عضو پارسه‌گرد نیستید؟

عوارض بارداری و راهکارها

تعداد امتیازها: 1762
1 نفر
تهوع بارداری

تهوع صبحگاهی مطمئنا یکی از علائم بارداری است، اما انتظار خونریزی لثه، گرفتگی عضلات پا و سندرم تونل مچ دست(carpal tunnel یا گزگز و بی‌حسی نوک انگشتان دست) را نداشتید. شکم در حال رشدتان ممکن است علائمی را به همراه خود داشته باشد که کمتر به عنوان علائم بارداری شناخته شده‌اند (و برایتان عجیب باشند). خیلی نگران نباشید. راسل فاثرگیل (Russel Fother Gill) پزشک و استادیار بیماری‌های زنان و زایمان در مرکز علوم بهداشتی دانشکده پزشکی تگزاس می‌گوید: «هر چند این علائم ناخوشایندند، اما در واقع نشان دهنده سلامت و طبیعی بودن بارداری شما هستند. زیرا این علائم ناشی از بزرگ شدن رحم و تغییرات هورمونی می‌باشند.» اما این روز‌ها مجبور نیستید که دست روی دست بگذارید و عذاب بکشید.
 «خوشبختانه دریافته‌ایم که اعمال تغییرات کوچکی در سبک زندگیتان می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش ناراحتی‌های معمولتان داشته باشد.» با خواندن توصیه‌های این کار‌شناسان درد‌ها و ناراحتی‌های دوران بارداری را کاهش دهید.
حالت تهوع صبحگاهی
از بس در دستشویی ماندید، نقش و نگار کف دستشویی را حفظ شده‌اید؟ دکتر جسیکا بین استاک (Jessica Beinstock) می‌گوید: «هیچ کس به طور قطع و یقین علت حالت تهوع (که شاید همانطور که متوجه شده‌اید وقت و زمان معینی ندارد و نه تنها صبح بلکه در هر موقع از روز ممکن است اتفاق بیافتد) را نمی‌داند، اما ممکن است به دلیل تطبیق دادن بدن با نوسانات هورمونی صبحگاهی باشد. ۸۰ درصد خانم‌ها در سه ماهه دوم بارداری حال بهتری خواهند داشت.
راه حل

 • اجازه ندهید که خیلی گرسنه شوید. سعی کنید حتی قبل از اینکه از رختخواب بلند شوید یک چیزی بخورید (برای مثال در میز پای تختیتان یک جعبه بیسکویت نمکی قرار دهید).
 • زنجبیل شکری یا قرص زنجبیل بخورید؛ مطالعات بی‌شماری دریافته‌اند که زنجبیل به تسکین حالت تهوع کمک می‌کند.
 • درباره مصرف مکمل B۶ با پزشکتان مشورت کنید – این ویتامین نیز موجب تسکین حالت تهوع می‌شود.

توصیه مشاور: خوردن مایعات و سرخ کردنی ها حالت تهوع را در دوران بارداری افزایش می دهند لذا سعی نمایید به خصوص اوایل صبح از خوردن مایعات خودداری نمایید. سعی نمایید حرکات خود را ارام انجام دهید و از تغییر وضعیت ناگهانی پرهیز نمایید. از نظر رژیم غذایی آشها و سوپ هایی که در آنها از سیرابی استفاده شده کمک معجزه اسایی می کند.

درد سینه‌ها
درد سینه‌هایتان ممکن است حتی قبل از تغییر رنگ آن‌ها به صورتی شروع شود، این یکی از اولین علائم بارداری در بسیاری از زنان است. دردناک شدن سینه‌ها ناشی از افزایش حجم خون که یکی دیگر از عوارض تغییرات اولیه هورمونی است، می‌باشد. این درد معمولا در اواسط سه ماهه دوم فرو می‌نشیند.
راه حل

 • اگر درد سینه‌هایتان خیلی شدید است، در طول روز و حتی شب سینه بند اسپورت بپوشید.
 • سینه بند جدیدی که اندازه سینه‌تان باشد بخرید (برای صرفه جویی پولی: اگر قصد دارید شیر خودتان را به نوزادتان بدهید از حالا سینه بند شیر دهی بخرید و از همین دوران از آن استفاده کنید).

توصیه مشاور: از پوشیدن سینه بندهای تنگ به شدت خودداری نمایید. علاوه بر این کم کردن میزان مصرف نمک و چای هم کمک کننده است.

 

نوسان خلق و خو
این عارضه بارداری به احتمال زیاد همسر، مادر و یا هر فردی از اطرافیانتان را آزار می دهد. هورمون‌ها و نیز علائمی مانند تهوع و سردرد را مقصر بدانید. دکتر فاثرگیل می‌گوید: سه ماهه اول بارداری مانند  سندروم قبل از قاعدگی (PMS) است.
راه حل

 • مشکل را ریشه یابی کنید: اگر هنگامی که خسته هستید، بدخلق‌تر می‌شوید سعی کنید شب بهتر استراحت کنید.
 • اگر نگران زایمان و مادر شدن هستید، احساستان را با همسرتان در میان بگذارید، چرا که او نیز احتمالا نگرانی‌های شما را دارد.
 • قدرت ورزش را دست کم نگیرید. حتی پیاده روی کوتاه می‌تواند هورمون سرحال کننده اندورفین را آزاد کرده و شما را از استرس کاری‌‌ رها کند.

سوزش قلب
جول‌ای ریچ‌تر (Joel E. Richter) پزشک، استادیار و رئیس پزشکی دانشگاه پزشکی تمپل (Temple) می‌گوید:» ۸۰% خانم‌های باردار بعد از خوردن غذا این حس را تجربه می‌کنند. هورمون پروژسترون ماهیچه‌های انتهای مری را شل کرده و باعث می‌شود غذا براحتی به سمت گلو بازگردد. به علاوه، در اواخر دوران بارداری رحم در حال رشدتان به معده‌تان فشار وارد کرده و باعث می‌شود که احتمال رفتن غذا به سمت بالا بیشتر شود. «
راه حل:

 • مقدار غذایتان را کم کنید، مخصوصا شام و آخرین وعده غذاییتان را چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب میل کنید تا موقع خواب معده‌تان نسبتا خالی باشد.
 • از خوردن غذاهای سرخ کردنی و مملو از چربی کاملاً بپرهیزید؛ از آنجایی که زمان زیادی برای هضم آن‌ها طول می‌کشد، احتمال بالا زدن آن‌ها بیشتر می‌شود.
 • برای آرام شدن معده‌تان قرص تام (Tum) یا ضد اسید مشابه مصرف کنید (یک بسته از آن را در کیف و اتومبیلتان قرار دهید تا همیشه در دسترستان باشد). خوردن این قرص‌ها در دوران بارداری مشکلی ندارد و اگر نوع غنی شده از کلسیم آن را تهیه کنید، منبع خوبی برای افزایش کلسیم بدنتان خواهد بود.

توصیه مشاور: بهتراست که تا دو ساعت پس از مصرف غذا به حالت نشسته باشید و خم نشده یا دراز نکشید. برخی از خانمها عادت دارند که بلافاصله پس از غذا دراز می کشند و برخی دیگر با انجام کارهایی همچون خم شدن و برداشتن سفره و لوازم دیگر از روی زمین این رفلکس را تشدید می کنند. در هر صورت متوجه این موضوع باشید که به علت اسیدی بودن محتویات معده دندان شما در معرض اسیب جدی خواهد بود، لذا پس از هر رفلکس یا تهوع، دندانهای خود را اب کشی نمایید.  نکته مهم دیگر این است که استفاده قرصهای ضد اسید معده را در حالت های اضطراری انجام دهید چراکه در طولانی مدت در هضم غذا دچارمشکل خواهید شد.

 

تسکین عوارض بارداری

درد کمر و مفاصل ران
شکم بزرگتان هر روز باعث تغییر بیشتر مرکز ثقل بدن می‌شود. این یعنی ماهیچه‌های کمر باید برای حفظ تعادل بدنتان بیشتر تلاش کنند. این مساله می‌تواند باعث کمر درد شود، مخصوصاً با پیشروی به سمت اواخر دوران بارداری. هورمون ریلکسین که استخوان‌های لگن خاصره را برای آماده کردن آن‌ها برای زایمان شل می‌کند، ممکن است باعث بروز درد در مفاصل نزدیک ران‌ها شود.
راه حل:

 • از ماساژ قبل از زایمان زیاد استفاده کنید. ماساژ قبل از زایمان گرفتگی‌ها را کاهش داده و جریان خون را افزایش می‌دهد و باعث بهبود سریع‌تر ماهیچه‌ها می‌شود.
 • حرکات کششی و یوگا نیز همین تاثیر را دارند. دو حرکتی که ما خیلی دوست داریم: خم شدن کند و عمیق از مفاصل ران به گونه‌ای که انگار سعی می‌کنید دست‌هایتان را به انگشت پا‌هایتان برسانید. (در اواخر دوران بارداری این حرکت را در حالت نشسته انجام دهید) و حرکت گربه گاو (cat/cow) است که حرکتی از یوگا می‌باشد که در آن ۴ دست و پا نشسته و کمرتان را مانند گربه به عقب داده و سپس شبیه حرکت گاو به داخل خم کنید.

توصیه مشاور: استفاده از کفش های طبی فراموش نشود. علاوه بر این از ایستادن زیاد یا نشستن های طولانی مدت خودداری نمایید.

 

کم خوابی
مکتب فکری زندگی منصفانه نیست می‌گوید: می‌دانیم افراد خوش خواب بعد از به دنیا آمدن کودکشان از خواب محروم می‌شوند، اما جالب است که دوران بارداری نیز از داشتن یک خواب درست و حسابی شبانه نیز محروم هستند. «اجازه بدهید عوامل آن را بشماریم: بیدار شدن برای رفتن به دستشویی، سوزش قلب، عادت دادن خودتان به خوابیدن به پهلو و غیره و غیره.
راه حل:

 • برای خودتان یک بالش بارداری تهیه کنید، این بالش واقعاً می‌تواند کمکتان کند. مدل‌های بدنی و گوه‌ای را امتحان کنید تا ببینید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است.
 • از تلویزیون به عنوان ابزاری برای به خواب رفتن استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است ذهنتان را تحریک کرده و در نتیجه نخوابید. به جای آن در نور کم مجله بخوانید.
 • اگر مشکل سوزش قلب ندارید، قبل از خواب یک خوراکی کوچک حاوی کربوهیدرات - مانند دو عدد شیرینی – بخورید. نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که این می‌تواند با افزایش سروتونین و تریپتوفان (دو ماده شیمیایی موثر در آغاز خواب) به خواب رفتن را سرعت ببخشد.

خونریزی لثه
اخیراً دهانتان شبیه میدان مین شده است؟ سالی جی کرام (Sally J Cram) مشاور مصرف کننده انجمن دندانپزشکی امریکا می‌گوید: نوسانات هورمونی شما را بیشتر مستعد جرم و باکتری می‌کند که این مساله باعث حساستر شدن لثه‌هایتان می‌شود. حتی تشکیل کمی جرم باعث افزایش احتمال خونریزی لثه هنگام مسواک زدن می‌شود.
راه حل:

 • مراقبت‌های خانگی را شروع کنید – روزی دو بار مسواک بزنید و حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن دندا‌‌نهایتان بیشتر به دندانپرشکی بروید (بجای ۶ ماه یکبار ۳ ماه یکبار). بسیاری از خانم‌ها بعد از دیدن مقداری خونریزی از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان صرف نظر می‌کنند، اما این بد‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید، زیرا این مساله منجر به به وجود آمدن چرخه معیوبی می‌شود. اگر لثه‌هایتان قرمز‌تر از معمول به نظر می‌رسند، به دندانپزشک مراجعه کنید.

توصیه مشاور: البته در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی لثه ها پرخون می شوند. به همین جهت با اندکی بی توجهی دچار خونریزی می شوند.

 

تسکین عوارض بارداری

سردرد
درد شقیقه‌هایتان معمولا عوارض جانبی سایر تغییرات جسمانی دوران بارداری هستند، مانند درد ناشی از حالت تهوع در سه ماهه اول بارداری و یا درد ناشی از فشاری که در اواخر دوران بارداری بر کمرتان وارد می‌شود (طبق اظهارات موسسه ملی سردرد حدود ۸۰% خانم‌ها ی بارداری که قبل از بارداری دچار میگرن بوده‌اند، ممکن است در دوران بارداری حال بهتری داشته باشند. بسیاری از خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونی درست قبل از عادت ماهیانه دچار سردردهای می‌گرنی می‌شوند، بنابراین بارداری در واقع ۹ ماه با عادت ماهیانه فاصله دارد)
راه حل:

 • برای دردهای سینوسی یک لیف حوله‌ای گرم روی صورتتان قرار دهید و برای سردردهای تنشی (tension) یک لیف سرد پشت سرتان قرار دهید.
 • در اتاقی تاریک برای چرت زدن دراز بکشید و شقیقه‌هایتان را ماساژ بدهید تا خون به این مناطق جاری شود.
 • اگر فکر می‌کنید خالی بودن معده باعث بروز این سردرد شده است، یک خوراکی کوچکی بخورید اما از خوردن غذاهای خاصی که سردردهای میگرنی را بد‌تر می‌کند مانند کاکائو و پنیر کهنه بپرهیزید.
 • استامینوفن (تیلنول) خطری ندارد، اما از خوردن سایر مسکن‌ها بپرهیزید. آسپرین و ایبوپروفن هر دو با نقص جنین در ارتباط هستند.

گرفتگی عضلات پا
۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان باردار این گرفتگی‌های نیم شبانه و ناگهانی را تجربه می‌کنند. دلیل آن به درستی مشخص نیست اما ممکن است ماهیچه‌های ساق پایتان به دلیل افزایش وزن تحت فشار قرار گرفته باشند. یا ممکن است دچار عدم تعادل مواد معدنی مانند کمبود کلسیم، پتاسیم یا منیزیم شده باشید (کار‌شناسان معتقدند این مواد مغذی به انقباض درست ماهیچه‌ها کمک می‌کنند). اما اگر این درد ناگهانی و به شکل تیر کشیدن بوده و از یک پا به سمت پایین ساطع می‌شود، ممکن است سیاتیک باشد که در واقع به این دلیل است که رحم به پایانه‌های عصب نخاعی فشار وارد می‌کند.
راه حل:

 • ماساژ سریع پا می‌تواند باعث به جریان افتادن خون و باز شدن گره‌هایی که باعث این گرفتگی شده‌اند، شود، بنابراین از همسرتان بخواهید که پایتان را مالش دهد.
 • این حرکت را که دکتر بین استاک توصیه می‌کند امتحان کنید، روبروی دیوار تقریباً در فاصله ۳۰ سانتی متر آن بایستید. پاشنه پایتان را روی زمین نگه دارید. دست‌هایتان را آرام روی دیوار راه ببرید تا کفل‌هایتان کشش عمیقی پیدا کنند.
 • فکر می‌کنید شاید مشکل از رژیم غذاییتان باشد؟ با پزشکتان صحبت کنید او می‌تواند تعیین کند که آیا نیاز به مکمل غذایی دارید یا نه.
 • می‌دانید که اگر نوزاد تغییر وضعیت بدهد درد سیاتیکتان از بین خواهد رفت، اما تا آن موقع از یک حوله گرم استفاده و یا از حمام گرم (نه خیلی گرم) استفاده کنید.

ورم قوزک پا
شکل و شمایل قوزک پایتان در دوران قبل از بارداری را فراموش کرده‌اید؟ به احتمال زیاد دچار ورم دست و پا شده‌اید. دکتر بین استاک می‌گوید:» در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون و انقباض برخی از رگ‌ها که ناشی از بزرگ شدن رحم است، مایعات بیشتر در پا تجمع می‌کنند. «(در موارد شدید، تورم بیش از حد می‌تواند علامت فشار خون دوران بارداری باشد، این وضعیت همچنین می‌تواند علائم فشار خون خیلی بالا باشد، اما کمی ورم طبیعی است). پزشکتان بعد از سه ماهه دوم بارداری باید به دنبال علائم فشار خون بارداری باشد، اما اگر این مساله نگرانتان کرده با پزشک مشورت کنید.
 راه حل:

 • متاسفانه، اکنون هیچ کاری برای کاهش تورمتان نمی‌توانید انجام دهید، اما مطمئن باشید که به محض به دنیا آمدن کودکتان از بین خواهد رفت.
 • پا‌هایتان را بالا قرار دهید تا گردش خونتان بیشتر شود. اگر تمام روز پشت میز می‌نشینید، از زیرپایی استفاده کنید.
 • شنا کنید. شنا ورزش بسیار خوبی است که به شما کمک می‌کند بدون تحت فشار قرار دادن اندامتان تحرک داشته باشید.
تسکین عوارض بارداری

سندرم تونل دست (Carpal Tunnel)
آن حس دردناکی که بعد از ساعت‌ها تایپ بی‌وقفه در مچ دستتان حس می‌کنید به احتمال زیاد در دوران بارداری به سراغتان می‌آید. کار‌شناسان تخمین می‌زنند که یک چیزی حدود ۲ تا ۳۵ درصد از خانم‌ها به نوعی این درد را تجربه می‌کنند. دکتر ترسی ساکس (Tracy Sax) متخصص اعصاب می‌گوید:» مایعات اضافی در مچ‌ها عصب میانی را تحت فشار قرار داده و می‌تواند منجر به بی‌حسی، گزگز کردن و درد مچ و انگشتان دست شود. «
راه حل:

 • در این مورد هم مانند ورم کار زیادی از دست شما ساخته نیست، اما بالا گرفتن دست‌هایتان و ماساژ دادن مچ دست در حالت خوابیده می‌تواند کمک کند.
 • مواظب مقدار نمک دریافتیتان باشید- مصرف روزانه کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز می‌تواند با کاهش مصرف آب تورم بدنتان را کاهش دهد.

رگ واریسی
انتظار ترک بارداری را داشتید، اما آن رگ‌های بنفش پیچ و تابدار در پا‌هایتان چه چیزی هستند؟ با بزرگ شدن رحمتان سیاه رگ‌های اصلی پا‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند، بنابراین خون به سرعت قبل از دوران بارداریتان جریان ندارد. تجمع مایعات در این رگهای خونی باعث گشاد و تیره شدن و تورم رگ‌ها می‌شود.
راه حل:

 • همان کاری که برای درمان ورم قوزک پا‌هایتان انجام می‌دادید: پا‌هایتان را بالا نگه دارید.
 • فواید استفاده از جوراب واریس هنوز ثابت نشده، بنابراین اگر لباس‌های تنگ و جذب دوست ندارید، می‌توانید از پوشیدن این جوراب‌ها صرفنظر کنید.

توصیه مشاور: از پوشیدن جورابهایی که کش محکم دارند و به زیر زانو فشار می آورند خودداری نمایید.

 

بواسیر و یبوست
بواسیر در واقع رگ‌های واریسی در ناحیه مقعد است، اما یبوست (یکی دیگر از علائم زیبای بارداری!) آن را بد‌تر می‌کند. دلیل ابتلای خانم‌های باردار به یبوست این است که هورمون پروژسترون مجرای گوارشی آن‌ها را کند کرده و در نتیجه غذا به سرعتی که باید از آن عبور نمی‌کند
راه حل:

 • شاید این را شنیده باشید اما نوشیدن آب زیاد و افزایش مقدار فیبر دریافتیتان بهترین راه بهبود هضم غذا هستند.
 • فیبرهای غیرقابل حل مصرف کنید (این نوع فیبر‌ها در سبزیجات برگی، غلات سبوس دار و میوه با پوست دریافت می‌شوند). برای مثال به جای آب پرتقال خود پرتقال را میل نمایید.
 • اگر قبل از بارداری مستعد سوء هاضمه بوده‌اید، در این دوران از مکمل فیبر مانند متاموسیل مصرف کنید.
برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • تهوع بارداری
 • تسکین عوارض بارداری
 • تسکین عوارض بارداری
 • تسکین عوارض بارداری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1762

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نگار
17:34    1395/06/21
سلام، میخواستم بدونم که آیا گرفتگی گوش و اومدن ترشح از گوش میتونه عوارض حاملگی باشه؟ چون این مشکل ازاول بارداری با منه و حتی به متخصص گوش و حلق و بینی هم مراجعه کردم و گفتن گوشت مشکلی نداره.

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:31    1395/06/24

سلام
اگر متخصص گوش و حلق و بینی شما را معاینه کرده اند نگران نباشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
arghavan
10:01    1395/01/23

سلام خسته نباشین.من دوسال پیش عم برداشت کیست تخمدان انجام دادم حدودا8ماه هست ک اقدام بارداری کردم این ماه درسمت عمل شده م ک سمت چپ هست درد کشاله ران ودرد در ناحیه تخمدان داشتم امکانش هس ک دوباره برگرده یامیتونه از علائم تخمک گذاری باشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:38    1395/01/24

سلام
اگر درد شدید و طولانی بود و هنگام شرایطی که فشار شکم را افزایش می دهند تشدید شد
مجددا سونو انجام دهید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
باران
13:17    1395/01/21
با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون من در هفته ی 31 بارداری هستم و از دو هفته قبل پاهام ورم میکنه دلیل این تورم چیه و راه حلی براش وجود داره؟؟؟ با تشکر

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بیتا غلامی (مشاور کودک و کودکیاری)
14:56    1395/01/24

سلام مصرف محدود نمک فقط اول وآخر غذا
کنترل وزن
زیر پاها بالا باشد و جلوگیری از آویزان کردن پاها


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
شیما
09:23    1395/01/17

من دوسال اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم باید این ماه نهم پریود میشدم ولی چهارم شدم برخلاف همیشه خونم خیلی کم رنگ بود که باعث تعجب بود.تا پنج روز ادامه داشت سه روز بعد از اتمام پریودی یه لکه قهوه ای دیدم بعضی ها بهم میگن شاید خون ریزی ناشی از لانه گزینی بوده نظر شما چیه در ضمن بیستو یکی امپول منوگان هم زدم ممکنه به خاطر امپولا باشه یا خون ریزی لانه گذاری بود.ممنون میشم جوابمو بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
15:42    1395/01/18

سلام
بهترین راه تشخیص انجام تیتر بتا است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
الهام
14:01    1394/08/16

سلام عزیزان،خیلی ممنونم از برنامه خودتون، من الان چند روزی میشه که علايم درد سینه و حالت تهوع و عقب افتادن پریود دارم،میشه به من کمک کنید و بگید باردار هستم یا نوآم من و شوهرم خیلی بچه دوست داریم و البته شوهرم مشکل واریکوسل داره،ولی خب خودم احتمال حاملگی رو میدم،لطفا به من کمک کنید،با تشکر از نرم افزار خوب شما.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
15:43    1394/08/18

سلام تنها نتیجه قطعی در آزمایش مشخص می شود نه علایم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سیمین
01:45    1394/07/11

سلام ایا امکان پریود شدن هنگام بارداری هست?در سونوی هفته ششم تنها ساک حاملگی مشاهده شد الانم ک درست زمان پریودم هست و لکه بینی دارم میشه امیدوار بود به سونوی هفته هشتم?بنده 27 سالمه و بارداری اولم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:31    1394/07/12

با سلام
به ندرت در بارداری در زمان پرید خونریزی دیده میشود
احتمال دیده شدن جنین وجود دارد ولی صددرصد نیست


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سیمین
01:41    1394/07/11

سلام ایا امکان پریود شدن هنگام بارداری هست?در سونوی هفته ششم تنها ساک حاملگی مشاهده شد الانم ک درست زمان پریودم هست و لکه بینی دارم میشه امیدوار بود به سونوی هفته هشتم?بنده 27 سالمه و بارداری اولم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:31    1394/07/12

سلام
بله تعدادی از خانم ها تا پایان بارداری پریود می شوند
در هفته های اول نیز احتمال خونریزی به دلیل لانه گزینی وجود دارد
به هرحال برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن با پزشکتان مشورت کنید


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فریبا
11:33    1394/06/31
باسلام من هفته 13بارداری هستم و دکترسونو ntبرای من نوشته تا کی میتونم این سونورا انجام دهم.وبرای سرماخوردگی و ضعف بدنی راهنمایی کنید ممنون

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:52    1394/07/04

با سلام
تا هفته 15 میتوانید انجام دهید و در مورد سرماخوردگی اگر تب دارید میتوانید از استامینوفن استفاده کنید و مصرف سایر داروها حتما" تحت نظر پزشک باشد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهناز
10:08    1394/06/24

سلام روز بخیر. من هفته 5 بارداری هستم، 2 روز هست که در قسمت کشاله ران احساس خواب رفتگی و بی حسی دارم.البته موقع خواب به هر طرف چه چپ یا راست میخوابم همون قسمت به این حالت دچار میشه، علتش چیه ؟.ممنون میشم از راهنماییتون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
19:28    1394/06/24

با سلام
در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی درد و بی حسی ممکن است پیش بیاید که طبیعی است ولی درهرحال بهتراست با پزشکتان مشورت نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مهسا
11:25    1394/05/29

سلام من هفته ششم بارداری هستم خیلی دست و پام و گاهی رو شکم و سینه هام داغ میشه به اصطلاح گر میگیرم
طوری که گاهی همسرم پاشویم میکنه مخصوصا شبا
ایا این مورد طبیعی ؟
باتشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
13:28    1394/05/31

با سلام
ممکن است به علت تغییرات هورمونی باشد ولی باید درجه حرارت بدنتان اندازه گیری شود و بهتراست با پزشکتان مشورت نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مرسانا
10:02    1394/05/04

با سلام تشکر فراوان از سایت بسیار خوبتون.
من وارد هفته هفتم بارداری شدم و چند روزی هست که با وجود گرمی هوا احساس سرما از داخل بدنم میکنم این حالت اول فقط صبح ها بعد از نماز اتفاق می افتاد و الان دو روزه در طول روز هم ادامه داره من قرص لووکسین مصرف میکنم و داروی خاص دیگه ای نمی خورم .می خواستم بدونم این احساس سرما از چیه و آیا نیاز به مراجعه به دکتر داره یا طبیعیه؟ باتشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
17:03    1394/05/04

با سلام
باتوجه به مصرف لووتیروکسین ممکن است مربوط به آن باشد ولی بهتر است با پزشکتان مشورت نمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ایدا
17:53    1394/04/26

سلام من شش ماهه باردارم تا الان هیچ مشکلی نداشتم فقط یه فیبروم ساب سروزال پدیکولار 9 سانتی در قست بالای رحمم به سمت راست رشد کرده به نظرتون میشه هنگام سزارین بردارنش یا خونریزی میکنه ؟ ضمنابه تازگی لکه های قهوه ای نیم سانتی به صورت خال خال در پشت هر دو ران و زیر باسن ایجاد شده که اگر روزی حداقل یک پاکت شیر بخورم محو میشه و اگه یه روز نخورم دوباره ایجاد میشه. میتونه مربوط به کمبود کلسیم باشه؟ ضمنا فقط قرص اهن مصرف میکنم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
00:53    1394/04/28

سلام حتما تحت نظر پزشك مولتي ويتامين مخصوص بارداري بخوريد جهت درمان لكه ها
برداشتم ميوم در سزارين به نظر جراح بستگي دارد


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
پریناز
20:59    1394/03/08
باسلام وتشکرویژه ازشما من درهردوسینه م فیبروادنوم داشتم وازوقتی حامله شدم دردسینه هام به زیربغلم زده خیلی نگرانم خدای نکرده مشکلی براسینه هام پیش بیاد

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:18    1394/03/09

سلام
دربارداری حساسیت و درد و بزرگ شدن پستانها اتفاق می افتد ولی برای اطمینان بیشتر سونو پستان و معاینه توسط پزشک را توصیه می کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
رها
11:47    1394/02/16

باسلام.دوستان من نزدیک ب دوسال ونیمه نامزدم و نزدیکی دارم اما خیلی کم از کاندوم استفاده میکنم.و الان سه روز از موعد پریودیم میگذره.شکمم لقه و گزگز دست و پا و حالت افسردگی و عصبی دارم و من مینور هم هستم.امکان بارداریم هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
11:05    1394/02/17

سلام
برای اطمینان بیشتر می توانید آزمایش تیتر بتا انجام دهید


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آذر
09:44    1393/12/21
با سلام.من الان هفته۱۶بارداریمه.اولا میخواستم بدانم برا تعیین جنسیت بهترین زمان کی هستش؟بعدشم من حالت تهوع ندارم و جاشو معده درد گرفته

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني زنان مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:44    1393/12/22

سلام
پس از هفته 16 تعیین جنسیت اعتبار بیشتری دارد.
حالت تهوع نیز در همین حدود از بین می رود
حجم غذای خود را کم و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید /غذاهای آبکی و نفاخ نخورید
اگر بهتر نشدید جهت تجویز دارو با پزشکتان مشورت کنید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+8 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید