عضو پارسه‌گرد نیستید؟
تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری

تعداد امتیازها: 1493
3 نفر

با مشخص نمودن زمان تخمک گذاری هم می‌توانید احتمال بارداری خود را افزایش دهید و هم در پیشگیری از بارداری موفق تر عمل کنید.

 اگر دوست دارید باردار شوید، با مشخص کردنِ زمانِ تخمک گذاری تان می توانید احتمالِ موفقیتِ خود را افزایش دهید.(‌ابزار محاسبه تاریخ های باروری پارسه گرد)‌

تخمک گذاری چیست؟ 

تخمک گذاری به زمانی گفته می‌شود که یک تخمک (یا در برخی موارد نادر بیشتر از یک تخمک) از تخمدان آزاد می‌شود و این زمان را «دوره باروری» در سیکل قاعدگی می‌نامند. هر ماه، یک تخمک در درون تخمدان شما به بلوغ می‌رسد. هنگامی که اندازه آن به حد معینی رسید، تخمک از تخمدان آزاد شده و درونِ لوله‌های فالوپ، به طرف رحم حرکت می‌کند. اینکه در هر بار کدام تخمدان، تخمک آزاد می‌کند نسبتاً نامشخص است. آنچه مشخص است این است که وظیفه تخمک گذاری در دوره‌های قاعدگی به صورت منظم و یکی در میان، بین تخمدان‌ها تقسیم نمی‌شود. 

چگونه زمان بیشترین احتمال باروری با تخمک گذاری محاسبه می‌شود؟ 

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و باردار شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا 24 ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرم‌ها می‌توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی‌تواند بیشتر از 24 ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه لقاح صورت پذیرد. 

 اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال باردار شدنِ شما افزایش می‌یابد و شما می‌توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوج‌های معمولی که می‌توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره 20% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا 85% از خانم‌هایی که بدون استفاده از یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یک سال حامله می‌شوند. شما می‌توانید با تعیینِ زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می‌دهد، احتمالِ حامله شدن خود را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیک زمان تخمک گذاری، از بارداری جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که این روش، بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد. 

چگونه می‌توانید زمان تخمک گذاری و حداکثر آمادگی را برای بارداری تشخیص دهید؟ 

زمانی را که دوره قاعدگیِ بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس 12 تا 16 روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها 28 روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد. 

با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانِ تخمک گذاری که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه‌های تخمک گذاری را فرا بگیرید. 

  • تغییر در ترشحات دهانه رحم: هر قدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آن‌ها نیز تغییر می‌کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد. به نظر بسیاری از خانم‌ها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است. این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله‌های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند. 
  • افزایش دمای بدن: پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین 0.4 تا 1 درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، «دمای پایه بدن» یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایشِ دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد، که دمای بدن را افزایش می‌دهد. زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که 12 تا 24 ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آن‌ها اذعان می‌کنند که این زمان برای باردار شدن خیلی دیر است. پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر 24 ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن بسیار دیر شده است. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقاً زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید. 
  • درد در ناحیه پایینِ شکم: حدودا 20% از خانم‌ها می‌توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی باشد. این حالت ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. 

تست‌های پیش‌بینی‌کننده تخمک گذاری چگونه عمل می‌کنند؟ 

این تست‌ها که در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقاً قبل از تخمک گذاری رخ می‌دهد، در ادرارِ شما تشخیص می‌دهند. استفاده از این تست‌ها ساده‌تر بوده و نتایج آن‌ها نیز دقیق‌تر از دماسنج‌های BBT است و می‌توانند تخمک گذاری را 12 تا 36 ساعت زود‌تر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در‌‌ همان ماه اولی که از این تست‌ها استفاده می‌کنید، به حداکثر برسانند. 

اما این دستگاه‌ها خالی از اشتباه نیز نیستند. در مواردی نادر آن‌ها وجود LH را ثبت می‌کنند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می‌دهد، یک جواب «مثبت» یا «منفی» است، نه یک عدد. به این ترتیب نمی‌توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتماً تخمک گذاری انجام خواهد شد؛ در واقع میزان هورمون LH می‌تواند با یا بدون آزاد شدن تخمک، افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون به صورت کاذب نیز اتفاق بیفتد، که دوباره سطح آن کاهش یافته و پس از آن کمی مانده به تخمک گذاری مجدداً افزایش پیدا می‌کند. 

برای به دست آوردن حداکثرِ دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و پیگیری کنید. با این حال، اگر راهنمای تست به شما می‌گوید که اولین ادرار خود در طول روز را تست کنید، ممکن است بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. ادرار شما در طول شب غلیظ می‌شود، که در نتیجه ممکن است نتیجه تست «مثبت» ولی «کاذب» باشد. 

دوره شما از اولین روزی که پریود آغاز می‌شود، محاسبه می‌گردد. در صورتی که دوره شما 28 روزه باشد، تست را از روز یازدهم آغاز کرده و به مدت 6 روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که شرکت تولید کننده دستگاه توصیه کرده است، ادامه دهید. در صورتی که دوره شما بین 27 تا 34 روز است، روز تخمک گذاری شما ممکن است بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید. در صورتی که دوره شما نامنظم است، ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از این تست نمی‌تواند روش مناسبی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در شما باشد.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.babycenter.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1493

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
15:43    1393/06/24

سلام ببخشیدمن تصمیم به حاملگی دارم ولی موقعی که نزدیکی میکنیم اسپرم که میره به واژنم سوزش و خارش شدیدی پیدا میکنم یعنی مشکل خاصی دارم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:37    1393/06/25

با سلام
اگر پس از نزدیکی دارای سوزش و خارش میشوید بهتراست به پزشک مراجعه نمایید و مورد معاینه قراربگیرید ممکن است دچار عفونت شده باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
عطیه
15:14    1393/06/21

سلام
من روز 9 سیکلم با نامزدم رابطه داشتم البته بدون دخول و با استفاده از کاندوم ولی شک دارم که کاندوم خارج شده باشه و منی بالای التم ریخته شده باشه در ضمن من باکره هم هستم و روز بعد قرص اورزانس مصرف کردم.احتمال حاملگی هست؟سیکلم 27-30 روز


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
10:32    1393/06/22

با سلام
با توجه به توضیحاتی که داده اید احتمال حاملگی بسیاربسیارکم میباشد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
عطیه
15:23    1393/06/22

ببخشید یعنی جای نگرانی نیست؟
با توجه ب مصرف قرص کی پریود میشم و چطور ؟همون طبیعی؟تا چند روز تاخیر اوکی؟من باید ۹ مهر بشم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:39    1393/06/23

احتمالا" خیر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
عطیه
15:21    1393/06/22

ببخشید یعنی جای نگرانی نیست؟
و با توجه ب مصرف قرص کی پریود میشم یا تا چه حد تاخیر در زمان پریودیم اوکی؟معمول باید ۹ مهر بشم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:37    1393/06/23

عطیه جان اگر از قرص اورژانسی لونژیل استفاده کرده اید احتمالا" تا یک هفته تا 10 روز بعداز مصرف قرص پرید میشوید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
10:14    1393/06/21

سلام، من 35سال دارم، 24سالگی ازدواج کردم در سال 84،بعد از آن سیکل قاعدگی نامنظمی داشتم، بعد سال85 اولین بچه رو طبیعی آوردم دوباره مشکل تیروئید شدم،بچه دوم سال 90طبیعی آوردم،برای جلوگیری از کاندوم استفاده کردم وآمپول 3ماه به3ماه برای جلوگیری استفاده کردم الان 2سال ونیمه که پریود نمیشم، آمپول هم زدم،میخواستم دلیلشو بدونم،ممنون میشم...


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
10:49    1393/06/22

با سلام
گاهی به علت تزریق مکرر آمپول پرید قطع میشود که جای نگرانی ندارد و بعدازمدتی مجددا" پریدتان به روال عادی خود برمیگردد البته بهتراست از نظر تیروئید بررسی گردید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
گیتا
17:14    1393/06/20

سلام من 3ماهه ازدواج کردم و به علت کار همسرم به شهردیگه اومدم و2ماهه که در هر پریودم9روز تاخیر دارم یعنی ماه اول19م شدم ماه بعد 28شدم تاریخ تخمک گذاریم کی هست؟واینکه آیا نشان کیست هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
azarbaycan
21:08    1393/06/18

سلام
خانم من 27 و 28 پريود ميشه و تا 5 تا 6 ماه بعد مدت پريودش طول ميكشه.
چون ما تازه ازدواج كرديم ميخوام بدونم كي تخمك گذاري ميشه و كدوم تاريخها بايد جلوگيري كرد و كدوم تاريخها ميشه باردار شد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:22    1393/06/23

با سلام
احتمالا" روز 13 یا 14 ماه روز تخمک گذاری میباشد بهترین زمان برای بارداری فاصله بین روز 10 تا 20 دوره پرید میباشد (یعنی از روز اول خونریزی )بعد از این زمان احتمال بارداری کم میشود ولی صفر نیست جهت جلوگیری از بارداری بهتراست از یک روش مطمئن استفاده شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهسا
23:21    1393/06/17

سلام من هر ماه پریود منظم داشتم . چهارم هر ماه البته فقط با یک روز تاخیر. این ماه نهم پریود شدم . برای اینکه این ماه برای بارداری اقدام کنم چه روزی مناسب تره؟ تاریخ 20 مناسبه؟ حدودا میشه 11 روز بعد از شروع پریود. لطفا خیلی زود راهنماییم کنین. ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:19    1393/06/18

سلام
برای مشخص کردن روز تخمک گذاری 14 روز از تاریخی که انتظار دارید پریود بعدی اتفاق بیفتد کسر کنید و در بازه ی زمانی 2 روز قبل و بعد از آن حداقل به صورت یک روز در میان نزدیکی داشته باشید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
بهار
22:52    1393/06/15

سلام سيكل قائدگي من 35روزه است ولي بعضي اوقات تا 40روز و بيشتر هم ميره البته حدود 4دوره 35روزه دارم يه دوره بيشتر از 35روزه براي بارداري از كدوم روش براي روز تخمك گذاري استفاده كنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:50    1393/06/16

با سلام
بهترین روش استفاده از کیت تخمک گذاری است البته از روشهای دیگر مانند افزایش دمای بدن در روز تخمک گذاری هم میتوان استفاده کرد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مامان
11:13    1393/06/13

با سلام من دوره های پریود قبلی 13 هر ماه میشدم و ماه قبل یعنی مرداد 21 ان ماه شدم و میخواهم اقدام برای بارداری کنم روز تخمک گذاری من کدام روز است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
10:27    1393/06/15

با سلام
اگر شما همیشه 13 هر ماه پرید میشوید احتمالا" سیکلهای 30 روزه دارید و زمان تقریبی تخمک گذاری شما 15 - 16 روز بعد از شروع خونریزیتان میباشد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
17:03    1393/06/12

سلام آیامیوم ساب سروزال باعث سقط می شود
واینکه مدت زمان روزهای پریود من کم شده و بین دو تا سه روز هست با توجه به اینکه من 38 سال دارم آیا این موضوع طبیعی است قبلا بین 5 تا6 روز بوده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
10:34    1393/06/13

سلام
نگران نباشید ، میوم ساب سروزال معمولا مشکلی به وجود نمی آورد، اما در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است بزرگ شوند و موجب درد و اشتباه گرفتن با عود آپاندیس شوند.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
12:59    1393/06/12

سلام علت ایجاد میومها چیست و آیا خطردارند یا خیر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:21    1393/06/15

سلام
دلایل ایجاد میوم ها کاملا شناخته نشده اند ، اما هورمونهای جنسی ( استروژن و پروژسترون ) که در طی دوران باروری ترشح می شوند، در رشد آنها تاثیر دارند. چاقی نیز به عنوان عامل مساعد کننده دیگری نام برده می شود.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
mahnaz
10:46    1393/06/08

سلام,من ۲۷ ساله هستم دو ماهه که برای بارداری اقدام کردم و یک میوم 55*48 میلیمتری در یمت چپ رححم دارم,خواستم بدونم که این میوم مشکلی برای باردار شدن ایجاد میکنه,و اینکه لکه بینی هم جزء روزهای سیکل حساب میشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:55    1393/06/10

سلام
لکه بینی جز سیکل محسوب نمیشود.
میوم ها معمولا باعث سقط میشوند نه جلوگیری از بارداری ولی باز هم بستگی به موقعیت دقیق آن دارد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نگار
12:32    1393/06/06

سلام و خسته نباشید
من حدود یک ماه پیش تصمیم گرفتم که شروع کنم برای بارداری، آزمایش و سونو هم انجام دادم و به دکترم نشون دادم ، وخدارو شکر مشکلی نبود ، زمان تخمک گذاریم هم از طریق همین سایت پیدا کردم ودر همون زمان نزدیکی انجام شد ، اما متاسفانه دیروز پریود شدم و خیلی از این بابت ناراحت و ناامید شدم ، چون اکثر دوستام در همون اولین اقدام باردار شدن ، آیا مشکلی هست ? لطفا راهنماییم کنید خیلی ناراحت و مضطربم
متشکرم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
14:29    1393/06/08

سلام
نگران نباشید، شما تنها یک بار شکست خورده اید، خودتان را با کسی مقایسه نکنید و به این نکته توجه داشته باشید که شما تا یک سال زمان دارید تا بدون جلوگیری و به طور طبیعی باردار شوید. کمی صبور باشید ، جای نگرانی وجود ندارد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهرا
14:39    1393/06/05

سلام با عرض معذرت سوالم رو اصلاح و تکرارمیکنم من 38 ساله ام و یک فرزند دارم برای بارداری دوم نزدیک به 7 ماهه جلوگیری نمی کنم اما باداری اتفاق نیافتاده ضمنادر سنویی که اخیرا انجام دادم میوم ساب سروز به ابعاد 13*20 و 12*16 در دیستال جدار قدامی رحم دارم آ یا تاثیری در باروری دارد یا خیر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
15:18    1393/06/08

سلام
میوم ساب سروزال معمولا تاثیری بر باروری ندارد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
nishajoon
20:55    1393/06/04

خسته نباشید
من پریود منظم و28 روزه دارم.22 مرداد اولین روز اخرین پریودیم بوده و در تاریخ 1 و2 شهریور رابطه داشتم.میخاستم ببینم امکان بارداری در این زمان چقدر است؟ با تشکر

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 5+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید