بالا آوردن و استفراغ نوزاد

تعداد امتیازها: 1279
1 نفر
بالا آوردن و استفراغ نوزاد

شاید در این روزها استفراغ مکرر نوزادتان ذهن شما را مشغول کرده باشد، ولی جای نگرانی نیست.

احتمالاً او دارد سعی می‌کند غذا خوردن را یاد بگیرد. و تنها او نیست که بالا می‌آورد؛ تقریباً ۴۰ درصد از نوزادان به طور مرتب بالا می‌آورند.

بیشترین موارد در سنین ۴ ماهگی رخ می‌دهد. وقتی که نوزاد شیر مادر یا شیر خشک می‌مکد، مقداری هوا به همراه مایع وارد می‌شود، هنگامی که این هوا می‌خواهد خارج شود، مقداری از مایع به همراه آن بالا می‌آید.

تغذیهٔ کودکان بسته به جثهٔ آن‌ها متفاوت است و بعضی از آن‌ها واقعاً به غذا خوردن علاقه دارند، بنابراین برخی مواقع بیش از حد معمول غذا وارد معده آن‌ها می‌شود و به تبع آن می‌بایست این غذای اضافی از معده آن‌ها خارج گردد. در این زمان با توجه به اینکه سیستم گوارشی نوزاد هنوز کاملاً تکمیل نشده است، ماهیچه‌های قسمت انتهایی مری نوزاد شما، که نحوهٔ ورود و خروج غذا را کنترل می‌کند، به سرعت بالا می‌آید. پس جای تعجب نیست که کودک شما این همه لباس کثیف می‌کند.

آیا از دست من کاری بر می‌آید؟


شما می‌توانید از نکات زیر برای کمک به نوزاد شیر خوارهٔ خود بهره‌مند شوید.

  •  هنگام شیر دادن به نوزاد، او را در موقعیت ایستاده و عمودی قرار دهید. شیر دادن به نوزاد زمانی که در موقعیت قوز کرده می‌باشد (مثلاً در آغوش ما حلقه زده یا هنگامی که در ماشین نشسته‌اید)، صحیح نیست؛ زیرا مسیر مستقیم و مناسبی را برای ورود شیر به شکم او ایجاد نمی‌کند.
  •  با آرامش به نوزاد شیر دهید. سر و صدا و مسائل دیگری را که موجب ناآرامی نوزاد شما می‌شود، به حداقل رسانده، نگذارید که کودک شما قبل از شیر خوردن خیلی گرسنه باشد. چنانچه او در حین شیردهی مضطرب یا ناآرام باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که هوا را از طریق دهان وارد کند.
  •  اگر نوزاد شما شیر خشک یا شیر مادر را از طریق شیشه شیر می‌خورد، حواستان باشد که سوراخ دهانه پستانک خیلی کوچک نباشد، زیرا موجب خستگی نوزاد و وارد کردن هوای بیشتر به داخل شکمش می‌شود و از طرف دیگر، چنانچه سوراخ پستانک بیش از حد بزرگ باشد، چون مایع خیلی سریع از آن خارج می‌شود. ممکن است موجب قلپ قلپ خوردن و تهوع او شود.
  •  بعد از هر بار شیردهی کاری کنید که نوزاد آروغ بزند، در حقیقت اگر نوزاد شما در حین شیردهی وقفه‌ای طبیعی داشت، از این فرصت استفاده کنید تا قبل از دریافت شیر بیشتر، آروغ بزند، با این روش چنانچه هوایی وجود داشت، قبل از اینکه شیر بیشتری روی آن را بپوشاند، خارج می‌شود (فراموش نکنید که قبل از این کار پارچهٔ نرمی را روی شانه خود قرار دهید). اگر در این چند دقیقه نوزاد آروغ نزد، نگران نباشید نوزاد شما احتماًلا نیازی به این کار ندارد.
  •  فشار شکم او را کم کنید. مطمئن شوید که لباس‌ها و پوشک بچه بیش از حد محکم نباشند و در حین آروغ زدن شکم او را روی شانه خود فشار ندهید. سعی کنید بعد از شیردهی سوار ماشین نشوید، چون دراز کشیدن روی صندلی ماشین احتمالاً موجب فشار آوردن روی معده نوزاد می‌شود.
  •  بعد از شیردهی زیاد به نوزاد فشار نیاورید و سعی کنید که به مدت نیم ساعت یا بیشتر او را در موقعیت ایستاده قرار دهید، از این طریق او از طرفین سنگینی خواهد داشت. می‌توانید او را در آغوشتان راست نگه دارید، همینطور می‌توانید او را در یک وسیله نگهدارندهٔ بچه بگذارید و یا اگر به قدر کافی بزرگ شده او را کنار خودتان در بین چند بالش به صورت راست قرار بدهید.
  •  بیش از حد به او غذا ندهید. اگر نوزاد شما قدری بعد از هر بار شیردهی بالا آورد، یعنی بیش از حد غذا خورده است شما باید میزان شیر خشک را نسبت به قبل کمتر و یا زمان شیردهی را کمتر کنید و ببینید که آیا از این کار شما راضی است.
  •  چنانچه نوزاد شما در حین خواب بالا آورد، بالش بلندتری زیر سرش قرار دهید. خوابیدن با بالش برای کودک خطرناک است اما شما می‌توانید مقداری فوم زیر یک سر تشک او قرار دهید و یا سر تخت او را با رعایت ایمنی روی یک چیزی سخت قرار بدهید.
بالا آوردن و استفراغ نوزاد

چه زمانی نوزاد من این عادت را ترک می‌کند؟


اکثر نوزادان در شش یا هفت ماهگی و یا زمانی که نشستن را یاد گرفتند، بالا آوردن را ترک می‌کند، اما این مسأله در برخی از نوزادان تا یک سالگی ادامه پیدا می‌کند.


چطور می‌توانم بگویم که او بالا آورده یا استفراغ کرده است؟


استفراغ کردن معمولاً همراه با فشار و حجم بیشتری از مواد غذایی است؛ ولی بالا آوردن، مقداری از آخرین وعدهٔ غذایی نوزاد می‌باشد.

اگر نوزاد شما احساس ناراحتی می‌کند، احتمالاً استفراغ کرده است. بالا آوردن معمولاً او را اذیت نمی‌کند.

آیا بالا آوردن نشانهٔ مسئله‌ای جدی است؟

بالا آوردن در نوزادان امری عادی است، اما چنانچه وزن نوزاد شما به اندازهٔ لازم افزایش پیدا نمی‌کند، به پزشک مراجعه کنید.

اگر استفراغ نوزاد شما حالت پرتابی دارد، فوراً پزشک وی را با خبر کنید.

استفراغ پرتابی زمانی رخ می‌دهد که ذرات غذا با فشار از دهان نوزاد خارج شود و مثلاً به اطراف اتاق پرتاب شده یا بریزد و می‌تواند علامت شرایطی باشد که به آن در اصطلاح «استنوسیس پیلوریک» گفته می‌شود. در این شرایط ماهیچه‌های قسمت تحتانی شکم ضخیم‌تر شده و اجازه عبور غذا را به روده کوچک نمی‌دهد.

اگر زردابهٔ سبز رنگی را در محتویات استفراغ نوزادتان دیدید، فوراً به پزشک خود خبر دهید. این مسئله می‌تواند علامت انسداد روده کوچک نوزاد شما باشد که احتمالاً نیاز به جراحی فوری خواهد داشت.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • بالا آوردن و استفراغ نوزاد
  • بالا آوردن و استفراغ نوزاد
مترجم: مریم انصاری
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 1279

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
مسعود
14:33    1395/01/16

سلام دخترم واکسن دو ماهگی شو زده الان دو سه روز گذشته ولی اندازه ای که شیر میخوره همون اندازه بالا میاره ایا مشکلی داره یا نه


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
02:27    1394/10/30

سلام.ممنون.مطلب جامع وفوق لعاده ای بدذ.نوزاد یکماهه من همینطور استفراغ میکند بیش از ده تا سوال داشتم که همشون در متن کوتاه و خلاصه جواب داده شده بود.خیر ببینید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
شکوه جعفری (مدیر روابط عمومی)
17:45    1394/10/30

با سلام
از خرسندی شما خوشحالیم.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
زيبا
16:13    1393/09/21

با سلام واحترام
پسر من چهل روزه است و حدودا يك هفته است كه پنيرك زده و بزاقش زياد شده و سرفه ميكند، دليلش چيست؟ با تشكر؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
رویا
00:34    1393/08/10

خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است؛ امیدواریم از مطالب دیگر سایت پارسه گرد هم بهره ببرید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ناشناس
17:31    1393/04/26

مرسي خيلي مفيد بود

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+5 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید