عضو پارسه‌گرد نیستید؟
بدفرمی جمجمه نوزادان

بدفرمی جمجمه نوزادان

تعداد امتیازها: 1005
0 نفر

اگر فرم سر نوزادتان قرینه نیست و یا دارای فرو رفتگی و برآمدگی غیر عادی است، نگران نباشید، این بدفرمی ها قابل درمان هستند.

عبور از کانال زایمان، شکل جمجمه نوزاد را به طور موقت گرد یا بیضوی می‌کند. این برای نوزاد طبیعی است، زیرا سر او از قطعات جدا از هم تشکیل شده که به مرور زمان به هم جوش می‌خورند. سرِ کودک پس از تولد به مدت چند روز یا هفته، مختصری بد فرم می‌ماند.

اما اگر سرِ کودک دچار یک نقطه مسطحِ ماندگار در یک سمت یا پشتِ سر شود می‌تواند نشانه دفورمیتی موقعیتی جمجمه باشد. این مشکل به اسم «سرِ مسطح» نیز شناخته می‌شود که درصورتی که کودک به طور مداوم در یک حالت بخوابد یا مشکلی در عضلات گردنی داشته باشد ایجاد می‌شود.
خوشبختانه دفورمیتی موقعیتی جمجمه بدون جراحی درمان می‌شود و هیچ گونه عارضه‌ای در طولانی مدت نشان نمی‌دهد.
معمولاً در نوزادانی که به پشت می‌خوابند و سر آن‌ها بر سطحی تکیه دارد، سر تغییرِ شکل داده و این مشکل دیده می‌شود.
علت این امر، نرمی بیش از حد سر آن هاست که جمجمه را برای رشد بی‌نظیر مغز در سال اول زندگی آماده می‌کند. این جمجمه نرم مستعدِ هر تغییر شکلی است.
در بیشترِ نوزادانِ مبتلا به این دفورمیتی، محدودیت حرکات گردنی نیز وجود دارد که منجر به چرخش سر به یک سمت و یک موقعیت خاص می‌شود. واژه علمی آن «تورتی کولیس» است.

توصیه مشاور:  تورتیکولی یا کج بودن گردن یک بیماری است که بیشتر در نوزادان دیده میشود.بعضی از مادران در 8-6 هفته اول بعد از زایمان متوجه میشوند گردن نوزادشان به یک طرف کج و منحرف شده است. نوزاد بیشتر سرش را به یک طرف نگه میدارد و چرخاندن سر به طرف دیگر برایش مشکل است. به این بیماری تورتیکولی مادرزادی Congenital muscular torticollis میگویند.


رابطه علت و معلولی تورتی کولیس و دفورمیتی وضعیتی جمجمه دو طرفه است. بیشتر نوزادان با تورتی کولیس متولد می‌شوند که شاید مرتبط با قرار گرفتنِ جنین در رحم مادر طی زایمان دیررس باشد و تدریجاً به دفورمیتی وضعیتی جمجمه پس از تولد منجر شود.
نوزادان مبتلا به بدشکلی جمجمه باید انرژی بسیار زیادی را صرفِ چرخش سر خود کنند که منجر به امتناع از این عمل می‌شود، در نتیجه سفتی گردن در اثر عدم استفاده از آن ایجاد می‌شود.
کودکان زودرس به دلیل جمجمه نرم‌تر برای این دفورمیتی مستعد‌تر می‌باشند. از طرفی به دلیل شرایطشان و شکنندگی بیشتر، احتمال اینکه بدون حرکت به پشت بخوابند، بیشتر است. حساس بودن شرایط این کودکان منجر به مراقبت ویژه آن‌ها در بخش نوزادان می‌شود.
یک نوزاد قبل از تولد هم می‌تواند به دلیل فشارِ لگن مادر یا یک جنین دیگر دچار فشار بر جمجمه شود. در واقع وقوع این مشکل در حاملگی چند زایی، غیرمعمول نیست.
زمانی که سرِ نوزاد شما بدشکل است با متخصص او مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکل او دفورمیتی وضعیتی جمجمه شایع و بدون نیاز به عمل جراحی است یا کرانیوسینوستوزیس نادر با نیاز به عمل جراحی.
 کرانیوسینوستوزیس زمانی به وقوع می‌پیوندد که استخوان‌های مجاور جمجمه خارج از روال عادیِ خود، به هم جوش بخورند. این جوش خوردگی رشدِ جمجمه را در جهت عمودی محدود می‌کند و سر شروع به رشد بیش از حد در جهات دیگر می‌کند. این الگو مشخصی از دفورمیتی مغز استخوان ایجاد می‌کند که با دفورمیتی وضعیتی جمجمه بسیار متفاوت است. دفورمیتی وضعیتی بیشتر پشتِ جمجمه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
علائم و نشانه‌ها
تشخیص آن برای والدین آسان است. سرِ نوزادان در یک سمت به طور غیر عادی صاف است و گوش‌‌ همان سمت به داخل فرو رفته است.
در موارد جدی ممکن است تحدب در سمت مقابل دیده شود و پیشانی غیرِ قرینه رشد کند. اگر علت تورتی کولیس باشد، گردن، فک و صورت ممکن است غیر قرینه باشد. درست است که سایر قسمت‌ها نیز ممکن است درگیر شوند، در دفورمیتی وضعیتی همیشه قسمتِ پشتِ جمجمه بیشترین درگیری را دارد.
تشخیص معمولاً با معاینه سر و بدون نیاز به آزمایش و رادیوگرافی صورت می‌گیرد. پزشک شرح حالی از نحوه خواب نوزاد می‌گیرد. اگر ابهامی وجود داشت با یک متخصص و جراح مغر و اعصابِ اطفال مشورت کنید. اشعه ایکس و سی تی اسکن هیچ نقشی در شناسایی و تفکیک آن از کرانیوسینوستوزیس ندارند.
درمان
برای درمان، هنگام خواب جهت نوزاد را عوض کنید و او را تشویق به تغییر جهتِ خواب نمایید تا فقط به یک سمت نخوابد. بالش‌های لبه دار به کودک امکان تکیه سر در جهات مختلف را می‌دهند. اما قبل از استفاده برای حصول اطمینان از استفاده آن‌ها با پزشک مشورت کنید. در کل باید از هر وسیله‌ای که باعث محدودیت حرکت نوزاد می‌شود، اجتناب کرد. به علاوه باید موقعیت خواب نوزاد در گهواره را در نظر گرفت. بیشتر والدینِ راست دست کودک را به دست چپ تکیه می‌دهند و در گهواره می‌گذارند و بچه به پهلوی چپ قرار می‌گیرد. در این شرایط نوزاد باید به سمت راست چرخش کند. تورتی کولیس و مسطح شدن در سمت راست به مراتب شایع‌تر از سمت چپ است.
همواره سعی کنید در اکثر ساعات روز و در زمان‌هایی که نوزاد بیدار است، او را روی شکم بخوابانید. نه به گونه‌ای که تمام وقت او رویِ شکم بخوابد. بلکه تعادلی بین شکم و پشت برقرار شود. نگاه از بعد و زوایای دیگر به نوزاد، بینش بهتری از محیط اطراف او می‌دهد. از طرفی به نوزاد آموزش تکیه کردن به بازو را می‌دهد که عضلات او را برای چهار دست و پا راه رفتن و نشستن آماده کرده و به تقویتِ عضلات گردنی او کمک می‌کند.
به دلیل اینکه اکثر مبتلایان به دفورمیتی وضعیتی درجاتی از تورتی کولیس را دارند، مسلماً فیزیوتراپی و ورزش‌های گردنی بسیار کمک کننده خواهند بود. از فیزیوتراپیست تکنیک حرکات کششی را یاد گرفته و آن‌ها را در خانه به صورتِ تدریجی با کودک خود تمرین کنید. بیشتر حرکات شامل کشش به سمت مخالف محل ضایعه می‌شوند. با این تمرینات عضلات گردن کشیده و قوی می‌شوند. حرکات اگرچه ساده به نظر می‌رسند، ولی باید درست انجام شوند.
در شرایط حاد این بیماری ممکن است پزشکان پارچه‌ای در قالب کلاه یا هدبند تجویز کنند. که در صورت استفاده در ۴ تا ۶ ماهگی که بیشترین دوره رشد است، بهتر جواب می‌دهد. بعد از ۱۰ ماهگی تأثیر آن بسیار کمتر است. عملکرد آن‌ها وارد کردن فشار اندک ولی مداوم بر جمجمه در حال رشد نوزاد است که به پروسه رشد آن جهت درست بدهد.
اما هرگز بدون ارزیابی کودک توسط پزشک از این وسایل استفاده نکنید. تعداد اندکی از کودکان کلاه سر می‌کنند. تصمیم به استفاده از کلاه بر پایه شرایط کودک است که صورت کودک دفورمیته شده یا والدین بسیار ناراحت می‌باشند.
بهبودی بیماری
بهبودی نوزادان با این بیماری بسیار خوب پیش می رود. هر چه نوزاد بزرگ‌تر می‌شود، به طور طبیعی حرکات خود را هنگام خواب بیشتر می‌کند که به تغییر پوزیشن آن کمک می‌کند.
بهتر است کودک را به پشت قرار دهیم تا خودش موقعیتش را بدون هیچ اجبار قبلی تعیین کند.
به عنوان یک قانون عمومی زمانی که کودک برای اولین بار مستقلاً می‌نشیند، دفورمیتی وضعیتی دیگر پیشرفت نمی‌کند. پس از ماه‌ها و سال‌ها که از رشد جمجمه کودک می‌گذرد، حتی در مورد شرایط حاد، بهبودی حاصل می‌شود. سر هرگز به طور کامل قرینه نمی‌شود، اما در مقایسه با روزهای اول غیر قرینگی کمتر می‌شود. در اواخر کودکی صورت به دلیل رشد جمجمه و مو‌ها و ورود به زندگی پرتحرک برجسته‌تر می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این بیماری دیگر یک بیماری اجتماعی نیست.
این بیماری رشد مغزی کودک را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و بعداً مشکلات ذهنی ایجاد نمی‌کند.
پیشگیری
برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی، نوزادان باید به پشت خوابانده شوند، حتی اگر احتمال مسطح شدن پشت جمجمه وجود داشته باشد (همانطور که گفته شد، فقط در هنگام بیداری نوزاد و نظارتِ والدین کودک بر روی شکم خوابانده شود).
با این وجود تغییر دادنِ موقعیتِ سر نوزادان در شب و هنگامی که خوابند و خواباندن آن‌ها به شکم در زمانِ بیداری و نظارتِ والدین و ارائه محرک‌هایی در طولِ روز برای تقویت عضلات کودک و تحرک او، به کاهش ابتلا به این بیماری کمک می‌کنند.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.kidshealth.org
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1005

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مامان
15:37    1393/12/13

سلام
دختر من 3 ماهه است دکتر گفته ملاج سر و پشت سرش زود سفت شدن ولی راهکاری برای درمان ارائه نداد
مشکل چیه؟ جای نگرانی هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
آبایی
22:09    1393/11/07

باسلام دختردوماهه ای دارم به علت یک طرفه خواباندن پشت سرش صاف نیست ومقداری پشت سرش برجسته است.آیاقابل اصلاح وصاف شدن هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نیوشا
23:03    1393/09/07

چندسالیه متوجه شدم که استخوان سرم ازچندمحل کج است وخیلی هم کوچک جوری که مانندمانکن هایی که نصف سرشون نیست شده البته پشت سرمومیگم که کوچیکه ازروبه روهم کاسه ی چشم چپم کمی ازکاسه چشم راستم عقبتره ویه بیرون زدگی استخوان هم ازپیشونیم وجودداره که بالمس احساس میشه. خودمم 20سالمه وازاین وضع خیلی ناراحتم وهمیشه موجب میشه که اعتمادبه نفسموازدست بدم البته چون گیره میزنم معلوم نمیشه اماهمیشه که نمیشه ازاون استفاده کرد.نمیدونم چیکارکنم پول هم ندارم پیگیربشم برای یه دختراین بدترین مشکله.توروجون هرکی که دوست دارین اگه پول ندارین بچه دارنشین اگه هم شدین وبچه اتون مثله من شدحتمادرمانش کنیدنذاریدبراش کابوس شه.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ساره
23:45    1393/09/16

خیلی سخته .منم مثله شمام.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نسرین مامان ویدا
18:05    1393/09/03

باسلام وخسته نباشید میخواستم بدونم که دختر من الان ۷ ماهش هست ودراثر اینکه همش به یه طرف میخوابه سرش یه کم خیلی کم کج شده میخواستم بدونم چیکار کنم رو اونطرف سرش عادت نداره بخوابه واذیت میکنه امتحان کردم نشد اینکه پشت سر مثل گردی سر برامدگی دور تا دور دارو عادی است یا نه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حمید
11:34    1393/08/05

سلام
دختر من 9 ماهه هست و دکتر گفته حفره ای جمجمه بسته و هنوز حفره بزرکه و اگر دیر حفره بسته بشه اشکالاتی برای کودک ایجاد میکنه مثلا سرع. در کل این حفره تا چه مدت باید بسته بشه و آیا گفته دکتر صحیحه هست؟!


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
احمدرضا
02:15    1393/07/26

با سلام فرزندی داریم که از بدو تولد متوجه یک طرفه بودن پیشانی و متقارن نبودن آن شدم و الان که نوزاد ما دو هفته سن دارد به پزشک مراجعه نموده ایم که نظر پزشک این است که باید عمل جراحی انجام شود در غیر این صورت یک طرف سر رشد نخواهد کرد.
می خواستم بدانم این بیماری چیست؟ علل آن چیست؟آیا این عمل خیلی پیچیده و نادر است؟آیا لازم است این عمل در بیمارستان های تهران انجام شود؟
پیشاپیش از نظرات یاری دهنده ی عزیزان تشکر می کنم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمدي
00:41    1393/06/13

سلام دختر 8 ماهه ام دچار پلاژيوسفالي شده چطور ميتونم كلاه يا هد بند سفارشي براش تهيه كنم ؟لطفا راهنمايي فرماييد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ستاره
18:56    1393/06/07

باسلام.پسر من دو هفته است متولد شده موقع تولد به دلیل مشلات زایمان اونو با دستگاه به دنیا اوردن.یک طرف سرش کمی برامده شده .دکتر متخصص کودکان گفت ماساژبدم .البته نسبت به روز اول ورمش کمتر شده.می خواستم بدونم ایا واقعا این ورم از بین میره؟و این که ایا این روش تولد بر روی مغز بچه اثر میزاره؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
19:15    1393/06/22

سلام
نگران نباشید خوب می شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمدي
15:45    1393/05/08

سلام متاسفانه پزشكان اطفال 7 تمرين را جهت رفع دفرميتي جمجمه به مادران آموزش نمي دهند.موقعي متوجه ميشويم كه كار از كار گذشته


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ایلیا
13:30    1393/01/25

با سلام . برای رفع زردی نوزاد 5 روزه از چشم بند استفاده کردیم که با عث تغییر شکل در جمجمه شده آیا خودبخود اصلاح میشه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
11:50    1392/12/24

سلام خواهش میکنم به سوال من جواب بدیدخیلی نگرانم.من یه پسرهفت ماهه دارم که یک ماهه متوجه شدم روی پیشانیش یعنی از بالای بینی تابه سمت بالا یه برجستگی ایجادشده بادیداول مشخص نیست ولی بادقت نگاه بشه معلومه وقتی هم دست میزم انگاراستخوانش بادکرده وسفته.خیلی نگرانم ایا درمان داره؟البته ازنوزادی اینجورنبود.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
16:35    1392/12/29

سلام
توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم سنو در خواست شود .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مامان آندیا
13:25    1392/12/03

با سلام.دختر من 3 ماهشه تو 1 ماهگی برای کنترل پیش متخصص برم گفت همه چیز نرماله تو 3 ماهگی تو بهداشت گفتن ق و دور سر با بدو تولد سازگاری نداره.قد و دور سر موقع تولد 51و35 ت 3 ماهگی 58و38.گفتن ماه بعد معلوم میشه طبیعیه یا نه.وزنشم موقع تولد 3300تو 3 ماهگی 6400.ایا مشکلی هست؟خیلی نگرانم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
22:08    1392/12/05

سلام
نه مشکلی نیست جهت پایش به مرکز بهداشت مراجعه داشته باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
sasaniham
09:25    1392/10/27

سلام ایا در سن بیست سالگی هم امیدی برای معالجه وجود داره؟لطفا راهنمایی فرمایید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
goli rad
12:15    1392/10/25

سلام پسرم سه ماهه ست ی طرف سرش خوبه که ظاهرا ماه های اول به این سمت خوابیده سمت راستش، اما سمت چاپش برآمدگی داره بیشتر به سمت چل خواباندن درست میشه؟ اگه دکتر ببریم چه پیشنهادی ممکنه بده؟خیلی نگران ناراحت هستم، هرکسی می‌بینه سری متوجه میشه، لطفا راهنمایی کنید مرسی


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
11:19    1392/10/29

سلام
بله به سمت برامده بخوابانید . هنوز استخوان های کودک نرم است و اصلاح می شود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ali
00:43    1392/10/08

من از این مشکل در سن 22 سالگی رنج میبرم خواهش میکنم کمکم کنید.راهی هست؟خواهشا زودتر جواب بدید.ممنونم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
زهره
17:00    1392/07/22

سر دختر 5.5 ماهه من یه کوچولو صاف شده.تا حدی که خیلی مشخص نیست و مشکلی در برگرداندن گردنش هم دیده نمیشه.ایا این ایراد داره؟درمان خانگی یا تمرینی برای درست شدنش وجود داره؟با خوابوندنش روی بالش روی سمت دیگه تا چه زمانی وقت داره تا درست بشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
04:44    1392/07/25

خانم زهره عزیز بهتر است که جهت معاینه و دریافت توصیه های لازم به متخصص اطفال مراجعه کنید. و هر چه سریعتر اینکارو انجام بدید بهتر هست چون با رشد کودک استخوانها محکمتر میشوند.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مجتبی قویدل
03:26    1392/05/12

اقا الان من 20 سالمه ننه بابام اصلا رعایت نکردن الان چیکار کنم که سرم درست بشه خیلی رنج می برم زیاد


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
اسیه
23:59    1392/02/01

سرفرزند منم کج شده ولی بامطلبتون امیدوار شدم که خوب میشه پسرم5 ماهه است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مریم
07:06    1392/07/08

پسر من 3ماه داره سرش از قسمت عقب به سمت بالت کشیده شده لطفا یک متخصص خوب بهم معرفی کنید تا برم پیشش در تهران ساکنم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:49    1392/07/11

خانم مریم عزیز خوشبختانه پزشکهای حاذق بسیاری وجوددارند که میتوانید به انها مراجعه نمایید . اما ما هیچ پزشکی را تبلیغ نمیکنیم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
mostafa
02:47    1392/01/02

س.لطفا درمورد جمجمه نوزاد مطالب بیشتری ارایه کنید.ممنون میشم

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 8+6 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید