عضو پارسه‌گرد نیستید؟

آموزش عادات سالم به کودکان

تعداد امتیازها: 811
0 نفر
آموزش عادات سالم به کودکان

والدین نقشِ الگو را بازی می‌کنند.کودکان یاد می‌گیرند که طبقِ آنچه که شما می‌گویید یا عمل می‌کنید، در موردِ بدن، قابلیت‌ها و جنبه هایِ دیگرِ خود احساس و نظر داشته باشند. آن‌ها به احتمالِ زیاد از اعمالِ شما تقلید خواهند کرد. بهترین راه برایِ آموزشِ عاداتِ سالمِ زندگی به کودکانتان، پاداش دادن و یا تنبیه کردن آن‌ها نیست؛ بلکه این است که شما نقشِ یک الگویِ مناسب را برایِ آن‌ها بازی کنید. داشتنِ یک الگویِ مناسب باعث می‌شود که آن‌ها شاد باشند و یا وزنِ مناسبِ خود را حفظ کنند.

آیا باید تغییراتی را در خود ایجاد کنید؟ مشکلی ندارد، می‌توانید این کار را به همراهِ یکدیگر انجام دهید.در این مطلب عاداتِ بدی که به سلامتِ کودکتان آسیب می‌زنند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عادت بد 1: انتقاد کردن از خود
انتقاد کردن از ظاهرِ خودتان این پیام را به کودک منتقل می‌کندکه عزتِ نفس باید بر پایۀ ظاهر و وزنتان و اندازه بودنِ شلوار جین به اندامتان شکل بگیرد.
کودکان و به خصوص دختران می‌توانند تحتِ تأثیرِ آنچه که می‌شنوند (مادرشان می‌گوید) قرار می‌گیرند. و این گفته‌ها ممکن است موجب شود که آنچه را درونِ آیینه می‌بینند دوست نداشته باشند و در آینده دچارِ مشکلاتی در رابطه با عزتِ نفس و تصویری که از بدنشان در ذهن دارند بشوند. و این‌ها ممکن است باعث شوند که او در آینده رژیم هایِ نامناسبی بگیرد و یا به اختلالاتِ خوردن (مانندِ بی‌اشتهایی روانی و یا پرخوری روانی) مبتلا شود.

عادت بد 2: خوردن هیجانی
اگر هنگامی که ناراحت یا نا‌امید هستید، برایِ به دست آوردنِ احساسی بهتر به خوردن بپردازید، ممکن است با این کار پیامِ ناسالمی را به کودکِ خود انتقال دهید. شما به آن‌ها نشان می‌دهید که خوردن راهِ خوبی برایِ به دست آوردنِ احساسی خوشایند است.
به جایِ این کار سعی کنید که برایِ بهتر کردنِ خُلقِ خود از شیوه هایِ سالم تری استفاده کنید. اجازه بدهید تا کودکانتان ببینند که برایِ داشتنِ احساسی بهتر با دوستانتان صحبت می‌کنید و یا به پیاده روی می‌روید. آن‌ها عادت هایِ سالم را نیز همانندِ عادت هایِ ناسالم فرا می‌گیرند.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی پیکان ها کلیک نمایید.
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.

ارسال مطلب

چاپ

تعداد امتیازها: 811

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 7+8 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید