عضو پارسه‌گرد نیستید؟
باید و نباید‌های بارداری

باید و نباید‌های دوران بارداری

تعداد امتیازها: 1126
1 نفر

آیا در دوران بارداری می توانید موهایم را رنگ کنم یا با هواپیما مسافرت کنم؟ در اینجا به همه سوالات دوران بارداری پاسخ داده می شود.

آیا علائم بارداری را می‌شناسید؟ بر چه اساس این احتمال را می‌دهید که باردار هستید؟

سوالاتی از قبیل اینکه آیا در دروان بارداری می‌توانم برنزه کنم و یا اینکه می‌توانم هات‌داگ بخورم، از دغدغه‌های مادران باردار است که در برخی از کتاب‌های راهنمای دوران بارداری پاسخ‌هایی بسیار طولانی دارند و گاهی اوقات شامل باید ‌و ‌نباید‌هایی گیج‌کننده می‌باشند. برای کمک به درک همه آن‌ها، پاسخ پنجاه مورد از رایج‌‌ترین سؤالات شما را در اینجا مطرح می‌کنیم:

آیا می‌توانم در دوران بارداری مانیکور یا پدیکور کنم؟

مانیکور ناخن‌های دست (سوهان‌کشیدن ناخن، کوتاه‌کردن ناخن و زیبا‌سازی آن) ایرادی ندارد، اما برای جلوگیری از خطر عفونت، لوازم شخصیتان را همراه داشته باشید. در ضمن از رفتن به آرایشگاه‌هایی که بوی شدید مواد شیمیایی در فضای آن پیچیده است خودداری کنید و به ‌جای آن به دنبال آرایشگاه‌هایی باشید که سیستم تهویه هوا یا هواکش دارند تا گاز مضری را استنشاق نکنید. اگر در خانه ناخ‌‌نهایتان را پیرایش می‌کنید، به‌‌ همان دلیلی که ذکر شد، در محیطی با تهویه مناسب (مثلاً کنار پنجره باز) ناخ‌‌نهایتان را سوهان بکشید و لاک بزنید. همین نکات باید برای پدیکور (زیباسازی ناخن‌های پا) نیز رعایت شود. همچنین از ماساژ پا که می‌تواند فعالیت جنین و انقباضات رحمی را افزایش دهد، خودداری کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری مو‌هایم را رنگ کنم؟
در حالی که تمامی تحقیقات موجود نشان می‌دهند که رنگ‌کردن مو در دوران بارداری خطری ندارد و هیچ گزارشی وجود ندارد که نشان دهد خطر نقص‌ جنین یا سقط جنین را افزایش می‌دهد، با این وجود بهتر است پس از سه‌ماهه اول بارداری برای رنگ‌کردن مو وقت بگیرید؛ البته فقط برای اینکه جانب احتیاط را رعایت کرده باشید. مطمئناً تا آن موقع رشد بیشتر اندام‌های اصلی جنین کامل‌شده است.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از وان آب داغ یا سونا استفاه کنم؟
در دوران بارداری باید از وان آب داغ و سونا خودداری کرد؛ زیرا دمای زیاد می‌تواند رشد درون رحمی کودک را تحت تأثیر قرار دهد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری حمام کنم؟
بله؛ البته تا زمانی‌که دمای آب بیش از ۳۷ درجه سانتیگراد یا ۱۰۰ درجه فار‌‌نهایت نباشد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از جکوزی استفاده کنم؟
بله؛ به شرط اینکه دمای آب جکوزی بیش از ۳۷ درجه سانتیگراد یا ۱۰۰ درجه فار‌‌نهایت نباشد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماساژ‌درمانی با روغن‌های معطر استفاده کنم؟
بهتر است این کار را انجام ندهید؛ برخی از روغن‌های گیاهی، مانند: رازیانه، ریحان، آویشن و مُر (myrrh)، به خاطر اثرات فیریولوژیکی که احتمال می‌رود روی رشد کودک داشته باشند، نباید در دوران بارداری استفاده شود.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماساژ استفاده کنم؟
بله؛ به شرط آنکه فرد ماساژ دهنده، در زمینه ماساژ قبل از زایمان آموزش خاص دیده باشد. برای این کار حتماً سمت چپ بدنتان را با کمک یک بالش بالا قرار دهید یا میز مخصوصی که دارای حفره‌ای برای قرار‌دادن شکمتان است، بخواهید. برخی از کار‌شناسان توصیه می‌کنند در طول سه‌ماهه اول بارداری از ماساژ‌درمانی خودداری کنید. بنابراین بهتر است در این مورد ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماساژ رفلکسولوژی (نوعی ماساژ پا) استفاده کنم؟
خیر؛ ماساژ پا می‌تواند سبب انقباضات رحمی شود، بنابراین بهترین کار پرهیز از آن است.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از ماسک صورت استفاده کنم؟
ماسک‌های ساده خانگی و ماسک‌های گیاهی و طبیعی به‌طور کلی بی‌خطر هستند، اما از ماسک‌های صورت‌ حرفه‌ای که از جریان گالوانیک (جریان الکتریکی مایکرویی که برای تقویت ماهیچه‌ها به کار می‌رود) استفاده می‌کنند، پرهیز کنید. ماسک‌های گیاهی در طول سه ماهه اول بارداری، به‌ویژه اگر تهوع صبحگاهی دارید، توصیه نمی‌شوند؛ ‌ چون عطر قوی این گیاهان ممکن است حال تهوعتان را تشدید کند. در ضمن، از مصرف لایه‌بردارهای حاوی اسید‌گلیکولیک خود‌داری کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از درمان‌کننده‌های آکنه (جوش) استفاده کنم؟
 از Retina-A، دیگر ریتنوییدهای موضعی و اسید‌سالیسیلیک اجتناب کنید. استفاده از کرم‌های حاوی اسید‌گلیکولیک یا ازلیک (azelaic) مانعی ندارد، اما در ابتدا نظر پزشکتان را جویا شوید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری برای برنزه‌کردن به سالن زیبایی بروم؟
هیچ شاهد قطعی وجود ندارد که نشان دهد تخت‌های برنزه برای جنین در حال رشد مضر هستند، اما هزاران مورد وجود دارد که اثبات می‌کند‌ این کار برای خود شما خطرناک است؛ برای مثال خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. همچنین دراز کشیدن در اتاقک برنزه می‌تواند به اندازه‌ای دمای بدنتان را افزایش دهد که به‌خصوص در سه ماه اول بارداری، برای کودک درون شکمتان مضر است. لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی هم می‌تواند سبب نا‌مرتب برنزه‌شدن پوست یا به وجود امدن لکه‌های بزرگ قهوه‌ای به نام ملاسما روی پوستتان شود. اگر می‌خواهید پوستتان مثل زیر نور خورشید برنزه شود، حتماً کرم‌های برنزه‌کننده‌ای را امتحان کنید که خطری برای شما و کودکتان نداشته باشد.
آیا می‌توانم در دروان بارداری آهسته بِدَوم؟
بله؛ البته با تأیید پزشکتان و به شرط آنکه خطر زایمان زودرس، پری اکلامپسی (فشار‌خون بارداری) یا جفت سرراهی (وقتی جفت دهانه رحم را می‌بندد) برایتان وجود نداشته باشد و یا در این دوران، هیچ‌گونه خونریزی غیرعادی را تجربه نکرده باشید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری اسکی کنم؟
بهتر است از انجام هرگونه ورزشی که خطر زمین‌خوردن در آن زیاد است، بپرهیزید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری روی یخ اسکی کنم؟
بهتر است از انجام هرگونه ورزشی که خطر زمین‌خوردن در آن زیاد است، بپرهیزید.

علائم بارداری را بشناسید و از باردار بودن یا عدم بارداری خود مطمئن شوید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری حرکات یوگا انجام دهم؟
یوگا می‌تواند در دوران بارداری فواید بسیاری به‌همراه داشته باشد؛ چون این ورزش به آرامش پایاپای ذهن و جسم کمک می‌کند. بنابراین در کلاس‌های یوگای قبل از زایمان شرکت کنید، اما دقت داشته باشید که بعد از سه‌ماهه اول بارداری حرکت‌های رو‌به‌پشت یا تاق‌باز را به‌هیچ‌وجه انجام ندهید؛ زیرا این وضعیت‌ها می‌توانند جریان خونی را که به جنین می‌رسد، کاهش دهند. در طول سه‌ماهه دوم و سوم هم از انجام هرگونه حرکت وارونه (دَمَر) بپرهیزید. البته برخی از کار‌شناسان معتقدند در صورتی که مدتی طولانی است که حرکات یوگا را انجام می‌دهید، ممکن است حرکت‌های وارونه در سه‌ماهه دوم بارداری خطری نداشته باشد. با این وجود نظر پزشکتان را جویاشوید. از انجام «بیکرام» (Bikram) یا «یوگای داغ» کاملاً خودداری کنید؛ زیرا ممکن است باعث افزایش بیش از حد دمای بدنتان شود که برای جنین مضر است.
آیا می‌توانم در دروان بارداری با وزنه ورزش کنم؟
ورزش با وزنه‌های سبک می‌تواند شیوه خوبی برای حفظ تناسب اندام در دوران بارداری باشد، ولی برای اطمینان از بی‌خطر بودنِ ادامه ورزش با وزنه در شرایط فعلیتان، با پزشک مشورت کنید. در عین حال، از وزنه‌های سبک‌تر با میانگین وزنی ۲۲۵۰ تا ۵۴۴۰ گرم استفاده کنید و در حالت خوابیده‌به‌پشت، وزنه‌ها را بلند نکنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری ورزش‌های مشابه ایروبیک انجام دهم؟
به این نکته توجه داشته باشید که نباید ضربان قلبتان به مدت بسیار طولانی افزایش پیدا کند یا آنقدر شدید ورزش کنید که دمای بدنتان بیش از حد بالا برود. تمامی فعالیت‌های ایروبیک را در حد کم تاثیر انجام دهید و مطمئن شوید که به طور پی‌در‌پی استراحت می‌کنید و زیاد آب می‌نوشید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری دوچرخه‌سواری کنم؟
استفاده از دوچرخه ثابت ایرادی ندارد، اما نباید دوچرخه‌سواری کنید. مراقب باشید که هرچه شکمتان بزرگ‌تر می‌شود، کمتر می‌توانید تعادل خود را حفظ کنید و خطر زمین خوردنتان افزایش می‌یابد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری با هواپیما سفر کنم؟
پرواز‌های بین‌المللی تا هفته ۳۵ خطری ندارد. برای پرواز‌های داخلی هم تا هفته ۳۶ وقت دارید. سفر در سه ماه دوم بارداری بسیار راحت‌تر است؛ زیرا معده‌تان قوی‌تر شده و سنگینی آخر دوره بارداری را ندارید. هنگام پرواز برای اینکه راحت‌تر به دستشویی بروید و همینطور باستید و خود را کش‌و‍‌قوس دهید، کنار راهروی میان صندلی‌ها بنشینید. مطمئن شوید که ارقام و اطلاعات‌مهم شخصی، گروه خونی، آلرژی و اطلاعات مربوط به خطرات بارداری را بهمراه دارید.
آیا می‌توانم در طول دوران بارداری الکل مصرف کنم؟
میزان مصرف الکلی که در دوران بارداری بی‌خطر باشد، هنوز مشخص نیست; پس بهتر است به‌طور کلی از نوشیدن آن بپرهیزید.
آیا در طول دوران بارداری می‌توانم سیگار بکشم؟
کشیدن سیگار برای نوزادتان بسیار مضر است و خطراتی مانند زایمان زودرس، سقط‌ جنین، جفت سر‌راهی، جدایی زودرس جفت و کم‌وزنی کودک را در هنگام تولد افزایش می‌دهد. علاوه بر این باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خودداری نمایید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از مایکروویو استفاده کنم؟
هیچ تحقیقی موجود نیست که نشان ‌دهد باید در دوران بارداری از استفاده از مایکروویو پرهیز کرد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری ماهی بخورم؟
ممکن است ماهی‌های خاصی حاوی میزان زیادی جیوه باشند که می‌تواند منجر به عقب‌ماندگی‌های رشدی شوند. ماهی‌های پرورشی هم ممکن است آلوده به ‌PCB‌ها (عوامل سرطان‌زا) و مواد سمی دیگر باشند. در هفته مصرف ماهی سالمون وحشی (نه سالمون پرورشی) تا ۳۴۰ گرم خطری ندارد. همچنین خوردن ماهی خاردار (sea bass)، می‌گو، ماهی حلوا (sole)، ماهی اسنپر (snapper)، کفشک‌ماهی (Flounder)، گربه‌ماهی، ماهی روغنی (cod)، ساردین، تیلاپیا (tilapia)، ماهی لوتی اقیانوس (Ocean perch) و پولاک (Pollack) مانعی ندارد. خوردن سالمون کنسرو‌شده که حاوی مواد نگهدارنده هستند نیز به مقدار محدود، مانعی ندارد. از خوردن اره‌ماهی، کوسه، غذاهای دریایی دودی ‌ـ یخچالی از قبیل ماهی آزاد دودی و قزل‌آلا بپرهیزید، مگر اینکه به‌عنوان جزئی از یک غذای دیگری باشند.
آیا می‌توانم در دوران بارداری ماهی تونایاتون (tuna fish) بخورم؟
استفاده از ماهی تونایاتون را به نوع کنسروشده محدود کنید و بیش از ۱۷۰ گرم در هفته از آن مصرف نکنید. از خوردن ماهی تونایاتون تازه (و همچنین الباکور (albacore) کنسروشده) نیز خودداری کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری آبزیان سخت پوست بخورم؟
خوردن آبزیان سخت پوست که کاملاً پخته شده و جیوه کمی داشته باشد، مانند می‌گو، مانعی ندارد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری سوشی یا ماهی خام بخورم؟
خیر. به هیچ‌عنوان نباید صدف یا سوشی خام یا نیم‌پخته بخورید!
آیا می‌توانم در دوران بارداری گوشت گوساله خام یا نیم‌پز بخورم؟
برخی از غذاهای خام و نیم پز می‌توانند باعث ابتلا به لیتریوسیس، سالمونلوسیس و دیگر بیماری‌هایی شوند که ممکن است در ‌‌نهایت منجر‌به سقط‌جنین و مشکلات جدّی در سلامت فرزندتان شوند. بنابراین مطمئن شوید گوشت کاملاً پخته است.
آیا می‌توانم در دوران بارداری قهوه بخورم؟
کافئین می‌تواند از جفت عبور کند و بر سرعت ضربان قلب کودک و تنفس او تأثیر بگذارد، بنابراین میزان مصرف خود را کاهش دهید. مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مانعی ندارد؛ در نظر داشته باشید که ۲۲۵ گرم قهوه، ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین و یک قوطی ۳۴۰ گرمی سودا حاوی ۳۵ تا ۵۰ میلی‌گرم کافئین و یک فنجان ۲۲۵ گرمی چای سیاه، حدود ۴۰ میلی گرم کافئین دارد.

مصرف چای سبز در دوران بارداری؛ آری یا نه؟

آیا می‌توانم در دوران بارداری جوشانده‌های گیاهی بنوشم؟
مصرف بسیاری از جوشانده‌های گیاهی در دوران بارداری خطرناک است، بنابراین قبل از نوشیدن آن‌ها، با پزشک خود مشورت کنید. بهترین کار این است که‌‌ همان چای سیاه یا چای سبز طعم‌دار را بنوشید.

باید و نبایدهای خوردن جوشانده‌های گیاهی در دوران بارداری

آیا می‌توانم در دوران بارداری از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده کنم؟
شیرین‌کننده‌های مصنوعی هیچ آسیب شناخته‌شده‌ای برای جنینی درون رحم به‌همراه ندارد، اما برخی از کار‌شناسان در این‌باره احتیاط می‌کنند. استفاده از ساکارین، آسپارتام و اسپلندا به مقدار متعادل مانعی ندارد. سعی کنید نوشیدنی‌های سالم مانند آب و آب‌میوه را جایگزین نوشیدنی‌های رژیمی که ارزش غذایی چندانی هم ندارند، کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری واکسن آنفولانزا بزنم؟
بله؛ اگر در دوران بارداری مبتلا به آنفلوآنزا شوید، احتمال بروز عوارض جدی از قبیل ذات‌الریه که می‌تواند برای شما و نوزادتان خطرناک باشد، در شما بیشتر می‌شود. بنابراین تزریق واکسن آنفولانزا مفید خواهد بود.
آیا می‌توانم در دوران بارداری بدون نسخه پزشک داروهای سرماخوردگی مصرف کنم؟
برخی از داروهای تأیید‌شده برای معالجه علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا در دوران بارداری عبارتند از: Tylenol Sinus، Dimetapp، Drixoral، Robitussin و اسپریِ گلویِ Chloraseptic. البته در سه‌ماهه اول بارداری باید از مصرف Sudafed بپرهیزید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری بدون نسخه پزشک مسکن‌ مصرف کنم؟
استفاده از استامینوفن (Tylenol) مانعی ندارد، اما آسپرین و ایبوپروفن (Advil، Motrin، Aleve) را نباید مصرف کنید؛ زیرا می‌توانند بر جریان خون جنین تأثیر بگذارد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری داروی ضد‌افسردگی مصرف کنم؟
درمان افسردگی برای سلامت شما و کودکتان مهم است. داروهای بی‌خطر مختلفی وجود دارند که می‌توانید در این دوران مصرف کنید، ولی درباره خطر برخی از دارو‌ها و یافتن داروهای مناسب حال شما با پزشک خود صحبت کنید. صحبت با مشاور نیز می‌تواند برایتان مفید و مؤثر باشد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری داروی ضدحساسیت مصرف کنم؟
آمپول‌های حساسیتی را که از قبل زیر نظر پزشکتان مصرف می‌کرده‌اید، ‌ ادامه دهید. اما در این دوران استفاده از آن‌ها را برای اولین بار شروع نکنید. باور بر این است که Chlortrimatron، Benadryl و Claritin خطری نداشته باشند.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از داروی آسم استفاده کنم؟
استفاده از بسیاری از داروهای آسم در دوران بارداری خطری ندارد، با این وجود بهتر است به جای داروهای خوراکی از داروهای استنشاقی استفاده کنید. درباره ادامه درمان نیز با پزشکتان صحبت کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری قرص خواب بخورم؟
هرچند استفاده از برخی از داروهای خواب در دوران بارداری بی‌خطر شناخته شده‌اند، ‌ اما برای اطمینان از اینکه مشکل پزشکی‌ای وجود نداشته باشد، برای مثال اطمینان از اینکه افسردگی عامل این بی‌خوابی نیست، با پزشکتان صحبت کنید.
آیا می‌توانم در دوران بارداری از مکمل‌های گیاهی استفاده کنم؟
در این دوران از درمان‌های گیاهی استفاده نکنید، مگر با تجویز پزشکتان؛ زیرا اطلاعات کافی درباره بی‌خطر‌بودن آن‌ها وجود ندارد.
آیا می‌توانم در دوران بارداری با محصولات شوینده کار کنم؟
استفاده از بسیاری از شوینده‌ها، مانند مایع سفید‌کننده در دوران بارداری مانعی ندارد، ولی قبل از شروع به کار از وجود تهویه مناسب در محیط مطمئن شوید و برای محافظت از پوستتان، دستکش استفاده کنید. همواره قبل از مصرف برچسب روی شوینده‌ها را بخوانید و از ترکیب‌کردن مواد شیمیایی مانند آمونیاک (جوهر‌نمک) و مایع سفید‌کننده که باعث تولید بخارهای سمی می‌شود، خودداری کنید.

مترجم: نغمه انصاری
منبع: www.parenting.com
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1126

2 پاسخ موجود است
aysan b
12:32    1393/01/26

با عرض سلام و خسته نباشید من 4سال است که ازدواج کردم و به تازگی آزمایشات مربوط به پرولاکتین را انجام دادم چون پرولاکتین بالایی داشتمو جواب آزمایشات خوب بود و مشکلی نداشت همجنین سونوگرافی واژینال که آن هم خوب بود اما طبق نظر پزشک به دلبل وجود پریودهای نامظم دچار تنبلی تخمدان هستم که 1دوره LDو بعد از آن مصرف قرص اتیسترون را از روز5 قاعدگی به مدت 21 روز تجویز کرد و گفت تا آخر عمر باید مصرف کنم آیا برای باردار شدن به مشکل بر میخورم؟از طرفی من دچار دیسک کمر شدید هستم به طوری که در هنگام درد نمیتوانم هیچ عکس العملی نشان دهم و فقط به گریه متوسل میشوم با این شرایط میتوانم باردار شوم؟چون نظرم برای باردار شدن برای 2سال آینده است.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
03:03    1393/01/28

خانم ایسان اگر قصدباردار شدن دارید درمان را ادامه دهید تا به نتیجه برسید . خیلی از خانمها شرایط سختری نسبت به شما داشته اند ولی باردار شده اند. این دارو برای درمان کیست شماست اگر در اینده قصدباردار شدن دارید چنانچه کیست درمان شده بود که هیچ اگر همچنان کیست وجودداشت به درمانهای بیشتری برای القای تخمکگذاری و... مورد نیاز هست که مورد خاص و عجیبی هم نیست. پس نگران نباشید.
در مورد دیسک کمر مانعی برای بارداری نیست اما در بارداری به دلیل رشد رحم و فشار به مهره های کمر باید خیلی مراقب باشید و حتی در مواردی با این شرایط استراحت مطلق توصیه میشود. بر روی جنین تاثیری ندارد وبیشتر حال شما مورد توجه است. به هر حال خواست شما برای باردار شدن و اینکه چقدر متمایل به اینکار هستید تعیین کننده است. در نهایت برای وضعیت کمر و درمانهای لازم حتما با یک ارتوپد مشورت نمایید ، ایشان با توجه به شرایط شما نظر دقیقتری در مورد بارداری و نکات لازم به شما خواهد گفت . شادباشید شادباشید


1 پاسخ موجود است
faezeh
16:24    1393/01/27

مطالبتون واقعاعالی بودممنون از راهنمایی های شما


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
02:52    1393/01/28

ممنون خانم فائزه. همچنان با پارسه همراه باشید. شادو بهاری باشید


1 پاسخ موجود است
پریسا
21:27    1393/01/20

سلام، حاملگی من با تست BHCG ثابت شد ولی توی هفته 5 با سونوی داخلی فقط Sac دیده شد و جنین دیده نشد. الان خیلی نگرانم یعنی امکانش هست که جنین وجود داشته باشه ولی دیده نشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
13:15    1393/01/23

خانم پریسا با نظر پزشکتان باید سونو را دو هفته بعد تکرار نمایید و با ارزیابی دو سونو وضعیت جنین معلوم شود.


پریسا
20:50    1393/01/20

مرسی


1 پاسخ موجود است
بازان
19:47    1393/01/17

سلام من موهاما در هفته اول رنک کردم نکرانم بهم حواب بذیذ


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
13:15    1393/01/23

خانم باران نگران نباشید .ولی دیگه انرا تکرار نکنید.


1 پاسخ موجود است
سارا
17:47    1392/12/24

با سلام. ماه پيش دكترم قرصهاى كلومفين، دگزا متازون و اتيلين استراديول رو واسم تجويز كرد. كه اتيلين استراديول در روزهاى ١١ تا١٦ بود. الان بيبى چكم مثبت شد، با توجه به اينكه اين دارو جز گروه x هست، خيييييلى نگرانم.لطفاً راهنمايى كنيد. با تشكر


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
13:11    1393/01/23

خانم سارا کاری نمی توانید انجام دهید. نگران نباشید و مراقبتهای بارداری را دنبال کنید. اگر اثر شدید داشته باشد جنین خود به خود دفع میشود. در غیر اینصورت چون مدت طولانی استفاده نکرده اید جای نگرانی ندارد.


1 پاسخ موجود است
marziyeh
19:33    1392/12/12

سلام من ایران نیستم و هفته ۶ بارداری متوجه شدم و به پزشک مراجعه کردم، اما نه آزمایش خونی تجویز شد و نه حتی وزنم چک شد، فقط فولیک اسید تجویز شد و یک سونو. نگرانم به بچم آسیب برسه.


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
13:06    1393/01/23

خانم مرضیه این ازمایشها جهت بررسی سلامت مادر هست و درسونو شرایط جنین بررسی می شود. میتوانید با خود پزشکتان در این خصوص مشورت نمایید .


1 پاسخ موجود است
الناز
14:58    1392/12/05

سلام و خسته نباشید
من قصد بارداری نداشتم به همین دلیل چند ماهی بود ورزش سنگین بدنسازی به همراه رژیم داشتم، از حدود دو ماه پیش از مکملهای "بادی پامپ" که نوعی انرژی زا برای ورزش هست استفاده کردم و الان هم حدود دو هفته است که از قرص چربی سوز استفاده می کردم تا اینکه امروز متوجه شدم حدود 3 هفته است باردارم، مکملهایی که مصرف کردم چقدر می تونه اثر سوء برای جنین من داشته باشه؟


اعظم خیابانی (مشاور پارسه گرد)
22:41    1392/12/07

سلام دوست عزیز . 2 هفته اول هنوز لانه گزینی کامل نشده . معمولا مشکلی پیش نخواهد امد.


1 پاسخ موجود است
parisa
16:51    1392/10/23

سلام وخسته نلاشید خانم دکتر من دو سوال داشتم1.اپیلاسیون مرکزی برای من که در هفته8بارداری هیتم و ه سال که این کارو میکنم ضرر داره؟2.آیا دمر خوابیدن تو این سن بارداری برای جنین خطر داره؟باتشکر


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:27    1392/10/24

خانم پرسیا در مورد اپیلاسیون مرکزی بیشتر توضیح دهید که دقیقا چه کاری و با چه وسیله ای انجام میدهیدو... بله حتی به پشت خوابیدن در بارداری توصیه نمیشود چون خونرسانی به جنین کم میشود در حالیکه در فرد غیرباردارهم به دمر خوابیدن اصلا توصیه نمیشود. در فرد بارداربه جنین فشار زیادی وارد می شودعلاوه بر این فشار به مهره های کمر بسیار شدید خواهد بود و در اینده مستعد کمر دردهای مزمن خواهید شد .


1 پاسخ موجود است
شلیر
16:36    1392/10/22

ممنون از راهنمایی های همیشگیتون . خانم روحی فقط یک سوال دیگر این که من چندین سال است که مبتلا به آلرژی هستم و مدام عطسه های شدیدی میکنم. پس از بارداری پزشک همان قرص سیتریزن که قبلا مصرف می کردم تجویز نمودند و گفتند که عوارض قرص کمتر از عوارض عطسه های مداوم است.
آیا تکان هایی چون عطسه و سرفه و استفراغ به جنین آسیب می رساند؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
16:08    1392/10/24

خانم شیلر بله عطسه و سرفه در مدت طولان ضربه به شکم وارد می کند و مهمتر از همه اینکه اکسیژن رسانی به جنین با داشتن حالت ارژی در جنین کاهش می یابد. چون خود شما اکسیزن کافی را دریافت نمیکنید و این بسیار مهم هست.


1 پاسخ موجود است
شلیر
13:23    1392/10/21

سلام خانم روحی عزیز
من الان هفته 6 بارداری هستم متأسفانه اشتباه بزرگی مرتکب شدم و اون اینکه تو هفته دوم که از بارداریم مطلع نبودم به مقدار کمی و فقط یک بار الکل نوشیدم و الان خیلی نگرانم که روی جنین تأثیر منفی گذاشته باشه لطفا منو راهنمایی کنید چون از استرس دارم میمیرم در ضمن من اصلا حالت تهوع و ویار ندارم و در هفته 4 هورمون HCG 41 بود و در هفته پنجم آزمایشو تکرار کردم مقدار 750 هورمون HCG رو تشخیص داد به نظرتون اینا علایم بدیه؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:05    1392/10/22

خانم شیلر اتفاقی است که افتاده خودراسرزنش نکنید و به خدا توکل کنید. برای جبران بیشتر از میوه و سبزیجات تازه و غذاهای سالم و تازه استفاده کنید. مقدار هورمونها خوب هست اما برای بررسیب یشتر میتوانید سونو انجام دهید. ازمایشهای روتین بارداری را نیز پزشکتان برایتان درخواست خواهند مرد. شادباشید و از بارداری خود لذت ببرید.


1 پاسخ موجود است
نازنین
13:22    1392/08/24

من برای بارداری اقدام کردم ، دوره پریودی من هم 4 روز عقب افتاده بود و فکر میکردم باردار شدم ، ولی سرما خوردم و قرص آزیترومایسین مصرف کردم همچنین یکسری سرم و آمپول دیکلوفناک ، فردای مصرف این داروها پریود شدم . آیا این ممکن است این داروها بارداری من را رد کرده باشند یا اصلا باردار نشده بودم؟


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
14:45    1392/08/29

خانم نازنین اگر سر زمان پریودتان پریود شده اید خیر باردار نبوده اید. مدت 4 روز عقب انداختن دلیل بر بارداری نمیشود و اگر به احتمال ضعیف باردار بوده اید نطفه بسیار ضعیف بوده که شاید بعدا سقط میشده. معمولا داروهای معمول سرماخوردگی داورهای مجاز هستند و تاثیر شدیدی بر سقط ندارند.


مریم
17:53    1392/08/22

سلام من هفته 26 هاملگی هستم قرص دوکسی لامین با تج.یز دکتر مصرف کردم ولی میترسم از عوارض ان لطفا بکین جه کنم؟


1 پاسخ موجود است
حیدری
13:38    1392/08/18

سلام ممنون از سایت خوبتون من در ماه اول بارداری دندان کشیدم از بارداری هم بی اطلاع بودم حالا چی میشه لطفا پاسخ دهید


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
04:46    1392/08/20

خانم حیدری نگران نباشید اتفاقی است که افتاده و اگر اتفاقی افتاده بود تا کنون متوجه میشدید. اما کارهای دندانپزشکی را به سه ماهه دوم منتقل کنید. شادباشید


leila-s
10:11    1392/07/25

سلام خانوم روحی
من الان توی هفته27بارداری هستم چند روزه که شدیدا سرما خوردم،تا این هفته بارداری نه مریض شده بودم نه قرص خودسرانه مصرف کرده بودم،توی سونوهام گفته بودن که جنین خیلی خوب رشد کرده،آیاویروس به بچه ام منتقل میشه وسرما میخوره؟آیا الان بچه ام ضعیف میشه؟خیلی نکرانم کمکم کنین ممنون


رضوان
19:06    1392/06/03

سلام خانم روحی عزیز
من هفته ی 15 بارداری هستم...با توجه به اینکه جثه ام ریز است ولی هیچ مشکلی از قبیل فشار،دیابت وغیره ندارم،مسافرت با ماشین برای کودکم ضرر ندارد...مسیر 1500کیلومتری...؟


1 پاسخ موجود است
ركسانا
00:41    1392/05/23

سلام خانم روحي عزيز،من سه قلو باردار بودم ولي متاسفانه در هفته بيست و پنجم بارداريم به علت پارگي جفت يكي از بچه هام مجبور به زايمان زودرس شدم،مي خواستم بدونم بهترين زمان براي دوباره باردارشدنم چه موقعي هست؟ممنون از لطف شما


ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
08:46    1392/05/25

خانم رکسانا حداقل یک فاصله شش ماهه را برای بارداری بعدی در نظر بگیرید . شاد باشید

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 2+9 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید