عضو پارسه‌گرد نیستید؟
بدفرمی جمجمه نوزادان

بدفرمی جمجمه نوزادان

تعداد امتیازها: 1340
1 نفر

اگر فرم سر نوزادتان قرینه نیست و یا دارای فرو رفتگی و برآمدگی غیر عادی است، نگران نباشید، این بدفرمی ها قابل درمان هستند.

عبور از کانال زایمان، شکل جمجمه نوزاد را به طور موقت گرد یا بیضوی می‌کند. این برای نوزاد طبیعی است، زیرا سر او از قطعات جدا از هم تشکیل شده که به مرور زمان به هم جوش می‌خورند. سرِ کودک پس از تولد به مدت چند روز یا هفته، مختصری بد فرم می‌ماند.

اما اگر سرِ کودک دچار یک نقطه مسطحِ ماندگار در یک سمت یا پشتِ سر شود می‌تواند نشانه دفورمیتی موقعیتی جمجمه باشد. این مشکل به اسم «سرِ مسطح» نیز شناخته می‌شود که درصورتی که کودک به طور مداوم در یک حالت بخوابد یا مشکلی در عضلات گردنی داشته باشد ایجاد می‌شود.
خوشبختانه دفورمیتی موقعیتی جمجمه بدون جراحی درمان می‌شود و هیچ گونه عارضه‌ای در طولانی مدت نشان نمی‌دهد.
معمولاً در نوزادانی که به پشت می‌خوابند و سر آن‌ها بر سطحی تکیه دارد، سر تغییرِ شکل داده و این مشکل دیده می‌شود.
علت این امر، نرمی بیش از حد سر آن هاست که جمجمه را برای رشد بی‌نظیر مغز در سال اول زندگی آماده می‌کند. این جمجمه نرم مستعدِ هر تغییر شکلی است.
در بیشترِ نوزادانِ مبتلا به این دفورمیتی، محدودیت حرکات گردنی نیز وجود دارد که منجر به چرخش سر به یک سمت و یک موقعیت خاص می‌شود. واژه علمی آن «تورتی کولیس» است.

توصیه مشاور:  تورتیکولی یا کج بودن گردن یک بیماری است که بیشتر در نوزادان دیده میشود.بعضی از مادران در 8-6 هفته اول بعد از زایمان متوجه میشوند گردن نوزادشان به یک طرف کج و منحرف شده است. نوزاد بیشتر سرش را به یک طرف نگه میدارد و چرخاندن سر به طرف دیگر برایش مشکل است. به این بیماری تورتیکولی مادرزادی Congenital muscular torticollis میگویند.


رابطه علت و معلولی تورتی کولیس و دفورمیتی وضعیتی جمجمه دو طرفه است. بیشتر نوزادان با تورتی کولیس متولد می‌شوند که شاید مرتبط با قرار گرفتنِ جنین در رحم مادر طی زایمان دیررس باشد و تدریجاً به دفورمیتی وضعیتی جمجمه پس از تولد منجر شود.
نوزادان مبتلا به بدشکلی جمجمه باید انرژی بسیار زیادی را صرفِ چرخش سر خود کنند که منجر به امتناع از این عمل می‌شود، در نتیجه سفتی گردن در اثر عدم استفاده از آن ایجاد می‌شود.
کودکان زودرس به دلیل جمجمه نرم‌تر برای این دفورمیتی مستعد‌تر می‌باشند. از طرفی به دلیل شرایطشان و شکنندگی بیشتر، احتمال اینکه بدون حرکت به پشت بخوابند، بیشتر است. حساس بودن شرایط این کودکان منجر به مراقبت ویژه آن‌ها در بخش نوزادان می‌شود.
یک نوزاد قبل از تولد هم می‌تواند به دلیل فشارِ لگن مادر یا یک جنین دیگر دچار فشار بر جمجمه شود. در واقع وقوع این مشکل در حاملگی چند زایی، غیرمعمول نیست.
زمانی که سرِ نوزاد شما بدشکل است با متخصص او مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکل او دفورمیتی وضعیتی جمجمه شایع و بدون نیاز به عمل جراحی است یا کرانیوسینوستوزیس نادر با نیاز به عمل جراحی.
 کرانیوسینوستوزیس زمانی به وقوع می‌پیوندد که استخوان‌های مجاور جمجمه خارج از روال عادیِ خود، به هم جوش بخورند. این جوش خوردگی رشدِ جمجمه را در جهت عمودی محدود می‌کند و سر شروع به رشد بیش از حد در جهات دیگر می‌کند. این الگو مشخصی از دفورمیتی مغز استخوان ایجاد می‌کند که با دفورمیتی وضعیتی جمجمه بسیار متفاوت است. دفورمیتی وضعیتی بیشتر پشتِ جمجمه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
علائم و نشانه‌ها
تشخیص آن برای والدین آسان است. سرِ نوزادان در یک سمت به طور غیر عادی صاف است و گوش‌‌ همان سمت به داخل فرو رفته است.
در موارد جدی ممکن است تحدب در سمت مقابل دیده شود و پیشانی غیرِ قرینه رشد کند. اگر علت تورتی کولیس باشد، گردن، فک و صورت ممکن است غیر قرینه باشد. درست است که سایر قسمت‌ها نیز ممکن است درگیر شوند، در دفورمیتی وضعیتی همیشه قسمتِ پشتِ جمجمه بیشترین درگیری را دارد.
تشخیص معمولاً با معاینه سر و بدون نیاز به آزمایش و رادیوگرافی صورت می‌گیرد. پزشک شرح حالی از نحوه خواب نوزاد می‌گیرد. اگر ابهامی وجود داشت با یک متخصص و جراح مغر و اعصابِ اطفال مشورت کنید. اشعه ایکس و سی تی اسکن هیچ نقشی در شناسایی و تفکیک آن از کرانیوسینوستوزیس ندارند.
درمان
برای درمان، هنگام خواب جهت نوزاد را عوض کنید و او را تشویق به تغییر جهتِ خواب نمایید تا فقط به یک سمت نخوابد. بالش‌های لبه دار به کودک امکان تکیه سر در جهات مختلف را می‌دهند. اما قبل از استفاده برای حصول اطمینان از استفاده آن‌ها با پزشک مشورت کنید. در کل باید از هر وسیله‌ای که باعث محدودیت حرکت نوزاد می‌شود، اجتناب کرد. به علاوه باید موقعیت خواب نوزاد در گهواره را در نظر گرفت. بیشتر والدینِ راست دست کودک را به دست چپ تکیه می‌دهند و در گهواره می‌گذارند و بچه به پهلوی چپ قرار می‌گیرد. در این شرایط نوزاد باید به سمت راست چرخش کند. تورتی کولیس و مسطح شدن در سمت راست به مراتب شایع‌تر از سمت چپ است.
همواره سعی کنید در اکثر ساعات روز و در زمان‌هایی که نوزاد بیدار است، او را روی شکم بخوابانید. نه به گونه‌ای که تمام وقت او رویِ شکم بخوابد. بلکه تعادلی بین شکم و پشت برقرار شود. نگاه از بعد و زوایای دیگر به نوزاد، بینش بهتری از محیط اطراف او می‌دهد. از طرفی به نوزاد آموزش تکیه کردن به بازو را می‌دهد که عضلات او را برای چهار دست و پا راه رفتن و نشستن آماده کرده و به تقویتِ عضلات گردنی او کمک می‌کند.
به دلیل اینکه اکثر مبتلایان به دفورمیتی وضعیتی درجاتی از تورتی کولیس را دارند، مسلماً فیزیوتراپی و ورزش‌های گردنی بسیار کمک کننده خواهند بود. از فیزیوتراپیست تکنیک حرکات کششی را یاد گرفته و آن‌ها را در خانه به صورتِ تدریجی با کودک خود تمرین کنید. بیشتر حرکات شامل کشش به سمت مخالف محل ضایعه می‌شوند. با این تمرینات عضلات گردن کشیده و قوی می‌شوند. حرکات اگرچه ساده به نظر می‌رسند، ولی باید درست انجام شوند.
در شرایط حاد این بیماری ممکن است پزشکان پارچه‌ای در قالب کلاه یا هدبند تجویز کنند. که در صورت استفاده در ۴ تا ۶ ماهگی که بیشترین دوره رشد است، بهتر جواب می‌دهد. بعد از ۱۰ ماهگی تأثیر آن بسیار کمتر است. عملکرد آن‌ها وارد کردن فشار اندک ولی مداوم بر جمجمه در حال رشد نوزاد است که به پروسه رشد آن جهت درست بدهد.
اما هرگز بدون ارزیابی کودک توسط پزشک از این وسایل استفاده نکنید. تعداد اندکی از کودکان کلاه سر می‌کنند. تصمیم به استفاده از کلاه بر پایه شرایط کودک است که صورت کودک دفورمیته شده یا والدین بسیار ناراحت می‌باشند.
بهبودی بیماری
بهبودی نوزادان با این بیماری بسیار خوب پیش می رود. هر چه نوزاد بزرگ‌تر می‌شود، به طور طبیعی حرکات خود را هنگام خواب بیشتر می‌کند که به تغییر پوزیشن آن کمک می‌کند.
بهتر است کودک را به پشت قرار دهیم تا خودش موقعیتش را بدون هیچ اجبار قبلی تعیین کند.
به عنوان یک قانون عمومی زمانی که کودک برای اولین بار مستقلاً می‌نشیند، دفورمیتی وضعیتی دیگر پیشرفت نمی‌کند. پس از ماه‌ها و سال‌ها که از رشد جمجمه کودک می‌گذرد، حتی در مورد شرایط حاد، بهبودی حاصل می‌شود. سر هرگز به طور کامل قرینه نمی‌شود، اما در مقایسه با روزهای اول غیر قرینگی کمتر می‌شود. در اواخر کودکی صورت به دلیل رشد جمجمه و مو‌ها و ورود به زندگی پرتحرک برجسته‌تر می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این بیماری دیگر یک بیماری اجتماعی نیست.
این بیماری رشد مغزی کودک را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و بعداً مشکلات ذهنی ایجاد نمی‌کند.
پیشگیری
برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی، نوزادان باید به پشت خوابانده شوند، حتی اگر احتمال مسطح شدن پشت جمجمه وجود داشته باشد (همانطور که گفته شد، فقط در هنگام بیداری نوزاد و نظارتِ والدین کودک بر روی شکم خوابانده شود).
با این وجود تغییر دادنِ موقعیتِ سر نوزادان در شب و هنگامی که خوابند و خواباندن آن‌ها به شکم در زمانِ بیداری و نظارتِ والدین و ارائه محرک‌هایی در طولِ روز برای تقویت عضلات کودک و تحرک او، به کاهش ابتلا به این بیماری کمک می‌کنند.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.kidshealth.org
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1340

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فاطیما
11:18    1395/05/03

با سلام دختری25ساله هستم که بر اثر زدن کلیپس پشت سرم صاف شده و سرم کوچیک به نظر میرسد آیا راهیبرای درمانش وجود دارد ممنون میشم راهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رباب
21:24    1395/04/17

فرم سر بچه ام کمی از ناحیه جلو برآمده است 15 سالشه چی کار باید بکنم. لطفا راهنماییم کنید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
امیر
17:44    1395/01/30

سلام من 15 سالم هستش با اینکه خیلی سنم از نوزادی گذشته ولی نمیدونم چرا طرف چپ سرم یکم بالا اومده و زشت شده و طرف راست سرم هیچ مشکلی نداره باید چکار کنم که سمت چپ سرم مثل سمت راست صاف بشه؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
2 پاسخ موجود است
امیر
07:35    1395/01/30

سلام خسته نباشید .من یک کودک 4ماهه دارم فرزندم نارس بدنیا ام در هفته های اول متوجه نقدینگی در سر او شدیم یک طرف صورت با طرف دیگر فرق میکرد بینی به یک طرف کشیده شده جشن دارای تورفتگی پیشانی همینطور یک سنت به داخل فرورفته پزشک اطفال نظر بر خوب شدن آیت وضعیت تا 2سالگی کودک دارد پزشک معزواعصاب گفت احتمال خوب نشدن هم وجود دارد الان که چهار ماهه شده بر اثرکردن سر به سنت راست به صورت مد اون احساس میکنم فک بچه کج دارد میشه تورو خدا کمک م کنید میخواستم بدونم چیکار کنم برای درماندی مشکل پیش چه پزشکی باید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
aartin
15:50    1395/02/02

سلام خسته نباشید .من یک کودک 4ماهه دارم فرزندم نارس بدنیا ام در هفته های اول متوجه نقدینگی در سر او شدیم یک طرف صورت با طرف دیگر فرق میکرد بینی به یک طرف کشیده شده جشن دارای تورفتگی پیشانی همینطور یک سنت به داخل فرورفته پزشک اطفال نظر بر خوب شدن آیت وضعیت تا 2سالگی کودک دارد پزشک معزواعصاب گفت احتمال خوب نشدن هم وجود دارد الان که چهار ماهه شده بر اثرکردن سر به سنت راست به صورت مد اون احساس میکنم فک بچه کج دارد میشه تورو خدا کمک م کنید میخواستم بدونم چیکار کنم برای درماندی مشکل پیش چه پزشکی باید
پاسخ


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
aartin
15:48    1395/02/02

سایت بسیار خوب و اموزنده ای است


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرهام
20:10    1395/01/07

سلام،ممنون از مطالب خوبتون،آیا برای پسر یازده ماهه ام کلاه ویژه بزارم فرم سرش درست میشه؟لطفا راهنمایی کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرهام
20:02    1395/01/07

سلام،لطفا راهنمایی کنید پسرم الان یازده ماهشه آیا باکلاه ویژه فرم سرش درست میشه؟لطفاجواب بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حکمت نیا
07:30    1394/12/28

باسلام وخسته نباشید .ممنون از مطالب آموزنده ومفیدتون.پسری دارم 10 ساله که پشت سرش حالت کجی وناصافی دارد .من از این موضوع رنج می برم چون خودم را مقصر میدانم .با اینکه اورا در نوزادی پیش پزشک بردم ولی ایشان گفتند دیگر کاری نمی شود کرد.خواستم بدانم آیا در این سن هم میشود درمان کرد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرهام
00:41    1394/12/20

باسلام وسپاس فراوان،پسرده ماهه من دچار سندرم صافی سر شده،آیا باکلاه ویژه درست میشه؟براش بزارم؟ممنون میشم جواب بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرهام
22:41    1394/12/18

سلام،آیا میشه برای نوزاد ده ماهه ام کلاه ویژه بدفرمی سربزارم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرهام
21:58    1394/12/17

سلام،نوزاد ده ماهه من دچارسندرم صافی سرشده،راهنمایی کنید،کلاه ویژه میخوام بزارم,خواهش میکنم دکترجوابموبدین تا کلاه ویژه برام بچم بزارم،زیاد نگرانم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
x
21:33    1394/11/27

سلام ببخشید برای کسی که تو 20 سالگی از این مشکل رنج میبره راهی هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شریف
21:22    1394/11/11

با سلام و خسته نباشید نوزاد سه روزه ای دارم که پشت سرش به اندازه‌ی یک تخم مرغ برآمدگی نرمی دارد من رو خیلی خیلی نگران کرده اگه میشه جواب بدید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
اکرم
01:16    1394/09/08

سلام دکتر پسر سیزده ماهه ای دارم بتازگی حین کوتاه کردن موهایش متوجه برآمدگی یای ریز نرمی به اندازه عدس زیر دست کمی جابجا می شود انتهای پشت سر نزدیک گردن در دو سمت دکتر چی می تونه باشه لطفا راهنمایم کنید با چشم معلوم نیست تا دست نکشی دارم دق می کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محمد
21:03    1394/08/11

با سلام
دخترم 7 روزشه امروز روی سرش متوجه برجستگی بزرگتر از گردو شدیم میخواستم بدونم چی میتونه باشه زایمان سزارین بوده و واسه آزمایش کم کاری تیروئید روز پنجم دکترش متوجه این برآمدگی نشد.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شمیم
11:22    1394/06/23

از اول بارداری چک کردم حتی دی ان ا دادم گفتند سالمه انامولی 18 هفتگی دادم بهم گفتند سالمه الان دو هفته مانده با زایمانم تو سونوگرافی میگن که ناهمجاری lemonsign دارد میخاستم ببینم قابل درمان است چه تاثیری برسلامتی نوزاد دارد؟
شمارابخدا اگر برایتان امکان داردپاسخش را برایم به موبایل بفرستید نه شب دارم نه روز.0193166301


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حافظ
19:26    1394/03/25

پسر4ماهه داریم که پشت سرش صاف ولی قسمت بالا ی سر کمی بالا هست تقریبا بیضی شکل چه راهکاری برای گرد کردن سرش هست قبلاً به پشت خوابیده


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرشته
00:49    1394/02/22

با سلام پسر من سه ماهه است و سرش از پشت بد فرم شده به دليل اينكه اكثرا به يك سمت ميخوابه ايا اين مشكل رفع مي شود؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
فرشته
00:49    1394/02/22

با سلام پسر من سه ماهه است و سرش از پشت بد فرم شده به دليل اينكه اكثرا به يك سمت ميخوابه ايا اين مشكل رفع مي شود؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مريم
11:27    1394/02/19

پسرمن يكسالشه همش به يكطرف ميخوابيد الان نصف سرش صاف شده نصف ديگه از پشت سر برامده شده دكتر بردم سي تي اسكن گرفت گفتند يك شياف از سرش زودتر از موعد بسته شده احتياج به عمل داره منم ميترسم چون دكتراي اينجا زاهدان فقط يادگرفتن پول جمه كنن اصلا بدرد نميخورن ميگن عمل سختي هست يكي بمن گفت عمل نكنيد خود جمجمه بزرگ ميشه درست ميشه بنظرتون چيكاركنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
hesam
02:41    1394/05/02

سلام.حتما پیگیری کنید، زمان را از دست ندهید تا یک سالگی بهترین وقت برای عمل هستش، این عمل علاوه بر تیم مغز واعصاب شامل جراحی پلاستیک هم میشه، تیم خوبی را انتخاب کنید. با قوانین جدید وزارت بهداشت با بیمه هزینه کمی داره حدود یک تا یک ونیم میلیون.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
بهاره
13:16    1394/01/20

سلام،پسرم دو هفته اول تولدش رو فقط به راست خوابید و بعد از اون تا الان که سه ماهو نیمشه به پشت خوابید.پشت سرش کاملا صاف شده و طرف چپ سرش بیرون تره،تا الان هنوز به شکم نگذاشتمش،حرکات سرش خوبه اما خوب سرشو بالا نگه نمیذاره انگار براش سنگینه مثلا تو بغل سرشو که میگره بالا بعد مدتی که خسته میشه کنترلشو از دست میده و با صورت میخوره به شونه ام.اگر مسئله ای هست چطور حلش کنم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مامان
15:37    1393/12/13

سلام
دختر من 3 ماهه است دکتر گفته ملاج سر و پشت سرش زود سفت شدن ولی راهکاری برای درمان ارائه نداد
مشکل چیه؟ جای نگرانی هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شیرین
02:23    1395/05/26

حتما اون رو ببرید پیشه دکتر کلانتر هرمزی متخصص و جراح پلاستیکه تو تهران


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
آبایی
22:09    1393/11/07

باسلام دختردوماهه ای دارم به علت یک طرفه خواباندن پشت سرش صاف نیست ومقداری پشت سرش برجسته است.آیاقابل اصلاح وصاف شدن هست؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نیوشا
23:03    1393/09/07

چندسالیه متوجه شدم که استخوان سرم ازچندمحل کج است وخیلی هم کوچک جوری که مانندمانکن هایی که نصف سرشون نیست شده البته پشت سرمومیگم که کوچیکه ازروبه روهم کاسه ی چشم چپم کمی ازکاسه چشم راستم عقبتره ویه بیرون زدگی استخوان هم ازپیشونیم وجودداره که بالمس احساس میشه. خودمم 20سالمه وازاین وضع خیلی ناراحتم وهمیشه موجب میشه که اعتمادبه نفسموازدست بدم البته چون گیره میزنم معلوم نمیشه اماهمیشه که نمیشه ازاون استفاده کرد.نمیدونم چیکارکنم پول هم ندارم پیگیربشم برای یه دختراین بدترین مشکله.توروجون هرکی که دوست دارین اگه پول ندارین بچه دارنشین اگه هم شدین وبچه اتون مثله من شدحتمادرمانش کنیدنذاریدبراش کابوس شه.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ساره
23:45    1393/09/16

خیلی سخته .منم مثله شمام.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نسرین مامان ویدا
18:05    1393/09/03

باسلام وخسته نباشید میخواستم بدونم که دختر من الان ۷ ماهش هست ودراثر اینکه همش به یه طرف میخوابه سرش یه کم خیلی کم کج شده میخواستم بدونم چیکار کنم رو اونطرف سرش عادت نداره بخوابه واذیت میکنه امتحان کردم نشد اینکه پشت سر مثل گردی سر برامدگی دور تا دور دارو عادی است یا نه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
حمید
11:34    1393/08/05

سلام
دختر من 9 ماهه هست و دکتر گفته حفره ای جمجمه بسته و هنوز حفره بزرکه و اگر دیر حفره بسته بشه اشکالاتی برای کودک ایجاد میکنه مثلا سرع. در کل این حفره تا چه مدت باید بسته بشه و آیا گفته دکتر صحیحه هست؟!

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید