آبله مرغان

آبله مرغان یک بیماری رایج در کودکان است، به خصوص کودکانی که زیر دوازده سال سن دارند. در این بیماری جوش‌های خارش آوری که همچون تاول هستند می‌توانند در سراسر نقاط بدن ظاهر شده و با نشانه‌هایی مانند نشانه‌های بیماری آنفولانزا همراه شوند. علائم بیماری معمولاً خود به خود و بدون درمان از بین می‌روند، اما چون عفونت بیماری بسیار مسری است، کودک مبتلا باید تا زمانی که علائم بیماری به طور کامل از بین برود در خانه بماند و استراحت کند.

عامل بیماری آبله مرغان ویروسی به نام VZV است. کودکان معمولاً در سنین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی، با زدن واکسن واریسلا (varicella)، می‌توانند در مقابل این بیماری محافظت شوند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، توصیه می‌کند که کودکان در سنین ۴ تا ۶ سال نیز تزریق دیگری از این واکسن را به منظور حفاظت بیشتر انجام دهند. این مراکز همچنین توصیه می‌کنند که افراد بالای ۱۳ سال که تا کنون به این بیماری مبتلا نشده‌اند و یا واکسن آن را تزریق نکرده‌اند، ۲ مرتبه این واکسن را به فاصله حداقل ۲۸ روز تزریق نمایند. هر فرد معمولاً تنها یک بار به بیماری آبله مرغان مبتلا می‌شود، اما ویروس این بیماری می‌تواند به صورت غیر فعال در بدن باقی بماند و در آینده انواع مختلفی از جوش‌های پوستی را که زونا نامیده می‌شوند به وجود بیاورد. تزریق واکسن آبله مرغان به کودکان، شانس ابتلای آن‌ها را به این بیماری کاهش می‌دهد اما ممکن است بعد‌ها در زندگی خود به زونا مبتلا شوند.

علائم و نشانه‌ها

بیماری آبله مرغان باعث ایجاد جوش‌های قرمز و خارش آور پوستی می‌شود که در ابتدا در ناحیه شکم، پشت و یا صورت ظاهر شده و سپس در سراسر نقاط بدن پخش می‌شوند، که این نقاط حتی پوست سر، دهان، بینی، گوش‌ها و اندام‌های تناسلی را در بر می‌گیرند. این جوش‌های پوستی ابتدا به صورت جوش‌های قرمز کوچکی که شبیه گزیدگی حشرات هستند، ظاهر می‌شوند؛ سپس با پیشرفت بیشتر بیماری این جوش‌های قرمز کوچک به تاول‌هایی با دیواره پوستی نازک و پر از مایعی شفاف که بعد‌ها کدر می‌شود، تبدیل می‌شوند. پاره شدن دیواره نازک تاول‌ها، زخم‌های بازی را ایجاد می‌کند که در ‌‌نهایت پوسته روی آن‌ها خشک میشوند و زخم‌های قهوه‌ای رنگی را به وجود می‌آورند. تاول‌های آبله مرغان معمولاً کوچک‌تر از ½ سانتی‌متر هستند، زمینه‌ای قرمز دارند، و در طول دو یا چهار روز ایجاد می‌شوند. این جوش‌ها و تاول‌های پوستی ممکن است در کودکانی که به اختلالات پوستی مانند اگزما دچار هستند، بسیار شدید‌تر باشند. برخی از کودکان یک یا دو روز قبل از ظاهر شدن جوش‌ها، تب، شکم درد، گلودرد، سردرد یا احساسی مبهمی از بیماری را تجربه می‌کنند. این علائم ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشند، و تب بین۷. ۳۷ تا ۸. ۳۸ درجه سانتیگراد باقی می‌ماند، البته در موارد نادری ممکن است تب بالا‌تر از این باشد. کودکان کوچک‌تر معمولاً نسبت به بزرگسالان و یا کودکان بزرگ‌تر علائم خفیف‌تر و تاول‌های کمتری خواهند داشت. آبله مرغان معمولاً یک بیماری خفیف است، اما می‌تواند روی برخی از نوزادان، نوجوانان، بزرگسالان، و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند تأثیرات جدی‌تر و سخت تری را بر جای بگذارد. برخی افراد ممکن است دچار عفونت‌های باکتریایی جدی شوند که پوست، استخوان‌ها، مفاصل و مغز (انسفالیت) آن‌ها را درگیر کند. حتی کودکانی با سیستم ایمنی طبیعی‌گاه گاه شکایاتی ناشی از عفونت دارند، که این عفونت‌ها بیشتر در اطراف تاول‌ها رایج است. هر فردی که در کودکی به آبله مرغان مبتلا شده و یا واکسن آن را تزریق کرده است، بعد‌ها در زندگی خود، در معرض ریسک ابتلا به زونا قرار دارد، و در بالای ۲۰% از افراد نیز این بیماری ظاهر می شود. پس از آلوده شدن به این بیماری، ویروس آن می‌تواند به صورت غیر فعال در سلول‌های عصبی نزدیک نخاع باقی بماند و بعد‌ها به صورت زونا دوباره فعال شود، که باعث بروز خارش و درد و در پی آن به وجود آمدن جوش و تاول‌های پوستی شود. زونا گاهی اوقات به وسیله برخی دارو‌ها، استروئید‌ها، و درمان‌های دردآور دارویی درمان می‌شود، و اکنون واکسن زونا برای افراد شصت ساله و پیر‌تر موجود است.

سرایت بیماری

آبله مرغان از دور روز قبل از ظهور جوش‌ها تا هنگامی که تمام تاول‌ها خشک شوند، مسری و واگیردار است. کودکی که به آبله مرغان مبتلا می‌شود، باید تا زمانی که تمام تاول‌ها خشک شوند، یعنی حدوداً تا یک هفته، به مدرسه نرود و در خانه استراحت کند. اگر اطمینان نداشتید که کودکتان برای رفتن به مدرسه آمادگی دارد با پزشک مشورت کنید. آبله مرغان شدیداً واگیردار و مسری است. اکثر کودکانی که خواهر و برادرشان به آبله مرغان مبتلا می‌شوند، این بیماری را از آن‌ها می‌گیرند و معمولاً دو هفته پس از زمانی که اولین کودک علائم بیماری را ظاهر می‌سازد، کودک دوم نیز مبتلا می‌شود (البته اگر کودک دوم واکسینه نشده و یا قبلاً به این بیماری مبتلا نشده باشد). برای کمک به جلوگیری از انتشار ویروس، اطمینان حاصل کنید که کودکانتان به طور متناوب دست‌های خود را می‌شویند، خصوصاً قبل از خوردن غذا یا پس از رفتن به دستشویی. و تا جایی که ممکن است کودک مبتلا را از خواهر و برادر‌های واکسینه نشده‌اش دور نگاه دارید. افرادی که واکسینه نشده و یا تا کنون به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند، می‌توانند این بیماری را از کسانی که زونا دارند بگیرند، اما نمی‌توانند خودِ زونا را بگیرند؛ این به این دلیل است که زونا حاصل فعالیت دوباره ویروس VZV (ویروس آبله مرغان) در فردی است که قبلاً به بیماری آبله مرغان دچار شده است.

آبله مرغان و بارداری

زنان باردار و هر فرد دیگری که مشکلات سیستم امنیتی دارد، نباید به شخصی که آبله مرغان دارد نزدیک بشود. اگر زن بارداری که قبلاً به آبله مرغان مبتلا نشده است، به این بیماری مبتلا شود، (مخصوصاً اگر این بیماری در ۲۰ هفته اول بارداری‌اش اتفاق بیفتد)، جنین او در معرص ریسک ابتلا به نقوص مادرزادی قرار گرفته و خودِ او نیز، نسبت به زمان ابتلا در قبل از دوران بارداری، دچار عوارض و مشکلات سلامتی بیشتری خواهد شد. اگر مادر درست قبل و یا بعد از تولد کودک مبتلا شود، کودک متولد شده در معرض ریسک ابتلا به مشکلات جدی سلامتی قرار خواهد گرفت. اگر زن در طول دوران بارداری به زونا مبتلا شود، خطر یا مشکلی در رشد کودک به وجود نمی‌آید. اگر زن بارداری قبل از دوران بارداری‌اش به بیماری آبله مرغان مبتلا شده باشد، نوزاد او تا چند ماه اول زندگی‌اش در برابر این بیماری ایمن است، چون پادتن‌های موجود در خون مادر از طریق مایع بدن در هنگام بارداری و شیر مادر پس از بارداری به نوزاد منتقل می‌شوند. ممکن است در صورت ابتلا به بیماری آبله مرغان به منظور کاهش شدت بیماری، به آن دسته از کودکانی که در معرض خطر بیماری جدی یا مشکلات سلامتی قرار دارند، مانند نوزادانی که مادرشان در هنگام وضع حمل به این بیماری مبتلا شده است، بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی، و یا کودکانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، داروی "varicella zoster immune globulin" داده شود.

توصیه مشاور: به دلیل مسائل پزشکی بهتر است که مادران باردار تا حد امکان از شرکت در مکانهای شلوغ و روبوسی با افراد خودداری نمایند، بخصوص در فصل زمستان که  تعداد بیشتری از مردم به انواع ویروسها و باکتریهای بیماری زا آلوده هستند و شاید به دلیل دوره کمون بیماری از بیماری خود آگاه نباشند.

 

پیشگیری

دکتر‌ها توصیه می‌کنند که کودکان هنگامی که ۱۲ تا ۱۵ ماهه هستند واکسن آبله مرغان را تزریق کنند، و در ۴ تا ۶ سالگی برای افزایش تأثیر واکسن یک بار دیگر آن را تکرار کنند. این واکسن تقریباً ۷۰% تا ۸۵% در پیشگیری از ابتلا به بیماری با علائم خفیف و بالای ۹۵% در پیشگیری از بیماری با علائم متوسط تا شدید مؤثر است. بنابراین، با وجود تزریق واکسن نیز احتمال ابتلای کودک وجود دراد، اما علائم بیماری شان بسیار خفیف‌تر از کودکانی خواهند بود که واکسینه نشده و به آبله مرغان مبتلا می‌شوند. کودکان سالمی که قبلاً به آبله مرغان مبتلا شده‌اند، به تزریق این واکسن نیازی ندارند. آن‌ها اغلب در طول عمر خود در برابر ابتلا به این بیماری ایمن خواهند بود.

درمان

علت ایجاد بیماری آبله مرغان یک ویروس است، بنابراین دکتر‌ها آنتی بیوتیک تجویز نمی‌کنند (آنتی بیوتیک برای بیماری‌های باکتریایی تجویز می‌شود). با این وجود آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند برای درمان عفونت‌های ناشی از آلوده شدن زخم تاول‌ها با باکتری، مورد نیاز باشند. این نیاز معمولاً در مورد کودکان رایج است چون آن‌ها تاول‌های خود را بیشتر دستکاری کرده و یا می‌خارانند.

مقابله با ناراحتی‌ها

برای کمک به رهایی از خارش، تب و ناراحتی‌های آبله مرغان:

 • در روزهای اولیه هر ۳ یا ۴ ساعت یکبار کمپرس آب سرد و یا حمام آب سرد یا آب ولرم توصیه می‌شود. فرآورده‌های حمام با عصاره جو دو سر، که در سوپر مارکت‌ها و یا داروخانه‌ها موجود هستند، می‌توانند به رهایی کودک از خارش کمک کنند (این حمام‌ها باعث پخش شدن جوش‌ها نمی‌شوند).
 • حوله را روی بدن بگذارید تا آب آن گرفته شود (برای خشک کردن بدن حوله را روی آن نمالید).
 • روی مناطقی که خارش دارند، لوسیون کالامین (ماده سرخ رنگی حاوی اکسید روی) بزنید. اما آن را روی صورت و به خصوص نزدیک چشم‌ها نزنید.
 • از غذاهای خنک و نرم استفاده کنید، زیرا جوش‌های آبله مرغان در درون دهان، خوردن و آشامیدن را مشکل می‌کنند. به کودکتان غذاهای اسیدی و یا شور، مانند آب پرتقال و یا چوب شور ندهید.
 • از پزشک یا داروساز در مورد کرم‌های کاهش دهنده درد سؤال کنید تا آن را روی زخم‌های منطقه تناسلی بمالید.
 • به کودکتان به طور مرتب استامینوفن بدهید تا در صورتی که کودکتان تاول‌های دهانی دارد، از درد او کاسته شود.
 • از دکتر در مورد داروهای ضد خارش سؤال کنید.

هیچگاه برای کاهش درد و یا تب در کودک مبتلا به آبله مرغان، آسپرین مصرف نکنید، زیرا این دارو با بیماری جدی سندرم ری (Reye syndrome) ارتباط دارد، که می‌تواند منجر به نقص در عملکرد کبد و یا حتی مرگ شود. تا آنجا که ممکن است کودکان را از خاراندن خود بر حذر دارید. البته این کار ممکن است برای آن‌ها سخت باشد، بنابراین در طول خواب به آن‌ها دستکش بپوشانید تا خود را نخارانند. به علاوه ناخن‌های آن‌ها را تمیز و کوتاه نگه دارید تا عوارض ناشی از خاراندن، یعنی ترکیدن تاول‌ها و عفونت را به حداقل برسانید. اکثر عفونت‌های آبله مرغان به درمان دارویی خاصی نیاز ندارند. اما گاهی اوقات مشکلاتی وجود دارند. در صورت بروز مشکلات زیر با پزشکتان تماس بگیرید:

 • اگر کودکتان بیش از چهار روز است که تب دارد، و یا دمای بدن او بالا‌تر از ۸. ۳۸ درجه سانتیگراد است.
 •  به سختی سرفه می‌کند و یا در تنفس مشکل دارد.
 • ناحیه‌ای از جوش دارد که چرک ترشح می‌کند (مایعی غلیظ و بدون رنگ)، قرمز، گرم، متورم و یا زخم شده است.
 • سردرد شدیدی دارد.
 • به صورت غیر معمولی خواب آلود است و یا در بیدار شدن مشکل دارد.
 • در نگاه کردن به نور‌های درخشان مشکل دارد.
 • به سختی راه می‌رود.
 • گیج به نظر می‌رسد.
 • بسیار مریض به نظر می‌رسد و یا غذا‌هایی که می‌خورد را بالا می‌آورد.
 • گردنش خشک شده است.

اگر فکر می‌کنید کودکتان آبله مرغان دارد، سوالی دارید و یا در رابطه با مشکلی احتمالی نگران هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. دکتر می‌تواند شما را در حل مشکلات راهنمایی کند و یا در انتخاب دارویی برای کاهش خارش به شما کمک کند. اگر کودکتان را برای معاینه پیش دکتر می‌برید، قبل از رفتن منشی دکتر را در جریان بگذارید که کودکتان مشکوک به بیماری آبله مرغان است. این امر بسیار مهمی است که سعی کنید تا جایی که ممکن است در نزدیکی بقیه کودکانی که به مطب می‌آیند قرار نگیرید، بیماری آبله مرغان می‌تواند برای برخی از آن ها موجب مشکلات جدی شود.

نام مترجم: 
نغمه خالقی

دیدگاه‌ها

لیلا ب (تایید نشده)

من خیلی دوست دارم ابله مرغان بگیرم چگونه میتوانم این بیماری را بگیرم؟ ممنون میشم که به سوال هایم پاسخ بدید اگر ابله مرغان نگیریم در پیری زونا میگیریم. زمانی که ابله مرغان میگیریم چندروزباید استراحت کنیم؟

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

اذر نژاد (تایید نشده)

مطالب خوبی هس اما ایا یه سوال ؟ زن باردار اگه در کنار بیماری که ابله مرغان گرفته ،باشد ضرری به جنین وارد میشود یا نه ؟ شما مشاور دارید که جواب بده ؟

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

نغمه نجاتی (تایید نشده)

عالی بود من خودم زمانیکه بچه بودم آبله مرغون گرفتم و 10 روز مدرسه نرفتم .اصلا هم توی خونه بهم خوش نگذشت. مامانم هی می گفت کسی نباید ببیندت. فکر کنم به خاطر خرافات بود اینو می گفت. خلاصه اون ده روز تو سلول انفرادی زندانی بودم دیگه :دی

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

هانیه (تایید نشده)

اطلاعات خوبی بود در مورد بقیه بیماریها هم بنویسید.
دستتون درد نکنه

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

آذین (تایید نشده)

سلام دیروز رفته بودم خونه مادر شوهرم برادر شوهرمم اومد از قضا بچه هشو زنش آّبله مرغان گرفته بودن الان میگفت خوب شدن ولی خودش نگرفته بود میگم نکنه دختر منم بگیر اون الان سه ماه و نیمش هستش منم نگرفتم اگه بگیره دخترم نکنه بمیررررررررره دارم از ترس میمیرم شوهرم گفت دیروز نریما من خاک بر سر گفتم بریم حالا دارم از استرس میمیرم
البته تو اوج بیماری هم برادر شوشو رو دیده بودم اونم دختر منو بغل کرد ولی دخترم نگرفت حالا ممکن بگیرهههههههه>؟

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

مامان خاتون (تایید نشده)

سلام بانوی مهربان .. از اینکه این اطلاعات را دادید سپاسگذاری میکنم .
یک سئوال در این خصوص دارم ..ژسر من در حال حاضر مبتلا به ابله مرغان شده ف من 34 ساله هستم و تا به حال به این بیماری مبتلا نشدم .. شنیدم اگر این ویروس رو بگیرم مبتلا به زونا خواهم شد .
برای پیشگیری از زونا یا ابله مرغان واکسنش میتونه برام مفید باشه ؟؟
ممنون میشم جواب من رو در وبلاگم بزارید .. چون خیلی نگرانم کرده .
سپاسگذارم .

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

اسماعيل مولودیان (تایید نشده)

در رابطه با نوع تغذیه در زمان ابتلا به آبله مرغان مطلبی قید نشده است

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

ی.تیموری (تایید نشده)

سلام من یک دختر 12 ساله هستم و ابله مرغان گرفتم و امروز هم مدرسه نمیرم ولی خیلی با مطالب قشنگتون منو همراهی کردین ممنون

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

ی.تیموری (تایید نشده)

عکسی هم که برای مطلب گذاشتید خیلی غمگینه! و آبله مرغان هم نگرفته

۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۱

سارا (تایید نشده)

سلام..من 30 سالمه و نميدونم كه قبلا ابله مرغان گرفتم يانه..الان 3روزه كه همسرم مبتلا شده به اين بيماري...ايا واكسن خاصي هست كه جلوگيري كنه از مبتلا شدنه من به اين بيماري

۱۸ / ۰۲ / ۱۳۹۲

مینا (تایید نشده)

سلام من الان یه هفته است آبله مرغان گرفتم کل صورتم پر از آبله های بزرگ شده دود عنبرنسارا دادم و زود خشکشون کرد فقط میخوام بدونم کی این زخماش میفتن؟؟خسته شدم دیگه تو خونه :(

۲۶ / ۰۳ / ۱۳۹۲

خانم مینا صبور باشید و از هر گونه دستکاری و خاراندن خودداری نمایید چون جای ان ماندگار خواهد بود. به هر حال باید روند بیماری طی شود. معمولا یک دوره ده روزتا دوهفته را برای ان در نظر بگیرید. شاد باشید

۲۸ / ۰۳ / ۱۳۹۲

خانم مینا صبور باشید و از هر گونه دستکاری و خاراندن خودداری نمایید چون جای ان ماندگار خواهد بود. به هر حال باید روند بیماری طی شود. معمولا یک دوره ده روزتا دوهفته را برای ان در نظر بگیرید. شاد باشید

۲۸ / ۰۳ / ۱۳۹۲

مرمر (تایید نشده)

.با سلام .من هفته 35 بارداری هستم.همسرم دچار زونا شده.من تا به حال آبله مرغان نگرفته ام.باید چه کاری انجام بدم؟ضمنا 29 سالمه.مرسی

۱۳ / ۰۶ / ۱۳۹۲

خانم مرمر باید تا مدتی که همسرتان بیمار هستند در محل دیگری زندگی کنید و با ایشان در تماس نباشید تا کاملا خوب شوند و جهت بررسی بیشتر و انجام ازمایش به پزشک مراجعه نمایید. شادباشید

۱۴ / ۰۶ / ۱۳۹۲

نیوشا (تایید نشده)

سلام
من 29 هفته باردارم
مادرم زونا گرفته و منم قبلا آبله مرغان نگرفتم
تا پند وقت باید از مادرم دور باشم؟

۰۱ / ۰۸ / ۱۳۹۲

خانم نیوشا تا پایان درمان مادرتان به طور کامل باید دور باشید. برای همین ارزیابی پزشک مادرتان پس از درمان ایشان اططلاعات مفیدی را به شما میدهد که خطر رفع شده یاخیر. موفق باشید

۰۲ / ۰۸ / ۱۳۹۲

فاطمه (تایید نشده)

با سلام-خداقوت.من در ماه هشتم بارداري مي باشم.دردوران كودكي آبله مرغان نگرفته ام.باتوجه به اينكه شغلم دبيري است هفته پيش يكي از دانش آموزان آبله مرغان گرفت.آيا براي من و جنين خطر دارد؟راهنمايي كنيد.02/09/92

۰۲ / ۰۹ / ۱۳۹۲

با سلام
بله شما امكان دارد به آبله مرغان مبتلا شويد ولي خوشبختانه در ماه هشتم خطر كمي براي جنين دارد .

۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۲

آرپی (تایید نشده)

سلام در خانه ی ما پدرم مبتلا به زونا شده است و من آبله مرغان هم نگرفته ام می خواهم بدانم آیا ممکن است من مبتلا به آبله مرغان شوم؟ و یا چه کنم تا مبتلا نشوم ؟؟ خواهشن جواب دهید.

۰۹ / ۰۹ / ۱۳۹۲

سلام
بله ممكن است شما مبتلا شويد .

۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۲

hamid abdinean (تایید نشده)

باسلام دخترم 13 ماهشه وابله گرفته ایا بوشک کردن باعث عفونت تاولهای زیران نمیشود

۳۰ / ۰۹ / ۱۳۹۲

با سلام
بهتر است تا جايي كه مقدور است باز نگه داشته شود .

۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۲

احلام (تایید نشده)

باسلام.خواهرمن درهفته 18بارداری میباشدوپسر8ساله اش ابله مرغان گرفته.ومتاسفانه دست به جوشهای پوستی اوزده وازانجایی که خواهرم نمیداندکه خودش قبلااین بیماری راگرفته یاخیرنگران است که جنینش دچارآسیب شود.وبنده نیزهمچنین درهفته 29بارداری هستم ولی شخص مبتلا راملاقات نکردم فقط به مدت 1ساعت خواهرم رادیدم که دران زمان پسرش فقط تب داشت وازابله خبرنداشتیم.ایا امکانش هست که بنده نیز ازطریق خواهرم که فرزندش ابله دارد دچارشوم وجنینم آسیب ببیند؟؟؟منم نمیدونم که قبلا آبله گرفتم یانه؟توروخدا راهنماییم کنید.خیلی نگرانم.واینکه آیاامکانش هست مادرباردارآبله نگیردولی به جنینش اسیب برسد؟ممنون میشم جواب بدین

۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۲

محسن (تایید نشده)

سلام ایا با ترکاندن این جوشهای ابی کمکی به رودتر خوب شدن ما میکند.محسن 26 ساله از تهران

۱۷ / ۱۱ / ۱۳۹۲

فرهاد (تایید نشده)

سلام
همسر من توی هفته ی ششم بارداری است و الان مبتلا به زونا شده . می خواستم بدونم خطری برای خودش و جنین وجود دارد یا نه ؟
ممنون از جواب هاتون .

۰۵ / ۱۲ / ۱۳۹۲

سلام
ابتلا به ابله مرغان نیاز به پیگیری و بررسی بیشتری دارد
زونا خطر کمتری برای جنین دارد چون در مادر انتی بادی علیه ویروس وجود دارد
ولی بهتر است به پزشکتان مراجعه نمایید .

۰۹ / ۱۲ / ۱۳۹۲

ساره (تایید نشده)

سلام من 13 سالمه تا حالا ابله نگرفته بودم حدودای دو سه هفته پیش یکی از دوستام گرفته بود و چون ما خیلی با هم صمیمی هستیم بعد از سه روز فکر کردم نکنه گرفته باشم و تا پنج روز خونه موندم وقتی دیدم علائمشو نشون نمیده رفتم مدرسه حالا سه هفته از اون روز میگذره و من به شدت تمام ابله گرفتم و دو روزه مدرسه نمیرم و با توجه به اینکه الان نزدیک عید نوروزه میخواستم بدونم امکانش هست تا کی ادامه داشته باشه (و یه چیز مهمتر اینکه صورت و بدن من جوش داره وهمه این جوش ها به ابله تبدیل شدن)وحتی بدتر-این ابله هااز12/12زدن بیرون تورو خدا جواب بدین دارم دیوونه میشم

۱۴ / ۱۲ / ۱۳۹۲

سلام
مدت بیماره آبله مرغان ده تا چهارده روز است .
مصرف داروی اسیکلوویر شدت بیماری را کم می کند .

۱۴ / ۱۲ / ۱۳۹۲

atlas (تایید نشده)

سلام سایتتون مطالب خوبی داره مرسی.
من دو هفته اول بارداری به ابله مبتلا شدم به نظرتون واسه جنین مشکل به وجود میاد .

۱۴ / ۱۲ / ۱۳۹۲

ازاده محیط آذر (تایید نشده)

سلام درمرز هفته 20به 21 هستم همکارم آبله مرغان گرفته و تاروزی که جوش بزند با ما بود البته با رعایت کمی فاصله من چکارباید بکنم جای امیدواری هست که من نگیرم ؟

۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۳

سلام
اگر شما قبلا اله مرغان نگرفته باشید احتمال ابتلا دارید .
در سن حاملگی شما برای کودک خطر کمی دارد .
ولی با پزشک زنان خود مساوره نمایید .

۰۵ / ۰۲ / ۱۳۹۳

aban (تایید نشده)

سلام.زن بارداری هستم در هفته 37 بارداری.همسرم دچار ابله شده و بعد از 4 روز تب تاولها نمایان شد.در کودکی ابله گرفتم.حال برای من و جنین ضرری ندارد؟

۲۶ / ۰۲ / ۱۳۹۳

حانیه (تایید نشده)

من دارایی فرزندی دختر بوده که در مکانی بوده که فردی مبتلا به ابله مرغان بوده فرزنده من 5 ماه و 17 روز سن دارید ایا امکان دارد مبتا به ابله مرغان شده باشد چون در صورت چند جوش دیدم یک هم روی سنه اش از طرفی پزکش هم میگوید دارد دندان در می اورد من خیلی میترسم چون می گویند برای نوزاد زیر 1 سال خطرناک وکشنده می باشد ترو بخدا کمکم کنید

۲۰ / ۰۶ / ۱۳۹۳

سلام
بله ممکن است بگیرد دوره کمون ده روز دارد
ولی خطرناک نیست و مشکلی ایجاد نمی کند .

۲۲ / ۰۶ / ۱۳۹۳

عاطفه (تایید نشده)

آیازونادرماه اول بارداری به جنین آسیب میرسونه درحالی که قبلأآبله مرغان گرفتم

۲۷ / ۰۹ / ۱۳۹۳

عاطفه (تایید نشده)

سلام نوزاد من 4 ماه و 6 روزش هست که دو روز پیش رفتیم پیش دختر خالس که اون هم بعد 2 روز آبله مرغان گرفت، آیا امکان دارد نوزاد من هم مبتلا شود؟ خیلی نگرانم تو رو خدا زودتر جوابم را بدهید
ممنون میشم

۲۷ / ۰۹ / ۱۳۹۳

لیلی (تایید نشده)

سلام من هفته 13بارداری هستم یه هفته پیش دختر خواهرم ابتدای ابله مرغانش بود و ما نمی دانستیم یکی دوساعت بیشتر پیش هم نبودیم ممکن است بگیرم؟

۱۸ / ۱۰ / ۱۳۹۳

احمدنصراللهي (تایید نشده)

خيلي عالي بود مادرم بالاي60ساله است ابتدادكترهامتوجه نبودند بعداز15روز بيمارستان ميلاد كه بردم تكنسين سونو گرافي گفت زوناست فرستادند دكتر داخلي دارو نوشت دردش كمترشده ولي خونريزي معده هم داردايا عوارض داروست ياعلاعم زونا ازروزهاي اول هم يبوست و دردزيادداشت تشكر ازشما

۱۴ / ۰۱ / ۱۳۹۴

نیکا (تایید نشده)

با سلام و خسته نباشید. بنده سی سال دارم درحال حاضر دچار آبله مرغان شدم اگر یک ماه پس از بهبود این بیماری اقدام به بارداری کنم آیا برای جنین خطری وجود دارد؟

۰۴ / ۰۴ / ۱۳۹۴

آتوسا (تایید نشده)

سلام، برای مادر بارداری که در فاصله 4 روز تا زایمان با فرد ناقل ویروس آبله مرغان در تماس بوده آیا خطری مادر و فرزند را تهدید می کنه؟ ضمنا مادر نسبت به اینکه قبلا مبتلا به این بیماری شده یا نه اطلاعی نداره.آیا باید ایمونوگلوبین زوستر به مادر تزریق بشه؟ در صورتی که قبلا به این بیماری مبتلا شده باشه دریافت این تزریق مشکلی ایجاد می کند؟

۰۱ / ۰۹ / ۱۳۹۴

m.n (تایید نشده)

من نزدیک دو هفته است که آبله گرفتم الان جای جوشها سیاه شده و پوسته پوسته میخواستم بدونم آیا میتونم اقدام به بارداری کنم یا برای جنین ضرر دارد؟ میخواستم بدونم اصلا الان میشه باردار بشم یا نه؟اگه محدودیت دارم تا چند وقت نباید باردار شم؟

۲۴ / ۱۱ / ۱۳۹۴

mn (تایید نشده)

من 10 روز است که ابله گرفتم والان جای دونه ها خشک و پوسته پوسته شده میخواستم بدونم آیا میتوانم از الان اقدام به بارداری کنم یا ماه آینده اقدام کنم

۲۵ / ۱۱ / ۱۳۹۴
برو به بالا