عضو پارسه‌گرد نیستید؟

عوارض بارداری و راهکارها

تعداد امتیازها: 1315
1 نفر
تسکین عوارض بارداری

تهوع صبحگاهی مطمئنا یکی از علائم بارداری است، اما انتظار خونریزی لثه، گرفتگی عضلات پا و سندرم تونل مچ دست(carpal tunnel یا گزگز و بی‌حسی نوک انگشتان دست) را نداشتید. شکم در حال رشدتان ممکن است علائمی را به همراه خود داشته باشد که کمتر به عنوان علائم بارداری شناخته شده‌اند (و برایتان عجیب باشند). خیلی نگران نباشید. راسل فاثرگیل (Russel Fother Gill) پزشک و استادیار بیماری‌های زنان و زایمان در مرکز علوم بهداشتی دانشکده پزشکی تگزاس می‌گوید: «هر چند این علائم ناخوشایندند، اما در واقع نشان دهنده سلامت و طبیعی بودن بارداری شما هستند. زیرا این علائم ناشی از بزرگ شدن رحم و تغییرات هورمونی می‌باشند.» اما این روز‌ها مجبور نیستید که دست روی دست بگذارید و عذاب بکشید.
 «خوشبختانه دریافته‌ایم که اعمال تغییرات کوچکی در سبک زندگیتان می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش ناراحتی‌های معمولتان داشته باشد.» با خواندن توصیه‌های این کار‌شناسان درد‌ها و ناراحتی‌های دوران بارداری را کاهش دهید.
حالت تهوع صبحگاهی
از بس در دستشویی ماندید، نقش و نگار کف دستشویی را حفظ شده‌اید؟ دکتر جسیکا بین استاک (Jessica Beinstock) می‌گوید: «هیچ کس به طور قطع و یقین علت حالت تهوع (که شاید همانطور که متوجه شده‌اید وقت و زمان معینی ندارد و نه تنها صبح بلکه در هر موقع از روز ممکن است اتفاق بیافتد) را نمی‌داند، اما ممکن است به دلیل تطبیق دادن بدن با نوسانات هورمونی صبحگاهی باشد. ۸۰ درصد خانم‌ها در سه ماهه دوم بارداری حال بهتری خواهند داشت.
راه حل

 • اجازه ندهید که خیلی گرسنه شوید. سعی کنید حتی قبل از اینکه از رختخواب بلند شوید یک چیزی بخورید (برای مثال در میز پای تختیتان یک جعبه بیسکویت نمکی قرار دهید).
 • زنجبیل شکری یا قرص زنجبیل بخورید؛ مطالعات بی‌شماری دریافته‌اند که زنجبیل به تسکین حالت تهوع کمک می‌کند.
 • درباره مصرف مکمل B۶ با پزشکتان مشورت کنید – این ویتامین نیز موجب تسکین حالت تهوع می‌شود.

توصیه مشاور: خوردن مایعات و سرخ کردنی ها حالت تهوع را در دوران بارداری افزایش می دهند لذا سعی نمایید به خصوص اوایل صبح از خوردن مایعات خودداری نمایید. سعی نمایید حرکات خود را ارام انجام دهید و از تغییر وضعیت ناگهانی پرهیز نمایید. از نظر رژیم غذایی آشها و سوپ هایی که در آنها از سیرابی استفاده شده کمک معجزه اسایی می کند.

درد سینه‌ها
درد سینه‌هایتان ممکن است حتی قبل از تغییر رنگ آن‌ها به صورتی شروع شود، این یکی از اولین علائم بارداری در بسیاری از زنان است. دردناک شدن سینه‌ها ناشی از افزایش حجم خون که یکی دیگر از عوارض تغییرات اولیه هورمونی است، می‌باشد. این درد معمولا در اواسط سه ماهه دوم فرو می‌نشیند.
راه حل

 • اگر درد سینه‌هایتان خیلی شدید است، در طول روز و حتی شب سینه بند اسپورت بپوشید.
 • سینه بند جدیدی که اندازه سینه‌تان باشد بخرید (برای صرفه جویی پولی: اگر قصد دارید شیر خودتان را به نوزادتان بدهید از حالا سینه بند شیر دهی بخرید و از همین دوران از آن استفاده کنید).

توصیه مشاور: از پوشیدن سینه بندهای تنگ به شدت خودداری نمایید. علاوه بر این کم کردن میزان مصرف نمک و چای هم کمک کننده است.

 

نوسان خلق و خو
این عارضه بارداری به احتمال زیاد همسر، مادر و یا هر فردی از اطرافیانتان را آزار می دهد. هورمون‌ها و نیز علائمی مانند تهوع و سردرد را مقصر بدانید. دکتر فاثرگیل می‌گوید: سه ماهه اول بارداری مانند  سندروم قبل از قاعدگی (PMS) است.
راه حل

 • مشکل را ریشه یابی کنید: اگر هنگامی که خسته هستید، بدخلق‌تر می‌شوید سعی کنید شب بهتر استراحت کنید.
 • اگر نگران زایمان و مادر شدن هستید، احساستان را با همسرتان در میان بگذارید، چرا که او نیز احتمالا نگرانی‌های شما را دارد.
 • قدرت ورزش را دست کم نگیرید. حتی پیاده روی کوتاه می‌تواند هورمون سرحال کننده اندورفین را آزاد کرده و شما را از استرس کاری‌‌ رها کند.

سوزش قلب
جول‌ای ریچ‌تر (Joel E. Richter) پزشک، استادیار و رئیس پزشکی دانشگاه پزشکی تمپل (Temple) می‌گوید:» ۸۰% خانم‌های باردار بعد از خوردن غذا این حس را تجربه می‌کنند. هورمون پروژسترون ماهیچه‌های انتهای مری را شل کرده و باعث می‌شود غذا براحتی به سمت گلو بازگردد. به علاوه، در اواخر دوران بارداری رحم در حال رشدتان به معده‌تان فشار وارد کرده و باعث می‌شود که احتمال رفتن غذا به سمت بالا بیشتر شود. «
راه حل:

 • مقدار غذایتان را کم کنید، مخصوصا شام و آخرین وعده غذاییتان را چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب میل کنید تا موقع خواب معده‌تان نسبتا خالی باشد.
 • از خوردن غذاهای سرخ کردنی و مملو از چربی کاملاً بپرهیزید؛ از آنجایی که زمان زیادی برای هضم آن‌ها طول می‌کشد، احتمال بالا زدن آن‌ها بیشتر می‌شود.
 • برای آرام شدن معده‌تان قرص تام (Tum) یا ضد اسید مشابه مصرف کنید (یک بسته از آن را در کیف و اتومبیلتان قرار دهید تا همیشه در دسترستان باشد). خوردن این قرص‌ها در دوران بارداری مشکلی ندارد و اگر نوع غنی شده از کلسیم آن را تهیه کنید، منبع خوبی برای افزایش کلسیم بدنتان خواهد بود.

توصیه مشاور: بهتراست که تا دو ساعت پس از مصرف غذا به حالت نشسته باشید و خم نشده یا دراز نکشید. برخی از خانمها عادت دارند که بلافاصله پس از غذا دراز می کشند و برخی دیگر با انجام کارهایی همچون خم شدن و برداشتن سفره و لوازم دیگر از روی زمین این رفلکس را تشدید می کنند. در هر صورت متوجه این موضوع باشید که به علت اسیدی بودن محتویات معده دندان شما در معرض اسیب جدی خواهد بود، لذا پس از هر رفلکس یا تهوع، دندانهای خود را اب کشی نمایید.  نکته مهم دیگر این است که استفاده قرصهای ضد اسید معده را در حالت های اضطراری انجام دهید چراکه در طولانی مدت در هضم غذا دچارمشکل خواهید شد.

 

تسکین عوارض بارداری

درد کمر و مفاصل ران
شکم بزرگتان هر روز باعث تغییر بیشتر مرکز ثقل بدن می‌شود. این یعنی ماهیچه‌های کمر باید برای حفظ تعادل بدنتان بیشتر تلاش کنند. این مساله می‌تواند باعث کمر درد شود، مخصوصاً با پیشروی به سمت اواخر دوران بارداری. هورمون ریلکسین که استخوان‌های لگن خاصره را برای آماده کردن آن‌ها برای زایمان شل می‌کند، ممکن است باعث بروز درد در مفاصل نزدیک ران‌ها شود.
راه حل:

 • از ماساژ قبل از زایمان زیاد استفاده کنید. ماساژ قبل از زایمان گرفتگی‌ها را کاهش داده و جریان خون را افزایش می‌دهد و باعث بهبود سریع‌تر ماهیچه‌ها می‌شود.
 • حرکات کششی و یوگا نیز همین تاثیر را دارند. دو حرکتی که ما خیلی دوست داریم: خم شدن کند و عمیق از مفاصل ران به گونه‌ای که انگار سعی می‌کنید دست‌هایتان را به انگشت پا‌هایتان برسانید. (در اواخر دوران بارداری این حرکت را در حالت نشسته انجام دهید) و حرکت گربه گاو (cat/cow) است که حرکتی از یوگا می‌باشد که در آن ۴ دست و پا نشسته و کمرتان را مانند گربه به عقب داده و سپس شبیه حرکت گاو به داخل خم کنید.

توصیه مشاور: استفاده از کفش های طبی فراموش نشود. علاوه بر این از ایستادن زیاد یا نشستن های طولانی مدت خودداری نمایید.

 

کم خوابی
مکتب فکری زندگی منصفانه نیست می‌گوید: می‌دانیم افراد خوش خواب بعد از به دنیا آمدن کودکشان از خواب محروم می‌شوند، اما جالب است که دوران بارداری نیز از داشتن یک خواب درست و حسابی شبانه نیز محروم هستند. «اجازه بدهید عوامل آن را بشماریم: بیدار شدن برای رفتن به دستشویی، سوزش قلب، عادت دادن خودتان به خوابیدن به پهلو و غیره و غیره.
راه حل:

 • برای خودتان یک بالش بارداری تهیه کنید، این بالش واقعاً می‌تواند کمکتان کند. مدل‌های بدنی و گوه‌ای را امتحان کنید تا ببینید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است.
 • از تلویزیون به عنوان ابزاری برای به خواب رفتن استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است ذهنتان را تحریک کرده و در نتیجه نخوابید. به جای آن در نور کم مجله بخوانید.
 • اگر مشکل سوزش قلب ندارید، قبل از خواب یک خوراکی کوچک حاوی کربوهیدرات - مانند دو عدد شیرینی – بخورید. نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که این می‌تواند با افزایش سروتونین و تریپتوفان (دو ماده شیمیایی موثر در آغاز خواب) به خواب رفتن را سرعت ببخشد.

خونریزی لثه
اخیراً دهانتان شبیه میدان مین شده است؟ سالی جی کرام (Sally J Cram) مشاور مصرف کننده انجمن دندانپزشکی امریکا می‌گوید: نوسانات هورمونی شما را بیشتر مستعد جرم و باکتری می‌کند که این مساله باعث حساستر شدن لثه‌هایتان می‌شود. حتی تشکیل کمی جرم باعث افزایش احتمال خونریزی لثه هنگام مسواک زدن می‌شود.
راه حل:

 • مراقبت‌های خانگی را شروع کنید – روزی دو بار مسواک بزنید و حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن دندا‌‌نهایتان بیشتر به دندانپرشکی بروید (بجای ۶ ماه یکبار ۳ ماه یکبار). بسیاری از خانم‌ها بعد از دیدن مقداری خونریزی از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان صرف نظر می‌کنند، اما این بد‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید، زیرا این مساله منجر به به وجود آمدن چرخه معیوبی می‌شود. اگر لثه‌هایتان قرمز‌تر از معمول به نظر می‌رسند، به دندانپزشک مراجعه کنید.

توصیه مشاور: البته در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی لثه ها پرخون می شوند. به همین جهت با اندکی بی توجهی دچار خونریزی می شوند.

 

تسکین عوارض بارداری

سردرد
درد شقیقه‌هایتان معمولا عوارض جانبی سایر تغییرات جسمانی دوران بارداری هستند، مانند درد ناشی از حالت تهوع در سه ماهه اول بارداری و یا درد ناشی از فشاری که در اواخر دوران بارداری بر کمرتان وارد می‌شود (طبق اظهارات موسسه ملی سردرد حدود ۸۰% خانم‌ها ی بارداری که قبل از بارداری دچار میگرن بوده‌اند، ممکن است در دوران بارداری حال بهتری داشته باشند. بسیاری از خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونی درست قبل از عادت ماهیانه دچار سردردهای می‌گرنی می‌شوند، بنابراین بارداری در واقع ۹ ماه با عادت ماهیانه فاصله دارد)
راه حل:

 • برای دردهای سینوسی یک لیف حوله‌ای گرم روی صورتتان قرار دهید و برای سردردهای تنشی (tension) یک لیف سرد پشت سرتان قرار دهید.
 • در اتاقی تاریک برای چرت زدن دراز بکشید و شقیقه‌هایتان را ماساژ بدهید تا خون به این مناطق جاری شود.
 • اگر فکر می‌کنید خالی بودن معده باعث بروز این سردرد شده است، یک خوراکی کوچکی بخورید اما از خوردن غذاهای خاصی که سردردهای میگرنی را بد‌تر می‌کند مانند کاکائو و پنیر کهنه بپرهیزید.
 • استامینوفن (تیلنول) خطری ندارد، اما از خوردن سایر مسکن‌ها بپرهیزید. آسپرین و ایبوپروفن هر دو با نقص جنین در ارتباط هستند.

گرفتگی عضلات پا
۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان باردار این گرفتگی‌های نیم شبانه و ناگهانی را تجربه می‌کنند. دلیل آن به درستی مشخص نیست اما ممکن است ماهیچه‌های ساق پایتان به دلیل افزایش وزن تحت فشار قرار گرفته باشند. یا ممکن است دچار عدم تعادل مواد معدنی مانند کمبود کلسیم، پتاسیم یا منیزیم شده باشید (کار‌شناسان معتقدند این مواد مغذی به انقباض درست ماهیچه‌ها کمک می‌کنند). اما اگر این درد ناگهانی و به شکل تیر کشیدن بوده و از یک پا به سمت پایین ساطع می‌شود، ممکن است سیاتیک باشد که در واقع به این دلیل است که رحم به پایانه‌های عصب نخاعی فشار وارد می‌کند.
راه حل:

 • ماساژ سریع پا می‌تواند باعث به جریان افتادن خون و باز شدن گره‌هایی که باعث این گرفتگی شده‌اند، شود، بنابراین از همسرتان بخواهید که پایتان را مالش دهد.
 • این حرکت را که دکتر بین استاک توصیه می‌کند امتحان کنید، روبروی دیوار تقریباً در فاصله ۳۰ سانتی متر آن بایستید. پاشنه پایتان را روی زمین نگه دارید. دست‌هایتان را آرام روی دیوار راه ببرید تا کفل‌هایتان کشش عمیقی پیدا کنند.
 • فکر می‌کنید شاید مشکل از رژیم غذاییتان باشد؟ با پزشکتان صحبت کنید او می‌تواند تعیین کند که آیا نیاز به مکمل غذایی دارید یا نه.
 • می‌دانید که اگر نوزاد تغییر وضعیت بدهد درد سیاتیکتان از بین خواهد رفت، اما تا آن موقع از یک حوله گرم استفاده و یا از حمام گرم (نه خیلی گرم) استفاده کنید.

ورم قوزک پا
شکل و شمایل قوزک پایتان در دوران قبل از بارداری را فراموش کرده‌اید؟ به احتمال زیاد دچار ورم دست و پا شده‌اید. دکتر بین استاک می‌گوید:» در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون و انقباض برخی از رگ‌ها که ناشی از بزرگ شدن رحم است، مایعات بیشتر در پا تجمع می‌کنند. «(در موارد شدید، تورم بیش از حد می‌تواند علامت فشار خون دوران بارداری باشد، این وضعیت همچنین می‌تواند علائم فشار خون خیلی بالا باشد، اما کمی ورم طبیعی است). پزشکتان بعد از سه ماهه دوم بارداری باید به دنبال علائم فشار خون بارداری باشد، اما اگر این مساله نگرانتان کرده با پزشک مشورت کنید.
 راه حل:

 • متاسفانه، اکنون هیچ کاری برای کاهش تورمتان نمی‌توانید انجام دهید، اما مطمئن باشید که به محض به دنیا آمدن کودکتان از بین خواهد رفت.
 • پا‌هایتان را بالا قرار دهید تا گردش خونتان بیشتر شود. اگر تمام روز پشت میز می‌نشینید، از زیرپایی استفاده کنید.
 • شنا کنید. شنا ورزش بسیار خوبی است که به شما کمک می‌کند بدون تحت فشار قرار دادن اندامتان تحرک داشته باشید.
تسکین عوارض بارداری

سندرم تونل دست (Carpal Tunnel)
آن حس دردناکی که بعد از ساعت‌ها تایپ بی‌وقفه در مچ دستتان حس می‌کنید به احتمال زیاد در دوران بارداری به سراغتان می‌آید. کار‌شناسان تخمین می‌زنند که یک چیزی حدود ۲ تا ۳۵ درصد از خانم‌ها به نوعی این درد را تجربه می‌کنند. دکتر ترسی ساکس (Tracy Sax) متخصص اعصاب می‌گوید:» مایعات اضافی در مچ‌ها عصب میانی را تحت فشار قرار داده و می‌تواند منجر به بی‌حسی، گزگز کردن و درد مچ و انگشتان دست شود. «
راه حل:

 • در این مورد هم مانند ورم کار زیادی از دست شما ساخته نیست، اما بالا گرفتن دست‌هایتان و ماساژ دادن مچ دست در حالت خوابیده می‌تواند کمک کند.
 • مواظب مقدار نمک دریافتیتان باشید- مصرف روزانه کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز می‌تواند با کاهش مصرف آب تورم بدنتان را کاهش دهد.

رگ واریسی
انتظار ترک بارداری را داشتید، اما آن رگ‌های بنفش پیچ و تابدار در پا‌هایتان چه چیزی هستند؟ با بزرگ شدن رحمتان سیاه رگ‌های اصلی پا‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند، بنابراین خون به سرعت قبل از دوران بارداریتان جریان ندارد. تجمع مایعات در این رگهای خونی باعث گشاد و تیره شدن و تورم رگ‌ها می‌شود.
راه حل:

 • همان کاری که برای درمان ورم قوزک پا‌هایتان انجام می‌دادید: پا‌هایتان را بالا نگه دارید.
 • فواید استفاده از جوراب واریس هنوز ثابت نشده، بنابراین اگر لباس‌های تنگ و جذب دوست ندارید، می‌توانید از پوشیدن این جوراب‌ها صرفنظر کنید.

توصیه مشاور: از پوشیدن جورابهایی که کش محکم دارند و به زیر زانو فشار می آورند خودداری نمایید.

 

بواسیر و یبوست
بواسیر در واقع رگ‌های واریسی در ناحیه مقعد است، اما یبوست (یکی دیگر از علائم زیبای بارداری!) آن را بد‌تر می‌کند. دلیل ابتلای خانم‌های باردار به یبوست این است که هورمون پروژسترون مجرای گوارشی آن‌ها را کند کرده و در نتیجه غذا به سرعتی که باید از آن عبور نمی‌کند
راه حل:

 • شاید این را شنیده باشید اما نوشیدن آب زیاد و افزایش مقدار فیبر دریافتیتان بهترین راه بهبود هضم غذا هستند.
 • فیبرهای غیرقابل حل مصرف کنید (این نوع فیبر‌ها در سبزیجات برگی، غلات سبوس دار و میوه با پوست دریافت می‌شوند). برای مثال به جای آب پرتقال خود پرتقال را میل نمایید.
 • اگر قبل از بارداری مستعد سوء هاضمه بوده‌اید، در این دوران از مکمل فیبر مانند متاموسیل مصرف کنید.
برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
 • تسکین عوارض بارداری
 • تسکین عوارض بارداری
 • تسکین عوارض بارداری
 • تسکین عوارض بارداری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1315

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آذر
09:44    1393/12/21
با سلام.من الان هفته۱۶بارداریمه.اولا میخواستم بدانم برا تعیین جنسیت بهترین زمان کی هستش؟بعدشم من حالت تهوع ندارم و جاشو معده درد گرفته

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:44    1393/12/22

سلام
پس از هفته 16 تعیین جنسیت اعتبار بیشتری دارد.
حالت تهوع نیز در همین حدود از بین می رود
حجم غذای خود را کم و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید /غذاهای آبکی و نفاخ نخورید
اگر بهتر نشدید جهت تجویز دارو با پزشکتان مشورت کنید


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
T A H E R E H
14:49    1393/12/04
سلام من متاسفانه دچار قلنج شدم و21 هفته باردارم باید چکار کنم خیلی درد دارم و گفتند نباید قولنجم رو بشکنم. لطفا کمکم کنید

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
22:29    1393/12/09

سلام
اگر منظورتان قولنج در ناحیه ستون فقرات است حتما با ÷زشک متخصص ارتو÷د مشورت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
سونار
11:10    1393/11/16

من 15 ماه پیش سقط داشتم الان باردار شدم البته تو آزمایش با شمارش تعداد هورمون که 72 بودمشکوک به بارداری تشخیص دادن ولی درد تو شکم وکمر خیلی داشتم با مصرف شیاف وامپول که دکتر داده یکم دردم کم شده به نظرتون اینم میخواد سقط بشه جه کار هایی بکنم واز چه چیزی پرهیز کنم تا بمونه.ممنون از راهنماییتون.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
23:55    1393/11/20

سلام
درد و حتی لکه بینی در بارداری طبیعی هم اتفاق می اتد پس نگران نباشید کارهایی که شما باید انجام دهید
نوشیدن آب به مقدار کافی/کنترل ارتباط زناشویی/پیشگیری از یبوست است و البته خوردن مغزهای مجاز/لبنیات/تخم مرغ کاملا پخته
به امید خدا با انجام سونو به موقع و تشخیص بارداری سالم خیالتان آسوده گردد


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
hajar
19:52    1393/10/27
باسلام من استراحت مطلق هستم حتی غذا رو خوابیده میخورم،میشه یه راهی بهم بگبد از تهوع من کم بشه،ممنون

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
12:45    1393/10/28

خانم هاجر علت استراحت مطلق بودن و سن بارداریتان رو ذکر نکردید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
rahil
09:19    1393/10/17
سلام تشکر از مطالب ارزشمندتان'درهفته ۶ بارداری هستم کمر دردزیاد و شکم درد خفیف خیلی زود خسته میشم فقط دوس دارم دراز بکشم خیلی خیلی هم گرسنه میشم قصد سفر دارم ۱۰ ساعت با اتوبوس صلاح برم

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:28    1393/10/18

سلام
تمام موارد ذکر شده طبیعی است
در طی مسافرت ونشستن طولانی شما باید هر 2 ساعت 15 دقیقه استراحت کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
یاسمن
09:30    1393/10/11

سلام و خسته نباشید .
هفته نهم بارداری هستم و به سونوگرافی مراجعه کردم . تمام علائم بارداری رو دارم و تقریبا آماده میشدم برای تعیین جنسی . ولی دکتر سونو گفت که متاسفانه جنین دیده نمیشه و فقط یه کیست 33 میلیمتری در تخمدان سمت راست دیده میشه. با توجه به اینکه ساک بارداری تشکیل شده و همه علائم رو داشتم نظر شما در این مورد چی هستش . الان استرس شدید دارم میخوام یه سونو دیگه که معتبر تر هستش انجام بدم . ممنون میشم اگه نظرتون بدونم .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مشاوره تلفني مامايي الهام (مشاور بخش بارداری)
18:35    1393/10/12

سلام یاسمن عزیز. اگر سیکل قاعدگی نامنظم داشته باشید این امکان وجود دارد که سن بارداری را اشتباه میکنید. با این حال یک سونوی کنترل با فاصله حداقل 4 روز و دریک مرکز دیگر انجام دهید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
azade
11:04    1393/08/14
سلام.ممنون از راهنماي هاتون. تغير رنك سينه ها از جه سن حاملكي شروع ميشه? من هفته 14 هستم،خيلي درد شديدي در سينه هام دارم و علاوه بر اون سينه هام زخم شدن،طوري كه لباسم باهاشون تماس ميكيره،درد و سوزش زيادي داره.جرا اينجوري شده?جيكار كنم خوب شه? علاوه بر اين در 2-3 سانتي سمت راست شكمم بعضي وقت ها به صورت عمودي درد ميكيره و ول ميكنه،اين برأي جي هست?

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
00:45    1393/08/15

سلام
از دو سه ماهگی شروع میشه
اما زخم شدن آن طبیعی نیست و باید حتما بررسی شود
درد شکمی اگر شدید شد باید از نظر آپاندیسیت چک شوید


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
میعاد
22:13    1393/08/05
سلام و خسته نباشید هفته هشتم بارداری هستم و چندبار لکه بینی دیدم.دارم شیاف استفاده میکنم حدود یک هفته ولی باز لکه بینی دارم هفته هفت سونو دادم همه چی طبیعی بود و قلب جنین هم سالم بود ولی با وجود استفاده شیاف هرچند روز یک بار لکه بینی دارم.دلیلش چیه؟

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
18:04    1393/08/06

با سلام
به مصرف شیاف ادامه دهید گاهی لازم است شیاف چندماه استفاده شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
JOOTIA
23:06    1393/07/24

با سلام
من در هفته ی چهارم بارداری هستم هفته ی سوم کمردرد ودل دردودرد تخمدان داشتم. هفت هی چهارم هم لکه های قهوه ای رنگ دیدم،لطفا راهنماییم کنید دیدن این لکه ها مهم نیست؟؟؟ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
11:13    1393/07/26

با سلام
دیدن لکه و یا خونریزی در تمام دوره بارداری مهم است و باید بررسی شود به پزشک مراجعه نمایید شاید نیاز به سونو داشته باشید


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
رها
01:13    1393/06/03
سلام. حستخ نباشید. من به تازگی متوجه کبودی اندکی در هر دو شست پاهام شدم. شست پای راستم در اثر ضربه احتمال کیدم کبود شده باشه اما واسه پای راست هیچ دلیلی ندارم. من در هفته 15 بارداری هستم. میشه علتش رو بفرمایید. نگرانم کرده که نکنه خدایی نکرده کبودی ناخن هام ارتباطی به نی نی ام داشته باشه. :-( با تشکر

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مرکز مشاوره مامایی مهرآسا (مشاور بخش بارداری)
12:46    1393/06/03

سلام
از آنجایی که اختلالات انعقادی ممکن است در بارداری افزایش یابد، حتما به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید.


ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
emell
05:15    1393/04/19
سلام اول از همه تشکر میکنم بابت سایت خوبتون .میخواستم بدونم ایا ترشح سفید رنگ در ماه چهارم به بعد خطری هم داره یا نه ؟ مرسی از توجه زیادتون به سوالات.

ارسال از اپلیکیشن راهنمای جامع بارداری پارسه‌گرد
رویا
11:33    1393/03/14
سلام. افزایش ترشحات یا تغییر ترشحات واژنی نیز از عوارض شایع بارداریست اما من مطلبی در این خصوص پیدا نکردم.لطفا در صورت امکان اضافه نمایید.ممنونم

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مامان نی نی
11:33    1393/01/25

خیلی کامل بود. ممنون


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
14:03    1393/01/21

سلام،من در هفته بیست و سوم بارداری هستم و تقریبا از چهار هفته پیش درد و گرفتگی شدید در کف و پشت پاهام شروع شده و هنوز ادامه داره طوری که نمیتونم درست راه برم.قبل از اون هم درد در ناحیه لگن داشتم که احساس میکنم اینها مربوط به کمر دردهای سابق قبل از بارداری هست.به نظرتون چه کارکنم که دردم کمتر بشه و بتونم درست راه برم؟ واینکه ایا این دردها میتونه از دیسک کمر باشه و این در زایمان من اثر میذاره؟ممکنه دردها ارتباطی به کارمند بودن من داشته باشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
19:01    1393/01/23

خانم فاطمه برای معاینه و تشخیص علت اصلی دردها و تا بر اساس ان درمان صورت بگیرد . باید به پزشک مراجعه نمایید. با این علائمی که دارید نمیتوان به طور قطعی نظر داد که ضایعه دقیقا در کجاست و برای درمان ان چه اقدامی باید انجام دهید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
محدثه
17:39    1392/12/18

سلام من چند روزی است که کمرو شکمم درد میکند وپستانهایم هم همینطور اینها از علائم بارداری محسوب میشه با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
00:03    1392/12/20

سلام. این علایم اختصاصی نیستن . میتونن علایم قبل پریود هم باشن


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
پریسا
19:45    1392/11/01

با سلام من هفته نهم بارداری هستم و دردی در اطراف ناف و کمرم احساس می کنم آیا این دردها طبیعی هستند با تشکر


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
باران
18:55    1392/10/24

با سلام من در هفته 25 بارداری هستم . برای اولین بار دجار گرفتگی عضله در ساق پا شده ام ولی بعد از 2 روز این درد از بین نرفته . ابا تداوم درد طبیعی است؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:03    1392/10/25

خانم باران بستگی به این دارد که شدت ونوع و محل درددقیقا کجاست واینکه شما چه اقدامی برای ان انجام داده اید.

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+3 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید