر برسانند. 

اما این دستگاه‌ها خالی از اشتباه نیز نیستند. در مواردی نادر آن‌ها وجود LH را ثبت می‌کنند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می‌دهد، یک جواب «مثبت» یا «منفی» است، نه یک عدد. به این ترتیب نمی‌توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتماً تخمک گذاری انجام خواهد شد؛ در واقع میزان هورمون LH می‌تواند با یا بدون آزاد شدن تخمک، افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون به صورت کاذب نیز اتفاق بیفتد، که دوباره سطح آن کاهش یافته و پس از آن کمی مانده به تخمک گذاری مجدداً افزایش پیدا می‌کند. 

برای به دست آوردن حداکثرِ دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و پیگیری کنید. با این حال، اگر راهنمای تست به شما می‌گوید که اولین ادرار خود در طول روز را تست کنید، ممکن است بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. ادرار شما در طول شب غلیظ می‌شود، که در نتیجه ممکن است نتیجه تست «مثبت» ولی «کاذب» باشد. 

دوره شما از اولین روزی که پریود آغاز می‌شود، محاسبه می‌گردد. در صورتی که دوره شما 28 روزه باشد، تست را از روز یازدهم آغاز کرده و به مدت 6 روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که شرکت تولید کننده دستگاه توصیه کرده است، ادامه دهید. در صورتی که دوره شما بین 27 تا 34 روز است، روز تخمک گذاری شما ممکن است بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید. در صورتی که دوره شما نامنظم است، ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از این تست نمی‌تواند روش مناسبی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در شما باشد.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1411

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سپید
16:15    1393/05/28

سلام یه سوال داشتم از خدمتتون.
من از اردیبهشت تا مرداد، هر ماه چهار روز پریودمو جلو انداختم الان برای تنظیم زمان تخمک گذاری مطمین نیستم اینسری هم چهار روز جلو خواهم انداخت یا نه.مثلا ششم مرداد تاریخ پریودم بود بااحتساب 28 روز دوره پریود در واقع باید سوم شهریور پریود بشم اینطوری می تونم روز تخمک گذاری رو حساب کنم ولی اگه تو اون تاریخ نشد و در واقع عقب بندازم چی؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
16:32    1393/06/01

سلام
برای اطمینان بیشتر میتوانید از تستهای تعیین زمان تخمک گذاری که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید و علاوه بر آن به علائم تخمک گذاری که شامل افزایش درجه حرارت پایه ی بدن ، افزایش ترشحات و ... است توجه کنید.
حتما به نکات داخل بسته ی کیت های تخمک گذاری توجه کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سپید
10:03    1393/05/27

سلام میخواستم بدونیم باوجود پرده بکارت اگه اب منی روش بریزه امکان حامله شدن هست یانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:13    1393/05/29

سلام
احتمال خیلی کم امکان بارداری وجود دارد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
رزا
09:50    1393/05/27

باسلام و خسته نباشید
می خواستم بدونم اگه پرده بکارت وجود داشته باشه و اب منی بین دو پا بریزه امکان حاملگی وجود داره یا نه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:02    1393/05/27

سلام
احتمال بسیار کم و نا چیز است.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
rayhaneh
01:32    1393/05/27

سلام من 25 ساله هستم یه بچه زایمان کردم سالم بود وددومین بچم بعد 4 سال زایمان کردم حامله که بودم مشکلی نداشت ولی وقت اومد به دنیا گفتن بیماری قلبی داره وعملش کردیم وفوت شد این حرف مال یه سال پیش والان شیر دارم تو سینم رفتم مشاوره وازمایش هورمون شیر دادم والان دکتر بهم بروموکریپتین داد ولی گفت هورمون شیرت زیاد بالا نیست من خیلی دلم بچه میخواد چون بچم 32 روزه بود مرد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:20    1393/05/29

سلام در صورتی که سیکل قاعدگیتون منظم است و چک اپ قبل بارداری را انجام دادید و هورمون پرولاکتین هم خیلی بالا نیست میتوانید برای بارداری اقدام کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
rayhaneh
01:28    1393/05/27

این سایت خیلی خوب است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:02    1393/05/27

ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:02    1393/05/27

ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ساحل
22:08    1393/05/26

با سلام خواستم بدونم اگر در دوران عقد رابطه بدون پیشگیری داشته باشیم احتمال بارداری با وجود پرده و در حد پیش آب چه قدر است ؟ ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:00    1393/05/27

سلام
احتمال بارداری با در صد بسیار کم وجود دارد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
fateme
16:20    1393/05/26

لطفاجواب سوامو بدین خواهش میکنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:46    1393/05/28

جواب سوالات شما در اسرع وقت داده خواهد شد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
fateme
15:41    1393/05/26

سلام من20 سالمه وقصدباردارشدن دارم.از5ماه پیش جلوگیری نکردم البته جلوگیریم طبیعی بود.27خردادو23 تیرو22مرداد ترتیب پریودیمه من ازتون میخوام روزتخمک گذاریمو بهم بگین...ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:46    1393/05/28

سلام
اگر سیکل قاعدگی شما منظم است با کسر کردن 14 روز از تاریخی که انتظار دارید پریود بعدی اتفاق بیفتد، روز تخمک گذاری را مشخص کنید و در بازه ی زمانی 2روز قبل و بعد از آن حداقل یک روز در میان نزدیکی داشته باشید اما اگر سیکل شما نا منظم است با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم دلیل را مشخص کرده و درمان کنید ، سپس اقدام به بارداری نمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهناز
17:42    1393/05/25

سلام،تو رو خدا زود به سوال من جواب بدين خيلي نكرانم،هفته 20 بارداري ازمايش تيروييد دادم فقط tsh من بالا بود روي 7 بود،دكترم هيج دارويي نداد و كفت نياز نداري!نظر شما جيه?ايا كم .كاري تيروييد دارم?


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
15:02    1393/05/26

سلام
در برخی از خانمها کم کاری تیروئید در دوران بارداری اتفاق میافتد. نگران نباشید و سعی کنید از مواد غذایی حاوی ید مثل غذاهای دریایی بیشتر استفاده کنید. از نمک ید دار استفاده کنید و دقت کنید که برای جذب ید از طریق نمک باید انرا پس از پخت غذا اظافه نمایید. .تستهای عملکرد تیروئید در طی بارداری باید هر 8-6 هفته تکرار شود. با پزشک مشورت کنید و درمان را پیگیری نمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
sanaznazi
16:02    1393/05/25

بازم خسته نباشید به شما من25تیر ماه پریود شدم تا29تیر 1.5ساله ازدواج کردم 22سالمه وقرص سیپروترون استفاده میکردم والان 4ماهه قطع کردم 21مرداد عادت شدم تا امروز که 5مرداده قطع شده از اون زمانی که قرص میخوردم پریودم 5روزه شده.ولی هر 21وز یه بار عادت میشم میخاستم ببینم زمان تخمک گذاری کی هست برای بارداریم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:23    1393/05/25

ممنون
اگر سیکل قاعدگی شما منظم است با کسر کردن 14 روز از روزی که انتظار دارید پریود بعدی اتفاق بیفتد ، روز تخمک گذاری شما مشخص می شود. برای افزایش شانس بارداری در بازه ی زمانی 2روز قبل و بعد از تخمک گذاری نزدیکی انجام دهید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
sanaznazi
01:17    1393/05/25

اسمم سانازه 22ساله


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:01    1393/05/26

اگر سوالی دارید مطرح بفرمایید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
sanaznazi
01:16    1393/05/25

سلام خسته نباشید گرمبه شما.من 22سالمه قصدبارداری دارم 1.5ازدواج کردم وقرص سیپروترون استفاده میکردم والان 40زوزه قطع کردم.21مردادپریودشدم والان 5روز ازش گذشته میخاستم ببینم بهترین زمان برای باردای جه موقعی هست.وزمان تخمک گذاری چه موقعی است.ممنون میشم سریع جوابمو بدین .اخه ازخدا نینی میخام.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
16:17    1393/05/26

سايت بسيار خوبي است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:42    1393/05/27

ممنون از توجه شما


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:52    1393/05/25

سلام
اگر سیکل قاعدگی منظم دارید با کسر کردن 14 روز از روزی که انتظار دارید قاعدگی بعدی اتفاق بیفتد روز تخمک گذاریتان را پیدا کنید و 2 روز قبل و بعد از آن اقدام به نزدیکی کنید تا شانس بارداریتان افزایش یابد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سعیده
11:51    1393/05/24

سلام من دورهعادت ماهیانه م 30 روزه س اما الان ی ماه که از 30 گذشته و عادت نشدم در ضمن قصد بارداری دارم 7 ماه هم هست که جلوگیری ندارم ایا من میتوانم از کیت استفاده کنم/


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:47    1393/05/25

بله میتوانید از baby check استفاده کرده و یا برای اطمینان بیشتر آزمایش Beta HCG بدهید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
15:38    1393/05/23

باسلام من3 ساله ازدواج کردم وجلوگیری طبیعی داشتم الان تصمیم به بارداری دارم 11 الی 12 هرماه پریود میشم وپریودم تقریبا مرتبه. روز 14 پریودم رو بدست اوردم واز دو روز قبلش که میشه روز 12 پریود نزدیکی داشتم.سوالم ایسنه که یک شب درمیون نزدیکی باشه یا سه شب متوالی؟ممکنه که حامله بشم تو همین ماه اول قطع جلوگیری؟

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 6+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید