ترک های شکم در بارداری

ترک‌های بارداری، خطوطی فشرده روی پوست هستند که اغلب در ماه‌های آخر بارداری که شکم به سرعت بزرگ می‌شود تا کودک در حال رشد را در خود جای دهد، روی آن ایجاد می‌شود. ترک‌های بارداری در اثر تغییر بافت ارتجاعی زیر پوست ایجاد می‌شوند. این ترک‌ها بسته به پوست شما به رنگ صورتی، قهوه‌ای مایل به قرمز، بنفش، قهوه‌ای تیره می‌باشند که در آینده کم رنگ می‌شوند، اما کاملاً محو نخواهند شد.

از کجا باید بفهمم که ترک بارداری خواهم داشت؟

پیش بینی آن دشوار است. حداقل نیمی از زنان باردار این ترک‌ها را خواهند داشت، اما هیچ کس واقعاً نمی‌داند که چرا این ترک‌ها در برخی‌ها ایجاد شده و در برخی دیگر ایجاد نمی‌شود. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که ژن در این امر نقش بسزایی دارد؛ اگر مادر یا خواهرتان در دوران بارداری این ترک‌ها را داشته باشند، احتمال بروز آن در پوست شما بیشتر خواهد بود. احتمال ایجاد ترک بارداری همچنین به سرعت و میزان بزرگ شدن شکم در دوران بارداری بستگی دارد. الکس بوار کیمبال، استادیار بیماری‌های پوستی در دانشگاه هاروارد می‌گوید: «پوست خاصیت ارتجاعی زیادی دارد اما افزایش وزن که در زمان بارداری رخ می‌دهد ممکن است بسیار زیاد باشد و گاهی وقت‌ها بیشتر از حد توان پوست.» به همین دلیل احتمال ایجاد ترک بارداری در شما بیشتر می‌شود، اگر:

  • وزنتان یک دفعه زیاد شود.
  • چند قلو داشته باشید.
  • بچه‌تان بزرگ باشد.
  • مایع آمنیوتیک ( (amnioticشما زیاد باشد.

برای جلوگیری از ایجاد ترک  بارداری چه کار می‌توانم بکنم؟

متاسفانه کار زیادی از دستتان برنمی آید. افزایش وزن کمتر از میزان توصیه شده (معمولاً ۱۱ تا ۱۵ کیلوگرم) و همچنین افزایش تدریجی وزن می‌تواند در کاهش احتمال ایجاد ترک بارداری موثر واقع شود. تاثیر هیچ یک از کرم‌ها (ترتینیون)، پماد‌ها و روغن‌هایی که ادعا می‌کنند ترک بارداری را از بین می‌برند، اثبات نشده است. (مرطوب نگه داشتن پوست در حین بزرگ شدن آن می‌تواند به کاهش خارش پوست کمک کند.)

ترک پوست اصلاً از بین‌می رود؟

خبر خوش: ترک بارداری معمولاً در هفته ششم تا دوازدهم بعد از زایمان به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. رنگ‌دانهٔ آن کم شده و به طور کلی روشن‌تر از پوست اطراف آن می‌شود (رنگ آن بسته به پوست متفاوت است)؛ اما بافت آن به‌‌ همان شکل باقی می‌ماند.

آیا می‌توانم برای رها شدن از ترک بارداری، کاری  کنم؟

شما نمی‌توانید آن را کاملاً از بین ببرید، اما اگر این ترک‌ها بعد از زایمان هنوز اذیتتان می‌کنند با دکتر پوست راجع به شیوه‌های کاهش آن صحبت کنید. راه‌های درمان مختلفی وجود دارد. درمان موضعی مانند ترتینیون (رتین A) و اسید گلیکولیک می‌تواند موثر باشد. (توجه: پماد رتین A را نباید در دوران بارداری استفاده کرد و اطلاعات معتبر دربارهٔ میزان مصرف آن در دوران شیر دهی و یا درباره تاثیر آن بر شیر دهی وجود ندارد؛ بنابراین بهترین کار این است که در دوران شیر دهی از آن استفاده نکنید.). برای استفاده در هر زمانی حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه لیزر درمانی می‌تواند به احیای خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند و همچنین رنگ آن را تغییر دهد تا با رنگ پوستتان همخوانی داشته باشد. توجه کنید که ترک بارداری جزء مقولهٔ زیبایی است و بیمه به آن تعلق نمی‌گیرد.

جلوگیری از ترک‌های بارداری

رهایی از شر ترک‌های بارداری

برای خرید کرم جلوگیری از ترک های بدن در بارداری از فروشگاه شاپ گرد اینجا کلیک کنید.

نام مترجم: 
مریم انصاری

کلیدواژه‌هابا کلیک روی هر کلمه به مطالب مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید

دیدگاه‌ها

مامان آینده (تایید نشده)

دنبال راهکار طبیعی و غیره ارایشی شیمیایی برای از بین بردن ترک بارداری هستم ، پیشنهادی ندارین؟

۲۴ / ۰۴ / ۱۳۹۲

شهرزاد (تایید نشده)

من پیشنهاد میکنم حتماً به تغذیه ات توجه کنی و مواد غذایی که دارای ویتامین آ مثل هویج و ویتامین ای مثل مغذیجات و موادی که دارای امگا 3 هستند برای پوست خیلی مفیدند و آب هم زیاد بخور . مرسی.

۲۴ / ۰۴ / ۱۳۹۲

اتوسا (تایید نشده)

واقعااینطوریه...درضمن بیشترمایعات بخورید

۰۹ / ۰۷ / ۱۳۹۳

مرسی از گفته هایتان

۱۲ / ۰۷ / ۱۳۹۳

دوست عزیز مطالب بالا را به دقت مطالعه نمایید. غیر از ان فقط راهکارهی شیمیایی و لیزر هست. شاد باشید

۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۲

مهسا (تایید نشده)

دوست عزیز پیشنهاد میکنم بعد از زایمان ابلیمو به پوست شکمتون بمالید ولی چون این کار پوست رو خشک میکنه سعی کنید روغن زیتون هم بعدش بمالید. البته کیسه کشیدن به سطح پوست هم خیلی برای صاف کردن پوست مفیده. ولی قبل از زایمان آب زیاد بخورید و تغذیه مناسب مملو از انتی اکسیدانها داشته باشید همچنین شکمتان را چرب کنید.

۲۴ / ۰۴ / ۱۳۹۲

متین (تایید نشده)

شنیدم رژیم غذایی درست در بهبود ترک بارداری موثره ، کسی در این باره چیزی میدونه؟

۲۴ / ۰۴ / ۱۳۹۲

نگار (تایید نشده)

سلام خانم روحي عزيز من در هفته 32بارداري ام الان يه چند روزه بدنم شديد خارش داره اول از محدوده تركاي شكمم شروع شد الان تمام بدنم ميخاره دستام پاهام كشاله پام و...به طوري كه شبها خيلي اذيت ميشم شبيه گزش پشه اما خيلي ريزتره دكتر زنان رفتم بهم يه پماد موضعي داد موقتي تا جواب ازمايش خوني كه قبلا براي ديابت نوشته بودو براش ببرم به نظر شما اگه از كبدم باشه اين ازمايش نشون ميده ;ممكن براي جنين خطرناك باشه يا طبيعيه در بارداري تروخدا راهنماييم كنيد چيكار كنم خوب بشم يا تا اخر بارداريم باهامه ممنون از شما

۳۱ / ۰۴ / ۱۳۹۲

اتوسا (تایید نشده)

لطفامطالب بیشتری ارایه دهید

۰۹ / ۰۷ / ۱۳۹۳

سعی میکنیم

۱۲ / ۰۷ / ۱۳۹۳

yas (تایید نشده)

خوردن روزانه يك عدد گردو ازين عارضه ميكاهد

۰۳ / ۱۰ / ۱۳۹۳

بله درست است

۰۳ / ۱۰ / ۱۳۹۳

سارا خانومی (تایید نشده)

سلام من ترک های پوستم کاملا از بین رفته . پیش خانمی رفتم در تهران که تخصص ترک پوست از المان داشت و تنها فردی است که به درمان کامل رسیده ، ایشون طی 3 جلسه تمامی ترک های پوستم رو که از دوران بلوغ همراهم بود از بین برد . این ایمیل مرکز زیباییشونه امیدوارم کمکی کرده باشم Crokh.beauty@gmail.com

۲۷ / ۱۱ / ۱۳۹۴

سلام
از همراهیتون سپاسگزارم

۲۷ / ۱۱ / ۱۳۹۴
برو به بالا