باید و نباید‌های دوران بارداری

آیا علائم بارداری را می‌شناسید؟ بر چه اساس این احتمال را می‌دهید که باردار هستید؟

سوالاتی از قبیل اینکه آیا در دروان بارداری می‌توانم برنزه کنم و یا اینکه می‌توانم هات‌داگ بخورم، از دغدغه‌های مادران باردار است که در برخی از کتاب‌های راهنمای دوران بارداری پاسخ‌هایی بسیار طولانی دارند و گاهی اوقات شامل باید ‌و ‌نباید‌هایی گیج‌کننده می‌باشند. برای کمک به درک همه آن‌ها، پاسخ پنجاه مورد از رایج‌‌ترین سؤالات شما را در اینجا مطرح می‌کنیم:

آیا می‌توانم در دوران بارداری مانیکور یا پدیکور کنم؟

مانیکور ناخن‌های دست (سوهان‌کشیدن ناخن، کوتاه‌کردن ناخن و زیبا‌سازی آن) ایرادی ندارد، اما برای جلوگیری از خطر عفونت، لوازم شخصیتان را همراه داشته باشید. در ضمن از رفتن به آرایشگاه‌هایی که بوی شدید مواد شیمیایی در فضای آن پیچیده است خودداری کنید و به ‌جای آن به دنبال آرایشگاه‌هایی باشید که سیستم تهویه هوا یا هواکش دارند تا گاز مضری را استنشاق نکنید. اگر در خانه ناخ‌‌نهایتان را پیرایش می‌کنید، به‌‌ همان دلیلی که ذکر شد، در محیطی با تهویه مناسب (مثلاً کنار پنجره باز) ناخ‌‌نهایتان را سوهان بکشید و لاک بزنید. همین نکات باید برای پدیکور (زیباسازی ناخن‌های پا) نیز رعایت شود. همچنین از ماساژ پا که می‌تواند فعالیت جنین و انقباضات رحمی را افزایش دهد، خودداری کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری مو‌هایم را رنگ کنم؟
در حالی که تمامی تحقیقات موجود نشان می‌دهند که رنگ‌کردن مو در دوران بارداری خطری ندارد و هیچ گزارشی وجود ندارد که نشان دهد خطر نقص‌ جنین یا سقط جنین را افزایش می‌دهد، با این وجود بهتر است پس از سه‌ماهه اول بارداری برای رنگ‌کردن مو وقت بگیرید؛ البته فقط برای اینکه جانب احتیاط را رعایت کرده باشید. مطمئناً تا آن موقع رشد بیشتر اندام‌های اصلی جنین کامل‌شده است.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از وان آب داغ یا سونا استفاه کنم؟
در دوران بارداری باید از وان آب داغ و سونا خودداری کرد؛ زیرا دمای زیاد می‌تواند رشد درون رحمی کودک را تحت تأثیر قرار دهد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری حمام کنم؟
بله؛ البته تا زمانی‌که دمای آب بیش از ۳۷ درجه سانتیگراد یا ۱۰۰ درجه فار‌‌نهایت نباشد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از جکوزی استفاده کنم؟
بله؛ به شرط اینکه دمای آب جکوزی بیش از ۳۷ درجه سانتیگراد یا ۱۰۰ درجه فار‌‌نهایت نباشد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماساژ‌درمانی با روغن‌های معطر استفاده کنم؟
بهتر است این کار را انجام ندهید؛ برخی از روغن‌های گیاهی، مانند: رازیانه، ریحان، آویشن و مُر (myrrh)، به خاطر اثرات فیریولوژیکی که احتمال می‌رود روی رشد کودک داشته باشند، نباید در دوران بارداری استفاده شود.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماساژ استفاده کنم؟
بله؛ به شرط آنکه فرد ماساژ دهنده، در زمینه ماساژ قبل از زایمان آموزش خاص دیده باشد. برای این کار حتماً سمت چپ بدنتان را با کمک یک بالش بالا قرار دهید یا میز مخصوصی که دارای حفره‌ای برای قرار‌دادن شکمتان است، بخواهید. برخی از کار‌شناسان توصیه می‌کنند در طول سه‌ماهه اول بارداری از ماساژ‌درمانی خودداری کنید. بنابراین بهتر است در این مورد ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماساژ رفلکسولوژی (نوعی ماساژ پا) استفاده کنم؟
خیر؛ ماساژ پا می‌تواند سبب انقباضات رحمی شود، بنابراین بهترین کار پرهیز از آن است.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماسک صورت استفاده کنم؟
ماسک‌های ساده خانگی و ماسک‌های گیاهی و طبیعی به‌طور کلی بی‌خطر هستند، اما از ماسک‌های صورت‌ حرفه‌ای که از جریان گالوانیک (جریان الکتریکی مایکرویی که برای تقویت ماهیچه‌ها به کار می‌رود) استفاده می‌کنند، پرهیز کنید. ماسک‌های گیاهی در طول سه ماهه اول بارداری، به‌ویژه اگر تهوع صبحگاهی دارید، توصیه نمی‌شوند؛ ‌ چون عطر قوی این گیاهان ممکن است حال تهوعتان را تشدید کند. در ضمن، از مصرف لایه‌بردارهای حاوی اسید‌گلیکولیک خود‌داری کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از درمان‌کننده‌های آکنه (جوش) استفاده کنم؟
 از Retina-A، دیگر ریتنوییدهای موضعی و اسید‌سالیسیلیک اجتناب کنید. استفاده از کرم‌های حاوی اسید‌گلیکولیک یا ازلیک (azelaic) مانعی ندارد، اما در ابتدا نظر پزشکتان را جویا شوید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری برای برنزه‌کردن به سالن زیبایی بروم؟
هیچ شاهد قطعی وجود ندارد که نشان دهد تخت‌های برنزه برای جنین در حال رشد مضر هستند، اما هزاران مورد وجود دارد که اثبات می‌کند‌ این کار برای خود شما خطرناک است؛ برای مثال خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. همچنین دراز کشیدن در اتاقک برنزه می‌تواند به اندازه‌ای دمای بدنتان را افزایش دهد که به‌خصوص در سه ماه اول بارداری، برای کودک درون شکمتان مضر است. لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی هم می‌تواند سبب نا‌مرتب برنزه‌شدن پوست یا به وجود امدن لکه‌های بزرگ قهوه‌ای به نام ملاسما روی پوستتان شود. اگر می‌خواهید پوستتان مثل زیر نور خورشید برنزه شود، حتماً کرم‌های برنزه‌کننده‌ای را امتحان کنید که خطری برای شما و کودکتان نداشته باشد.
آیا می‌توانم در دروان بارداری آهسته بِدَوم؟
بله؛ البته با تأیید پزشکتان و به شرط آنکه خطر زایمان زودرس، پری اکلامپسی (فشار‌خون بارداری) یا جفت سرراهی (وقتی جفت دهانه رحم را می‌بندد) برایتان وجود نداشته باشد و یا در این دوران، هیچ‌گونه خونریزی غیرعادی را تجربه نکرده باشید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری اسکی کنم؟
بهتر است از انجام هرگونه ورزشی که خطر زمین‌خوردن در آن زیاد است، بپرهیزید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری روی یخ اسکی کنم؟
بهتر است از انجام هرگونه ورزشی که خطر زمین‌خوردن در آن زیاد است، بپرهیزید.

علائم بارداری را بشناسید و از باردار بودن یا عدم بارداری خود مطمئن شوید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری حرکات یوگا انجام دهم؟
یوگا می‌تواند در دوران بارداری فواید بسیاری به‌همراه داشته باشد؛ چون این ورزش به آرامش پایاپای ذهن و جسم کمک می‌کند. بنابراین در کلاس‌های یوگای قبل از زایمان شرکت کنید، اما دقت داشته باشید که بعد از سه‌ماهه اول بارداری حرکت‌های رو‌به‌پشت یا تاق‌باز را به‌هیچ‌وجه انجام ندهید؛ زیرا این وضعیت‌ها می‌توانند جریان خونی را که به جنین می‌رسد، کاهش دهند. در طول سه‌ماهه دوم و سوم هم از انجام هرگونه حرکت وارونه (دَمَر) بپرهیزید. البته برخی از کار‌شناسان معتقدند در صورتی که مدتی طولانی است که حرکات یوگا را انجام می‌دهید، ممکن است حرکت‌های وارونه در سه‌ماهه دوم بارداری خطری نداشته باشد. با این وجود نظر پزشکتان را جویاشوید. از انجام «بیکرام» (Bikram) یا «یوگای داغ» کاملاً خودداری کنید؛ زیرا ممکن است باعث افزایش بیش از حد دمای بدنتان شود که برای جنین مضر است.
آیا می‌توانم در دروان بارداری با وزنه ورزش کنم؟
ورزش با وزنه‌های سبک می‌تواند شیوه خوبی برای حفظ تناسب اندام در دوران بارداری باشد، ولی برای اطمینان از بی‌خطر بودنِ ادامه ورزش با وزنه در شرایط فعلیتان، با پزشک مشورت کنید. در عین حال، از وزنه‌های سبک‌تر با میانگین وزنی ۲۲۵۰ تا ۵۴۴۰ گرم استفاده کنید و در حالت خوابیده‌به‌پشت، وزنه‌ها را بلند نکنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری ورزش‌های مشابه ایروبیک انجام دهم؟
به این نکته توجه داشته باشید که نباید ضربان قلبتان به مدت بسیار طولانی افزایش پیدا کند یا آنقدر شدید ورزش کنید که دمای بدنتان بیش از حد بالا برود. تمامی فعالیت‌های ایروبیک را در حد کم تاثیر انجام دهید و مطمئن شوید که به طور پی‌در‌پی استراحت می‌کنید و زیاد آب می‌نوشید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری دوچرخه‌سواری کنم؟
استفاده از دوچرخه ثابت ایرادی ندارد، اما نباید دوچرخه‌سواری کنید. مراقب باشید که هرچه شکمتان بزرگ‌تر می‌شود، کمتر می‌توانید تعادل خود را حفظ کنید و خطر زمین خوردنتان افزایش می‌یابد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری با هواپیما سفر کنم؟
پرواز‌های بین‌المللی تا هفته ۳۵ خطری ندارد. برای پرواز‌های داخلی هم تا هفته ۳۶ وقت دارید. سفر در سه ماه دوم بارداری بسیار راحت‌تر است؛ زیرا معده‌تان قوی‌تر شده و سنگینی آخر دوره بارداری را ندارید. هنگام پرواز برای اینکه راحت‌تر به دستشویی بروید و همینطور باستید و خود را کش‌و‍‌قوس دهید، کنار راهروی میان صندلی‌ها بنشینید. مطمئن شوید که ارقام و اطلاعات‌مهم شخصی، گروه خونی، آلرژی و اطلاعات مربوط به خطرات بارداری را بهمراه دارید.
آیا می‌توانم در طول دوران بارداری الکل مصرف کنم؟
میزان مصرف الکلی که در دوران بارداری بی‌خطر باشد، هنوز مشخص نیست; پس بهتر است به‌طور کلی از نوشیدن آن بپرهیزید.
آیا در طول دوران بارداری می‌توانم سیگار بکشم؟
کشیدن سیگار برای نوزادتان بسیار مضر است و خطراتی مانند زایمان زودرس، سقط‌ جنین، جفت سر‌راهی، جدایی زودرس جفت و کم‌وزنی کودک را در هنگام تولد افزایش می‌دهد. علاوه بر این باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خودداری نمایید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از مایکروویو استفاده کنم؟
هیچ تحقیقی موجود نیست که نشان ‌دهد باید در دوران بارداری از استفاده از مایکروویو پرهیز کرد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری ماهی بخورم؟
ممکن است ماهی‌های خاصی حاوی میزان زیادی جیوه باشند که می‌تواند منجر به عقب‌ماندگی‌های رشدی شوند. ماهی‌های پرورشی هم ممکن است آلوده به ‌PCB‌ها (عوامل سرطان‌زا) و مواد سمی دیگر باشند. در هفته مصرف ماهی سالمون وحشی (نه سالمون پرورشی) تا ۳۴۰ گرم خطری ندارد. همچنین خوردن ماهی خاردار (sea bass)، می‌گو، ماهی حلوا (sole)، ماهی اسنپر (snapper)، کفشک‌ماهی (Flounder)، گربه‌ماهی، ماهی روغنی (cod)، ساردین، تیلاپیا (tilapia)، ماهی لوتی اقیانوس (Ocean perch) و پولاک (Pollack) مانعی ندارد. خوردن سالمون کنسرو‌شده که حاوی مواد نگهدارنده هستند نیز به مقدار محدود، مانعی ندارد. از خوردن اره‌ماهی، کوسه، غذاهای دریایی دودی ‌ـ یخچالی از قبیل ماهی آزاد دودی و قزل‌آلا بپرهیزید، مگر اینکه به‌عنوان جزئی از یک غذای دیگری باشند.
آیا می‌توانم در دوران بارداری ماهی تونایاتون (tuna fish) بخورم؟
استفاده از ماهی تونایاتون را به نوع کنسروشده محدود کنید و بیش از ۱۷۰ گرم در هفته از آن مصرف نکنید. از خوردن ماهی تونایاتون تازه (و همچنین الباکور (albacore) کنسروشده) نیز خودداری کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری آبزیان سخت پوست بخورم؟
خوردن آبزیان سخت پوست که کاملاً پخته شده و جیوه کمی داشته باشد، مانند می‌گو، مانعی ندارد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری سوشی یا ماهی خام بخورم؟
خیر. به هیچ‌عنوان نباید صدف یا سوشی خام یا نیم‌پخته بخورید!
آیا می‌توانم در دوران بارداری گوشت گوساله خام یا نیم‌پز بخورم؟
برخی از غذاهای خام و نیم پز می‌توانند باعث ابتلا به لیتریوسیس، سالمونلوسیس و دیگر بیماری‌هایی شوند که ممکن است در ‌‌نهایت منجر‌به سقط‌جنین و مشکلات جدّی در سلامت فرزندتان شوند. بنابراین مطمئن شوید گوشت کاملاً پخته است.
آیا می‌توانم در دوران بارداری قهوه بخورم؟
کافئین می‌تواند از جفت عبور کند و بر سرعت ضربان قلب کودک و تنفس او تأثیر بگذارد، بنابراین میزان مصرف خود را کاهش دهید. مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مانعی ندارد؛ در نظر داشته باشید که ۲۲۵ گرم قهوه، ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین و یک قوطی ۳۴۰ گرمی سودا حاوی ۳۵ تا ۵۰ میلی‌گرم کافئین و یک فنجان ۲۲۵ گرمی چای سیاه، حدود ۴۰ میلی گرم کافئین دارد.

مصرف چای سبز در دوران بارداری؛ آری یا نه؟

آیا می‌توانم در دوران بارداری جوشانده‌های گیاهی بنوشم؟
مصرف بسیاری از جوشانده‌های گیاهی در دوران بارداری خطرناک است، بنابراین قبل از نوشیدن آن‌ها، با پزشک خود مشورت کنید. بهترین کار این است که‌‌ همان چای سیاه یا چای سبز طعم‌دار را بنوشید.

باید و نبایدهای خوردن جوشانده‌های گیاهی در دوران بارداری

آیا می‌توانم در دوران بارداری از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده کنم؟
شیرین‌کننده‌های مصنوعی هیچ آسیب شناخته‌شده‌ای برای جنینی درون رحم به‌همراه ندارد، اما برخی از کار‌شناسان در این‌باره احتیاط می‌کنند. استفاده از ساکارین، آسپارتام و اسپلندا به مقدار متعادل مانعی ندارد. سعی کنید نوشیدنی‌های سالم مانند آب و آب‌میوه را جایگزین نوشیدنی‌های رژیمی که ارزش غذایی چندانی هم ندارند، کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری واکسن آنفولانزا بزنم؟
بله؛ اگر در دوران بارداری مبتلا به آنفلوآنزا شوید، احتمال بروز عوارض جدی از قبیل ذات‌الریه که می‌تواند برای شما و نوزادتان خطرناک باشد، در شما بیشتر می‌شود. بنابراین تزریق واکسن آنفولانزا مفید خواهد بود.
آیا می‌توانم در دوران بارداری بدون نسخه پزشک داروهای سرماخوردگی مصرف کنم؟
برخی از داروهای تأیید‌شده برای معالجه علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا در دوران بارداری عبارتند از: Tylenol Sinus، Dimetapp، Drixoral، Robitussin و اسپریِ گلویِ Chloraseptic. البته در سه‌ماهه اول بارداری باید از مصرف Sudafed بپرهیزید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری بدون نسخه پزشک مسکن‌ مصرف کنم؟
استفاده از استامینوفن (Tylenol) مانعی ندارد، اما آسپرین و ایبوپروفن (Advil، Motrin، Aleve) را نباید مصرف کنید؛ زیرا می‌توانند بر جریان خون جنین تأثیر بگذارد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری داروی ضد‌افسردگی مصرف کنم؟
درمان افسردگی برای سلامت شما و کودکتان مهم است. داروهای بی‌خطر مختلفی وجود دارند که می‌توانید در این دوران مصرف کنید، ولی درباره خطر برخی از دارو‌ها و یافتن داروهای مناسب حال شما با پزشک خود صحبت کنید. صحبت با مشاور نیز می‌تواند برایتان مفید و مؤثر باشد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری داروی ضدحساسیت مصرف کنم؟
آمپول‌های حساسیتی را که از قبل زیر نظر پزشکتان مصرف می‌کرده‌اید، ‌ ادامه دهید. اما در این دوران استفاده از آن‌ها را برای اولین بار شروع نکنید. باور بر این است که Chlortrimatron، Benadryl و Claritin خطری نداشته باشند.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از داروی آسم استفاده کنم؟
استفاده از بسیاری از داروهای آسم در دوران بارداری خطری ندارد، با این وجود بهتر است به جای داروهای خوراکی از داروهای استنشاقی استفاده کنید. درباره ادامه درمان نیز با پزشکتان صحبت کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری قرص خواب بخورم؟
هرچند استفاده از برخی از داروهای خواب در دوران بارداری بی‌خطر شناخته شده‌اند، ‌ اما برای اطمینان از اینکه مشکل پزشکی‌ای وجود نداشته باشد، برای مثال اطمینان از اینکه افسردگی عامل این بی‌خوابی نیست، با پزشکتان صحبت کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از مکمل‌های گیاهی استفاده کنم؟
در این دوران از درمان‌های گیاهی استفاده نکنید، مگر با تجویز پزشکتان؛ زیرا اطلاعات کافی درباره بی‌خطر‌بودن آن‌ها وجود ندارد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری با محصولات شوینده کار کنم؟
استفاده از بسیاری از شوینده‌ها، مانند مایع سفید‌کننده در دوران بارداری مانعی ندارد، ولی قبل از شروع به کار از وجود تهویه مناسب در محیط مطمئن شوید و برای محافظت از پوستتان، دستکش استفاده کنید. همواره قبل از مصرف برچسب روی شوینده‌ها را بخوانید و از ترکیب‌کردن مواد شیمیایی مانند آمونیاک (جوهر‌نمک) و مایع سفید‌کننده که باعث تولید بخارهای سمی می‌شود، خودداری کنید.

 

در دوران بارداری باید از بعضی غذاها و کارها پرهیز کنید؛ آلبوم نبایدهای دوران بارداری را در این رابطه ببینید.

نام مترجم: 
نغمه انصاری
منبع : 
www.parenting.com

دیدگاه‌ها

غزل (تایید نشده)

اطلاعات بسیار جامع و کاملی را گردآوری کردید- متشکرم
چون هر کدام از آنها به تنهائی سوالاتی هستند که به مرور در صورت نیاز به سوالات بر خواهی خورد که مرتبا مجبور به سوال از پزشکت خواهی بود - اما در اینجا تمام سوالات و جوابها گردآوری شده

۱۹ / ۰۵ / ۱۳۹۱

shadi (تایید نشده)

واقعا عالی وکامل بود. ممنون .

۱۰ / ۰۷ / ۱۳۹۱

بسیار مفید بود . ممنون

۱۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

محبوبه (تایید نشده)

خیلی عالی بود ممنون از لطف شما. اگه می شه مسافرت با قطار در سه ماهه اول را هم بگویید

۱۳ / ۰۷ / ۱۳۹۱

محبوبه جان اگر خونریزی یا مسئله ای ندارید و حرکت قطار تند نباشد و مسیر زیاد طولانی نباشد می توان با احتیاط در شرایط ضروری اقدام نمود.
موفق باشید

۲۱ / ۰۸ / ۱۳۹۱

مریم (تایید نشده)

مرسی ار مطالب خوبتون.واقعا ممنونم.ولی سوال من اینه که اگه کسی الکل مصرف کنه بعد بفهمه که بارداره چکار باید بکنه لطفا جواب بدید!!

۲۰ / ۰۸ / ۱۳۹۱

مریم جان بهتر است که هر فردی یک برنامه ریزی برای کل زندگیش وخصوصا برای باردار شدن داشته باشه. و حتی قبل از بارداری با مراجعه به پزشک و ماما از سلامت خودش مطلع بشه سپس اقدام به باردار شدن بکنه. چنانچه هیچ مورد اینها انجام نشده باشه فقط مثبت اندیش باشید و به خدا توکل کنید و از اب میوه های تازه خانگی و میوه و سبزیجات بیشتری استفاده نمایید.
موفق باشید

۲۱ / ۰۸ / ۱۳۹۱

مرسی خوب بود/

۰۷ / ۰۹ / ۱۳۹۱

سمیه (تایید نشده)

با تشکر از مطالب خوب شما ، من در هفته سیزدهم بارداری هستم . و در طی سه ماهه اول بارداری از قرص میگرن ارگوتامین سی استفاده کرده ام . از مضرات آن آگاه نبودم . یک قرص را در اوایل ماه دوم و دو قرص دیگر را هفته پیش یعنی اواخر ماه سوم مصرف کرده ام . خیلی نگرانم . آیا برای رشد جنین من مشکل ساز شده است .

۰۷ / ۱۰ / ۱۳۹۱

خانم سمیه دوست عزیز در مورد دو سه تا قرصی که خوردید اصلا نگران نباشید.
به پزشکتان مراجعه نمایید و با توجه به شرایطتان راهکار جدید را در صورت بروز حمله میگرنی به شما ارائه بدهند.
موفق باشید

۱۷ / ۱۰ / ۱۳۹۱

اماندا (تایید نشده)

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
من سه ماه باردار هستم (اولین بارداری) ایا میتونم از تزریقات موقت برای لبم استفاده کنم با توجه به اینکه بی حسی موضعی فقط در ناحیه لب خواهد داشت

۱۶ / ۱۰ / ۱۳۹۱

خانم اماندای عزیز بهتر است تا پایان بارداری صبر نمایید.

۱۷ / ۱۰ / ۱۳۹۱

سلام خانم دکتر, من تقریبا درهفته هفدهم بارداری هستم,کارمند هستم.آیا کارم برای بچم خطر داره یانه؟
من الان میتونم از قرص اسید فولیک وشربت مولتی ویتامین استفاده کنم؟

۱۷ / ۱۰ / ۱۳۹۱

خانم میم شما باید تحت نظر پزشک باشید مثل هر مادر باردار دیگه. اسید فولیک ، اهن و مولتی ویتامین را پزشکتان برایتان تجویز خواهند کرد. در مورد کارتان و میزان فعالیتتان و شرایط بارداریتان اجازه دهید پزشکتان پس از معاینه نظر خود را بدهد. اما در یک بارداری معمولی اگر کارتان شدید نباشد و استرس زا نباشد خیلی از خانمها انرا تا پایان بارداری ادامه داده اند و مشکلی برایشان ایجاد نشده.

۱۹ / ۱۰ / ۱۳۹۱

موژان (تایید نشده)

سلام من تو هفته سوم بارداریم میزان بتا اچ سی جی خونم 885.5 وهمین خیلی منو ترسونده می ترسم مولار باشه تو رو خدا راهنمایم کنید

۲۲ / ۱۰ / ۱۳۹۱

خانم موزان حتما به پزشک مراجعه نماییدو در صورت لزوم ایشان سونو و سایر اقدامات لازم را برای شما در خواست خواهند نمود. اگر مرتب با پزشکتان در ارتباط باشیدجای نگرانی ندارد. سالم و شادباشید

۲۹ / ۱۰ / ۱۳۹۱

مهرسا (تایید نشده)

با تشکر.من در هفته 4بارداری هستم"درد .یر شکم دارم.
خواهشا راهنماییم کنید.

۲۸ / ۱۰ / ۱۳۹۱

خانم مهرسا درد زیر شکم علتهای مختلفی داره از یک عفونت ادراری گرفته تا احتمال سقط و... اما در هر صورت اگر توام با خونریزی، تب و موارد دیگری است یا اینکه پس از استراحت کامل درد تخفیف نیافت یا پیشرونده بود بدون اتلاف وقت به بیمارستان مراجعه نمایید. اما معمولا به علت بزرگ شدن جدار شکم این دردها تاحدی طبیعی است و نگران نباشید. فقط همانطور که اشاره کردم به علائم دیگر دقت نمایید.موفق و شادباشید

۲۹ / ۱۰ / ۱۳۹۱

سا (تایید نشده)

آیا در دوران بارداری می توانیم نزدیکی کنیم ؟

۰۲ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم سا اگر مسئله خاصی در بارداری ندارید بله می توانید. ولی در سه ماهه اول و سوم با احتیاط انجام شود.

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

sanaz (تایید نشده)

با سلام . من دیسک کمر دارم و دکتر برام دارو های باکلوفن 10 و آلفن ایکس ال 100 تجویز کرده بعد از بیست روز از مصرف این داروها،که ممکنه خوب بارداری صورت بگیره. آیا باید مصرف این دارو ها را قطع کنم . اگر باردار باشم که هنوز مطمئن نیستم. آیا این داروها مضر رند.

۰۲ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم ساناز بهتراست که به پزشکتان مراجعه نمایید و ایشان با توجه به شدت دیسک کمرتان و مسائل بارداری نظرشان را اعلام نمایند.

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

محمد (تایید نشده)

اگر در دوران بارداری همسرم الکل بنوشم در اثر نزدیکی به جنین آسیبی نمی رساند؟

۰۲ / ۱۱ / ۱۳۹۱

اقای محمدبهتراست از مصرف الکل پرهیز نمایید.

۰۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

mari (تایید نشده)

سلام من در هفته های اول بارداری هستم و موقع دراز کشیدن دردهایی در ناحیه زیر شکمم حس میکنم چرا؟ و البته فعالیت زیاد دارم ایا راه رفتن زیاد میتونه خطر ناک باشه؟لطفا راهنمایی کنید مرسی

۰۵ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم ماری علت بروز این دردها طیف وسیعی داره از یک درد عضلانی ساده گرفته تا عفونت و...جهت بررسی به متخصص مراجعه نمایید. راه رفتن و سر پا ایستادن اگر باعث انقباضات شکمی یا درد در ناحیه کمر شود نه تنها مفید نیست می تواند باعث لکه بینی هم شود.

۰۹ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم ماری علت بروز این دردها طیف وسیعی داره از یک درد عضلانی ساده گرفته تا عفونت و...جهت بررسی به متخصص مراجعه نمایید. راه رفتن و سر پا ایستادن اگر باعث انقباضات شکمی یا درد در ناحیه کمر شود نه تنها مفید نیست می تواند باعث لکه بینی هم شود.

۰۹ / ۱۱ / ۱۳۹۱

saye (تایید نشده)

salam dar hafteye 5 om hamelegiam zire shekamam dard daram ba masrafe ایزوپرین 10 arom misham iradi nadare masrafe in ghors har 12 saat?hata agar dard nadashte bashi?

۰۷ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم سایه در هر صورت استفاده از دارو در بارداری باید تحت نظر پزشک باشد و در میزان حداقل به خصوص در سه ماهه اول بارداری که جنین بسیار حساس است. به متخصصتان مراجعه نمایید.

۰۹ / ۱۱ / ۱۳۹۱

مهشید (تایید نشده)

سلام.من پریودهای کاملا" نا منظمی داشتم حتی گاهی تا 2 ماه هم به تاخیر می افتاد.الان باردارم و بتا تیتر 3470 بوده و lmp من 27 آبان 91سونوگرافی سن حاملگی را 5در تاریخ 30 دی ماه 5 هفته تشخیص داد در صورتی که lmp بیشتر نشان می دهدآیا امکان دارد با توجه به پریودهای نا منظم سن حاملگی اشتباه تشخیص داده شود؟؟

۰۹ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم مهشید امکانش هست. شما باید مرتب جهت مراقبتهای بارداری مراجعه نمایید و رشد جنین بررسی شود مثل هر بارداری دیگری. در ماههای اخر پزشک شما تصمیم می گیرد با توجه وضعیت جنینتان چه زمان تاریخ دقیق پایان بارداری شماست.

۱۰ / ۱۱ / ۱۳۹۱

مهشید (تایید نشده)

ممنوناز جوابتون

۱۱ / ۱۱ / ۱۳۹۱

مهشید (تایید نشده)

سلام من رفتم مجددا سونوگرافی و آزمایش بتا تیتر براتون مجددا جوابهاش رو میگذارم لطفا راهنمایی کنید:
91/10/11 بتا تیتر 3970 و سونوگرافی 4هفته و 5 روز
91/11/11 بتا تیتر 11886 و سونوگرافی 5 هفته 1 روز
با توجه به اینکه همه علایم بارداری را دارم محل سونوگرافی را تغییر بدم؟

۱۲ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم مهشید با در دست داشتن سونوگرافی و معاینه به پزشک مراجعه نمایید . میزان بتای شما تعیین کننده سن بارداری نیست.

۱۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

saye (تایید نشده)

salam man hafteyi 2 bar mahiye ghezelala mikhoram dar hodode 300 garam iradi nadare? che no mahiyi sefaresh mikonid dar in doran mahe 2 bardariam

۱۳ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم سایه با توجه که من از سن، وزن، قد، و ازمایش خون و... شما اطلاعی ندارم بهتر است که حضوری به متخصص تغذیه مراجعه نمایید.

۱۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

شبنم (تایید نشده)

سلام.با تشکر از راهنمایی های ارزشمندتون
من 4ماهه باردارم و سونو گرافی نشون داده جفت سمت چب بایین اومده وجنین عرضی قرار گرفته نگران هستم.بایدچکار کنم!
ترشحاتم رنگ زرد داره ولی سوزش و خارش ندارم ایا عفونت دارم!در صورتی که دکترم منو معاینه نمی کنه و میگه چیزی نیست با اب نیم گرم شستشو بده ولی خودم استرس دارم و نگرانم..
در ضمن زیر شکمم احساس سنگینی شبیه زیادبودن ادرار در مثانه را دارم که جدیدا اینطور شدم ایا طبیعیه!!!

۱۳ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم شبنم در مورد محل قرارگیری جفت فقط باید بیشتر استراحت کنید و از سر پا ایستادن زیاد و بلند کردن بار و... خودداری نمایید. در مورد وضعیت جنین اصلا جای نگرانی نیست چون تا ماه اخر جنین دهها و دهها بار چرخیده، مهم وضعیت قرار گیری وی موقع زایمان است. در مورد ترشحات زردرنگ مرتب لباس زیر خود را عوض نمایید، به جای شلوار از دامن استفاده نمایید یا اگر شاغلید شلوار پارچه ای و گشاد بپوشید نه استرچ و پلاستیکی. در مورد وضعیت ادرار حتما یک ازمایش ادرار جهت بررسی عفونت انجام ددهید و اب فراوان بنوشید.

۱۴ / ۱۱ / ۱۳۹۱

سلام ممنون از ابنکه سوالها رو سریع جواب می دهیدو از نگرانی مادر ها کم می کنید.
خانم دکتر من نتونستم منظورمو از سنگینی زیر شکم که شبیه زیاد بودن ادرار در مثانه هست به شما برسونم:(جدیدا شکم در اوردم و احساس سنگینی و گاهی درد هتگام بلند شدن و خم شدن و دراز کشیدن دارم که نگران بودم ربط به ترشحات زرد رتگ داشته باشه وشاید به دلیل بایین بودن جفت باشه چون دردم درست سمت چب هست که جفت دراون سمت اومده بایین )
سوال دیگم اینکه در طول بارداری چند بار میشه سونو گرافی انجام دادکه برای جنین ضرر نداشته باشه(4 ماهه باردارم و اجبارا 3 بار سونو انجام دادم برای تعیین جنسییت دوست دارم سونو انجام بدم ولی می ترسم ضرر داشته باشه)

۱۵ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم شبنم در مورد دردتان به پزشک مراجعه نمایید. در مورد تعیین جنسیت ماههای بعد با در خواست پزشکتان می توانید انجام دهید.

۱۶ / ۱۱ / ۱۳۹۱

سیمین (تایید نشده)

با سلام و تشکر
میخواستم بدونم آیااینکه سن بارداری رو از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه میکنند قابل اعتماد هست؟من باردار هستم و آخرین پریودم 14آذر بوده.و لطف کنید و بهم بگین از چه ماهی نباید به د پشت بخوابم یا موقع پهلو به پهلو شدن بشینم؟

۱۷ / ۱۱ / ۱۳۹۱

خانم سیمین سن بارداری را از روی اولین روز اخرین قاعدگی حساب می کنند که با معاینه ماهیانه توسط پزشک یا ماما و انجام سونو انها را با هم تطبیق میدهند. در برخی از موارد نادر برخی تا چند ماه اول بارداری پریود می شوند. در برخی از خانمها هم که قاعدگی نا منظم هست طبیعتا تاریخ اخرین قاعدگی ممکنه صحیح نباشه اما همیشه مرجع اخرین پریودی است. سن بارداری شما تا 17 بهمن نه هفته است. در مورد طرز خوابیدن: از سه ماهه دوم بارداری می توانید رعایت نمایید هر چند که رعایت ان در سه ماهه اول هم ایرادی ندارد. اما از سه ماهه دوم به بعد به طور جدی پیگیری شود.

۲۰ / ۱۱ / ۱۳۹۱

faezeh joni (تایید نشده)

سلام من 15 بهمن آخرین بار پری شدم. آز خون دادم مثبت بود اما در سونو ساک حاملگی دیده نشد. آز تیتر بتا دادم 226 بود سه روز بعد 186 شد سونولوژیست مشکوک به ای پی است . من هیچ علامتی مثل لکه بینی و درد ندارم آیا به نظر شما بارداری طبیعی است یا خارج رحم و اینکه خطری برای من وجود ندارد؟ لطفا راهنمایی بفرمائید.

۱۵ / ۰۱ / ۱۳۹۲

خانم فائزه شما حتما باید تحت نظر پزشک باشید. حاملگی خارج رحمی گاهی بدون علامت است و در مرحله نهایی و اورژانسی علائم خود را نشان می دهد. شاید هم بارداری پوچ باشد که پزشکتان اقدام به ختم بارداری می نمایند. موفق باشید

۱۶ / ۰۱ / ۱۳۹۲

faezeh joni (تایید نشده)

سلام روحی جون. ممنون که اینقدر برای مخاطبین تون احترام قائلید و جواب سوالاتو سریع ارسال می کنید.عزیزم چندآز بتایی که دادم اولی 226 بعد شد 186 و این بار شده 375،این نتایج به چه معناست یعنی همچنان حاملگی خارج رحمو تأیید می کنند؟

۱۹ / ۰۱ / ۱۳۹۲

خانم فائزه علائمحاملگی خارج رحمی ممكن است از فردي به فرد ديگر تفاوت داشته باشد و اين بستگي به محل قرار گيري تخم نيز دارد. بهترين حالت اين است كه بارداري خارج رحمي در مراحل اوليه و با كمترين علائم تشخيص داده شود تا از خطر پارگي لوله و خونريزي شديد جلوگيري بعمل آيد. با اين حال گاهي علائمي واضحي وجود ندارد. در بارداري خارج رحمي معمولا تستهاي خانگي حاملگي مثبت نمي شوند، بنابراين اگر ظن قوي به حاملگي داريد و حتي بعد از تاخير در پريود تست شما مثبت نشده است بهتر است براي انجام بررسي به پزشك مراجعه كنيد.
اگر هر يك از علايم زير را بخصوص در 12 هفته اول بارداري مشاهده كرديد فورا با پزشك خود تماس بگيريد:
درد يا گرفتگي در ناحيه شكم يا لگن. معمولا درد ناگهاني، ثابت و شديد است اما ممكن است در اوائل بصورت گهگاه و متوسط باشد. ممكن است درد را فقط در يك سمت از شكم احساس كنيد و نيز مي تواند به قسمتهاي ديگر هم كشيده شود. احتمالا تهوع و استفراغ نيز به همراه دارد.
درد بخش تحتاني شكم به هنگام لمس يا زماني كه سرفه مي كنيد يا در حين حركات روده ها و اجابت مزاج.
خونريزي يا لكه بيني قهوه اي. ممكن است فكر كنيد كه پريود شده ايد بخصوص اگر انتظار بارداري نداشته باشيد. خونريزي ممكن است بصورت مداوم يا منقطع باشد.
درد شانه در يك سمت بخصوص وقتي كه دراز مي كشيد بدليل پاره شدن لوله و تحريك صفاق در ناحيه اي بين سينه و شكم رخ مي دهد. اين علامت براي اقدام در جهت درخواست درمان سريع پزشكي بسيار مهم است.
اگر لوله رحم پاره شود ممكن است ضعف، گيجي يا غش كردن بدليل از دست دادن خون و شوك نيز رخ دهد.
زمايش خون و اندازه گيري مقدار hCG در خون. در يك بارداري طبيعي مقدار گنادوتروپين جفتي انساني hCGبه سرعت افزايش مي يابد.
معاينه داخلي از طريق واژن. احتمالا دهانه رحم بسيار دردناك بوده و ممكن است در معاينه توده اي در ناحيه لوله ها و خارج از رحم لمس شود.
سونوگرافي. سونوگرافي راه خوبي براي تشخيص بارداري خارج رحمي است. ممكن است با سونوگرافي بتوان بارداري لوله اي را درون لوله فالوپ مشاهده كرد. پزشك ممكن است بدليل پارگي لوله يا خونريزي، مقداري خون در حفره شكم ببينيد و يا توده اي در ناحيه لوله فالوپ يا تخمدان قابل مشاهده باشد.
ممكن است حتي با نجام آزمايشات فوق تشخيص قطعي امكانپذير نباشد. گاهي در سقط نيز علائمي مشابه ديده مي شود. بنابراين ممكن است پزشك فرد را تحت نظر بگيرد يا درخواست لاپاروسكوپي نمايد. با استفاده از لاپاروسكوپي، بهتر مي توان بارداري خارج رحمي را تشخيص داد. برش هاي بسيار كوچكي در ناحيه ناف و بخش تحتاني شكم ايجاد مي شود و پزشك داخل شكم و اعضاي لگني را با وسيله كوچكي به نام لاپاروسكوپ مشاهده مي كند. با اين روش مي توان محل بارداري خارج رحمي را پيدا نمود.
کار نهایی شما این است که یک ازمایش بتادیگر به فاصله 48 ساعت از ازمایش قبلی انجام دهیدو انجام سونوگرافی را فراموش نکنید.
اینکه بتای شما اول بالا بوده بعد کمتر شده سپس بیشتر احتمال سقط وجودداشته اما فعلا رفع شده. اگر ازمایش سوم بتا در 48 ساعت بعداز دومی انجام شده حاملگی خارج رحم نیست. در غیر اینصورت 48 ساعت بعدتکرارنمایید. موفق باشید

۲۰ / ۰۱ / ۱۳۹۲

تبسم (تایید نشده)

سلام وخسته نباشید خدمت شما،من حدود 8 ماهه که قاعدگی نامنظمی دارم دو بار سونو گرفی دادم کیست های ریز دارم هر بار که دوران درمانم کامل میشه به مدت یک ماه پریود میشم و دوباره قطع میشه تا دو سه ماه الان 55 روز از آخرین قاعدگیم میگذره من می خوام دو ماه دیگه برای بارداری اقدام کنم لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم؟

۲۴ / ۰۱ / ۱۳۹۲

خانم تبسم فقط باید تحت نظر متخصص باشید و داروهایتان را استفاده نمایید. از پوشیدن شلوار یا لباس زیر تنگ یا پلاستیکی به شدت خودداری نمایید . موفق باشید

۲۵ / ۰۱ / ۱۳۹۲

مهشید (تایید نشده)

سلام
من 10 /11 91 به علت نزدن قلب جنین سقط داشتم که پس از 20 روز خونریزی جنین دفع شد ( بدون کورتاژ) بعد از آن سونوگرافی بدون مشکل وضعیت رحم را گزارش داد.24/12 91 مجددا پریود شدم و خونریزی 5/1/92 قطع شد و 20/01 /92 دوباره پریود شدم و هنوز هم ادامه دارد.آیا این خونریزی ها طبیعی است بعد از سقط؟

۲۴ / ۰۱ / ۱۳۹۲

خانم مهشید متاسفم که سقط داشته اید امیدوارم که بارداری بعدی را به سلامتی و راحتی طی نمایید.درمورد مسئله تان دردرجه اول باید قرص اهن استفاده نمایید و از باردار شدن تا شش ماه خودداری نمایید. نکته دوم اینکه، نه این خونریزی طبیعی نیست یا قسمتی از جفت یا جنین باقیمانده یا نامنظمی هورمونی پیداکرده اید که باید دارو استفاده نمایید بنابراین برای تشخیص ایندوو درمان به پزشک مراجعه نمایید. شاد و بهاری باشید

۲۵ / ۰۱ / ۱۳۹۲

صفحه‌ها

برو به بالا