عضو پارسه‌گرد نیستید؟
آبله مرغان

آبله مرغان

تعداد امتیازها: 1692
1 نفر

آبله مرغان یک بیماری رایج در کودکان است، که با کمک راهکارهایی می توان درد و ناراحتی و عوارض ناشی از آن را کاهش داد.

آبله مرغان یک بیماری رایج در کودکان است، به خصوص کودکانی که زیر دوازده سال سن دارند. در این بیماری جوش‌های خارش آوری که همچون تاول هستند می‌توانند در سراسر نقاط بدن ظاهر شده و با نشانه‌هایی مانند نشانه‌های بیماری آنفولانزا همراه شوند. علائم بیماری معمولاً خود به خود و بدون درمان از بین می‌روند، اما چون عفونت بیماری بسیار مسری است، کودک مبتلا باید تا زمانی که علائم بیماری به طور کامل از بین برود در خانه بماند و استراحت کند.

عامل بیماری آبله مرغان ویروسی به نام VZV است. کودکان معمولاً در سنین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی، با زدن واکسن واریسلا (varicella)، می‌توانند در مقابل این بیماری محافظت شوند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، توصیه می‌کند که کودکان در سنین ۴ تا ۶ سال نیز تزریق دیگری از این واکسن را به منظور حفاظت بیشتر انجام دهند. این مراکز همچنین توصیه می‌کنند که افراد بالای ۱۳ سال که تا کنون به این بیماری مبتلا نشده‌اند و یا واکسن آن را تزریق نکرده‌اند، ۲ مرتبه این واکسن را به فاصله حداقل ۲۸ روز تزریق نمایند. هر فرد معمولاً تنها یک بار به بیماری آبله مرغان مبتلا می‌شود، اما ویروس این بیماری می‌تواند به صورت غیر فعال در بدن باقی بماند و در آینده انواع مختلفی از جوش‌های پوستی را که زونا نامیده می‌شوند به وجود بیاورد. تزریق واکسن آبله مرغان به کودکان، شانس ابتلای آن‌ها را به این بیماری کاهش می‌دهد اما ممکن است بعد‌ها در زندگی خود به زونا مبتلا شوند.

علائم و نشانه‌ها

بیماری آبله مرغان باعث ایجاد جوش‌های قرمز و خارش آور پوستی می‌شود که در ابتدا در ناحیه شکم، پشت و یا صورت ظاهر شده و سپس در سراسر نقاط بدن پخش می‌شوند، که این نقاط حتی پوست سر، دهان، بینی، گوش‌ها و اندام‌های تناسلی را در بر می‌گیرند. این جوش‌های پوستی ابتدا به صورت جوش‌های قرمز کوچکی که شبیه گزیدگی حشرات هستند، ظاهر می‌شوند؛ سپس با پیشرفت بیشتر بیماری این جوش‌های قرمز کوچک به تاول‌هایی با دیواره پوستی نازک و پر از مایعی شفاف که بعد‌ها کدر می‌شود، تبدیل می‌شوند. پاره شدن دیواره نازک تاول‌ها، زخم‌های بازی را ایجاد می‌کند که در ‌‌نهایت پوسته روی آن‌ها خشک میشوند و زخم‌های قهوه‌ای رنگی را به وجود می‌آورند. تاول‌های آبله مرغان معمولاً کوچک‌تر از ½ سانتی‌متر هستند، زمینه‌ای قرمز دارند، و در طول دو یا چهار روز ایجاد می‌شوند. این جوش‌ها و تاول‌های پوستی ممکن است در کودکانی که به اختلالات پوستی مانند اگزما دچار هستند، بسیار شدید‌تر باشند. برخی از کودکان یک یا دو روز قبل از ظاهر شدن جوش‌ها، تب، شکم درد، گلودرد، سردرد یا احساسی مبهمی از بیماری را تجربه می‌کنند. این علائم ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشند، و تب بین۷. ۳۷ تا ۸. ۳۸ درجه سانتیگراد باقی می‌ماند، البته در موارد نادری ممکن است تب بالا‌تر از این باشد. کودکان کوچک‌تر معمولاً نسبت به بزرگسالان و یا کودکان بزرگ‌تر علائم خفیف‌تر و تاول‌های کمتری خواهند داشت. آبله مرغان معمولاً یک بیماری خفیف است، اما می‌تواند روی برخی از نوزادان، نوجوانان، بزرگسالان، و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند تأثیرات جدی‌تر و سخت تری را بر جای بگذارد. برخی افراد ممکن است دچار عفونت‌های باکتریایی جدی شوند که پوست، استخوان‌ها، مفاصل و مغز (انسفالیت) آن‌ها را درگیر کند. حتی کودکانی با سیستم ایمنی طبیعی‌گاه گاه شکایاتی ناشی از عفونت دارند، که این عفونت‌ها بیشتر در اطراف تاول‌ها رایج است. هر فردی که در کودکی به آبله مرغان مبتلا شده و یا واکسن آن را تزریق کرده است، بعد‌ها در زندگی خود، در معرض ریسک ابتلا به زونا قرار دارد، و در بالای ۲۰% از افراد نیز این بیماری ظاهر می شود. پس از آلوده شدن به این بیماری، ویروس آن می‌تواند به صورت غیر فعال در سلول‌های عصبی نزدیک نخاع باقی بماند و بعد‌ها به صورت زونا دوباره فعال شود، که باعث بروز خارش و درد و در پی آن به وجود آمدن جوش و تاول‌های پوستی شود. زونا گاهی اوقات به وسیله برخی دارو‌ها، استروئید‌ها، و درمان‌های دردآور دارویی درمان می‌شود، و اکنون واکسن زونا برای افراد شصت ساله و پیر‌تر موجود است.

سرایت بیماری

آبله مرغان از دور روز قبل از ظهور جوش‌ها تا هنگامی که تمام تاول‌ها خشک شوند، مسری و واگیردار است. کودکی که به آبله مرغان مبتلا می‌شود، باید تا زمانی که تمام تاول‌ها خشک شوند، یعنی حدوداً تا یک هفته، به مدرسه نرود و در خانه استراحت کند. اگر اطمینان نداشتید که کودکتان برای رفتن به مدرسه آمادگی دارد با پزشک مشورت کنید. آبله مرغان شدیداً واگیردار و مسری است. اکثر کودکانی که خواهر و برادرشان به آبله مرغان مبتلا می‌شوند، این بیماری را از آن‌ها می‌گیرند و معمولاً دو هفته پس از زمانی که اولین کودک علائم بیماری را ظاهر می‌سازد، کودک دوم نیز مبتلا می‌شود (البته اگر کودک دوم واکسینه نشده و یا قبلاً به این بیماری مبتلا نشده باشد). برای کمک به جلوگیری از انتشار ویروس، اطمینان حاصل کنید که کودکانتان به طور متناوب دست‌های خود را می‌شویند، خصوصاً قبل از خوردن غذا یا پس از رفتن به دستشویی. و تا جایی که ممکن است کودک مبتلا را از خواهر و برادر‌های واکسینه نشده‌اش دور نگاه دارید. افرادی که واکسینه نشده و یا تا کنون به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند، می‌توانند این بیماری را از کسانی که زونا دارند بگیرند، اما نمی‌توانند خودِ زونا را بگیرند؛ این به این دلیل است که زونا حاصل فعالیت دوباره ویروس VZV (ویروس آبله مرغان) در فردی است که قبلاً به بیماری آبله مرغان دچار شده است.

آبله مرغان و بارداری

زنان باردار و هر فرد دیگری که مشکلات سیستم امنیتی دارد، نباید به شخصی که آبله مرغان دارد نزدیک بشود. اگر زن بارداری که قبلاً به آبله مرغان مبتلا نشده است، به این بیماری مبتلا شود، (مخصوصاً اگر این بیماری در ۲۰ هفته اول بارداری‌اش اتفاق بیفتد)، جنین او در معرص ریسک ابتلا به نقوص مادرزادی قرار گرفته و خودِ او نیز، نسبت به زمان ابتلا در قبل از دوران بارداری، دچار عوارض و مشکلات سلامتی بیشتری خواهد شد. اگر مادر درست قبل و یا بعد از تولد کودک مبتلا شود، کودک متولد شده در معرض ریسک ابتلا به مشکلات جدی سلامتی قرار خواهد گرفت. اگر زن در طول دوران بارداری به زونا مبتلا شود، خطر یا مشکلی در رشد کودک به وجود نمی‌آید. اگر زن بارداری قبل از دوران بارداری‌اش به بیماری آبله مرغان مبتلا شده باشد، نوزاد او تا چند ماه اول زندگی‌اش در برابر این بیماری ایمن است، چون پادتن‌های موجود در خون مادر از طریق مایع بدن در هنگام بارداری و شیر مادر پس از بارداری به نوزاد منتقل می‌شوند. ممکن است در صورت ابتلا به بیماری آبله مرغان به منظور کاهش شدت بیماری، به آن دسته از کودکانی که در معرض خطر بیماری جدی یا مشکلات سلامتی قرار دارند، مانند نوزادانی که مادرشان در هنگام وضع حمل به این بیماری مبتلا شده است، بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی، و یا کودکانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، داروی "varicella zoster immune globulin" داده شود.

توصیه مشاور: به دلیل مسائل پزشکی بهتر است که مادران باردار تا حد امکان از شرکت در مکانهای شلوغ و روبوسی با افراد خودداری نمایند، بخصوص در فصل زمستان که  تعداد بیشتری از مردم به انواع ویروسها و باکتریهای بیماری زا آلوده هستند و شاید به دلیل دوره کمون بیماری از بیماری خود آگاه نباشند.

مترجم: نغمه خالقی
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
تعداد امتیازها: 1692

ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ن.خيري
23:33    1395/04/05

با سلام
من در هفته بيست وسوم برداري هستم به ابله مرغان مبتلا شدم الان سه چهار روزه جوشهاي تاولي ظاهر شده ميخواستم ببينم براي جنين ضرري نداره اثر بدي نداره ممنون ميشم نگرانم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
mn
08:53    1394/11/25

من 10 روز است که ابله گرفتم والان جای دونه ها خشک و پوسته پوسته شده میخواستم بدونم آیا میتوانم از الان اقدام به بارداری کنم یا ماه آینده اقدام کنم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
m.n
19:30    1394/11/24

من نزدیک دو هفته است که آبله گرفتم الان جای جوشها سیاه شده و پوسته پوسته میخواستم بدونم آیا میتونم اقدام به بارداری کنم یا برای جنین ضرر دارد؟ میخواستم بدونم اصلا الان میشه باردار بشم یا نه؟اگه محدودیت دارم تا چند وقت نباید باردار شم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
آتوسا
19:59    1394/09/01

سلام، برای مادر بارداری که در فاصله 4 روز تا زایمان با فرد ناقل ویروس آبله مرغان در تماس بوده آیا خطری مادر و فرزند را تهدید می کنه؟ ضمنا مادر نسبت به اینکه قبلا مبتلا به این بیماری شده یا نه اطلاعی نداره.آیا باید ایمونوگلوبین زوستر به مادر تزریق بشه؟ در صورتی که قبلا به این بیماری مبتلا شده باشه دریافت این تزریق مشکلی ایجاد می کند؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
نیکا
08:49    1394/04/04

با سلام و خسته نباشید. بنده سی سال دارم درحال حاضر دچار آبله مرغان شدم اگر یک ماه پس از بهبود این بیماری اقدام به بارداری کنم آیا برای جنین خطری وجود دارد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
لیلی
18:53    1393/10/18

سلام من هفته 13بارداری هستم یه هفته پیش دختر خواهرم ابتدای ابله مرغانش بود و ما نمی دانستیم یکی دوساعت بیشتر پیش هم نبودیم ممکن است بگیرم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
احمدنصراللهي
20:54    1394/01/14

خيلي عالي بود مادرم بالاي60ساله است ابتدادكترهامتوجه نبودند بعداز15روز بيمارستان ميلاد كه بردم تكنسين سونو گرافي گفت زوناست فرستادند دكتر داخلي دارو نوشت دردش كمترشده ولي خونريزي معده هم داردايا عوارض داروست ياعلاعم زونا ازروزهاي اول هم يبوست و دردزيادداشت تشكر ازشما


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
عاطفه
18:02    1393/09/27

سلام نوزاد من 4 ماه و 6 روزش هست که دو روز پیش رفتیم پیش دختر خالس که اون هم بعد 2 روز آبله مرغان گرفت، آیا امکان دارد نوزاد من هم مبتلا شود؟ خیلی نگرانم تو رو خدا زودتر جوابم را بدهید
ممنون میشم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
عاطفه
00:10    1393/09/27

آیازونادرماه اول بارداری به جنین آسیب میرسونه درحالی که قبلأآبله مرغان گرفتم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
حانیه
00:11    1393/06/20

من دارایی فرزندی دختر بوده که در مکانی بوده که فردی مبتلا به ابله مرغان بوده فرزنده من 5 ماه و 17 روز سن دارید ایا امکان دارد مبتا به ابله مرغان شده باشد چون در صورت چند جوش دیدم یک هم روی سنه اش از طرفی پزکش هم میگوید دارد دندان در می اورد من خیلی میترسم چون می گویند برای نوزاد زیر 1 سال خطرناک وکشنده می باشد ترو بخدا کمکم کنید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
18:55    1393/06/22

سلام
بله ممکن است بگیرد دوره کمون ده روز دارد
ولی خطرناک نیست و مشکلی ایجاد نمی کند .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
aban
11:57    1393/02/26

سلام.زن بارداری هستم در هفته 37 بارداری.همسرم دچار ابله شده و بعد از 4 روز تب تاولها نمایان شد.در کودکی ابله گرفتم.حال برای من و جنین ضرری ندارد؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
atlas
21:10    1392/12/14

سلام سایتتون مطالب خوبی داره مرسی.
من دو هفته اول بارداری به ابله مبتلا شدم به نظرتون واسه جنین مشکل به وجود میاد .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ازاده محیط آذر
15:33    1393/02/01

سلام درمرز هفته 20به 21 هستم همکارم آبله مرغان گرفته و تاروزی که جوش بزند با ما بود البته با رعایت کمی فاصله من چکارباید بکنم جای امیدواری هست که من نگیرم ؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
10:10    1393/02/05

سلام
اگر شما قبلا اله مرغان نگرفته باشید احتمال ابتلا دارید .
در سن حاملگی شما برای کودک خطر کمی دارد .
ولی با پزشک زنان خود مساوره نمایید .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
ساره
09:01    1392/12/14

سلام من 13 سالمه تا حالا ابله نگرفته بودم حدودای دو سه هفته پیش یکی از دوستام گرفته بود و چون ما خیلی با هم صمیمی هستیم بعد از سه روز فکر کردم نکنه گرفته باشم و تا پنج روز خونه موندم وقتی دیدم علائمشو نشون نمیده رفتم مدرسه حالا سه هفته از اون روز میگذره و من به شدت تمام ابله گرفتم و دو روزه مدرسه نمیرم و با توجه به اینکه الان نزدیک عید نوروزه میخواستم بدونم امکانش هست تا کی ادامه داشته باشه (و یه چیز مهمتر اینکه صورت و بدن من جوش داره وهمه این جوش ها به ابله تبدیل شدن)وحتی بدتر-این ابله هااز12/12زدن بیرون تورو خدا جواب بدین دارم دیوونه میشم


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
21:54    1392/12/14

سلام
مدت بیماره آبله مرغان ده تا چهارده روز است .
مصرف داروی اسیکلوویر شدت بیماری را کم می کند .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فرهاد
23:55    1392/12/05

سلام
همسر من توی هفته ی ششم بارداری است و الان مبتلا به زونا شده . می خواستم بدونم خطری برای خودش و جنین وجود دارد یا نه ؟
ممنون از جواب هاتون .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
19:32    1392/12/09

سلام
ابتلا به ابله مرغان نیاز به پیگیری و بررسی بیشتری دارد
زونا خطر کمتری برای جنین دارد چون در مادر انتی بادی علیه ویروس وجود دارد
ولی بهتر است به پزشکتان مراجعه نمایید .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
محسن
09:49    1392/11/17

سلام ایا با ترکاندن این جوشهای ابی کمکی به رودتر خوب شدن ما میکند.محسن 26 ساله از تهران


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
احلام
00:44    1392/11/01

باسلام.خواهرمن درهفته 18بارداری میباشدوپسر8ساله اش ابله مرغان گرفته.ومتاسفانه دست به جوشهای پوستی اوزده وازانجایی که خواهرم نمیداندکه خودش قبلااین بیماری راگرفته یاخیرنگران است که جنینش دچارآسیب شود.وبنده نیزهمچنین درهفته 29بارداری هستم ولی شخص مبتلا راملاقات نکردم فقط به مدت 1ساعت خواهرم رادیدم که دران زمان پسرش فقط تب داشت وازابله خبرنداشتیم.ایا امکانش هست که بنده نیز ازطریق خواهرم که فرزندش ابله دارد دچارشوم وجنینم آسیب ببیند؟؟؟منم نمیدونم که قبلا آبله گرفتم یانه؟توروخدا راهنماییم کنید.خیلی نگرانم.واینکه آیاامکانش هست مادرباردارآبله نگیردولی به جنینش اسیب برسد؟ممنون میشم جواب بدین


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
hamid abdinean
02:49    1392/09/30

باسلام دخترم 13 ماهشه وابله گرفته ایا بوشک کردن باعث عفونت تاولهای زیران نمیشود


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
19:52    1392/10/18

با سلام
بهتر است تا جايي كه مقدور است باز نگه داشته شود .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
آرپی
18:11    1392/09/09

سلام در خانه ی ما پدرم مبتلا به زونا شده است و من آبله مرغان هم نگرفته ام می خواهم بدانم آیا ممکن است من مبتلا به آبله مرغان شوم؟ و یا چه کنم تا مبتلا نشوم ؟؟ خواهشن جواب دهید.


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
16:06    1392/10/18

سلام
بله ممكن است شما مبتلا شويد .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
فاطمه
11:44    1392/09/02

با سلام-خداقوت.من در ماه هشتم بارداري مي باشم.دردوران كودكي آبله مرغان نگرفته ام.باتوجه به اينكه شغلم دبيري است هفته پيش يكي از دانش آموزان آبله مرغان گرفت.آيا براي من و جنين خطر دارد؟راهنمايي كنيد.02/09/92


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
دکتر رضا عباسی (مشاور اطفال - رشد و تغذیه)
16:09    1392/10/18

با سلام
بله شما امكان دارد به آبله مرغان مبتلا شويد ولي خوشبختانه در ماه هشتم خطر كمي براي جنين دارد .


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
نیوشا
14:12    1392/08/01

سلام
من 29 هفته باردارم
مادرم زونا گرفته و منم قبلا آبله مرغان نگرفتم
تا پند وقت باید از مادرم دور باشم؟


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
ز.روحی (مشاور پارسه گرد)
10:18    1392/08/02

خانم نیوشا تا پایان درمان مادرتان به طور کامل باید دور باشید. برای همین ارزیابی پزشک مادرتان پس از درمان ایشان اططلاعات مفیدی را به شما میدهد که خطر رفع شده یاخیر. موفق باشید


ارسال از وب سایت پارسه‌گرد
1 پاسخ موجود است
مرمر
14:46    1392/06/13

.با سلام .من هفته 35 بارداری هستم.همسرم دچار زونا شده.من تا به حال آبله مرغان نگرفته ام.باید چه کاری انجام بدم؟ضمنا 29 سالمه.مرسی

ارسال نظر جدید

کاربر عزیز، اگر مایل به دریافت پاسخ از مشاورین پارسه گرد هستید، لطفاً ابتدا نظر خود را در مطلب مرتبط وارد نمایید؛ سپس چنانچه پیگیر نظرات خود از طریق ایمیل هستید حتما قبل از ارسال نظر خود، ثبت نام نمایید. (بدیهیست در غیر اینصورت، پاسخی برای شما ارسال نخواهد شد.)
آدرس پست الکترنیک شما به عموم نشان داده نخواهد شد. اگر شما در سایت Gravatar دارای حساب کاربری هستید که به آدرس ایمیل شما مرتبط است، میتوانید از آن برای تصویر کاربری خود استفاده کنید.
جواب 1+1 چند می شود؟
لطفا نظر خود را با نگارش فارسی درج نمایید